Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak vyřešit zamrzání hadice
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út prosinec 06 2016, 21:30    Předmět: Jak vyřešit zamrzání hadice Citovat

Zdravím bastlířky a bastlíře.
Na zahradě mám domácí čističku odpadních vod a za ní zásobní nádrž na přečištěnou vodu 6m³. Ta bečka se musí cca každý 2-3 týdny vyčerpat. Uvnitř je normální kalový čerpadlo ( http://www.cerpadlo-cerpadla.cz/cerpadla-ok/eshop/4-1-KALOVA-CERPADLA/478-3-UNILIFT-CC/5/920-Grundfos-Unilift-CC-5-A1-cerpadlo-s-plovakem-96280966) - výstup je 1coul hadice, která je dlouhá cca 10m a je volně položená na zahradě.
A v zimě nastává problém s jejím zamrznutím.

Zatím jsem vlastní hlavou vymyslel tyhle varianty:
1) Vyměnit hadici za trubku a okolo ní namotat drát, kterej bude fungovat jako topná spirála. Určitě to bude "honěný" bezpečným napětím z trafa. Druhá věc je jakej výkon a jakej drát... To neumim vypočítat.

2) Použít topnej kabel, kterej se dává do okapů a dát ho dovnitř hadice. Ale zase nevim, jak jsou ty kabely chemicky odolný - např. pokud jsem uvnitř čističky použil nerezový hadicový spony, tak je to sežralo asi za dva roky...

3) Zase topnej okapovej kabel ale namotat ho na trubku - tam si ale nejsem jistej jakej minimální ohyb kabel snese, aby se nepoškodil.

4) Použít zase trubku, vyspádovat jí se sklonem směrem k bečce a v čerpadle odstranit zpětnej ventil. Voda by se po ukončení čerpání vrátila zpět do bečky. Tady je problém ten, že tu vodu nechci furt vypouštět na jedno místo a s trubkou by byla dost blbá manipulace.

K těm topnejm kabelům: nechci a ani nepotřebuju, aby to topilo pořád - stačilo by mi, aby to topilo třeba čtvrt hoďky před začátkem vypouštění a pak už ne.

Máte někdo nějakej nápad - případně máte to někdo vyřešený?

Prosím nepište mi odpovědi typu: po každém vypouštění odpoj hadici a vylej z ní vodu. Ona je s ní taky hloupá manipulace a stejně v ní vždycky trocha vody zůstane a je z ní pak zamrzlej špunt. Nikam do tepla jí nemám možnost dát...

Díky všem za odpovědi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: út prosinec 06 2016, 21:59    Předmět: Citovat

Nejlepší je ji zakopat do nezámrazové hloubky, ale pokud potřebuješ nějakej spád, anebo je napojená někde z vrchu nádrže, tak...
Z toho popisu mi to není úplně jasný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: út prosinec 06 2016, 22:03    Předmět: Citovat

Topný kabel se buď motá ve spirále a nebo zespodu trubky/hadice. Ale samozřejmě se to musí zaizolovat.
Topné kabely jsou buď samoregulační a nebo nesamoregulační a ty se zapojují s venkovním termostatem.
Ale je to i s tou izolací pěkná darda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út prosinec 06 2016, 22:06    Předmět: Citovat

Ta hadice je momentálně vyvedená vrchem nádrže. Do nezámrzný hloubky by to šlo pouze v případě, že by na konci tý hadice (v tomhle případě spíš trubky) byly zasakovací pásy, nebo jak se to jmenuje - to nemám a asi ani nebudu mít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1527
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: út prosinec 06 2016, 22:23    Předmět: Citovat

frantajetel11 napsal(a):
... pokud jsem uvnitř čističky použil nerezový hadicový spony, tak je to sežralo asi za dva roky...

Tak nebyly nerezový. Motám se kolem ČOV od Envipuru a nikdy nebyl s nerez sponama problém.

Proč nemáš za nádrží vsak?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2574

PříspěvekZaslal: út prosinec 06 2016, 23:01    Předmět: Citovat

Mne napadlo, jak zamezit, aby mi na zahrádce zamrzala voda v trubkách zakopaných mělce pod zemí, Sice na zimu vodu vypouštím, ale asi se nevypustí všechna, tak jsem tam nalil nějaký sajrajt co se v zimě leje v autech do ostřikovačů. Nepomohlo by to?
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: út prosinec 06 2016, 23:26    Předmět: Citovat

Čističku mám taky, mimo sezónu, tedy v zimě jde předčištěná voda do trativodu. Tak si ho vykopej taky a ten kousek hadice od čerpadla do trativodu tepelně zaizoluj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1527
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: st prosinec 07 2016, 0:07    Předmět: Citovat

Proč čerpadlem hnát vodu do vsaku??? Ten stejně tolik vody nepobere. Pokud vše vychází spádově, tak stačí v nádrži za ČOVkou udělat přepad a z něj do vsaku. Čerpadlo pak slouží jen na zalejvání, např.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: st prosinec 07 2016, 8:32    Předmět: Citovat

Vyfúkať vodu stlačeným vzduchom, ako sa to robí so závlahovými systémami pri zazimovaní na jeseň.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st prosinec 07 2016, 9:13    Předmět: Citovat

Vyfúkať vodu znamená: odpojit hadici, napojit druhou se vzduchem, přitahnout kompresor a stihnout to než to v hadici stihne zamrznout. Chtěl jsem to trochu zautomatizovat, tímhle si bohužel moc nepolepším.

Vsak tam nemám, ale proměřím ten spád. Určitě to bude levnější a spolehlivější varianta než nějaký topný kabely. Jenom doufám, že mi ta hloubka nevyjde 2m...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: st prosinec 07 2016, 11:23    Předmět: Citovat

Napojiť napevno, T-kus, elekto-ventil(bez napätia otvorený), malý kopresor (stačí aj z chladničky s nejakým poistným ventilom na 3...5atm) zásobník hoc aj z n x 2l PET-fliaš. Všetko zapneš jedným vypínačom. Po vypnutí sa otvorí tlaková nádoba a vytlačí z hadice vodu. Ničoho sa netreba dotknúť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 626
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: st prosinec 07 2016, 14:18    Předmět: Citovat

To je trochu složitý, ne? Vždyť jde jen o to, jak tu hadici/trubku pověsit/uložit/upevnit tak, aby po vypnutí vytekla voda sama. Bez konkrétních podmínek (délka hadice, velikost pozemku, výškový profil...) je to věštění z křišťálový koule.

Varianta B je to celý přesunout pár desítek centimentrů pod zem (trubka + vsak). Jak bylo poznamenáno, dost možná by to pak šlo řešit i bez čerpadla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st prosinec 07 2016, 22:14    Předmět: Citovat

Pro procesora: vyfukování ať z hadice nebo trubky by muselo bejt zase směrem po spádu = směrem k čerpadlu. Takže by se výtokovej konec tý trubky musel nejdřív zacpat a pak teprve vyfouknout.
Pokud by bylo proti spádu, tak mi tam foukne vzduch, ale při délce 10 metrů by se stejně nějaký množství vody vrátilo a zase by se tam udělal zmrzlej špunt.
Při zazimování závlahovýho systému na jeseň se to vyfouká a nějakej zbytek vody se neřeší, protože to trubku neroztrhne a v zimě se ty trubky nepoužívaj.
Pro Milana_F: máš pravdu, byly to asi nějaký šikmooký "nerezový" spony. Dvě který jsem kupoval jinde mi připadaly bytelnější a držej.

Asi zatím vítězí varianta vsak z přepadu. Ale v zimě to fakt kopat nebudu Laughing

Ale určitě se nebráním dalším nápadům - klidně pište.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1527
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: čt prosinec 08 2016, 0:02    Předmět: Citovat

Až ho budeš kopat, mysli při tom na to, že každej vsak za ČOVkou se jednou ucpe.
Šutr frakce 32/63, trubka DN 125 třikrát po 3m, navrtaná třema řadama Ø cca 18mm. Navrch nějakou folii nebo plachtu.


Naposledy upravil Milan_F dne čt prosinec 08 2016, 0:20, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 08 2016, 0:17    Předmět: Citovat

Ono záleží, kde se ten "tratič" udělá.

Můj děda už v roce 1950 udělal u baráku tříkomorový septik, jedinej problém byl, že to vyvedl doprostřed zahrady. Jak se začalo v domě víc koupat a prát, vznikla tam bažina.

Tak jsem nechal vykopat - 20m ve dvou metrech hloubky - trubky až k plotu, tam je totiž spád směr les. "Tratič" je v cca v metrové hloubce, štěrk.

Když v těch místech vypustím cca 16m³ z bazénu, není tam ani loužička. Ale septik je už minulost, máme kanalizaci.

Jak moc ekologický to bylo, to nevím, ale určitě to bylo lepší, než klasická žumpa vypuštěná na zahradu.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund