Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stavebnice tranzistorového radia(superhetu?)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8807
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2016, 11:55    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Ano, 51D byly 9V, a 71D byla 6V trochu většího rozměru - tuším to byly 4 kusy tužek zalité v asfaltu v papírovém obalu.
...

Sendyx - já mám dojem, že i "Typ 71D" byla taky destičková - byla jen o málo větší, než ta 9- tivoltovka. A že byla o něco větší, tak tím měla taky o něco větší kapacitu, než devítka.
Rozhodně nezabrala (v bateriovém prostoru trp) celý prostor po těch čtyřech "tužkách" - tudíž musela být menší, než 4 tužky (dnešní "AA") v držáku. A "minitužky" (dnešní "AAA") v té době ještě neexistovaly (ani ve světě) Wink
A "71D" byla zřejmě jen naše specialita, páč asi ani žádný ekvivalent neměla.

Asi se o nich nic-moc nedochovalo, když se o nich nedá (téměř) nic dohledat na NETu Cry

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2016, 12:07    Předmět: Citovat

Je to možné, tu 6V jsem měl v ruce jen párkrát, a v době, kdy mne to začalo zajímat už to byl těžce výběhový sortiment. Pamatuju, že to měli někde na vesnici v Jednotě nebo podobném koloniálu, a taky ty velké 6V a 9V.

Na netu není fůra věcí, jak našich, tak zahraničních, google není žádná reference. Dokumenty a věci do roku 1990 často na netu neexistují v žádné zmínce, a mnoho průmyslových věcí, vyrobených do současnosti, pokud jsou třeba z technologických celků, taky nenajdeš.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2016, 17:52    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Já si pamatuju na ten reflexní radiopřijímač "Junosť", který mi tak nějak nechtěl fungovat. A protože jeho součástí byla jakási toroidní cívka, která se musela navinout pomocí "šitíčka", což byla neuvěřitelně zdlouhavá procedůra, tak mě to docela vzalo. Jak ten vůbec fungoval, když fungoval?
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/main.nsf/e441d99b59a1bf26c12570d30062d2cf/9eb18161873f728cc125735f0064d86f/$FILE/POPIS%20JUNOST%20KP-101.pdf

Tenhle mrzák se mi podařilo rozchodit až druhej kus a co vím, Prahu hrál přes den zcela určitě a ještě asi 1-2 český stanice na "druhý straně rozsahu SV" . V noci to bylo samozřejmě zahlcený okolníma státama. Ta cívečka na toroidu byla opravdu superpakárna.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17514
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2016, 17:59    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
A v Československu 9V baterie z n.p. Bateria Slaný, typ IEC 6F22.


Jen na destičkovou 9V Tesla vyráběla 2 typy kapesních přijímačů, T60C a Zuzana. Zuzana určitě, mám ji dodnes. Pak bylo pár dalších, kde se mohla osadit alternativně místo 4 ks tužek.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lubos1961



Založen: Jul 20, 2010
Příspěvky: 387
Bydliště: Nový Jičín

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2016, 19:34    Předmět: Citovat

Takle vypadala ta 6V baterie, typ 71D. Oproti klasické 9V byla zhruba o 4 až 5 mm větší ve všech směrech, takže nebyla až tak velká jak tady někteří diskutující zvažovali.
Luboš



destickova_6V.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  destickova_6V.PNG
 Velikost:  224.17 kB
 Staženo:  78 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8807
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá prosinec 30 2016, 21:14    Předmět: Citovat

http://mujweb.cz/aandel/RadiaTesla/images/Bateria51D.jpg
http://mujweb.cz/aandel/RadiaTesla/images/Bateria110_140_150.jpg
http://mujweb.cz/aandel/RadiaTesla/images/Bateria5044_5081.jpg

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MH111



Založen: Oct 23, 2016
Příspěvky: 257
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2016, 9:10    Předmět: Citovat

Ekkar:
A jak tam ten PNP GC511/512 budu bastlit? Mají tam být 2 NPN.

A co se týče chlazení. Snad to ta kostka uchladí, na tu pružinkovou montáž dávat ještě nějaký plech, to si koleduji po nějakém nárazu o zkrat. GC521 jsem použil už v upraveném zapojení domácího telefonu z knihy Od krystlaky k modelům s tranzistory. Ten tranzistor vůbec nehřál, ovšem celé to jaksi bručelo a skreslovalo, na vině byl v schématu chybějící kondenzátor a odpor u IO MAA225, upraveného tak, aby šel zapojit jako 125, tzn spájené některé vývody-děsná práce, no onen obvod kmital, frekvence kmitů se měnila odporem poteciometrického trimru. Na tuto závadu bylo lze přijít až osciloskopem. Stejně to blbne, plus při transportech jsem častokrát poškodil spojení na mosazných hřebíčcích, natlučených do prkénka, mám tisíc chutí to někam zahodit. Jo a mikrofon se lépe osvědčil uhlíkový, reproduktor ani nevím, co to je za patent. ta úprava spočívala v nahrazení sluchátkové vložky mikrofonem a reproduktorem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2016, 10:07    Předmět: Citovat

Ty jsi v Radietě viděl někde na původních koncových tranzistorech 104NU71 nějakou kostku, nebo jiné chlazení? Nevím proč z toho děláš vědu. Pokud máš GC521 tak je tam klidně dej tak jak jsou a zcela určitě se nepřehřejí.
Spíše by to také chtělo ESR metrem projít všechny použité letité růžové elyty, anebo je rovnou vyměnit za nové. Rovněž oba hnědé svitky 10n už nebudou v kondici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: so prosinec 31 2016, 10:23    Předmět: Citovat

Lze to udělat nejjednodušeji takto: viz obrázek.
Odpor v kolektoru spodního (PNP) tranzistoru lze pak vynechat.
Nejdůležitější je správná volba hodnoty odporů v bázích (nyní 100Ω), které nastavují klidový proud. Ale to ty jistě víš. Wink



komplement.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  komplement.png
 Velikost:  92.86 kB
 Staženo:  97 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 498
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: ne leden 01 2017, 21:35    Předmět: Citovat

No, pokud se mohu vyjádřit k napájení 9V, pak jedině z plochých baterií, nikdy z kostky 9V (nemá výdrž, hned se vybije).
Lze napětí též poskládat ze 6 článků 1,5V. Při výměně je ale nezbytné měnit všechny najednou.
Při náhradě dobíjecími 1,2V je napětí pouze cca 7,2V - nižší výkon, citlivost atd. Navíc se musí po 2 až 3 měsících dobíjet, vnitřní samovybíjení.
Dříve jsme pro napájení 9V používali dvě ploché baterie, pokud se dovnitř nevlezly, byly zachyceny zavařovací gumou na zadní stěně zvenku.

Jak píše Hifista, při náhradě 104NU71 (bez křidélka 125mW) za GC521 chlazení netřeba řešit (bez kostky 200mW) či GC521K (s kostkou 300mW).
Problém tuším jinde, GC521 má běžně dvojnásobné zesílení, může být problém s nastavením pracovního bodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8807
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po leden 02 2017, 8:44    Předmět: Citovat

rudolf02 napsal(a):
No, pokud se mohu vyjádřit k napájení 9V, pak jedině z plochých baterií, nikdy z kostky 9V (nemá výdrž, hned se vybije).
...
A někdo tady psal o napájení Radiety "kostkou"? Četl jsi vůbec celé vlákno?
Použití destičkových baterií 9(6)V tu bylo vzpomenuto snad v jiných souvislostech . . .

rudolf02 napsal(a):
Dříve jsme pro napájení 9V používali dvě ploché baterie, pokud se dovnitř nevlezly, byly zachyceny zavařovací gumou na zadní stěně zvenku.
Taky jsi nám nic nového nesdělil:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=77155&highlight=zava%F8ova%E8ky
kokun tam napsal(a):
Co jsem se těch tranzistoráků naopravovával - k řadě z nich byla k zadnímu víku přitažena gumou ze "zavařovačky" plochá baterie a připájenou licnou připojena dovnitř.
...

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MH111



Založen: Oct 23, 2016
Příspěvky: 257
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: st leden 04 2017, 20:35    Předmět: Citovat

EKKAR:
Možná vás o tu dvojici koncových tranzistorů požádám, zdroj součástek selhal. A nedal by se ten 156NU40 nahradit KF504, nebo 506?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31648
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st leden 04 2017, 20:45    Předmět: Citovat

Zítra vlezu do kutlochu a omrknu, co mám v šufleti s němcoviem - pak napíšu podrobnosti. Nahrazovat němcovium "káefkem" nevidím bez výrazný úpravy nastavení pracovního bodu jako perspektivní - už jen proto, že mají dost podstatně odlišný základní parametry, například UBE je u němcovia jen kolem 350mV, zatímco křemík ho má 650-700mV podle druhu a "bohatosti" dotace materiálu báze. Podstatně odlišný jsou i závěrný a klidový proudy - prostě je to na velký laborování.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12339

PříspěvekZaslal: st leden 04 2017, 21:16    Předmět: Citovat

Řekl bych, že to laborování při změně germania za křemík spočívá prakticky pouze ve zvýšení odporu 1kΩ na cca dvojnásobek. Nejvhodnější velikost nastavit trimrem. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8807
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá leden 06 2017, 18:51    Předmět: Citovat

Narazil jsem na NETu na nějaké dobové materiály k Radietě:

http://www.starehracky.cz/dobova_fota.php (3. foto)



dobové foto.jpg
 Komentář:
"Radieta" pro děti od 9 do 14 let - a jak to tady (po 50-ti letech) baví dospělé :-)))

Stáhnout
 Soubor:  dobové foto.jpg
 Velikost:  9.61 kB
 Staženo:  118 krát


_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 5 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund