Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Síťový filtr - trochu silvestrovské deatily zapojení.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2016, 15:13    Předmět: Síťový filtr - trochu silvestrovské deatily zapojení. Citovat

Nevím, kam tento příspěvek zařadit, ale moderátor si s tím asi poradí.
Před 6 roky jsem koupil domů pro manželku na její seriály druhý TV, a k tomu levný síťový filtr za 219 Kč (ten filtr trochu na nátlak manželky).
Celé roky mi vadilo, proč na tom filtru trvale svítí zelená dioda, u které ja nápis "PROTECTED".
Tak jsem se rozhodl změřit, kolik si ta LEDka vezme. Ampérmetr na st. rozsahu ukazoval odběr filtru naprázdno 4,7 mA, což je něco přes 1 W. Toto měření při jednocestném usměrnění pro LED diodu (viz schéma) je velmi nepřesné. Podle hodnoty odporu 100 kΩ by mohla být spotřeba do 0,5 W, tj. asi "dvě piva ročně".
Přesto jsem se rozhodl jedno pivo ušetřit, a do série jsem zapojil ještě další odpor 120 kΩ, při kterém ještě dioda byla stále viditelná (na fotkách je ten přidaný červený odpor ještě vidět).
Nyní dodám ještě několik těch silvestrovských poznámek.
- Nejdříve byl problém filtr rozebrat, protože 2 ze 4 šroubků byly netypicky bezpečnostní. Drážka pro šroubovák měla ve směru povolení klínovité výběhy - viz foto. Naštěstí nebyly šrouby utažené na krev, a na těch klínech se šroubovák třením udržel a šrouby jsem vyndal. Výrobce asi nechtěl, aby mu někdo odhalil jeho zapojení.
- Po nakreslení schématu jsem zjistil, že ta LED dioda je tam jenom pro parádu. Pokud by se tepelná pojistka zahřátím filtračních kapacit přerušila, stejně na výstupu nebude žádné napětí. LEDka by snad měla význam jen tehdy, pokud by vstup a výstup byly spojeny přímo, a tepelná pojistka by byla jen v okruhu filtrů. Pak by nesvítící dioda signalizovala poruchu filtrů. V tomto zapojení jsem však ten okruh LED diody úplně přerušil a nyní šetřím "obě piva" ročně Very Happy .
- Pak jsem ještě zjistil, že jedna z filtračních kapacit je jedním konce v "luftě", takže je tam úplně zbytečná. Ten nikam nevedoucí pájecí bod je také na obrázku.
Takže suma sumárum, jsem se před silvestrem zaměstnal, pobavil jsem se, a ještě od nového roku 2017 šetřím 2 piva ročně. A už nemusím koukat na trvale svítící a zbytečnou zelenou LEDku.
PS: Nekamenujte mne za netypické kreslení některých součástek (např. přepěťovka - ten bílý váleček na fotce), je to jen můj pracovní náčrt.



Ochrana.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Ochrana.jpg
 Velikost:  207.99 kB
 Staženo:  311 krát


Nezapojený filtr a šroub.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Nezapojený filtr a šroub.jpg
 Velikost:  203.56 kB
 Staženo:  179 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7937
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2016, 15:19    Předmět: Citovat

No a teď už aspoň víš, proč tam jsou ty šrouby, co nejdou povolit. To tak, aby si to kde kdo rozdělal a zjistil, že je to na ho.no.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2016, 18:25    Předmět: Citovat

Našel jsem na Netu historický obrázek té ochrany. Na novějších do stejných pouzder dnes ještě dávají chráněný vstup a výstup pro anténu.


Ochrana SOLID.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Ochrana SOLID.jpg
 Velikost:  56.68 kB
 Staženo:  61 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5162
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2016, 18:38    Předmět: Citovat

Úžasný krám... Laughing
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peterseal



Založen: Nov 24, 2006
Příspěvky: 1988
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2016, 19:01    Předmět: Citovat

Vzdy lepsie ako ziadna ochrana, aj ked uznavam, moc kvalitne to teda nie je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9764
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2016, 19:05    Předmět: Citovat

1. každý přístroj pracující s "pulsním proudem" - Spínaný zdroje, měniče a tyristorotriakové regulátory musí obsahovat síťový filtr, aby byl splněn předpis o povolené elektromagnetické emisi. Jen totálně ignorantské firmy na to hážou trus.
2. většina elektronických výrobků na síťové napájení ma na svém vlezu varistor z předřazenou tavnou ochranou - takže i nějaká přepěťová ochrana by byla.

Tudíž můj názor je, že jsou to jen zbytečnosti.
A na závěr:
1. pokud nemáte správně nainstalovanoupřepěťovou ochranu "vyšší třídy", tak po přehnání "přílivové přepěťové vlny" máte potencionální zapalovač nábytku. protože to kolikrát nemá ani zpomalovací tlumívky a ani tavnou pojistku. Vše začíná a končí na varistoru, který ukončí svůj život ve formě žhavých kapek spolu s přívodními cestičkami plošného spoje.
Nejjednodušší ochranou je zkrátka prodlužovačka z dvoupólovým vypínáním.
2. Zajímalo by mě, jak je to z indukční nabíječkou, která už v popisu práce musí vyzařovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukar



Založen: Jun 18, 2009
Příspěvky: 418
Bydliště: Karviná

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2016, 21:20    Předmět: Citovat

Ty netypicky bezpečnostní bity se prodávali v Lídlu jako sada s dalšími netypicky bezpečnostními bity v listopadu Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1520
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2016, 21:38    Předmět: Citovat

Lukar napsal(a):
Ty netypicky bezpečnostní bity se prodávali v Lídlu jako sada s dalšími netypicky bezpečnostními bity v listopadu Very Happy

Já jsem si nadělil letos k vánocům sadu bezpečnostních bitů z Hornbachu. Takový prevít hlavu, jako u toho SOLIDu, jsem dosud nikdy neviděl. Podle mne to není bezpečnostní hlava, ale hlava, která není určena k žádnému povolení a bezpečnostní bit k ní neexistuje. Když povolujete silně utažený šroub s drážkou, a drážka se při povolování vydře jako u toho šroubu použitého u Solidu, tak obvykle zbude jen odvrtání hlavy. Je téměř zázrak, že jsem tu hlavu vykroutil, a ne odvrtal. Nefunkčí výrobek je zde primárně určen k vyhození, ne k opravě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12331
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2016, 21:47    Předmět: Citovat

Ano, jsou to stejné šrouby jako v některých vícezásuvkových polích a některých elektrospotřebičích, jsou určeny jen k zašroubování. Podobný prevít je vY nebo jak se to označuje, bitem se dají zašroubovat, ale vyšroubovat už ne.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukar



Založen: Jun 18, 2009
Příspěvky: 418
Bydliště: Karviná

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2016, 22:02    Předmět: Citovat

Pánové máte asi pravdu. Teď jsem si maximálně zvětšil foto šroubu. Na dotáhnutí má plošku, ale na povolení (vyšroubování) to není. Podobný bit v té sadě bude, ale radši se ještě podívám....Takto dorvané šrouby v plastu nejdřív nahřeji upraveným hrotem trafopájky, a pak děj se vůle bastlíře
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29 2016, 13:14    Předmět: Citovat

Jsou to"Bezpečnostní šrouby s jednosměrnou drážkou" určené pro nerozebíratelná spojení. Používají se například pro rychlou montáž výrobků kde není vhodné použít jiný způsob nerozebíratelného spojení (nýtování, svaření, lepení apod).
Utáhnout jdou běžným plochým bitem a aspoň pokud vím tak žádný speciální na to není. Výše zmíněný "motýlkový" bit je na jiné drážky příslušného tvaru ale nemůžu nikde najít jak se to jmenuje. V mojí sadě mají pouze označení velikosti 1-2-3.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5658
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29 2016, 20:41    Předmět: Citovat

Takže, není to síťový filtr, ale přepěťová ochrana. To, co máš ve schematu namalováno značkou pro kondenzátor s popisem "modrý" nejsou kondenzátory, ale varistory.
Je to poměrně běžné zapojení jednoduché přepěťové ochrany a celkem spolehlivě funguje např. při odpojení "nuláku".
Při bouřce už je to málo účinné, varistory jsou poměrně pomalé.

Ještě doplním, ta značka s nápisem "ochrana přepětí" je bleskojistka.


Naposledy upravil jezevec dne pá prosinec 30 2016, 9:36, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7087
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 29 2016, 22:19    Předmět: Citovat

A slabé.

Ale když včas zafunguje ta tepelná pojistka, možná to bude i k užitku.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.55 sekund