Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

měřič elektrolytů
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
lubomirZ



Založen: Oct 13, 2011
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: pá leden 06 2017, 16:17    Předmět: měřič elektrolytů Citovat

Zdravím zkušenější odborníky, měl bych dotaz jestli někdo tento měřič stavěl a funguje. Mám ho rozestavěný na stole, ale absolutně nejde nastavit trimrem výchylka měřáku na požadovanou hodnotu. Po přepnutí do polohy měření vyletí ručička do prava až za roh. Všem předem díky info.


ar1.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ar1.gif
 Velikost:  128.01 kB
 Staženo:  288 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: pá leden 06 2017, 16:27    Předmět: Citovat

Použil jsi správné součástky a shodný (elektricky) měřící přístroj, jako autor? A napětí vyletí nahoru hned, nebo je vidět, jak vzrůstá postupně?

Pokud jde ručička "za roh", tak je buď moc veliké napětí na C1, nebo je příliš malý odpor v sérii s měřidlem, případně je měřidlo moc citlivé.

Mimochodem, tady http://www.belza.cz/measure/cmet.htm je ta konstrukce také, najdeš tam i kontakt na autora a věř, že pan Belza je velmi ochotný a určitě ti poradí, pokud mu napíšeš.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: pá leden 06 2017, 16:32    Předmět: Citovat

Mi to chodilo na první zapnutí. Zkoušels vzít měřák a tu chybu najít? Vždyť je tam jen přiblblej komparátor, zdroj proudu a sledovač...

Naposledy upravil Milan_F dne pá leden 06 2017, 16:34, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4030

PříspěvekZaslal: pá leden 06 2017, 16:33    Předmět: Citovat

Odpojil bych výstup OZ1 a uzemnil emitor T2 spolu s R4 a po vynulování by měla výchylka měřáku pomalu narůstat, pokud správně pracuje zdroj proudu T1, T2.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubomirZ



Založen: Oct 13, 2011
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: pá leden 06 2017, 17:09    Předmět: Citovat

Jjj, součástky jsem použil dle popisu, T1, T2 klasika TUN, zkoušel jsem řadu KC,BC. Zkusím to ještě proměřit mám ve skříni ještě měřidlo 100mikroA kdyby náhodou .Ta ručka vyletí hned, regulace trimrem jak jsem psal nereaguje na změnu. Zaráží mě to jen, že součástky nové, tišták je OK od Bučka a je to mrtvé. Konstrukce z modrého amára jsem měl vždy na poprvé, tady toto červené nevím, nevím. Jdu laborovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Neniu



Založen: May 01, 2015
Příspěvky: 1151
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

PříspěvekZaslal: pá leden 06 2017, 17:47    Předmět: Citovat

Když tak koukám na schéma, tak napětí na výstupu může vyletět ze dvou důvodů:

1. kondenzátor C1 má malou kapacitu nebo není připojený vůbec
2. nefunkční zdroj proudu typu zkrat

V obou případech bude napětí na výstupu rychle stoupat. Tak rychle, že ručička půjde za roh.

Jinak si všimni, že měřidlo by mělo mít citlivost 200µA, takže pokud máš přístroj s citlivostí 100µA je potřeba upravit R6.

_________________
Jsem na cestě k šípku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubomirZ



Založen: Oct 13, 2011
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: pá leden 06 2017, 20:21    Předmět: Citovat

Stím kondíkem nevím. Co jsem procházel i původní pramen pana Belzy má tam 20µF, napětí naměřím. Zkoušel jsem to měřidlo 100µA, samozřejmě s upraveným před. rezistorem, aby výchylka byla podle autora 100mV. Si říkám jestli to OZ není v háji. Přinejhorším ze sebe udělám blba a napíšu panu Belzovi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: pá leden 06 2017, 20:40    Předmět: Citovat

Nahraď ručkové měřidlo zkratovací propojkou.
Přiveď napájení a multimetrem změř napětí na pinech IO, číslo 1,2,3,4,5,6,7,8
pak přepni přepínač a zase změř napětí.
Pak to napiš tady a uvidíme.
Zkontroluj 2x všechny komponenty, kde záleží na orientaci, přepínače, diody, tranzistory, operák.
Jaký máš typ IO? MA1458?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubomirZ



Založen: Oct 13, 2011
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: pá leden 06 2017, 21:07    Předmět: Citovat

Celé zapojení jsem znovu prošel, polarity atd.jsou OK. OZ je MC1458P.Při vypnutí jsou na pinech nulové hodnoty. Při zapnutí je to následující: Napájecí piny č. 4 0V, pin č. 8 9,79V.
Výstupy:pin č . 1 9,28V
pin č. 7 7,15V
pin č. 2 0 V
pin č. 3 4,7V
pin č. 5 7 V po připojení klesá napětí
pin č. 6 7,15
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: pá leden 06 2017, 21:43    Předmět: Citovat

pro diagnostiku bych vzal bych dvě červené ledky a dva rezistory R10,R11=5k6 a zapojil takto

1/ LED1+R10 do série a zapojit mezi body OZ1::1 a OZ1::8
2/ LED2+R11 do série a zapojit mezi body C1::+ a OZ2::7

Několik krát bych zkusil přepínat přepínačem a sledova svit ledek.

PS: LED1 by měla svítit a zhasnout při nabití CX na 1/2 VBATERKY
LED2 by měla být zhasnutá a pozvolna se rozsvítit
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7864
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: pá leden 06 2017, 22:54    Předmět: Citovat

Někdy v roce 2006 jsem si postavil verzi z roku 1977. Kdovíproč jsem usoudil, že bude lepší.
A původní zapojení ze zahraničního časopisu je zde: http://www.americanradiohistory.com/Archive-Poptronics/70s/1976/Poptronics-1976-10.pdf
https://uloz.to/!De8xdk0oPjnV/poptronics-1976-10-pdf



Meric kondenzatoru AR4-1977.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Meric kondenzatoru AR4-1977.pdf
 Velikost:  279.08 kB
 Staženo:  149 krát


_________________
01 02 03


Naposledy upravil Hydrawerk dne pá leden 06 2017, 23:08, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: pá leden 06 2017, 23:04    Předmět: Citovat

lubomirZ napsal(a):
pin č. 5 7 V po připojení klesá napětí

Po připojení čeho? Měřeného kondu?

Vypadá to, že je v háji sledovač. Na pinech 6 a 7 musí být stejné napětí jako na pinu 5.
Pokud na pinu 5 napětí klesá, musí stejně klesat i na 6 a 7.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so leden 07 2017, 10:09    Předmět: Citovat

Mám ten měřák postavený víc jak 15 roků, ale používám teď výhradně ESR měřák. Pokud to chceš skrze "hraní", pak je to dobrá pomůcka. Pokud to chceš na identifikaci závad - pak si sežeň něco na měření ESR. Velmi dobře si vede Zajíc, někde na netu sem našel i jeho "kopii" včetně náplně pro PIC... Nebo unversální tester
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubomirZ



Založen: Oct 13, 2011
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: so leden 07 2017, 13:36    Předmět: Citovat

Díky za ten odkaz. Popravdě z toho zapojení pan Belza vycházel. Včera mě poslal mail s podrobnými info o možných závadách takže se na to vrhnu. Upřimně je mě to víc než trapné, že mě zaskočila taková vcelku jednoduchá konstrukce. Znova jsem proměřil obě diody, trandy jsou taky OK, zbývá jen samotný OZ. Nevím snad liší se MA1458 od MC-čka???Podle mě by to mělo být parametrově stejné,ne??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so leden 07 2017, 18:28    Předmět: Citovat

U těch tesláckejch MA1458 nikdy nevíš. Já se s nima v minulosti vyvztekal několikrát - nakonec jsem vždycky rezignoval a do zapojení vrazil něco jinýho. První doslova průůůser byl Zetawatt 1458. Tam byl tenhle tesláckej průkak v RIAA předzesilovači a v korekcích. Po asi 3 letech naprostý mizérie jsem to vzdal - a do Zetawattu putovaly dederónský B072, sehnaný na inzerát v Amáru. A najednou Zetawatt hrál "jak z praku", šuměl daleko míň než "od nova", vejšky vejškovaly a basy basovaly, korekce byly v obou kanálech stejný a nestávalo se, že by při korektoru nastavenýmu na větší zdůraznění začal jeden kanál zesilovače kmitat. Nejhorší bylo, že ten zes nebyl můj, ale já ho dostal na stůl osadit a rozchodit po tom, co jeho majitel slyšel můj vlastní kus předchozí verze Zetawatt 2020. Přitom během tý doby laborování jsem ty 1458 vyměnil snad 5x.

Další průser byly obyčejný blbý Batesty. V době šádyn a mizernýho počasí se každej na sídlišti snažil mít aspoň nějakou kontrolu nad baterkou. Tři LEDky dávaly docela dobrej přehled o stavu nabíjení v autě - pokud samozřejmě offset uvnitř použitýho dvojoperáku nespáchal natolik velkou odchylku indikace, že se baterka neocitla v oblasti trvalýho nedobíjení nebo naopak přebíjení. Zapojení, který musí po osazení správnejch součástek makat na první "pocuc" se ale projevilo v plný hrůze. Původně nakoupený odpory TR190 byly sice famózní v děličích, ale jako komparátory osazený MA1458 byly snad za trest. Každej kus indikátoru ukazoval jinak. Zkusil jsem to vyřešit donastavováním děliče pomocí trimrů - jenže v děliči, kde na desce není dost místa a kde se přenastavením jednoho trimru ovlivní i úroveň druhýho výstupu a při absenci stabilizovanýho zdroje v tehdejší "dílně", nakonec jakž-takž chodilo jen 5 kousků z 8 původně stavěnejch. Masakr.

Finální "klinec do truhly" u mne tenhle typ dostal během vojny, kdy se jednalo o amatérsky stavěnej "interkom" = dorozumívací "systém", pomocí kterýho se mělo domlouvat několik stanovišť vojáků ve volným čase namísto klasickýho telefonu, protože ten neumožňuje "konferenční hovor" - a jinou spojovací techniku zprivatizovat nebylo možný. Bláhově jsme si mysleli, že to 1458 použitá na místě hovorovýho zesilovače i linkovýho budiče zvládne. Na "prkýnku", spojený 5m kroucenýho ranžíru, to chodilo jak střela. Ale jakmile jsme to "vytáhli na luft" a napojili na už položenou kabelovou síť, bylo to v háji. Kmity, kmity a kmity - jednou to pískalo, podruhý to bučelo, potřetí nebylo slyšet vůbec nic, protože systém byl zahlcenej stejnosměrnou úrovní. Nakonec jsme postavili jinou variantu s diskrétníma tranzistorama - a tam stačily ruský němcovia MP13B na srozumitelnej přenos hlasu...

Ne, teslácká varianta 1458 to má v mým kutlochu nadosmrti polepený ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund