Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přídavná baterie 24V k notebooku

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lundrik



Založen: Jun 09, 2013
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2016, 19:24    Předmět: Přídavná baterie 24V k notebooku Citovat

Zdravim
smiknul jsem snuru od notebooku mezi
zdrojem a koncovkou
kabel tvori bily cerny a modry drat
bily cerny tam jde 19,5 voltu na prazdno 19,3 pri nabijeni NB
na modrem drate jsem nic nemreil ani volty
ani ohmicky neni s nicim spojnej
pak jsem zkusil NB napajet ze dvou 12V
baterii (24V) na 19,5 voltu jsem snizil
napeti pres odpor
modry drat jsem nezapojil
NB hlasil nabijeni ale zadlo se mi ze z nej slysim piskani !!!
Neovycoudi se neco pri delsim provozu ?
troufnuli by jste si tam pustit rovnou 24V
Dik
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33853
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2016, 19:30    Předmět: Citovat

Bud rad, ze si este nieco neodpalil a uz to znovu neskusaj. Kup si zdroj do auta (bud na 12 V alebo na 24 V) pre notebook s vystupom 19 V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2016, 19:33    Předmět: Citovat

Tak tos udělal pěknou blbost. Napřed jsi měl zjistit, proč jsou tam ty 3 dráty, když pro napájení stačí 2. Ten třetí drát tam nedali jen pro srandu králíkům.
Napiš sem celý typ notebooku.
Omezovat napětí přes odpor je taky hloupost. Pokud byl adaptér v pořádku a šlo Ti jen o externí napájení jiným napětím, než 230V šel bych přes měnič, nebo v případě dostupnosti přes adaptér z 24V - jenž jsem taky viděl. osobně volím nejjednodušší variantu - měnič.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1282
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2016, 20:13    Předmět: Citovat

mozem sa opytat aku hodnotu odporu si pouzil a ako si sa k nej dopracoval?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2016, 21:56    Předmět: Citovat

Těch 24V je dost, obecně jestli je adaptér k notebooku 18, 19 nebo 20V považuji spíš za srandování výrobců, stejně z toho všechno hned zpracovávají spínané step down měniče v notebooku. Jde samozřejmě o napěťovou odolnost součástek, některé tranzistory mohou mít absolute maximum již 25V a v takovém případě je 24V už hodně riskantní. Další věc jsou keramické kondenzátory, v některých notebookách odcházejí značně často už při 19V, tak bych 24V neriskoval ani z tohoto důvodu. Dva nabité olověné aku v sérii navíc budou mít víc, než 24V. Jak bylo popsáno výše, použij měnič do auta a vystačíš s jedním 12V aku. Třetí vodič v kabelu bude nějaké ID napáječe, HP mívá jen odporový dělič z napájení, tuším Dell ale nějakého one wire brouka, co se z něj čte sériově nějaké ID a tam už je to na nasimulování problematické.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne prosinec 25 2016, 15:15    Předmět: Citovat

Ty keramiky jsou kolikrát jen na 16V a v rámci "katování kostů" se to zřejmě naprasí i na místa, kde je víc. Ono to tam asi chvíli vydrží, musí mít nějakou rezervu...

Sám jsem si tak v jedné serii málem vyrobil "kur....o", taky jsem tam nasázel 16V, když je povoleno až 25V. Jen se to napětí zatím nepoužívá...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3362
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: ne prosinec 25 2016, 17:04    Předmět: Citovat

A ještě těm potvorám padá s napětím kapacita. Miniaturizace si vybírá děsivou daň. Na druhou stranu mám keramiky celkem rád, proti elytů si v mé soukromé statistice vedou skvěle Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne prosinec 25 2016, 19:04    Předmět: Citovat

Použití kvalitních keramik (X7R, X5R) s dostatečnou napěťovou rezervou se jeví jako velmi spolehlivé řešení, v našich výrobcích jich běhá několik desítek tisíc kusů jako jediná filtrace spínaných zdrojů a zatím jsem proraženou keramiku neřešil ještě nikdy žádnou. Taky to nejsou úplně levné součástky. Pokud tam výrobce naseká hnůj a ještě ho napěťově poddimezuje, tak se není co divit, že se to proráží. Pro keramiky je velmi nebezpečné mechanické namáhání. Naproti tomu pokud nejsou příliš proudově namáhány, snesou běžně dlouhodobě i několikanásobek katalogového dovoleného napětí. Otázkou je, kolik kusů to snese a kolik se prorazí, jistě to bude vzhledem kechnologii výroby trochu jak se to povede a katalogový údaj musí brát v úvahu i tu horší část produkce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lundrik



Založen: Jun 09, 2013
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: út prosinec 27 2016, 19:28    Předmět: Citovat

Omluvam, se vam za zpozdenou reakci
Doplneni infomaci
notebook je typ HP Mini
k odpurku jsem dosel merenim na potenciometru 10W 1kohm na 10ohm (500mA)
pouzity multimetr DT9205A
Dnes jsem vylomil kryt baterie
mam tam 6 clanku
Pisu sem protoze se v tom nechci zbytecne naslepo vrtat
Z tech clanku jdou k tistaku 4 paskove vodice
mezi silnejsimi krajnimi merim 12,34V (!!! BINGO tam muzu pichnout ten Olovenak ???)
cekal sem ze ty clanky maji 1,2V a ne 2V ??
Nechci si kupovat menic ani nabijecku do auta pac nevim jestli to opravdu vyuziji (clovek se pro neco nadchne ale po nakupu prijde vyztrizliveni)
Bastlene reseni prece jen clovek muze zase rozlozit na prvocinitele a pouzit jinde
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út prosinec 27 2016, 20:47    Předmět: Citovat

Když budeš cokoli zapojovat přímo na články v baterce, tak velmi pravděpodobně dříve nebo později hezky zahoříš a než se tak stane, tak kompletně rozhodíš informace o nabitém/vybitém náboji, což si baterka hlídá. Jakýkoli úbytek přeneseného náboje se nevratně hodnotí jako opotřebení článků a přes tuto kapacitu je pak už nelze nabít. A to nehovoříme o vyrovnávacích proudech při spojení nestejně nabitých aku, různých vybíjecích křivkách lithia a olova, rozhození balancování článků a dalším. Kup si ten adaptér do auta, nebo si ho ubastli, je to zvyšující měnič z 12V na 19V a nevymýšlej cesty, jak si odpravit notebook. Třetí vývod notebooku, pokud je to HP, pořešíš vhodným odporovým děličem, hodnoty odměříš z původního zdroje. http://www.ebay.com/itm/New-Car-Charger-For-Asus-Laptop-Adapter-Battery-Cord-DC-19V-3-42A-65W-5-5-2-5mm-/291936767109?hash=item43f8c98c85:g:V8kAAOSwcUBYITCG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lundrik



Založen: Jun 09, 2013
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2016, 20:27    Předmět: Citovat

Ach to jsem smutny,
Chapu ze tyhle baterky kdyz se zkratujou tak to hori raz dva
ale vyrovnavaci proudy mezi 12,3 a 13V snad nebudou tak hrozne a tecou chvily nez se vyrovnaji napeti pak uz se to vybiji stejnomerne
snad kdyz ten olovenak pripojim jednou za pul roku se nic nestane
urcite to spojene nebudu nabijet ze zdroje notebooku ani skladovat
Prece kdyz se dela repase baterie a clanky se vymeni tak to zas nabiji normalne (elektronika to asi pozna sama)
Urcite to ma mensi ztraty nez to hnat to pres autonabijecku
Asi to risknu a kdyz to krachne tak si tady nasypu popel na hlavu
zdar
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12325
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2016, 20:59    Předmět: Citovat

nebýt ty smutný
ty veselit se nad oheň tvůj notebook
baterkou po hubě dostat
explosivo Tleskáme

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2016, 21:21    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2016, 21:27    Předmět: Citovat

Kdyby byl někde poblíž, tak mu dám LM2596, ať si postaví měnič a neblbne. Pár kusů ve verzi ADJ mě zbylo.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st prosinec 28 2016, 21:29    Předmět: Citovat

Každopádně si měnič může za drobné koupit: http://www.ebay.com/itm/DC-DC-XL6009-4A-Adjustable-Step-Up-Boost-Power-Supply-Converter-Module-Modul-/332039559463?hash=item4d4f199927:g:XRkAAOSwA3dYMwAA Ale minimálně bych v tom vyměnil diodu za lepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund