Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla 805A Filharmonie - nefunguje VKV
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vitcenek



Založen: Mar 08, 2019
Příspěvky: 161

PříspěvekZaslal: út září 03 2019, 14:30    Předmět: Tesla 805A Filharmonie - nefunguje VKV Citovat

Dobrý den,
řeším jeden problém s mojí Filharmonií. Jde o to, že jsem se rozhodnul opravit dlouhodobě nefunkční VKV modul, problém byl neznámý, ale protože mám další 805A na díly, tak jsem je jednoduše prohodil. Ten nový / nově namontovaný se zdá být ok,
signál z něj jde, dokonce je vidět na magickém oku, ale to je vše,
žádný šum ani náznak zvuku z reproduktorů nevychází. Jinak ostatní pásma jedou na 100%.
Nevíte, čím by to mohlo být?
Díky za každý nápad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út září 03 2019, 15:34    Předmět: Citovat

jestli ostatní pásma jdou, a vidíš ladění stanic na indikátoru, tak musí být chyba v obvodu jen pro FM mezi poslední mf a přepínačem P1:
obvod poměrového detektoru s E5, celistvost vinutí cívky L41, L42, R35, zkrat kondů C91, C92 deemfáze
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út září 03 2019, 16:07    Předmět: Citovat

Rozladěná MF , cizí VKV díl kmitá .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vitcenek



Založen: Mar 08, 2019
Příspěvky: 161

PříspěvekZaslal: út září 03 2019, 18:52    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
jestli ostatní pásma jdou, a vidíš ladění stanic na indikátoru, tak musí být chyba v obvodu jen pro FM mezi poslední mf a přepínačem P1:
obvod poměrového detektoru s E5, celistvost vinutí cívky L41, L42, R35, zkrat kondů C91, C92 deemfáze


Odpor je OK a kondenzátory byly asi ve zkratu, takže jsem oba slídové vyměnil za novější žluté Tesla. Nyní se mi povedlo rozehrát jendnu stanici, ale v naprostém tichu, skoro neslyšitelně, prohnal jsem repro signál přes dva zesilovače a ukázalo se, že je celkem kvalitní, ale slabý. Co ještě otestovat to netuším, ty cívky jsem nezkoušel, nevím ani jak a jsou špatně dostupné, pokud potřebuji doladit, tak jsem to zkoušel malou cívkou na VKV modulu z venku vedle elektronky ecc 85 v pravo nahoře, tím se daří posouvat stupnici a vměstnat více stanic. Co by ještě mohlo být špatně mě nenapadá, snad jen něco uvnitř modulu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2125
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: út září 03 2019, 19:00    Předmět: Citovat

a čím je ta Filharmonie "krmená " pokud jde o VKV signál? jaký konvertor CCIR/OIRT je použitý ? Není náhodou přehlcený signál na vstupu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
vitcenek



Založen: Mar 08, 2019
Příspěvky: 161

PříspěvekZaslal: út září 03 2019, 19:05    Předmět: Citovat

Nepoužívá, je schopná chytit za běžných okolností 4-5 lokálních stanic, mám to vyzkoušené na několika dalších kusech, které má kamarád a které jsem vlastnil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út září 03 2019, 19:23    Předmět: Citovat

Opravy superhetu jaksi předpokládají aspoň trochu znalost funkce a aspoň trochu vybavení měřákama.
Točení ladicími prvky bez výše uvedených podmínek vede skoro vždycky k zásadnímu zhoršení výsledků.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 516
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: út září 03 2019, 20:08    Předmět: Citovat

No, já nevím, ale mezi kopečkama máme pásmo OIRT němé, dostupné VKV vysílače jedou v pásmu CCIR, více http://www.radiotv.cz/p_radio/r_technika/vysilani-v-pasmu-vkv-oirt/. Zřejmě budeš mít místní silné vysílače v pásmu CCIR a chytáš zrcadla (viz článek výše) včetně zvuku Novy (tuším 65 až 66MHz).
A k opravě se na dálku nemůžu vyjadřovat, hrozí rozladění jednotky. Doporučuji prostudovat podrobně:
http://www.oldradio.cz/schemata/ts805sn.pdf
Dík za opravy a připomínky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vitcenek



Založen: Mar 08, 2019
Příspěvky: 161

PříspěvekZaslal: út září 03 2019, 20:18    Předmět: Citovat

Ano, jsem v Olomouci a máme tu silné VKV vysílače, chytám zrcadla. Jednotku nerozladím, šteluji jen tu jedinnou cívku se kterou mám zkušenosti, že pomáhá, lze díly ní napěchovat více stanic do pásma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 638
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: út září 03 2019, 23:06    Předmět: Citovat

Přeladění rádií z pásma OIRT do pásma CCIR se už tady řešilo vícekrát. Chtělo by to mít jistou, že jsou správně sladěny aspoň mf obvody, Zkus si vypůjčit nějaký vf generátor, který umí 10,7 MHz, jinak je to jen zdlouhavé tápání, které nevede k cíli. Potom se můžeš pokusit přeladit vstupní jednotku podle návodu, který vyšel v HaZ 4/68 a je k dispozici i tady na bastlírně:
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/ccir0002_167_351.pdf
Protože původní pásmo OIRT je podstatně užší (7 MHz), pravděpodobně se ti nepodaří dosáhnout přeladění v celém dnešním pásmu CCIR (21 MHz), budeš si muset vybrat nějaký kompromis, abys mohl zachytit oblíbené stanice. V době vydání návodu mělo pásmo CCIR šířku jen 87 - 100 MHz, tedy 13 MHz.
Také je otázka, jak po těch letech vypadají elektronky ECC85, ECH81 a 2 x 6F31. Moje zkušenost je, že co vyhoví na AM, nemusí vyhovovat na FM (netýká se samozřejmě ECC85). Dále účinek výměny všech zesláblých elektronek za kusy s katalogovými hodnotami (úmyslně nepíšu za nové, protože s výjimkou ECC85 se dávno nevyrábějí) bývá synergický, tj. jedna flaška příliš nepomůže, ale čtyři ano. Rádio se třemi mf stupni by na rozdíl od pozdějších ošizených tesláckých "žabiček" 323A apod. mělo mít rezervu zesílení. Místo 6F31, která bývá často vadná lze použít ruskou 6K4P, kterých bývá na burzách plno, vytahaných ze starých televizorů. Na německém fóru jsem četl radu použít jako mf zesilovač místo jejich obvyklé a nesehnatelné EF89 televizní elektronku EF183. To se přijímače Filharmonie ovšem netýká.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st září 04 2019, 7:42    Předmět: Citovat

Přeladění Filharmonie na CCIR nelze samozřejmě doporučit, jako u všech podobných hodnotných a zachovalých přijímačů, s ohledem na jejich rostoucí sběratelskou hodnotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 638
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: st září 04 2019, 8:43    Předmět: Citovat

Dovolím si nesouhlasit. Přeladění do pásma CCIR nijak nemění vnější ani vnitřní vzhled přijímače na rozdíl od dobastlení nějakého konvertoru, který vyžaduje třeba i přístupný ovládací prvek pro přepínání jednotlivých podpásem.
Dovolím si dokonce říci, že přeladění dokonce hodnotu přístroje zvýší, protože pak už to není jen výstavní bedna, na kterou se můžete jen koukat, ale opravdu rádio, na kterém lze přijímat současné vysílače.

Kromě toho tazatel se už v tom stejně vrtal a zjevně chce, aby mu rádio na FM fungovalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st září 04 2019, 9:33    Předmět: Citovat

To je věc názoru. Tehdejší přijímače měly širokou mf - malou selektivitu na dnešní rozteč vysílačů. Parametry modulace a zdvihu jsou dneska jinde. Štelováním vstupní jednotky, posuváním oscilátoru, bez přístrojů pravděpodobně rozjebe souběh. Jak se na dnešní Ignorant všelijak zmutovaných elektronkových přijímačů budou dívat budoucí sběratelé, je velká otázka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12491

PříspěvekZaslal: st září 04 2019, 10:09    Předmět: Citovat

vitcenek napsal(a):
Jednotku nerozladím, šteluji jen tu jedinnou cívku se kterou mám zkušenosti, že pomáhá, lze díly ní napěchovat více stanic do pásma.
Tím jednotku samozřejmě rozladíš.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vitcenek



Založen: Mar 08, 2019
Příspěvky: 161

PříspěvekZaslal: st září 04 2019, 18:50    Předmět: Citovat

Celý den jsem nad tím seděl, přepájel jsem jsem každý spoj v rádiu, teď jsem to zapnul a VKV jede, byly tam tři stanice, pohrál jsem si s cívkou a v pásmu je najednou osm stanic, nejvzdálenější je ČRO Ostrava.

Děkuji všem moc za pomoc!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund