Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vež Universum, zvláštní potenciometr

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2016, 8:33    Předmět: Vež Universum, zvláštní potenciometr Citovat

Dak jsem se do restaurace dnes již nostalgické Hi-Fi věže od fy Universum koupený kdysi u Neckermanna v německu který jsem dostal darem od kolegy nicméně střeva má údajně od Pionner což odpovídá i kvalita zvuku.
Jedinou nectností jsou a je především jeden poták hlasitosti kdterý pochopitelně jako všechna audio zařízení dostává pořádně zabrat a i když jsem ho několikrát čistil různými /sračkami/je zřejmé že po tolika letech už má své odsloužené a vrstva dráhy pod běžcem bude nejspíš /vydřená/ protože to chrastění je nesnesitelné.Proto jsem se rozhodl potenciometr vypájet a až ted zjistil že se jedná o jakýsi vysouvací /aretační/umožnující vysunutí do 3 poloh takže ani nevím k čemu to slouží či sloužiti mělo.Nicméně mě to až zas tak moc netlačí spíše zajímá a dám tam v krajním případě jakýkoliv jiný jen nevím zda Log/či linear.



DSC00092.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC00092.JPG
 Velikost:  236.25 kB
 Staženo:  113 krát


DSC00095.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC00095.JPG
 Velikost:  295.42 kB
 Staženo:  110 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19433
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2016, 8:44    Předmět: Citovat

Vypadá to jako potenciometr s průběhem Y a odbočkou v první třetině dráhy.
U nějakého potenciometru z autorádia (značku už nevím) to bylo tak, že ve střední poloze zasunutá hřídelka pohybovala oběma jezdci řízení hlasitosti, povytažená řídila jezdec dráhy potenciometru balance a zatlačená pak honila reostaty faderu nebo tónové clony, to už si také přesně nevybavím.
Ale k tomu ti za tím potenciometrem ještě kus chybí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2016, 9:22    Předmět: Citovat

No to mě také sice napadlo že by to tak mohlo být jak píšeš ale na druhou stranu si pokládám otázku proč to tam výrobce dal když mám na balance a hl/výšky potáky zvlášt.
Ano jinak mám něco podobného na takovém /atypickém/autoradiu od Stabo trojkombinace /radio,kazeták,CB stanice v jednom a tam to tak ty potáky fungují ve dvojím modu např. pro squelsch apod,včetně regulace hloub. a výšek či balance tím že se vysune hřídel či zamáčkne a je to přepnuto na jinou funkci,tady ale to postrádá logiku.
Jaké se jinak používají na hlasitost potenciometry Log. či lin. ?
Dám tam co mi přijde pod ruku resp. budu muset asi koupit v Tipě či podobně poněvadž nevím zda budu mít něco podobného s tíkmtéý /rastrem/rozmení nožek aby se to dalo zase naletovat do původní malé destličky pl. spoje.Jinak tam za tím ano vypadá to jako že tomu něco chybí ale nic tam u mě nebylo ,otázkou je i kdyby tak na co tam ještě něco bylo ?
Jo a jak či k čemu je ta smyčka dobrá ?
Hm jak se tak dívám do rúzných nabídek tak jsem asi narazil,nevěřím svým očím nikde jsem to zhatím nenašel /tedy s tou jakousi smyčkou/4 vývody,copak je na tom tak zvláštního ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dvoulampovka



Založen: Jun 25, 2011
Příspěvky: 284
Bydliště: KOLÍN

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2016, 10:34    Předmět: Citovat

Napovím: Například označení Y se kdysi používalo pro značení potenciometrů Tesla s odbočkou pro fyziologickou regulaci hlasitosti, asi tak ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2016, 11:00    Předmět: Citovat

Dejavu....

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=77489&postdays=0&postorder=asc&start=12

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
warp



Založen: Sep 23, 2004
Příspěvky: 1111
Bydliště: Praha-Sobín

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2016, 11:27    Předmět: Citovat

A náhodou se povytažením či stlačením hřídelky nešteluje souběh drah - stereováha, tj. se dá vzájemně posunout jejich pozice a v klidu se pak zase posouvají/točí spolu? České Condory tam např. měly souosý pot. pro L a P kanál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2016, 11:37    Předmět: Citovat

Nemůžu si pomoct, z toho potenciometru chybí asi celá zadní část, kde byla "řehtačka", zkrátka takový jezdec, který jezdí po tom ozubení, a obvykle i taková krytka, která brání zatlačení hřídelky dozadu.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19433
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2016, 11:42    Předmět: Citovat

salora napsal(a):
No to mě také sice napadlo že by to tak mohlo být jak píšeš ale na druhou stranu si pokládám otázku proč to tam výrobce dal když mám na balance a hl/výšky potáky zvlášt....

Však tam ty další dráhy nejsou, tak musí být někde zvlášť ve vlastních potenciometrech. Ale uložení hřídele je zjevně univerzální.
Souběh drah měnit vzájemným natočením běžců by mělo smysl jen u kvalitně logaritmického nebo kvalitně lineárního potenciometru (ačkoli to v dvou typech autorádií MTC kdysi bylo taky, bez ohledu na kvalitu potenciometru).
U potenciometru s odbočkou je to nesmysl, aby pak jeden běžec byl už "nad" odbočkou a druhý teprve "pod" ní.
Souhlasím se Sendyxem, vzadu chybí doraz s řehtačkou nebo i bez ní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2016, 11:48    Předmět: Citovat

Možná, když probádá zbytek věže, že se někde kus řehtačky najde zapadlý...
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 3996
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2016, 13:18    Předmět: Citovat

Podobný potenciometr jsem kdysi viděl ve věži Gold Star kde byla ještě sekce která fungovala po stlačení hřídele jako Mute. Zvláštní natom bylo že to nemělo pájecí body do DPS, ale očka na hoře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2016, 15:15    Předmět: Citovat

Je možné že tam něco jako ta řehtačka bylo ale to mě celkem netlačí a k chodu potíku na hlasitost to nemá žáden vliv,je tam sice taková vychytávka s ledkou který svítí na čárku vnějšího knoflíku k ovládání hlasitosti to jsem také vyřadil už ani nevím proč ,ale není to tak důležitý.Je to spíše jen tak pro efekt ,mě jde o to aby to šlapalo a fungovalo nic víc .
Vidím ale že to bude asi oříšek pro popelku ,jelikož jsem ještě stále na nic podobného v nabídkách eshopů zabývající se prodejem pasívních součástek nenarazil tod mé konstatování.Co by se stalo např.,kdybych tam dal jen obyčejný stereo poták /bez té smyčky/či odbočky jelo by to ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dvoulampovka



Založen: Jun 25, 2011
Příspěvky: 284
Bydliště: KOLÍN

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2016, 15:43    Předmět: Citovat

Asi ano, na 99,99 %. (neznám zapojení a ani nebudu hledat)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: so listopad 12 2016, 18:21    Předmět: Citovat

To:Dvoulampovka děkuji beru na vědomí ale ještě počkám co případně napíšou další členové fora abych se ujistil na stopro.
Ještě pro úplnost uvedu model věže je to Hi-Fi universum 6500 ale nikde na netu ani na Ese od Rumunů jsem na to nenarazil jo až na některé ale placené s registrací.
Nicméně jsem konečně něco našel je to poták půvpdně skutečně určeno pro autoradia : http://www.pollin.de/shop/dt/OTQ0OTU3OTk-/Bauelemente_Bauteile/Passive_Bauelemente/Potis_Trimmer_Encoder/Stereo_Potentiometer_ALPS_4TR_903_100KBX2.html

toto provedení se mě líbí více ale nepasují rozmezí nožek 5mm od sebe ano ale ty 2 sekce už ne já mám 5mm tady je to 10mm
https://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-Japan-origin-ALPS-27-type-Dual-100K-potentiometer-8PIN-circle-handle/32423982470.html?spm=2114.30010308.3.2.Sel8jK&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2,searchweb201603_1&btsid=8dfc9843-8898-41c7-9488-486a7b1701e1

hm jinak by stačil i tento ale krátká oska :
https://www.aliexpress.com/item/5pcs-lot-dual-potentiometer-8-pin-B100K-power-amplifier-potentiometer/32618637115.html?spm=2114.30010308.3.18.2dhq2t&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2,searchweb201603_1&btsid=3e099c21-7d3e-4d51-8c1f-7ea3f91733c8
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: ne listopad 13 2016, 16:06    Předmět: Citovat

Hm dost neobvyklé tady na forku že tak dlouho žádná odpověd či reakce tak se zkusím zeptat ještě jinak ,je tento poták také s tou smyčkou ?
Je tam nákres detailní se schematkem a rozmístěním nohou :
http://www.conrad.cz/potentiometer-service-gmbh-4021-100-k-0-05-w.k449828
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: ne listopad 13 2016, 16:33    Předmět: Citovat

Od Polina je identický, ale ta cena už trochu méně ,poštovné 10,.Euronu k tomu a máš to jen za 400,- to už z principu ani náhodou ,hromě tu celou věž v super zachovalém stavu nabízí němec zadara v inzerci ale zas ta doprava,má tam i ten origoš plexi kryt na gramec co by se měl hodil .
Takže nakonec asi zvítězí varianta z chiny,ještě uvidím.



DSC00015.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC00015.JPG
 Velikost:  250.38 kB
 Staženo:  78 krát


DSC00015.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC00015.JPG
 Velikost:  250.38 kB
 Staženo:  93 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund