Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pomoc s návrhem výkonové části.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Frantisek71



Založen: Dec 03, 2016
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18 2016, 22:16    Předmět: Pomoc s návrhem výkonové části. Citovat

Dobrý večer všem ve spolek,

rád bych si udělal řízené ovládání relátek pomocí STM32. Na relátku bude nejspíše připojen 50W proudový zdroj. Mám víceméně kompletně návržené schéma. Ale rád bych si nechal poradit, jestli mám něco špatně v návrhu, případně, co bych měl upravit. Jde mi hlavně o tu část, kde se může objevit síťové napětí. Samozřemě chápu, že návrh schématu je polovina úspěchu a že hlavní bude, jak se to poskládá na dps, ale ptám se takhle dopředu, jestli je schéma správně. Smile

První jsem měl v plánu využít nějaký 12V adaptér, ale nakonec jsem se rozhodl, pro transformátor a usměrňovač.

Plus měl bych několik dotazů.

U STM32F103ct4 je uváděno, že při výpadku napájení odebírá +- 1uA z bateriového zdroje pro hlavní registry a hodinový obvod, napájení od 1.8-3.6V. Pokud mám superkapacitor o velikosti 0.22F napojený na 3.3V, jak dlouho mi zvládne udržet mikrokontrolér naživu? Počítám správně, že by to mělo vydržet přibližně 5 dní? Vycházel jsem ze základního vztahu pro vybíjení kondenzátoru.

Druhý dotaz: V datasheetu STPM10 je uváděno, že maximální vstupní napětí pro proudový kanál je 0.035V. Znamená to, že pro měření proudu o maximální hodnotě 2A bych měl použít bočník s maximální hodnotou R=0.0350V/2A=0.0175ohm?

Děkuji za případné připomínky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18 2016, 22:37    Předmět: Citovat

Nestudoval jsem to nějak detailně, tak jen moje postřehy: supercap nabíjej přes rezistor, má omezený max. nabíjecí proud, v datasheetu to bude. Navýšil bych filtrační kapacity na stabilizovaných napětích, ty stovky nF, co tam máš, jsou dost málo, šel bych alespoň na desítky µF. Měření napětí a proudu bude měření AC? Budeš měřit jen jedny půlvlny a detekovat maximum? Co ty druhé, měl bys dát antiparalelně schottky diody, jinak jsi s napětím na vstupech mimo rozsah napájecího napětí. Zatěžovat výstupy optočlenů 30mA je dost. Ledky se přes MCU spíš spínají k zemi, výstupy obvykle k zemi snesou víc proudu, ale pokud nejsi mimo specifikaci MCU (pozor na max. proud + pólem, když svítí všechny ledky), tak to není problém. 78l33 má dle datasheetu drop 2V, tedy nemůže jet z 5V, použij low drop, třeba LE33CD. Varistoru bych předřadil nějaký rezistor, hodnotu si můžeš dovolit dost velkou, tak špičkový proud může omezit ten rezistor, aniž by se varistor rozstřelil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2016, 6:43    Předmět: Citovat

Tych 10mF je nutnych obavam sa ze 150mA poista nevyd4zi ten prudovy naraz. Preco su tam kondiky 35v a 16 v to bude na brane pre 12V stabilizator. Preco je na primare 1A poistka?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3109

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2016, 8:25    Předmět: Citovat

Když napájíš STM32 a relátka z jednoho zdroje, odděl napájení tlumivkami, vyhneš se v budoucnu " občasného divného chování " obvodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pirat077



Založen: May 02, 2014
Příspěvky: 324

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2016, 8:30    Předmět: Citovat

Zapojení vypadá dobře, ale pokud to chceš zdokonalit, tak bych popřemýšlel nad těmito body:

1) Je nutné napájet to celé ze sítě? (nestačilo by napájet to třeba adaptérem +12VDC?)...pak třeba i zvolit stepdown na 3V3

2) stabilizátor na +5V má nějaké využití? (pokusit se vyhodit spotřebič +5V)

3) Pokud seš fakt tak dobrej a budeš procesor využívat jen tak, že bude žrát 1uA, tak bych zvolil nějakou knoflíkovou baterku do DPS (procesory mívají i samostatný napájecí vstup UBAT) ....to celé promyslet v souvislosti s bodem 1)

4) Kondenzátory u stabilizátorů a MCU doladit dle datasheetu (u SMT32 není úplně špatné stáhnout si jejich vývojový kit a zkopírovat)
+ k MCU bych přihodil tantal třeba 47uF/6,3V

Fungovat to bude ale i tak jak to máš...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa33



Založen: Nov 07, 2009
Příspěvky: 294

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2016, 18:32    Předmět: Citovat

Je tam chyba v I2C, přes ty optočleny je jen jednosměrná komunikace, takže po odeslání příkazu nemůže zařízení slave odpovědět(příznak ACK == ?).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Frantisek71



Založen: Dec 03, 2016
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2016, 19:42    Předmět: Citovat

Všem děkuji za postřehy. Kondenzátory upravím, v těch přechodových dějí nemám takovou zkušenost, tak mě nedošla vlastně problematičnost impulsního proudu při nabíjení kondenzátoru.


Zaky napsal(a):
Měření napětí a proudu bude měření AC? Budeš měřit jen jedny půlvlny a detekovat maximum?

Jak si myslel, že budu měřit jen jedny půlvlny? Podle toho, že tam mám jen jednocestný usměrňovač? Myslel jsem, že jednocestný usměrňovač společně s filtračním kondenzátorem bude stačit na uživení STPM10. Jinak zapojení STPM10 jsem víceméně vycházel z tohoto schématu.

Ta dioda má být proti zemi, nějak jsem to zapomněl připojit, jak na to koukám.

U toho filtračního kondenzátoru, pokud snížím nabíjecí proud na cca 100mA, tak by to mělo být v pořádku, nebo se pletu? Nejsem si jistý, jestli nebude problém s tím, že bude chvíli trvat, než se výstupní napětí vyfiltruje, ale snad by to problém být neměl, ne? Ještě mě napadlo, že bych tam dal zpožděnou pojistku, která by ten startovní proudový impulz přežila. Trafo by to asi krátkodobé přetížení také zvládlo.

Přemýšlel jsem nad tím, že bych použil nějaký adaptér na 12VDC, ale nakonec jsem si řekl, že když tam kvůli relátkům budu tahat 230 V, tak rovnou zkusím udělat i napájení z 230AC. Prostě abych to měl poté v plastové krabičce, kde zapojením z jedné strany 230 V z druhé strany proudové zdroje na svorky pro relátka, případně nějaká čidla, jestli tam budu dávat a hotovo a nemusím nic víc řešit s taháním adaptéru.

Stabilizátor na 5 V mám pro napájení LCD displeje, který mám někde doma ve skříni.

Nejsem tak dobrý, abych zvládl vytvořit program, aby stm32 žral 1uA, ale pokud jsem to podle datasheetu pochopil, tak pokud dojde k výpadku napájení, tak se STM32 nastaví do nějakého režimu, kde živí akorát paměť s registry a hodinový obvod, kde to žere právě zmiňovaných 1uA. Vím, že i STM32 měl umět po nastavení všech možných registrů apod. jet při spotřebě 1uA, ale to je asi nad moje síly.

Sakra, tak to se hanbou propadám, že mi to nedošlo s tím optočlenem. Tak to bych asi použil nějaký jiný izolátor, jako je např. ADUM1402, z eBaye se dá sehnat levně a než to začnu stavět, tak to stejně ještě chvíli potrvá. A cenově to vyjde pro mě líp než, pokud bych objednával PS2502-4 z tme.

Tu 1 A pojistku jsem tam dával z toho důvodu, že při sepnutých relátkách by to mělo žrát cca 600-800, tak z toho důvodu. Proudový zdroj má sice svoji vlastní pojistku, ale myslel jsem, si že by na vstupu měla být tato pojistka. Poté jsem dal na výstup trafa 150 mA, jelikož výstup z trafa je max. 150mA. Nebo ta pojistka na vstupní části 1 A nemá smysl?

Všem děkuji ještě jednou za postřehy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2016, 21:27    Předmět: Citovat

Dotaz na způsob měření se týká svorek N1, NLOAD a L1, předpokládám tam měření napětí a proudu AC síťového napětí, ale třeba se pletu. Dej případně vědět, co a jak tímto plánuješ měřit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Frantisek71



Založen: Dec 03, 2016
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2016, 22:18    Předmět: Citovat

Ano, přesně tak, jak říkáš: L1 je normálně fáze, NLOAD je spoj, kde jsou výstupový svorky ze zátěží, který je připojen na bočník a ten dále na nulák, na kterém se měří odebíraný proud + napětí na svorkách. O zbytek by se měl snad postarat chip STPM10, kam přivádím proud na IIP1,IIN1 (negative, positive) a napětí na (VIN1, VIP1). Napětí je děličem sníženo na cca na +-0.1394 V (230V), což odpovídá dovolenému limitu pro maximální napětí +-0.3 (str. 17 STPM10). Bočník bych volil (v schématu budu asi měnit), podle maximálního vstupního napětí pro proudové svorky, což je +-0.035V/2A=cca 17mΩ (pokud správně uvažuji). Jak říkám, víceméně jsem při návrhu této části vycházel z vývojového přípravku od STM, kde to mají navržené pro měření výkonu pro 230V(2-20A).

Jinak ještě k těm stabilizátorům. Říkal jsem si, jestli bych nepoužil spínaný stabilizátor z 15V na 3.3V a ostatní stabilizátory bych ovládal STM32 podle toho, jestli by bylo nutné využít aktuálně větve 12V 5V, koukal jsem, že některé stabilizátory mají pin INHIBIT, který se využívá k tomuto účelu. Jde o to, jestli to má smysl nebo ne. Díval jsem se, že při nízkém odběru proudu není ta účinnost u spínáků až tak vysoká.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po prosinec 19 2016, 22:28    Předmět: Citovat

Pokud to STMko hardwarově přímo umožňuje střídavinu měřit, a navíc symetricky kolem nuly i do záporna, tak pak je to OK. Netušil jsem, že to má takovouhle vychytávku, běžné převodníky toto samozřejmě neumí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund