Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Návrh dps
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Frantisek71



Založen: Dec 03, 2016
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2016, 23:51    Předmět: Návrh dps Citovat

Ahoj,

nedávno jsem jsem házel schéma a žádal jsem Vás o pomoc s případným doladěním. Nyní po třech dnech lopotění jsem nějak dodělal návrh DPS, ale nejsem si tím nijak extra jistý. Musel jsem použít 37 propojek, což mi přijde dost. Největší problém mi dělaly napájení brouků (hlavně STM32). Ale to asi neberu jako největší problém, ale nejsem si jistý správným vedením cesty u střídavé části pro 230V, hlavně tažení fáze k relátkům K2, K1 (nejsem si jistý správnou izolační vzdáleností). Plus ještě správného vedení cest pro galvanické oddělení pomocí optočlenů (IC7, IC4). Šířka cest je 0.3048 pro většinu spojů, 1.27 pro výkonovou část. Největší proud, který tam může téct je 2 A, takže by to mělo být snad v pořádku.

Ještě jedna otázka: Pokud bych chtěl použít např. tento displej, tak kde seženu konektor pro plochý kabel?

Děkuji za případné rady
Franta
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29 2016, 0:30    Předmět: Citovat

Ten návrh DPS je příšernej.

Ale místo spousty slov si to nech vyrobit a pak to zkus osadit. Naučíš se to daleko rychleji, než jen pomocí negativních odpovědí. Já jsem si to na vlastní kůži kdysi zažil taky...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hakamusai



Založen: Apr 17, 2007
Příspěvky: 943

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29 2016, 0:39    Předmět: Citovat

Pokud nezáleží na umístění svorkovnic,přesunul bych výkonovou část (230V) tak,aby byla co nejkratší a mimo část s MCU.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5639
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29 2016, 9:24    Předmět: Citovat

Navrhovat DPS se naučíš tak, že budeš navrhovat DPS. Ne jednu, dvě, ale desítky. Pak ti to půjde samo a tuhle desku navrhneš za půl hodiny a výrazně kvalitněji.
Doporučuji začít u jednoduchých zapojení, nemusíš je stavět, jen cvičně navrhnout DPS.
Pár praktických připomínek. Pájecí body a spoje dělej co největší (přiměřeně). Propoje u oboustranných desek (pokud to nejsou prokovy) dělej mimo vývody součástek. V tvém případě jsou pod relátkem, svorkovnicí a elytem. Jak je chceš zapájet z obou stran?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Frantisek71



Založen: Dec 03, 2016
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29 2016, 9:56    Předmět: Citovat

Děkuji všem za přípomínky, říkal jsem si, že to asi nebude nejlepší zapojení. Snažil jsem se nějak vycházet z nějakých dps, ale nakonec jsem se svrhnul k tomu, abych to nějak dokončil. Zkusím to celý překopat a uvidím, jestli se mi to povede udělat líp. Jak říkám, je to celkem boj pro mě to dokončit aniž bych musel používat velké množství propojek.

Jinak třeba ten, kdo normálně navrhuje DPS, kolik by použil u takovýho schématu propojek?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5639
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29 2016, 10:03    Předmět: Citovat

Frantisek71 napsal(a):

...Jinak třeba ten, kdo normálně navrhuje DPS, kolik by použil u takovýho schématu propojek?

To se dopředu nedá říct, je lepší udělat propoj než táhnout spoj dokola celé desky.
Študování cizích návrhů ti moc nepomůže, chce to jen cvik. Uvidíš, až budeš tuhle desku navrhovat popáté, zvládneš ji za hodinku, dvě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29 2016, 10:40    Předmět: Citovat

Radši dlouhé ovládací dráhy k relé, než dlouhé dráhy spojené se sítí. Udělal bych svislou linni, která by dělila část spojenou se sítí a galvanicky oddělenou, je to přehlednější při servisu. Pak přes ní jsou jen trafo, relé a optočleny. Měl bys tam dát taky bezpečností kondenzátor, při jeho absenci, pokud galvanicky oddělená strana schytá ránu statikou, může se něco prorazit na stranu spojenou se sítí. Dráhy, kde to jde udělej širší, prokovy vrtákem alespoň 0.6, nebo klidně 0.8. Vyrobíš tak robustnější DPS, když se pak třeba v provozu něčím poleje, trvá to déle, než se masívnější spoje přežerou, o místo ti zjevně nejde. Prokovy překryj maskou. Okolo MCU, nebo spíš pod celou galvanicky oddělenou částí použij rozlitou měď spojenou se zemí. Kde by měď nebyla, protože je to mezi dráhami, tam přidej prokovy, tím se ta místa připojí také a měď se tam rozleje. Okolo rozlité mědi nastav dostatečnou izolační vzdálenost, ne kvůli napětí, ale kvůli technologii výroby DPS. Měřící země nesmějí jít rozlitou mědí, protékající proudy by ovlivňovaly měření, je potřeba je táhnout zvlášť jako "jinou zem" a spojit jen v jednom vhodném bodě. Taky jsem v minulosti vyrobil pár"pomníků", co na ně není důvod být hrdý, některé se ještě pořád vyrábějí Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petula



Založen: May 22, 2016
Příspěvky: 855
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav

PříspěvekZaslal: po leden 02 2017, 16:23    Předmět: Citovat

dělám DPS profesionálně už asi 40 let, začínal jsem v době, kdy jsme je kreslili na čtverečkový papír tuší, která se míchala s černou temperou (kvůli reflexům při focení) a později s příchodem PCček jsem přešel na CAD. Není žádný univezální návod, jak se naučit navrhovat DPS. Chce to jednak praxi, ale také zkušenosti z elektroniky, znalosti součástek. Když nemáš ty znalosti, můžeš navrhnout stovky DPS a stejně budou všechny blbý. Navrhovat DPS je jako hrát šachy. Můžeš znát jak tahat s figurkami, odehrát stovky her a stejně z tebe velmistr nebude. V šachách, stejně jak v návrhu DPS musíš myslet daleko dopředu. O tom to je.

Ten tvůj DPS, máš mít rozlitou zem po obou stranách nebo zem po jedné a hlavní výkonné napájení (třeba +5V nebo +3,3V) po druhé straně.
Když už musí být síťové trafo na DPS, mělo by být stranou, vzdáleno součástkám na malé napětí a natočeno tak, aby na součástky nezasahovalo magnetické pole.
Na tvém návrhu zjevně místem nešetříš. Výsledkem budou velké výrobní náklady. Kde máš montážní otvory na desce? Ta deska s trafem bude něco vážit. Nějak ji budeš muset přimontovat.
Leckteré spoje, které máš na DPS jsou velmi hubené.
Kolik propojek mezi stranami... co možná nejméně, protože propojky zakracují tzv. dobu mezi poruchami.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2634

PříspěvekZaslal: čt leden 05 2017, 10:14    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Frantisek71



Založen: Dec 03, 2016
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: po leden 09 2017, 21:06    Předmět: Citovat

Tak trošičku jsem to poupravil, nebo spíš hodně. Těžko říct jestli k lepšímu, nebo horšímu. Snažil jsem se zkrátit AC část, tak snad se to alespoň trochu povedlo. Odstranil jsem stabilizátor na 12 V a dal tam relé na 6V, kde výstup z trafa je 6 V, po usměrnění a filtrování cca 7,5 V, tak jsem tam dal rezistor, kde se bude pálit přibližně 1 V. Mělo by to takto fungovat, nebo se pletu? Už jsem víceméně rozhodnutý, že to takhle nechám vyrobit (možná tam přidám nějaký konektor navíc, otvory na uchycení dps a upravím popisky pro masku). DRC by mělo splňovat výrobní podmínky, kde to nechám zhotovit. Když to nebude fungovat, tak se alespoň naučím něco pro příště. Ta spodní část je připravena pro budoucnost, třeba za půl roku, aktuálně by se využila pouze řídicí část s MCU a relátky. Trochu si nejsem jistý, jestli nebudou zlobit relátka, když jsou tak blízko trafíčku.

No jak říkám, uvidíme až to složím, chybami se člověk učí. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po leden 09 2017, 21:11    Předmět: Citovat

Lepšíš se.

Ale minimálně u toho trafáku máš špatně vrtání a příliš malé plošky (pady).

Obecně vrtání bývá největší problém, prokovený otvor nepřevrtáš (no, v nouzi ano, ale přijdeš o prokov)

Nevím, proč na tom hektaru volnýho místa pořád mícháš různý rozměry SMT odporů. Dej tam jen 0805.

Oprav si ty reference tak, aby byly čitelný i po osazení.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po leden 09 2017, 21:26    Předmět: Citovat

Jako prokovy používej kolečka nebo osmiúhelníky, čtverečky jsem nikdy nějak nepochopil, jsou ohavné a zabírají zbytečně místo. Dráhy tahej jen svisle, vodorovně, nebo 45°, vlevo nahoře kolem relé máš izolační vzdálenost mezi drahami menší, než na svorkovnici. Když dráha uhýbá o 90°, ohni ji 2 x o 45°, ne najednou o 90°. Totéž s rohy rozlité mědi, udělej je sražené na 45°. U obvodů pro galvanické oddělení netahej nikdy žádné dráhy pod pouzdrem, zmenšuješ izolační vzdálenost. A doplň si tam bezpečnostní kondenzátor mezi galvanicky oddělené části, ADUM je na průraz statikou dost citlivý, vím o čem mluvím, sám jsem kvůli tomu redesignoval desku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Frantisek71



Založen: Dec 03, 2016
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: po leden 09 2017, 23:17    Předmět: Citovat

Díky Zdeňku, na to bych úplně zapomněl, když jsem vytvářel to pouzdro, tak jsem si nějak neuvědomil, že je nutné taky vytvořit správnou velikost padů. Smile Rezistory vyměním za ty 0805, je pravda, že ty 0402 jsou asi zbytečné.

Rozlitou zem upravím, aby měla 45° a spoje taky, snažil jsem se to všude dodržovat, ale koukám, že jsem na to u některých drah spojů zapomněl.

Jinak Zaky tím bezpečnostním kondenzátorem, myslíš dát mezi piny ADUMu bezp. kondenzátor připojen k zemi (viz tento článek)? Díval jsem po ochraně proti statice a ve většině případů jsem našel článek, který doporučuje dát místo kondenzátoru transil oproti pinu k zemi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po leden 09 2017, 23:58    Předmět: Citovat

Myslím tím spojit země obou galvanicky oddělených částí malým C, musí se ale v každém případě použít typ na toto určený, bývají modré. Najdeš je třeba v každém PC zdroji. Pokud jedna část schytá statiku, jedná se sice o hodně vysoké napětí, ale o malý náboj, vzhledem k tomu, že jde o rychlý přechodový děj, kondenzátor jej absorbuje a izolace mezi galvanicky oddělelými částmi není vystavena napětí, které by nemusela vydržet. Použití tohoto C je opravdu nutnost, jinak se dříve nebo později statikou něco prorazí, ADUM je kandidát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út leden 10 2017, 9:58    Předmět: Citovat

citace:
...ale koukám, že jsem na to u některých drah spojů zapomněl...
V Eagle je na to kontrola. Z menu Tools vyber DRC... a na poslední záložce Misc je možnost zapnout (kromě jiného) kontrolu úhlů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund