Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabíječka olověných akumulátorů 36V
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
schiki1975



Založen: Nov 23, 2016
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2016, 21:07    Předmět: Nabíječka olověných akumulátorů 36V Citovat

Ahoj
potřebuju poradit

mám elektrokoloběžku a jsou tam tři akumulátory PB (Baterie olověná 12V/12Ah MOTOMA pro elektromotory)

elektronika pro řízení je tam tahle-
http://www.ebay.com/itm/36V-800W-DIY-Electric-Scooter-Motor-Brushed-Controller-EV-Bike-Bicycle-E-Bike-/281715136124?hash=item419787d67c:g:OJsAAOSwrklVdEHa

elektronika má vstup pro nabíječku -nabíječka k tomu sice je ale je to jenom spínaný zdroj který dává pod 40V (proud tam je napsaný 1,5A)
těch 40V se mi zdá dost málo a měřil jsem to a nenabíjí to.
zatím nabíjím každou baterku samostatně modelářskýma nabíječkama
ale chtěl bych zprovoznit to nabíjení najednou 36V,s tím že občas bych ty baterky nabil samostatně ať je srovnám.

myslíte že v té elektronice je i nějaká regulace pro to nabíjení a že by to jenom chtělo pořádný zdroj?

nebo radši postavit nějakou solidní nabíječku?hledal jsem -prodávají se ale připadá mi to jenom jako sprostý zdroj bez jakékoliv regulace.

googlil jsem nějaké schéma ale na 36V jsem nic nenašel-chtěl bych už něco aspoň trochu inteligentního.

Jo a ještě bych potřeboval poradit nějakou náhradu za MOSFET K20A60U,objednával jsem je z číny protože u nás nešly sehnat a jednou přišly dobré,podruhé něco jiného tak sháním nějakou dostupnou spolehlivou náhradu.Je to do měničů pro indukční svítidla.Datasheet jsem sice našel ale netroufám si sám vybrat.

http://html.alldatasheet.com/html-pdf/306837/TOSHIBA/TK20A60U/295/1/TK20A60U.html

Díky


Naposledy upravil schiki1975 dne st listopad 23 2016, 21:36, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3108

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2016, 21:28    Předmět: Citovat

Třeba takhle ( zapojení je 37x ověřeno, pracuje v různých přístrojích, od zesilovačů po nabíječky) Cool


Spinaný zdroj 20 az 55V 10A.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Spinaný zdroj 20 az 55V 10A.jpg
 Velikost:  182.21 kB
 Staženo:  369 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33840
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2016, 21:43    Předmět: Citovat

schiki1975 napsal(a):
elektronika má vstup pro nabíječku -nabíječka k tomu sice je ale je to jenom spínaný zdroj který dává pod 40V (proud tam je napsaný 1,5A)

Ake napatie je na tom napisane? Nenabija znamena co - netecie dostatocny prud?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
schiki1975



Založen: Nov 23, 2016
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2016, 22:20    Předmět: Citovat

čau,díky ale tohle je zbytečně moc složité,
nejvíc se bojím těch trafíček

mám doma toroid 48V/5A
myslel jsem že ho využiju,na váze a velikosti nabíječky mi nezáleží

stejně jsem předpokládal (a zatím tak i nabíjím) nabíjecí proud 0,05C=0,6A,

sice jsem zezačátku nabíjel 1,2A ale nebudu to zbytečně přehánět-jezdím na koloběžce do práce a stačí nabíjet jednou za dva dny od půl čtvrté do rána to mi akorát vychází tím proudem 0,6A.

To schéma je čistě jenom zdroj napětí?chtěl jsem něco co už bude i trochu přemýšlet,u toho nabíjení.

Představoval jsem si něco takového podobného -nebo jestli by tohle šlo upravit na těch 36V?

http://vyvoj.hw.cz/teorie-a-praxe/konstrukce/inteligentni-nabijecka-pb-akumulatoru-konstrukce.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3108

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2016, 22:24    Předmět: Citovat

Trafíček se bát nemusíš, zůstávají na desce PC zdroje s 80% součástkami, doplněno je jenom asi 10 součástek. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
schiki1975



Založen: Nov 23, 2016
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2016, 22:31    Předmět: Citovat

zítra to ještě pořádně proměřím,změřil jsem napětí na baterkách večer,připojil tu originál nabíječku nebo spíš tedy zdroj (která je zapojená do té elektroniky koloběžky- a přes ni to nabíjí),změřil napětí na baterkách ráno a bylo stejné jako večer,tak jsem fičel do práce a po cestě zpátky jsem tak tak dojel-takže to nenabíjelo,proud jsem neměřil,hodil jsem zdroj do šuflíku a nabil modelářskýma nabíječkama.Takže to zítra pořádně proměřím.

stejně ale moc nevěřím tomu jejich systému nabíjení-bůhví jak to mají řešené,nejradši bych měl solidní nabíječku ať mi baterky vydrží co nejdýl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
schiki1975



Založen: Nov 23, 2016
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2016, 22:40    Předmět: Citovat

to samponek:

to je teda prekopaný zdroj s PC?

je to na novém tišťáku nebo jenom dodělávka?

stejně to ale neřeší problém omezení proudu-já vím že baterka si ho postupně omezuje sama ale připadá mi to celkem kruté k těm baterkám.
možná je to profesionální deformace-jsem modelář a nabíjím různé druhy akumulátorů do modelů a jsem zvyklý na špičkové nabíječky-prostě ty akumulátory rozmazluju.a taky kvůli bezpečnosti-taková LIPOLka dokáže pěkně rychle hořet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33840
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2016, 23:13    Předmět: Citovat

Ten povodny zdroj ma preto 1,5A, aby to za nejakych 10 hodin nabilo plnu 12Ah kapacitu baterii (teoreticky by to malo byt 1,2A, ale ucinnost nie je 100%).

Otazne je ale to napatie - pri 40V to vychadza na 13,3V na jednu bateriu, co je malo aj pre standby pouzitie, nieto este pre cyklicke.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikosa



Založen: Apr 29, 2007
Příspěvky: 93
Bydliště: Bílovec - Novojičinsko

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2016, 0:45    Předmět: Citovat

A co použít něco takového : http://aukro.cz/programovatelny-step-down-menic-50v-5a-i6571610582.html
Tady je video instruktáž : m.youtube.com/watch?v=L8w3xxObOiQ
Před měnič dáš trafo, usměrníš, vyfiltruješ a na měniči nastavíš parametry výstupu a máš hotovo. Můžeš uložit do paměti. Toto lze provést i pro jiné typy baterií a akupacků, potom jen přepínáš mezi paměťmi podle toho jaké napětí a proud na výstupu potřebuješ. Pamětí to má 6. Můžeš si to objednat v Číně, doba dodání bude stejná ale cenově to vyjde levněji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3108

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2016, 10:01    Předmět: Citovat

Omezení proudu to zapojení právě řeší, bez něho by to vyhořelo, protože vybitá baterka žere ze začátku nabíjení moc.
Od toho je tam proudová zpětná vazba na neinvertujícím vstupu chybového zesilovače. ( proud se nastavuje trimrem 6k8 v rozsahu cca 1 A až 15A )

Je to nabastlený na původní desce PC zdroje, 80% spojů je původních, beze změny. Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2016, 16:44    Předmět: Citovat

Musíš ty schemata malovat tak, aby bylo poznat, co je originál a co dodělávka. Třeba červenou barvou.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3108

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2016, 17:40    Předmět: Citovat

označeno Smile


cervenou teckou oznacene pridane soucastky.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  cervenou teckou oznacene pridane soucastky.jpg
 Velikost:  45.13 kB
 Staženo:  249 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
schiki1975



Založen: Nov 23, 2016
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2016, 20:41    Předmět: Citovat

čau,tak jsem včera provedl měření

spinany zdroj dává 40,9V naprázdno
ale z elektroniky leze 36,6V
baterie v dobe mereni mely bez zatěže 36,6V
proud netekl žádný (mezi elektronikou a baterkama)

zkusím ještě změřit co udělá napětí na spinaném zdroji při zátěži-budu to muset kvuli tomu rozdělat,
uvažoval jsem připojit baterie přímo na zdroj -prostě vynechat tu elektroniku která je mezi zdrojem a baterkama zapojená možná kvůli nějaké regulaci nabíjení nebo možná kvůli "rekuperaci"-ale tomu moc nevěřím že tam nějaká je.každopádně to vstupní napětí se mi zdá takové nadoraz 13,6 V na jednu baterku je podle mně málo a to ještě je bez zátěže.přes elektroniku dokonce jenom 12,2V.
ten zdroj napětí od vás se mi líbí obě verze,ten s displeyem je na ebayi o cca 300 levnější a ten atx taky nebude na předělání složitý-mám doma jeden zdroj udělaný z atx ale ten využívám na ty modelářské nabíječky,kouknu do něj jestli je to zapojení stejné.těchvýrobců atx zdrojů je asi milion -to používají všichni stejné zapojení?skočil bych na šroťák vymontovat nějaký zdroj ze starého PC,nechce se mi kupovat nový a pak ho možná "zničit" .

ale pořád to neřeší to řízení nabíjení-zatím všechny možnosti řeší akorát omezení proudu a přesné napětí,to těm baterkám stačí?proč se teda vyrábějí integrované obvody pro nabíječky?co nabízejí více?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3108

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2016, 21:23    Předmět: Citovat

Starší zdroje s TL494 na šroťáku mají víceméně podobné zapojení ( součástek, které zůstávají úplně stejné )

Regulace řeší omezení proudu a ke konci nabíjení maximální napětí, když nastavíš 13.8V / jedna baterka, tak proud ke konci nabíjení klesne z 10A na asi 1.5 Smile
Omezení tam být musí, jinak by ze začátku nabíjení zdroj vyhořel, protože by tlačil moc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
schiki1975



Založen: Nov 23, 2016
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2016, 21:48    Předmět: Citovat

těch 10A by bylo fajn rychlonabíjení Very Happy ale baterky by to asi nerozdychaly

takže zítra to ještě proměřím jak se to chová zatížené a
kouknu někde po zdroji


takže je to vlastně nabíjení CC/CV jestli jsem to pochopil správně

kdysi jsem nabíjel autobaterku usměrněným trafem (počet závitu upraven tak že po usměrnění to dávalo to správné napětí) a do série s baterkou byla zapojená stará halogenka H4.fungovalo to perfektně a nepotřeboval jsem žádnou elektroniku-žárovka měnila postupem času intenzitu svitu a regulovala proud,původně jsem uvažoval že bych to teď zkusil taky ale to napětí je někde jinde i když ten rozdíl napětí asi nebude tak velký
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund