Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Talisman 306U
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2016, 17:37    Předmět: Citovat

Nevím proč,

nehrál už předtím a dám Vám sem obrázek jak ty kondenzátory vypadají.

Jinka aby nevznikly dohady tak mám rádia 2.

306U to už sem opravil a 308U co sem koupil s tím že je kompletní a pán co ho prodával pánovi co mi ho prodal říkal že na něm nejde nic chytit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2016, 17:42    Předmět: Citovat

Jinak KV a DV ani ťuk jen slabý brum.


C-1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  C-1.jpg
 Velikost:  60.81 kB
 Staženo:  122 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2016, 19:55    Předmět: Citovat

ta fotka je úplně na prd . . .
je z ní vidět jen, že byly v háji některé součástky . . .
dej sem spíš detail toho plíšku u MF

tady jsem ti upravil schéma konce, abys pochopil čím máš začít . . .

a napiš, jestli to schema odpovídá součástkám a zapojení uvnitř . . .
. . . ať se máme o čem bavit



Talisman-schema-napeti konce.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Talisman-schema-napeti konce.jpg
 Velikost:  150.04 kB
 Staženo:  254 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2016, 21:01    Předmět: Citovat

Jo díky,

zrovna teď jsem přelouskal celou příručku abych pochopil funkci jednotlivých obvodů.

mám několik problémů:

jedna z elektronek UCH 21 nebo UBL 21 je vadná nehraje s nimi ani druhé rádio.
Nechce se mi moc zkoušet která je v háji, protože se bojím, že zmrvím i dobré elektronky když je budu nažhavený vytahovat ven.

nemám oddělovací trafo zatím.

Kondenzátory zakroužkovaný krom C46 jsou všechny nové, neměl sem jinou možnost jak je ověřit než měřákem, ale ukazoval správné hodnoty a sou nové.

Ten plíšek už takhle omr....ej byl možná o něco méně bylo to ještě dost ohlé trochu sem ho rovnal. už to bylo úplně na volno někdo už to buď měnil, nebo v tom hledal závadu asi.



P-1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P-1.jpg
 Velikost:  91.96 kB
 Staženo:  71 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2016, 22:36    Předmět: Citovat

Robert18 napsal(a):
Ten plíšek už takhle omr....ej byl možná o něco méně bylo to ještě dost ohlé trochu sem ho rovnal. už to bylo úplně na volno někdo už to buď měnil

takže tento typ zajišťovacích plíšků je dost jednoduchý . . .
. . . vezmeš si do ruky zobáčkové kleště(kloudné, žádnou čínu) . . .
nasadíš plíšek do šasí a kleštěma zespoda zatáhneš a zároveň pootočíš o 90° . . . to je vše. Když to uděláš správně, bude to držet . . .
Robert18 napsal(a):
jedna z elektronek UCH 21 nebo UBL 21 je vadná nehraje s nimi ani druhé rádio.

. . . no to musíš poznat, která je vadná, né ?

. . . to je to samý, jako kdybych ti řekl, že to máš rozbitý !!!
Robert18 napsal(a):
Nechce se mi moc zkoušet která je v háji, protože se bojím, že zmrvím i dobré elektronky když je budu nažhavený vytahovat ven.

ty to nevypínáš, když vytahuješ elektronky z patice ?
Robert18 napsal(a):
Kondenzátory zakroužkovaný krom C46 jsou všechny nové, neměl sem jinou možnost jak je ověřit než měřákem, ale ukazoval správné hodnoty a sou nové.

měřil jsi svod kondíku, který jsi dával na pozici C40 ?
ten je pro konec nejdůležitější !
když má svod, dokáže zlikvidovat UBL21 během několika minut !
velmi důležité je měřit proud tou UBL !!!
Robert18 napsal(a):
zrovna teď jsem přelouskal celou příručku abych pochopil funkci jednotlivých obvodů.

tak si to dej ještě několikrát, protože z toho co jsi napsal, jsi to teda moc nepochopil !

doplnění:
to napětí na odporech R6 a R7 jsem si znova přepočítal a mělo by tam být kolem -8,3 V . . .
těch mínus deset je asi moc . . .

už jsi pochopil proč tohle píšu ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2016, 23:19    Předmět: Citovat

Už to hraje.

Vadná je jediná Telam UCH 21 ostatní mám TESLA.

Ještě sem zjistil, že tam dal někdo místo R15 800K odpor 100K pak sem našel úplně nafouklej a popraskanej C 29.

Zřejmě máš na mysli, že R6 a R7 dělají předpětí, aby mřížka mohla mít nižší napětí než katoda a úbytek na nich bude přímo úměrný anodovému proudu - správně ??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá listopad 25 2016, 23:42    Předmět: Citovat

ano
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MH111



Založen: Oct 23, 2016
Příspěvky: 257
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: ne prosinec 04 2016, 19:28    Předmět: Citovat

Zdravím.
mám Talisman 305U. CRo 2 hraje jedině mimo sídliště na několik m drátu, lépe na jeden pól šňůry kalového čerpadla. Samosebou vrčí, ještě jsem nanaformoval elyt. Dále mimo ten jediný bod na stupnici vyje jak dvoulampovka, syčí a od poloviny stupnice zkratovaný 1 díl ladícího kondenzátoru. měnil jsem UY1NS telam-byl v ní bílý prášek(dle knihy Opravy rozhlasových přijímačů, Ing. Z Tuček, SNTL 1958, možnost zkratu) za UY1N Tesla, ale v ní getr, předtím skoro po celé baňce zmizel téměř úplně. Navíc teď zjišťuji že tam není, nebo nemohu najít, odpor R8 o hodnotě 2k, zapojený mezi 2 díly elektrolytického kondenzátoru, už kdysi evidentně měněného, napsáno tužkou 10,-
Jak tedy nejlépe srovnat ten ladící kondenzátor a co s tím odporem?
Za rady mnohokrát děkuji.
PS: zjistil jsem, že se radio někdo pokoušel ladit, jadérka cívek nad šasi nejsou zajištěna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Robert18



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: ne prosinec 04 2016, 19:39    Předmět: Citovat

K tomu bych se přidal,

je nějaká lepší možnost antény pro Talisman než drát vyhozený z okna na garáž ?
Furt to nandavám a zas sundavám.

Někde na videu sem viděl nějakou jakoby rámovou anténu.

Jinak k předešlému příspěvku bych poradil zkontrolovat zapojení dle návodu a
svody kondenzátorů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne prosinec 04 2016, 23:14    Předmět: Citovat

MH111: Vyměnit vazební svitek a vrčení přestane. To je furt dokola...
Elyt se formuje před prvním zapnutím, pak už to nemá význam.

Robert18: Já mám anténu nataženou z balkonu trvale. Rámová anténa: http://mujweb.cz/pjenicek/radio/navodyj1/ramant8.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2092

PříspěvekZaslal: po prosinec 05 2016, 11:03    Předmět: Citovat

Ahoj Peco, diky za inspiraci. Ta antena vypada sympaticky. Jen nemam to lanko. Hodim jeden poznatek do sveho "vseobecneho" vlakna ohledne anteny, at nedelam odbocku ve vlaknu tykajici se Talismana.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MH111



Založen: Oct 23, 2016
Příspěvky: 257
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: po prosinec 05 2016, 17:53    Předmět: Citovat

OK. ten vazební svitek je mi jasný, ale spíš by mne zajímalo, proč zmizel ten getr na usměrňovačce a co s tím elektrolytem. Zkoušel jsem přiložit "zkušební elektrolytický kondenzátor" mínusem na šasi, bručení(vrčení, chcete-li) 50cyklů/s nepřestalo, jen se kontenzátor nabil a při vybíjení přes odpor dával jiskřičky a já dostal pecku...
a s tím ladičákem co mám dělat? Píše se, že "Kondensátory Tesla, použité v přijimačích typu Talisman, Rytmus, Vltava a pod., mají v zadní stěně zářez, do kterého lze vsunout šroubovák nebo jiný vhodný nástroj a zapáčením poněkud přihnout nebo odehnout zadní stěnu, a tím i ložisko."
Bojím se, aby tento zákrok nebyl horší než lepší.
A odpor už jsem našel. V té motanici aby se prase vyznalo.... Jinak mám podezření na svitek C43 paralelně k usměrňovačce. Vypadá tak nějak všelijak, leč zkrat by mít neměl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po prosinec 05 2016, 18:03    Předmět: Citovat

Svitek paralelně k usměrňovačce je lepší taky rovnou vyměnit, musí být na napětí aspoň 1000 V. Při jeho průrazu dojde ke zničení žárovek, někdy i usměrňovačky. V lepším případě se začne jen škvařit.

UY1N všech výrobců mají zrcátko getru na noze systému a spodku baňky. Přes celou baňku jsem jej ještě neviděl. Není to spíš zašednutí opotřebením?

Pokud zkrat v ladikondu nejde najít pohledem, lze jej odpojit (aby se nespálily cívky) a pak k němu připojit měkký zdroj napětí cca 20 V s elytem pár set uF paralelně. Místo zkratu se při otáčení projeví jiskřením. Nejčastěji bývá ohlá některá deska, to jde opravit snadno, pokud není úplně zdeformovaná. Občas je zkřivená celá konstrukce, to někdy jde opravit rozehřátím pájky držící stator a jeho jemným posuvem..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MH111



Založen: Oct 23, 2016
Příspěvky: 257
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: po prosinec 05 2016, 20:05    Předmět: Citovat

U té úplně nové UY1N byl getr téměř po celé baňce, radio s ní bylo zapnuto celkem asi 20 min. A u toho ladícího kondenzátoru je zkratovaný pouze 1 díl, ale mám pocit, že je celý jak paragraf, rádio leželo cca 40 let ve skříni šikmo, mimo jiné je kondenzátor plný mastného prachu, píše se, že mám kondenzátor důkladně vykoupat ve vlažné vodě s přídavkem sody, vysušot horkým vzduchem a ložiska namazat jemnou vaselinou. Ten postup, co mi doporučujete už jsem také četl, ale v případě člověka, který si sáhne na žhavení a za 5 minutu si nechá dát ránu od kondenzátoru, mi to přijde nebezpečné.
A to rádio též vyluzuje zvuky i bez antény, hučí. A s tím bručením mám dělat co? Psalo de zde, že elyt se formuje před zapnutím s lampami, ale já to neudělal a teď nevím co dál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2092

PříspěvekZaslal: po prosinec 05 2016, 20:21    Předmět: Citovat

Jen pro info. Hodne zaneradeny ladicaky strkam do UZ cisticky. Zatim to prezily bez uhony.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Další
Strana 6 z 11

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund