Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kde koupit bios pro Asus
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31860
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2017, 12:32    Předmět: Citovat

Podívej - pro flash přímo na desce to je zabalenej .bin respektive .hex soubor v nějakým "kontejneru" a k tomu flashovací zaváděč. Celý to je pod hlavičkou souboru, kterej se uloží na flash klíčenku, připojí se to k libovolnýmu zadnímu USB portu (tzn. k PRIMÁRNÍMU USB) a reflash se spustí z už rozběhnutýho BIOSu, kde je položka umožňující právě flash provést. Pod různě pojmenovanýma položkama to má každej výrobce mámoprken už nějakejch 5-6 let u všech fošen. ALE TA DESKA MUSÍ BĚŽET resp. MUSÍ MÍT SPUŠTĚNEJ SVŮJ STAREJ BIOS, protože ona sama se spouští právě tím BIOSem natahovaným z týhle PROM paměti - a když je tahle paměť vadná nebo prostě prázdná, nelze fošnu nastartovat. Tvrdit tady, že fošna naběhne do flashovacího módu bez procesoru a bez RAMek - no, obrázek si učuň sám, já odmítám IQ autora týhle hlášky komentovat. Stejně tak, když při samotným procesu flashování shodíš napájení - tak se dump nenatáhne celej a nejen že z takhle NEDOPROGRAMOVANÝ paměti nelze fošnu nanovo spustit, ale i samotná paměť se může NENÁVRATNĚ poškodit úplně stejně jako se může poškodit flash-klíčenka, kterou někdo v probíhajícím režimu zápisu "vyškubne" z portu - ať už v panice při omylu a náhodným smazání, nebo třeba ve leknutí atp. Vědět, že jedinec, nabízející servis PC, má takovouhle hodnotu IQ, v životě mu nedám opravit ani kuličkovej ščot...

Proto se doporučuje flash dělat ZA UPSkou, aby bylo zaručený nepřerušitelný napájení během samotnýho procesu flashe - a navíc na deskách, který mají záložní PROM pro BIOS. Vím o lidech, který nastartujou desku, vlezou do SETUP režimu, nastaví si flash-režim, připraví si na externí USB paměti novej dump, za chodu z patice vyloupnou FLASH-PROM s dobrým BIOSem a narvou do ní prázdnou - a pak tu novou paměť naflashujou = nahrajou novým dumpem z netu. Starou paměť mají jako záložní, respektive pokud takhle flashujou novou další paměť pro někoho, tak po vypnutí desky ty paměti zas přehodí a říkají, že se nic nepoškodí, že to ty paměti (hlavně to vyloupnutí z běžící desky) bez problémů přežívají.

JÁ bych to třeba neriskoval, už se mi stalo, že se mi sekla flashovací sekvence na desce a bez samostatnýho programátoru, do kterýho jsme s kolegou tady z fóra vrazili samotnou paměť a jiným počítačem ji komplet vymazali a nahráli novým dumpem, jsem se sám doma nedostal nikam. To okno programátoru umí celej dump otevřít jako "kasičku" a vytáhnout si jen ten .bin nebo .hex obsah.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
KiTt



Založen: Aug 25, 2012
Příspěvky: 206
Bydliště: Brno a okoli

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2017, 15:31    Předmět: Citovat

Už jsem pár takto opravovaných PC a NTB v rukách měl.
Je fakt že některý desky mají od výrobce bud dual flash, kdy se dá ze záložní flash obnovit ta hlavní aniž by musela deska nabootovat.
Další funkce je přes to USB a kdy má deska emergenci (crisis) bios recovery. Tam se dá taky nahrát přes USB novej bios aniž by ta deska nabootovala.
Jestli se to dá udělat bez CPU a RAM to nevím, nikdy jsem to nezkoušel.
Já stejně nejraději přehraju flashku přímo v programátoru, kde vím že je flashka OK a projde verifikace.

Netuším proč chce autor kupovat novej bios, ale tady v ČR ho určitě nikde nekoupí. Pokud to chce rychle opravit ať to dá někomu kdo ví co dělá a ne jen přeinstalovává wokna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33922
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2017, 15:40    Předmět: Citovat

Obnova funguje cez bootblock, ktory je tiez vo flash. Je to program ako kazdy iny, takze bezi na CPU a potrebuje k tomu aj RAM. Takze s prazdnou flash (alebo poskodenym bootblockom) to nepojde, ani bez CPU alebo RAM.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund