Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Neúplná adresace periferií u ZX Spectra
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá leden 06 2017, 23:35    Předmět: Citovat

Tak mne napadá, jak se vlastně generoval /IORQ ?
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8978
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: pá leden 06 2017, 23:38    Předmět: Citovat

Toto píšou v datasheetu Z80:

IORQ. Input/Output Request (output, active Low, tristate). IORQ indicates that the lower
half of the address bus holds a valid I/O address for an I/O read or write operation. IORQ
is also generated concurrently with M1 during an interrupt acknowledge cycle to indicate
that an interrupt response vector can be placed on the data bus.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4996
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: pá leden 06 2017, 23:48    Předmět: Citovat

IORQ je aktivovaný príkazom IN alebo OUT, bude sa čítať alebo zapisovať (RD alebo WR) cez porty (A0-A15).
Podobne MREQ pracuje s pamäťou.

Schéma k disketovej jednotke D40 je v tomto poučná, je tam vidieť použitie zapojenia portov (MHB8255).

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá leden 06 2017, 23:52    Předmět: Citovat

Nejsem si právě jist, jestli /IORQ na sběrně Spectra nebyl už nějak hradlován.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8978
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: so leden 07 2017, 0:04    Předmět: Citovat

Určitě ne, přes odpor jde do ULA a přímo na ten konektor pro periferie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: so leden 07 2017, 6:43    Předmět: Citovat

Signál /IORQ se používá i při potvrzování přerušení pro přečtení dolní poloviny vektoru přerušení z periferie, která přerušení vyvolala. Horní polovina se bere z registru I v procesoru. Nevím, jestli to není to, co myslel Hill a trochu to nepopletl. Periferie, která nedekóduje signál /RD, tak může způsobit kolizi při potvrzování přerušení, záleží na aktuální hodnotě PC, která je na adresní sběrnici. Ta kolize je zmíněná v tom jednom schématu joysticku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19537
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so leden 07 2017, 10:12    Předmět: Citovat

Jestli popletl, tak doufám ne destrukčně, přiznávám, nehledal jsem dokumentaci, prostě se mi to nějak vynořilo, ale nevylučuji, že se mi to s něčím míchá.
Uvnitř v ZX Spectrum 48K se kdeco tahalo přes odpory a nějakou tu diodu, to vlastně suplovalo hradla a řešilo některé logické funkce taky.
Jako první věc jsem brzy vyměnil procesor NEC 780 za originál Z80 CPU, protože některé programy využívaly tzv. zakázané instrukce, a s tím NECem nechodily. Později došlo na U880B, s ním chodilo všechno stabilně. Pokud jde o interface, první byl analogový mezi kazeťák Riga 110 a počítač, s žárovkovou stabilizací amplitudy a tvarovačem. Pak jsem k tomu dělal Kempston IF s obvodem 8255, ten jsem využil i na normální paralelní port pro Alfiho a kopretinovou tiskárnu Robotron 1152, to už vedle ležel přepínač periferií. Pak mě přestalo bavit opravovat klábosnici gumáka, tak jsem předrátoval spoje v Consul 3111 a měl jsem hliníkovou skříň se 78 bezkontaktními klávesami, na které jsem si náramně rychle zvykl, všechno se vešlo dovnitř a ještě hromada místa zbyla, stabilizátoru 7805 jsem prodloužil vývody a přišrouboval ho rovnou na dno skříně a přidal převodník YUV/RGB pro monitor VGA překopaný na TV normu... nakonec jsem k tomu pořídil řadič Dataputer Plus 2 z Brna a dvě mechaniky, tak si to řeklo o výkonnější zdroj, a na průseur bylo zaděláno.
Opakující se potíže s vaklkontakty na hranovém konektoru mě dovedly k tomu, že jsem na sběrnici připájel další dvě ploché kšandy k němu, ale pořád za počítadlem na stolku překážel. Ale vydržel jsem to s ním přes dva roky, než jsem se rozhodl přestěhovat ho do té klábosnice.
A, když byl řadič uvnitř, po kompletaci skříně jsem přivedl na rozvod -12 V tvrdých +14 V (k tomu stačil vývod KáeFka v měniči propíchnutý do přívodního kablíku, zdroj uměl do zkratu 4 A, napájel to všechno a, když běžely obě disketové mechaniky, pojistka 2,5 AT někdy nevydržela, musela tam být 3,15 AT), prohlédl jsem si většinu švábů zevnitř. To vystřílely všechny paměti včetně švábů řadiče a rozhraní jsem už ani nezkoumal.
Občas ještě opráším ZX Spectrum Plus 2, ale v něm jsem se ještě nehrabal, pár disket se mi někde válí, už jsem se ten Dataputer taky ani nepokoušel opravit.
Proto se omlouvám, když přispěju nějakým tím útržkem s pochybnou souvislostí, jakkoli jsem si dokumentoval, co jsem v tom prováděl, dnes už by mi to dalo asi dost hledání a hlavně luštění, co "tím tehdy básník řekl". To víte, nebyl to analog, a právě zapamatovat si časování signálů byl pro mě dost záběr už tehdy, natož teď, po 20 letech, co jsem se tomu ve střevech nehrabal...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8978
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: so leden 07 2017, 12:03    Předmět: Citovat

No já mám zatím v plánu jen vyměnit elyty za nový s o něco větší kapacitou a vyměnit 7805 za spínanej. Fólie pod klávesnici bude nová a díky výměně 7805 snad nebude trpět teplem. Ještě se musím podívat, proč se mi obraz z LM1889 chvěje, ale třeba to budou jen ty elyty. Ten převodník z YUV by byl asi lepší jak kompozit co? Akorát překopávat monitor na TV normu nemá cenu, CRT k tomu už nemám a LCD nepřekopu. Koupil jsem na eBayi převodník hotovej z kompozitu na VGA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19537
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so leden 07 2017, 12:26    Předmět: Citovat

Ten kompozit má jedinou nevýhodu - rozmázlou barvu a nekompenzované zpoždění barvy za jasovým signálem. Na malé obrazovce to příliš neruší, na velké se na to dá zvyknout. Ale, když už jsem ten jinak nevyužitelný monitor 13" Memorex měl, tak jsem ho předělal... a k tomu ten převodník podle AR 9/90.
A obrázek to byl parádní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3295

PříspěvekZaslal: so leden 07 2017, 17:12    Předmět: Citovat

Pri cteni vasich prispevku mi v hlave naskakuje vzpominka na clanek z Amara od ing. Tomase Mastika, ktery taky porad neco ke Spectru kutil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další) Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund