Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

radio europhon
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: čt prosinec 15 2016, 18:03    Předmět: Citovat

Tak my tady tlacháme už druhý den a zakladatel vlákna se zatím nevymáčknul o co mu vlastně v úvodním dotazu šlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 15 2016, 18:15    Předmět: Citovat

Možná chtěl odkázat na schema . Ale potom se nás lekl .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: čt prosinec 15 2016, 18:17    Předmět: Citovat

Když by potřeboval schéma, tak by to snad napsal...možná se jen chtěl pochlubit. Laughing Aspoň jsme si popovídali. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wendik
Zablokován


Založen: Sep 09, 2011
Příspěvky: 137
Bydliště: bezno.cz u mlade boleslavi

PříspěvekZaslal: čt prosinec 15 2016, 19:09    Předmět: Citovat

dekuji za reakcé trosku v tomto zacínám a reakce zkušenosti zajimavé od vas i schema taký bohužel na radiohistoria.sk mi nejdé
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: čt prosinec 15 2016, 19:36    Předmět: Citovat

Schéma k 723TB je v tom dokumentu. M5000 bude podle mě to stejné, pouze nf část bude zdvojená a navíc tam bude stereodekodér. Další schéma je ještě tady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 15 2016, 20:34    Předmět: Citovat

on se vejde . Nesmíte ho strašit !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: čt prosinec 15 2016, 21:22    Předmět: Citovat

Vždyť wendika nikdo nestraší. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7817
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 15 2016, 22:48    Předmět: Citovat

Já mám už nějaký ten pátek tohohle Robotrona, myslím, že v porovnání s tehdejšími výrobky z Tesly byl na špici.
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: pá prosinec 16 2016, 0:45    Předmět: Citovat

Taky bych řekl, Tesla tehdy dělala 814A nebo 816A. A má stupnici z LEDek, za kterou se Tesle nadávalo. Very Happy V Robotronu ji jen udělali přesnější. Solidní přístroj, považuj si jej. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18 2016, 10:40    Předmět: Citovat

Pokud se v tématu již odbočilo k hi-fi přístrojům, tak jen přidám můj náhled. Mám jak zmiňovaný Robotron, tak Teslu 820A. Jde koncepčně o zcela shodné přijímače, ale já mám radši Teslu, protože mi nepřipadá tak humpolácká. Robotron je sice hojně oceňovaný jako vrcholový produkt výroby z NDR v celém současném Německu, ale Tesla je provedená kultivovaněji. Německý stroj má velmi velké rozměry a neladí s žádným jiným zařízením. Stupnice z led diod nemám rád, i když zde je dobře čitelná frekvence vzhledem k velkému počtu ledek. U mého kousku mám bohužel vydřenou dráhu potenciometru plynulého ladění, takže je problém cokoliv naladit, ale aspoň fungují předvolby. Jak Tesla, tak Robotron které vlastním jsou z pozdějších výrobních sérií, takže již mají rekonstruovaný předzesilovač. Byly vynechány původně použité šumící IO typu A273, což přispělo dosti ke zlepšení nf části.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vla



Založen: Jan 09, 2011
Příspěvky: 330
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18 2016, 12:57    Předmět: Citovat

Hifista napsal(a):
Byly vynechány původně použité šumící IO typu A273, což přispělo dosti ke zlepšení nf části.


Pro upřesnění ty A273 tam zůstaly,ale bylo použito dvou kusů A274 pro snížení šumu.byl problém i s hlasitostí,která začínala reagovat až od půlky dráhy potenciometru.Doporučení bylo použít potenciometr s exponenciálním průběhem.Sám jsem to tak kdysi u své 820 vyřešil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18 2016, 14:03    Předmět: Citovat

Takže aby to bylo přesně: v Robotronu RS5001 došlo při inovaci k výměně prvního IO v předzesilovači typu A273 za A274 a za ním následují ještě další dva stejné kousky, čili inovovaná verze předzesilovače má 3x A274. V Tesle sice v modulu "J" A273 zůstal, ale do modulu "K" za IO korekcí A274 byl přidán ještě další A274, který reguluje hlasitost až na výstupu z korekčního zesilovače, takže došlo ke zlepšení šumových parametrů.
Když jsem oba přístroje před lety sháněl, tak jsem se záměrně pídil právě po těchto inovovaných modelech. U té Tesly mi spíše než o předzesilovač šlo o to, že novější verze měla již FM do 108MHz. První 820A jsem kupoval ihned po uvedení na trh (asi v r. 1985), tudíž v původní verzi předzesilovače a nějak si nevybavuji, že by mě tehdy rušil šum (bedny byly ARS 1054).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: ne prosinec 18 2016, 20:16    Předmět: Citovat

Hifista: Hezky napsáno... Wink Mně se tedy líbí 820 A i Robotron. Oba přístroje mají něco do sebe. Bohužel nemám už doma moc místa, takže si asi ani jeden z nich nepořídím. Skončil jsem na teslácké trojce Soprán-Sextet-Sólo. Sólo je vpodstatě očesaná 820A, zapojení těch korektorů je tam asi původní, tedy A273 + A274. Potenciometry jsou všechny lineární a regulace hlasitosti chodí normálně od nuly. Se šumem mi to taky nepřijde nijak hrozné, přijímač slyšitelně šumí při stažené hlasitosti a při otočení potenciometrem výšek do "+". Když jej otočím na nulu, šum skokově zmizí. Při "pokojové" hlasitosti šum slyšitelný není, asi nějaký zdařilejší kus. LEDková stupnice nemá moc dobré rozlišení, takže se jí při ladění ani neřídím. Jednotlivé stanice se poznám podle obsahu. Oceňuji předzesilovač pro MM přenosku, který předchozí přístroje neobsahují. Pro případ poruchy jsem si v Hadexu koupil i originální TCA 730 a TCA 740, ale nemyslím si, že by s nimi přijímač šuměl méně. Z NDR mám tento přijímač Rema, vyráběný ve 2. polovině 70. let. Zvukově standardní, ale těžká a masivní konstrukce. Uvnitř není použitý jediný IO a téměř všechny tranzistory jsou germaniové, sovětské produkce. Další přístroje, které ke své činnosti potřebují externí reprosoustavy, si pořizovat nebudu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: po leden 23 2017, 13:59    Předmět: Citovat

V tomto vlákně přišla řeč na Bohému a spol. Tohle vypadá na vzor zmiňovaných přijímačů. A je stereofonní. I vnitřní uspořádání je nápadně podobné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: st květen 10 2017, 21:23    Předmět: Citovat

Ještě oživím toto vlákno po nových zkušenostech s Europhonem TB723. Kolega mě požádal o jeho přeladění. Nejdříve jsem mu poradil sběrný dvůr, ale když jsem rádio uviděl, že je ve zcela zachovalém stavu (téměř jak po koupi), tak jsem se slitoval a šel do toho. Rádio má tak pěkný design, že ani po těch 45ti letech od koupě nevypadá jako starožitnost. Horší už to je se spolehlivostí - i tady rádio v minulosti potkalo to, co mnoho jeho bratříčků - odchod koncových tranzistorů na věčnost. Bylo to kdysi opraveno v servisu i s doporučeným dodáním malých odporů do emitorů koncových tranzistorů, takže to pak vydrželo až dodnes. Po zapnutí bylo příjemné zjištění, že poloha vysílačů na SV i DV zcela přesně sedí v příslušných okénkách stupnice. Český rozhlas v okénkách Praha a Brno, Rádio dechovka v okénku Košice, Rádiožurnál na DV rovněž přesně. To se Tesle Bratislava většinou nepodařilo ani u nově vyrobeného rádia.
Jelikož jsem nenašel nikde parametry pro přeladění tohoto typu, tak jsem musel nějakou dobu laborovat, ale nakonec to vyšlo perfektně. V našich končinách v okolí Ostravy se nedá umístění do pásma CCIR nějak odfláknout necelým pásmem, protože hned na začátku stupnice na kmitočtu 87,6 vysílá Country rádio a na samém konci na 107,3 Čr Ostrava a ještě za ním na 107,6 nějaká polská stanice.
Nakonec se vše vešlo do pásma CCIR s tím, že bylo nutno z oscilátorové cívky L103 ubrat 1 závit a paralelní kondenzátor C117 místo původních 22p dát 12p. Ze vstupní cívky L101 jsem původně ubral rovněž 1 závit, ale chtělo by to asi ubrat dva závity. Paralelní kondenzátor C108 byl dán nově 15p.
Po sladění mě Europhon docela mile překvapil velmi dobrou citlivostí, což jsem nečekal. Jen ta selektivnost vzhledem k tomu, že v mf zesilovači jsou jen jednoduché obvody není "nej".



DSCN3161.JPG
 Komentář:
TB723-cívky po přeladění.

Stáhnout
 Soubor:  DSCN3161.JPG
 Velikost:  276.23 kB
 Staženo:  269 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund