Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Linux - Bootování do GRUBu z Windows bootloaderu (ne UEFI)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 11:31    Předmět: Citovat

No jo, máš specifické požadavky a tohle se ještě dá. Osobně bych zůstal u Grubu2 na prvním disku a kdyby bylo nejhůř a potřeboval bys obnovit Windows zavaděč, tak nastartování z flešky a zadání 3 příkazů (bootrec.exe /fixmbr+fixboot+rebuildbcd), je otázka chvilky.
_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wolfik



Založen: Jul 28, 2009
Příspěvky: 1093

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 11:34    Předmět: Citovat

no a to je právě ono, čemu jsem se chtěl vyhnout...mít pořád u sebe připravený CD/DVD/flešku s instalačkou widlí nebo linuxu, když něco vyhnije
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 11:41    Předmět: Citovat

Běžně se to neděje a kdyby, tak by to byl nejspíš větší kolaps disku, bez nějakého brzkého vyřešení, ale tohle riziko bys rozložil instalací Manjaro na ten HDD Very Happy
_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wolfik



Založen: Jul 28, 2009
Příspěvky: 1093

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 11:51    Předmět: Citovat

jak jsem psal...stalo se mi to minimálně dvakrát - situace, kdy máš najednou máš šrotu, i když s funkčním další systémem, do kterého nenabootuješ, nemáš se jak kouknout na internet, co máš obrazek_cenzura dělat a nikde poblíž další komp a fleška, do které bys nahrál nějaké liveCD a opravil grub. Very Happy

Do zesraných widlí po aktualizaci aspoň nabootuješ v nouzovém režimu a intuitivně jseš schopný to řešit. Ale rozhodně se ti nepodělá ten jejich boot manager, takže nabootuješ do druhýho OS.
Vedle zesraného linuxu se ti ještě podělá GRUB, protože tam hrabal kvůli novému kernelu, takže nenabootuješ nic. Řešení není intuitivní, pač musíš další aplikací ovládat terminál, přes který opravuješ GRUB a podělaný distro. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7438

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 11:52    Předmět: Citovat

Tak jsem se schválně díval na to moje EasyBCD. Mám verzi 2.3 0.207 z roku 2015. Pokud zvolím, že chci přidat Linux, nabídne mi to několik verzí loaderů - Grub Legacy, Grub2, Lilo a pak ještě další pro BSD. Není to tedy věc verze EasyBCD?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wolfik



Založen: Jul 28, 2009
Příspěvky: 1093

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 12:02    Předmět: Citovat

mám tu samou verzi a vždy jsem volil Grub2
akorát nevím proč v advanced settings pod Manjarem mi drive odkazuje na C: obdobně jako u Win7
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 12:02    Předmět: Citovat

Jenže pokaždé se spouští C:\NST\AutoNeoGrub0.mbr, což je nejspíš ten Grub4Dos, který standardně používá menu.lst, jenže tenhle ne (zkoušel jsem ho tam dát C:\NST\menu.lst).

P.S. Přitom na něj "C:\Program Files (x86)\NeoSmart Technologies\EasyBCD\profiles\menu.txt" odkazuje:
kód:
#default 0
#timeout 0
#fallback 1
#title find /NST/menu.lst
find --set-root --ignore-floppies /NST/menu.lst
configfile /NST/menu.lst
#title commandline
pause EasyBCD cannot find the NeoGrub configuration file. Press any key to enter the NeoGrub commandline interface, or type 'quit' to go back to the BCD or 'reboot' to restart your PC. ^G
commandline

Pokud by se vyřešilo to menu, tak by přes EasyBCD fungoval Grub4Dos a šlo by přes něj spustit hodně věcí. On je v adresáři "C:\Program Files (x86)\NeoSmart Technologies\EasyBCD\profiles\" i gldr, což je spoušteč Grub4Dos.

_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7438

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 12:21    Předmět: Citovat

Longin napsal(a):
mám tu samou verzi a vždy jsem volil Grub2
akorát nevím proč v advanced settings pod Manjarem mi drive odkazuje na C: obdobně jako u Win7
To je ale v pořádku. U verzí woken se odkazuje přímo na disk a z něj spouští winload.exe, u Linuxu si spustí z C:\NST\AutoNeoGrub0.mbr. Ještě je přímo v rootu C soubor ang0, který vypadá jako samotný loader. Kde to má konfiguraci ale netuším.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 12:37    Předmět: Citovat

Jo tak ten ANG0 v rootu je přejmenovaný gldr a to menu.lst stačí dát taky do rootu céčka a vše může začít nanovo Very Happy
_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7438

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 12:40    Předmět: Citovat

Vtip je v tom, že menu.lst ale v rootu C nevidím, přesto to bootuje...

Ale ještě zpět k původnímu odkazu http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=854043#854043
Ta nová konfigurace bootuje, pokud se její partition označí jako aktivní? Pokud ne, nehledal bych problém v EasyBCD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 20:14    Předmět: Citovat

Tak jsem se opět k tomu dostal a bootuje to. Zkoušel jsem se hrát i s tím Grub4Dosem, ale to jsem nerozchodil a mou chybou to určitě nebylo. Pokud je Manjaro v jednom primárním oddílu včetně Grubu2, tak se přidá přímo v tom EasyBCD a opravdu to funguje.
_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wolfik



Založen: Jul 28, 2009
Příspěvky: 1093

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 21:02    Předmět: Citovat

Označení partition jako aktivní...sry za moji natvrdlost a pomalost, ale sakra kde to mám jako nastavit? To je nějakej boot flag nebo co? Myslel jsem, že aktivní partition je ta, kde je nějaký zavaděč...ať už widláckej boot manager nebo GRUB
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 21:10    Předmět: Citovat

Já jsem to neměnil a nevadí to.


gparted.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  gparted.png
 Velikost:  78.35 kB
 Staženo:  37 krát


_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3330

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 21:11    Předmět: Citovat

Ano je to příznak v partition tabulce na konci MBR. Jedna ze čtyř položek v tabulce je označena jako aktivní a z té se zavaděč pokusí nabootovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7438

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 23:51    Předmět: Citovat

Longin napsal(a):
Označení partition jako aktivní...sry za moji natvrdlost a pomalost, ale sakra kde to mám jako nastavit? To je nějakej boot flag nebo co? Myslel jsem, že aktivní partition je ta, kde je nějaký zavaděč...ať už widláckej boot manager nebo GRUB
Nastavit to lze v každém disk manažeru. Boot probíhá tak, že mbr začne bootovat z partition, která je označena jako aktivní, o nějakém zavaděči vůbec neví - nakonec podle čeho by měl rozhodnout, kdyby byl na každé partition nějaký zavaděč. Jde to označit třeba v DiskAdministratoru Windows (pravým kliknout na oddíl a nastavit jako aktivní), starém Fdisku nebo jakémkoliv Linuxovém manažeru. Pozor na to, že jakmile se jako aktivní označí ta s Linuxem, Windowsí bootmanažer nenaběhne, dokud se zas něčím neoznačí jako aktivní on. Dnes bývá obvykle na té malé skryté partition, ne na C:, kde jsou wokna.
Já tohle nejradši instaluju tak, že mám rozchozená wokna, udělám Linuxovou primární partition, tu při instalaci zároveň udělám aktivní. Rozchodím Linux. Pak přehodím jako aktivní tu Windowsí, nabootuju a přes EasyBCD přihodím Linux. Jde to i opačně, ale vždycky nejdřív rozjedu samotný OS a až nakonec EasyBCD.
Z principu věci to sice není takhle potřeba a měl by jít Linux přidat rovnou, ale když to nebootuje, tak je dobré zkusit to takhle přímo, ať je jasné, v čem je chyba - po označení jako aktivní musí najet přímo grub2 a s ním pak Linux. Pokud najede něco jiného, tak instalátor grub2 špatně zapsal. Pokud to nabootuje OK, je chyba v odkazu vytvořeném EasyBCD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund