Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak identifikovat vadnou výbojku/zapalovač
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 16:05    Předmět: Jak identifikovat vadnou výbojku/zapalovač Citovat

Mám tu jednu výbojku Tesla SHC 70W, společně s tlumivkou a zapalovačem. Po pokusném zapojení začala výbojka startovat, v hořáku se zapálil výboj a ten začal cestovat uvnitř hořáku. Pak bylo potřeba výbojku zase zhasnout.

Při dalším pokusu o zapnutí už ale v hořáku nic nesvítí, nic nebliká ani se nic neděje. Zapalovač opakovaně "tiká", asi jak se snaží výbojku zapálit. Ale nezapálí ji.

Otázka tedy zní, jak se dá zjistit, co odešlo? Když dám místo výbojky sodíkové výbojku rtuťovou, bude to se zapalovačem fungovat, nebo ji takto mohu zničit? Rtuťová výbojka zapalovač nepotřebuje, ale stalo by se něco, kdyby jej dostala? A nebo když dám místo výbojky žárovku? Měla by asi blikat, podle toho, jak se ji bude zapalovač snažit zapálit?

Nebo jsem úplně mimo a bez druhé výbojky a zapalovače nezjistím, co je vlastně špatně?

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 16:21    Předmět: Citovat

Po zapnuti se Ti výbojka (hořák) natlakovala, proto se ji zvedlo zápalný napětí. Musiš ji nechat vychladnout a repete. Pokud výbojka po určité době svícení zdechne a po pár minutách startuje opět, je kaput a vyměň ji.
Studená výbojka se tím zapalovačem zažehne, hořící výboj korundový hořák zahřívá a tím roste tlak praconího plynu a sodíku. Přitom vzrůstá napětí na hořáku. Pokud má opálený elektrody, tak do takový výše, kdy se výboj neudrží. Zapalovač poskytuje dostatečné napětí pro prvotní ionizaci studenýho hořáku, ale ne pro zapálení horkýho, nebo pro udržení výboje vadnýho. Na to to jeho vysoký napětí má malý proud. Během svícení je jen jako průchozí element pro pracovní proud hořáku


Naposledy upravil Artaban001 dne ne leden 15 2017, 16:28, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7936
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 16:23    Předmět: Citovat

Nechápu výraz "pak bylo potřeba výbojku zhasnout". Horký hořák sodíkovky nezapálí, musí se usadit sodíkové páry. Drtivá většina sodíkovek po životě sice zapálí, rozsvítí (cca 1min), následně neudrží výboj a opět zhasíná. Rtuťovce zapalovač neublíží ale ublíží ji tlumivka, která má pro sodíkovky jíné hodnoty, nezle zaměňovat! Zapalovač s ničím nebliká, uvádí se v činnost, pokud je na výbojce více jak cca 170V, tedy po zapálení výbojky zapalovačem proud jen prochází.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 16:35    Předmět: Citovat

Výbojka je chladná, je vypnutá už asi půl hodiny. No asi je tedy v háji, ale ještě ji nechám.

Napájecí napětí je momentálně 228 V, napětí přímo na výbojce je 232 V. Ale o jeho průběhu nic nevím, osciloskop schopný zpracovat takové napětí tu nemám. Zapalovač je TZ10.

Proč bylo potřeba vypnout výbojku? No protože když něco zapojením, tak to zkusím, jestli to je dobře. Pak to vypnu a provizorní pracoviště upravím tak, aby bylo co nejvíce bezpečné. A pak zkouším dál, třebas změřit proud obvodem a podobně.

To blikání mě napadlo jako analogie k zářivkám. Zářivkové těleso se dá žárovkou hezky vyzkoušet. Prostě se místo zářivky zapojí malá žárovka (cca 25 W) a zapne se napájení. Žárovka se rozsvítí asi polovičním jasem (vliv tlumivky) a periodicky zhasíná (vliv startéru).

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2551
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 16:39    Předmět: Citovat

Děláš jen experimenty nebo potřebuješ aby to svítilo?Jestli chceš svítit,tak vyhoď předřadník a zapalovač a dej do svítidla směsovou výbojku.Já jsem s nima spokojenej a svítí to hned.
_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 16:41    Předmět: Citovat

Jen si hraju a dělám experimenty. A když z toho něco praktickýho bude, tak jen dobře Smile Ale teďka jde jen o ten experiment.
_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7936
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 16:45    Předmět: Citovat

No jo, tak mě to přišlo, jako že bylo výbojku nutné vypnout protože...... A při měření pozor, pokud výbojka nesvítí, zapalovač superponuje na síťové napětí špice 2-3kV. Jde hlavně o měřák. Digitály se vstupem 10MOhm to nemají rády, často i nepřežijou.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 16:46    Předmět: Citovat

Rtuťové výbojce zapalovač nevadí. Jen tlumivky nejsou stejné pro rtuťové a sodíkové výbojky. Rtuťová výbojka bude se sodíkovou tlumivkou stejné wattáže trochu přetížená.

Sandal: Směsové výbojky mají daleko horší účinnost než sodík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2551
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 16:57    Předmět: Citovat

To nevim ale rozhodně je od sodíku mnohem větší tma než od rtuti Wink
_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 17:29    Předmět: Citovat

Tak to vypadá, že výbojka je v háji. Když místo ní dá rtuťovou, tak okamžitě startuje a rozsvítí se. Když vrátím zpět sodíkovou, tak se nic neděje, jen zapalovač tiká. Chjo, ale co se dá dělat. Jen je vidět, že se zapalovačem startuje jinak, hořák začíná svítit červeně a pak se postupně rozsvítí bíle. Pokud startuje bez zapalovače, normálně, tak hořák svítí modře a pak jde do bíla.

Jo, ještě mě napadá jedna věc, sodíková výbojka je 70W. Takovou tlumivku nemám, tak jsou tam zapojené tlumivky dvě paralelně (40 + 20 W). Nemůže to být problém? U rtuťových výbojek mám ověřeno, že to nevadí, ale u té sodíkové nevím. Osobně ověřeno, že 400W výbojka klidně funguje s 250W tlumivkou. Mám tu tlumivky pro 20, 36, 40, 125 a 250 W. V této oblasti vynalézám poprvé Very Happy

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 17:48    Předmět: Citovat

Podle té wattáže to budou tlumivky od zářivek. Jak už jsem psal, provedení tlumivky nezáleží jen na výkonu, ale i na typu výbojky a to platí i pro zářivky. Na každé tlumivce je uvedeno, pro co je určena. Těžko říct, jak se ty tvoje tlumivky budou chovat se sodíkovou výbojkou. Můžeš leda zjistit jmenovitý proud té výbojky a pak změřit, kolik tam teče.

Můžeš klidně zapnout 1000W výbojku na 20W tlumivku, výbojka bude jen míň svítit (ještě míň, než by bylo úměrné tomu nižšímu výkonu, protože se hořák nezahřeje na provozní teplotu a účinnost bude horší).

Pokud to se rtuťovou startuje a nemáš jinou sodíkovou na vyzkoušení, tak může být závada i v zapalovači, protože rtuťová chytí i bez něj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 18:52    Předmět: Citovat

Ano, jsou to tlumivky od zářivek. S výbojkou rtuťovou to ale funguje dobře. Také mě napadá, že třeba mají veliký odpor a té sodíkové to nestačí. Šlo by asi zkusit použít tlumivku pro větší výkon, ale další mám už jen na 125 W a to je na 70 W asi přeci jenom hodně.

Zkusím někde splašit správnou tlumivku a pak uvidím, jestli mám je výbojka ve "sbírce" funkční, nebo je vhodná už jen jako dekorace. Zapalovač je vlastně úplně nový, ale i tak může být vadný, to je fakt. Po zapnutí je ale slyšet "tikání", takže předpokládám, že žije. Pokud tedy není špatné trafo uvnitř, což by ale asi nemělo být, protože na výstupu napětí je.

Díky za postřehy Smile

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 20:33    Předmět: Citovat

Zajímavý přírodní úkaz:

1. Výbojka + zapalovač + tlumivky 40 a 20 W -> nefunguje
2. Výbojka + zapalovač + tlumivka 40 W -> má tendenci zapálit, ale nejde jí to
3. Výbojka + zapalovač + druhý kus tlumivky 40 W -> nefunguje
4. Výbojka + zapalovač + dvě tlumivky 40W - > nefunguje

Při pokusu podle druhého bodu se v hořáku objeví "had" výboje a nějakou dobu hoří, pak zhasne. Asi jak se hořák ohřeje a měl si zapálit hlavní výboj, ale na to jedna tlumivka nedá dost proudu. Také záleží na "polaritě" přívodní šňůry. Vypadá to, že ty tlumivky nejsou stejné, ačkoli se tak na první pohled tváří a i podle označení by stejné býti měly Smile

Doplnění: s tlumivkou pro 36W zářivku se to chová stejně. Prostě nelze mít dvě tlumivky spojené paralelně. Je to divné, ale je to tak. Přitom u zářivek a rtuťových výbojek to funguje spolehlivě. Zajímavé...

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7936
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 21:11    Předmět: Citovat

To co uvádíš, nedává logiku. Něco je jinak.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 21:19    Předmět: Citovat

Tak výbojka svítí jako ďas Smile

Dvě tlumivky paralelně 36 + 40 W ale základní poznatek: nesmí být vedle sebe, jinak to prostě nestartuje. Teďka jsou dvacet centimetrů od sebe a výbojka začala hnedka startovat a po nějaké době se zapálil hlavní výboj a od té doby svítí pěkně. Milovníci žlutého světla by měli radost.

Proud výbojkou je 0,8 A, napětí na výbojce 86,7 V.

Vysvětlení nemám, asi se tlumivky navzájem ovlivňují přes magnetické pole.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund