Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Více 18B20 na jednom datovém vodiči

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2657

PříspěvekZaslal: ne listopad 06 2016, 21:29    Předmět: Více 18B20 na jednom datovém vodiči Citovat

Nazdar všem.

Pro měření v kotelně bych potřeboval více čidel 18B20 na jednom datovém vodiči (k tomu GND a +5V - nebudu používat parazitní napájení).
Na PICu už ROM z čidla číst umím, teplotu z konkrétního čidla taky už čtu (to mi dalo dost zabrat - až datasheet a důsledné dodržení vývojového diagramu zabralo), CRC knihovnu jsem taky na webu našel.
Teď mi jde o to, jak fyzicky připojit paralelně asi 10 čidel. Nemáte s tím někdo praktické zkušenosti? Celkovou délku bych měl asi 10m a k propojení bych asi použil UTP kabel. Mohu mít z hlavního kabelu nějaké delší "odbočky" a na nich 1-2 čidla a pak zase odbočku atd. Nebo musím striktně dodržovat nejkratší přívody k čidlům?

Díky za vaše rady, které jistě ušetří (nejen mně) hodně času.

Petr Filipi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PC-maniak



Založen: Jun 11, 2006
Příspěvky: 948
Bydliště: Plzen-Jih

PříspěvekZaslal: ne listopad 06 2016, 21:37    Předmět: Citovat

http://www.tweaking4all.com/hardware/arduino/arduino-ds18b20-temperature-sensor/

tady je to teda arduino ale je to vse lehce pochopitelne i pro dalsi mcu =)


delas dobre ze nepouzijes parazitni napajeni Wink pri takhle velkych zapojeni by to bud necetlo nebo to cetlo hovadiny..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po listopad 07 2016, 6:19    Předmět: Citovat

Napiš mu , poradí ti .
http://s-o.webnode.cz/teplomer-t15ds/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3299

PříspěvekZaslal: po listopad 07 2016, 9:59    Předmět: Citovat

Myslím, že se Petr ptá na praktické zkušenosti s instalací čidel na větveném vedení a ne na vlastní programování Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po listopad 07 2016, 10:11    Předmět: Citovat

Myslím , že to se tam také dočte , že může mít jak linku , tak hvězdici a stejnětak je to člověk , který má s tímto praxi . Ale možná sem ani nechodí , tak prostě od začátku mnou doporučovaný kontakt . On tam má těch aplikací několik s pečlivými popisy a zdarma . A v češtině .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PC-maniak



Založen: Jun 11, 2006
Příspěvky: 948
Bydliště: Plzen-Jih

PříspěvekZaslal: po listopad 07 2016, 10:12    Předmět: Citovat

Na odkaze co sem dal je i to zapojeni popsane...

ale mas pravdu ted kdyz si to ctu znovu tak to vidim Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2657

PříspěvekZaslal: po listopad 07 2016, 10:13    Předmět: Citovat

Cowley napsal(a):
Myslím, že se Petr ptá na praktické zkušenosti s instalací čidel na větveném vedení a ne na vlastní programování Smile


JJ, programování už mi jde a teď bych potřeboval radu do budoucna, jak mám čidla fyzicky napájet na kabel.
Budu (=chci) mít asi 6 čidel na boku akumulační nádoby (AN), teplotu do a z radiátorů, teplotu kotle a zpátečky, teplotu v boileru, vnitřní teplotu kotelny, venkovní teplotu atd. Teplotu AN budu mít určitě na jednom vodiči ostatní čidla tak nějak pospojuju, jak ty vyjde fyzicky nejlépe.
Na rozvaděči (Hensel 60x60cm) bych rád v AutoCADu nakreslil kotelnu, na příslušných místech prořízl papír a přes průhledné víko rozvaděče bych zobrazoval na LED displejích výše zmíněné teploty, a to pomocí HC595.
Takže teorie je jasná, teď pomalu řeším SW.
Kotelna zatím běží v ručním režimu, což je zatím schůdné, ale do budoucna bych to rád automatizoval (ovládání vytápění boileru z topné vody, ekvitermní řízení teploty do radiátorů, výpočet doby použití tepla z AN atd.).

Ale i tak děkuji za Vaše příspěvky, člověk se pořád učí. Pánovi na webnode jsem už napsal a uvidím, co mi odpoví.

Petr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3299

PříspěvekZaslal: po listopad 07 2016, 11:04    Předmět: Citovat

Na ty displeje doporucuji hotove moduly s TM1637/1638. Az budu u PC, tak sem dam odkaz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Petr-II



Založen: Dec 10, 2008
Příspěvky: 393

PříspěvekZaslal: po listopad 07 2016, 16:28    Předmět: Citovat

petrfilipi napsal(a):

Pánovi na webnode jsem už napsal a uvidím, co mi odpoví.
Petr


Pokud se dočkáš odpovědi, prosím písni sem doporučení. Také se v budoucnosti na něco takového chystám. Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sidbin



Založen: Nov 07, 2013
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: pá listopad 18 2016, 14:13    Předmět: Citovat

No já sice nepoužívám PIC, ale desku SDS micro. Doma mám nataženo několik desítek metrů kabelů (páteř je UTP, odbočky telefoní kabel) a zatím jen 15 čidel. Vše zatím běží bez problému. Spoje jsou svorkovnice na plošném spoji, ale zvažuji na části vedení přejít na RJ10 nebo RJ11.
Systém je "velký pavouk" od zařízení vedou dvě hlavní páteřní vedení. z nich je jedno rozvětveno a drůhé je průchozí.

Někde jsem četl, že 1Wire je na to citlivá, zatím jsem naštěstí na problém nenarazil.

Technický dotaz, jak snímáš teplotu systému topení? Mě jede několik let zapouzdřené čidlo na trubce plus objímka na hadice, následně je na tom nasunut tubex.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: so listopad 19 2016, 0:37    Předmět: Citovat

Dalas je maxim ze a ten ma ohladom 1 wire aplikacnu poznamku. Takze staci stiahnut a studovat.
Na bufenie 1W pouzit origo budic alebo napisat program tak aby sa zbernica nenabijala len cez pullup odpor ale aj log 1. Bacha na chyby v programe. Co sa tyka osetrenia zbernice je tiez v tej poznamke. Tusim 148.
http://www.maximintegrated.com/en/app-notes/index.mvp/id/148
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2657

PříspěvekZaslal: út listopad 22 2016, 13:45    Předmět: Citovat

sidbin napsal(a):
... jak snímáš teplotu systému topení?


Já jsem koupil (včera mi přišly z PRC) čidla 18B20 v provedení TO-92. Takže k nim přiletuji nějaké vodiče (UTP/plochý vodič?), zaizoluji a přitáhnu je teflonovou páskou k trubce. No a navrch to přetáhnu mirelonem (nebo na vodě z kotle IzoTubem).
Pořád ale bojuji s vyřešením měření na akumulační nádobě (mám dvě á 750l), ale budu měřit jen jednu. Buď udělám takový hřeben s osmi "odnožemi" po 20cm nebo mě napadl úzký dlouhý plošný spoj s rozmístěnými čidly, který bych na akunádobu přitiskl (čidla bych mohl podmáznout silikonem), přilepil (nějakou páskou, co vydrží 80°C) a zakryl izolací (na zip). To měření bude lepší než současné dvoubodové, kdy horní teploměr je ohřátý na 70°C skoro hned, ale ohřev spodku nádoby trvá několik hodin. No a pak zase rychle klesne teplota na spodním teploměru a já pak nevím, kolik nádoby je nahřáté a kolik je už studené.

Zapojení s RJ45/11 se mi líbí. Jak se bude líbit 1W sběrnici, to uvidíme.

Jinak mi už odepsal pan Slovák ze stránek http://s-o.webnode.cz/

Dobrý den,
dík za uznání, ale odborník nejsem.
Pro inspiraci zadejte do GOOGLE "topologie 1-wire".
Záleží na konkrétních místních podmínkách.
Osobně bych použil nejkratší cestu, třeba i kombinaci lineární a hvězdicové topologie.
Pokud to nebude fungovat na první zapojení, budete muset experimentovat,
včetně snížení Pull-Up až na 1k.
Ondřej Slovák


Petr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sidbin



Založen: Nov 07, 2013
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2016, 20:05    Předmět: Citovat

Já používám na trubky tyto DS18B20
http://www.ebay.com/itm/Waterproof-Digital-Thermal-Probe-or-Sensor-DS18B20-Length-1M/201544352532?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D2%26asc%3D38530%26meid%3D6caefc8fef7e4aaa8e4c0f3630d7f2be%26pid%3D100005%26rk%3D5%26rkt%3D6%26sd%3D141672354712
Zvažují, že je trošku zbrousím pro lepší kontaktní plochu s měděnou trubkou topení.

V nádobě nejsou teplotní jímky? Já jsem žil donedávna v přesvědčení, že do bojleru další čidlo nedám (měl jsem pouze v horní části místo teploměru, který jsem vytáhl a dal tam DS18b20)
Teď jsem zjistil, že do jímek kam se strkají čidla ze soláru a plynového kotle brání ve vsunutí jen plastový nástavec, když jsem ho odstranil tak tam je jímka až na tři čidla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měření, regulace a automatizace Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund