Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Audiofilní debata - Tesla vs. zbytek audiosvěta
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17788
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2016, 22:16    Předmět: Citovat

Nojo, za chvíli to bude 30 let, co původní Tesla zanikla. Třicátníci, co tam tehdá dělali a něco již uměli, odcházej právě do penze. Za 10 let už žádní pamětníci Tesly v pracovním procesu nebudou.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: út listopad 01 2016, 18:14    Předmět: Citovat

Měl jsem 8iohmové bedny tesla z roku 1975. Přišly tehdy něco kolem 1500Kčs. Velikost 42x55x asi 25 CM. Postupně jsem zjišťoval, že nějak míň a míň poslouchám hudbu. Něco mi nesedělo, nevěděl jsem co. Pokud jde o kmitočtový rozsah- zdál se mi vyhovující. Po roce asi 92, 94,když jsme se začali zabývat televizemi z Německa, a já si začal pouštět hudbu přes zvukovou část stereo TV, byl jsem překvapen, jak příjemně se poslouchá i z cca 4" repráčků. Nejčastěji Grundig nebo Philips. V TV měli i speciální různě tvarované bedýnky. No nádhera A o tom je rozdíl mezi Teslou a Grundigem nebo Philipsem. Ty české, a nejen ony měly obrovské zkreslení, a mně to zkreslení vadí. Velmi bych pochyboval, že by Němci, resp. Holanďani kupovali takový škvár. Ale je to můj názor, každý ať poslouchá, co se mu líbí. I když v době MP3 a DAB vysílání už asi hudbě pro fajnšmekry odzvání. Bohužel.

Naposledy upravil Syron dne út listopad 01 2016, 18:22, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: út listopad 01 2016, 18:19    Předmět: Citovat

Jo, i obyčejné monofonní televize s oválnými repráky srovnatelné velikosti s těmi Teslami, uchycené na plastové přední stěně starých dřevěných TV hrály absolutně nesrovnatelně čistěji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pikofarad



Založen: Dec 02, 2007
Příspěvky: 1344
Bydliště: 742 58

PříspěvekZaslal: út listopad 01 2016, 23:56    Předmět: Citovat

Syron napsal(a):
hrály absolutně nesrovnatelně čistěji.

To je jak?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: st listopad 02 2016, 23:22    Předmět: Citovat

Jak jsem psal. Nesrovnatelně čistěji. Bez zkreslení, vyrovnanější frekvenční charakteristika, bez nežádoucích rezonanci a pazvuků. Nevím, co je tu nejasného. Všeobecně většina repráků z Valmezu, Val. Meziříčí nesnese srovnání se světovými výrobci. Např. JBL, Dexon, aj. To se musí slyšet. Dokud člověk slyší jen Tesly, věřím, že může být spokojený.Nemyslím to zle, jde mi o objektivitu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: čt listopad 03 2016, 10:15    Předmět: Citovat

no jo, to ale srovnáváme fábinu s audinou...
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 516
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: čt listopad 03 2016, 14:44    Předmět: Citovat

No já nevím,
ale bedny jsem se snažil doladit přes generátor a měřící mikrofon. Dost záleželo i na prostředí.
Na zkoušku na ucho jsem zval kamaráda, co měl muzikantský sluch. Je fakt, že i po výpočtech bylo třeba vyhýbky upravit. Ale větších nerovností či pazvuků jsme si nevšimli.
Cizí televize jsem nezkoušel, po hříchu mě to nenapadlo.
Víte že některé naše televize před rokem 68 měli dva reproduktory, jeden ARV řady 8.
Jinak bývalo neblahým zvykem pro dosažení subjektivního pocitu silných basů bedny netlumit, to pak rezonance basáku zazněla naplno.
Další známý nešvar kupovaných reprobeden často prezentovaný je malý vnitřní objem, např. u 1PF 067 08, kterým větší vnitřní objem jen prospěje (ty jsem pouze slyšel, neměřil).
Docela rád bych věděl, které repro v tehdejší době konkurovalo zvukem ART481. Pouze vím, že ART snad mělo mít omezenou životnost na 15 let?
Dík za odpovědi.
Neotvíráme zde vlákno, které tu nemá být?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12334
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt listopad 03 2016, 15:34    Předmět: Citovat

Syron napsal(a):
Všeobecně většina repráků z Valmezu, Val. Meziříčí nesnese srovnání se světovými výrobci. Např. JBL, Dexon, aj. To se musí slyšet. Dokud člověk slyší jen Tesly, věřím, že může být spokojený.Nemyslím to zle, jde mi o objektivitu.


Dexon, to je jaký světový výrobce? Já myslel, že nejlepší je ten Philips, Grundig, Stereo, Sony a dost dobrej je ten mladej Hifi. Laughing

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radovan_79



Založen: Jul 24, 2016
Příspěvky: 650

PříspěvekZaslal: čt listopad 03 2016, 15:51    Předmět: Citovat

Jo, ten Dexon mě taky pobavil. Sakra, vždyť Tesla nebyla a ani si nehrála na žádný hi-end... A ke zvuku TV? Slyšel jsi někdy Teslu 423 nebo 430?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Syron



Založen: Oct 20, 2016
Příspěvky: 662
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: čt listopad 03 2016, 22:57    Předmět: Citovat

Ano, slyšel. Také jsem jich dost opravoval. Jednu 430 měla sestra. Opravdu příšerný zaduněný zvuk. Ale na vině nebyly jen reproduktory, ale spíš ten zvukový modul s MDA4290V. Vycházel z TV C416, modul měl označení 6PN 053 31. Největším problémem byl m.j. obvod fyziologické regulace hlasitosti, jehož charakteristika byla na hony vzdálená té, kterou doporučovali pánové Fletcher, Munsen a další. Opravdu mě Radovan pobavil. To mě zkoušíš? JBL je zatraceně dobrá americká firma, Dexon je podobného ražení. Jen taková maličkost DEXON, ne Dexon Czech! Ale s Teslou se opravdu nedá srovnávat. nevím, proč jsem Dexon uvedl za JBL. Napadly mě jako první. Philips a Grundigje spíš střední třída, ale zase srovnání s teslou? Pokud pojedeš kolem Olomouce, dej vědět. Můžeš si poslechnout Dexony v mém vozítku. Ale jde o reprodukci v autě, ne o HIFI.
Rudolf, a jaké jste naměřil hodnoty zkreslení? Ta bedna, co uvádíte, je přesně ta, kterou jsem nedokázal poslouchat. Výrobca udává kmitočtovou charakteristiku 40-2000 Hz. Dal jsem si tu práci, a zjistil si to. No a ten kamarád muzikant, já jsem m.j. taky muzikant. Slyšet z těchto beden HRÁT, ne drnčet 40 Hz, je asi jako jet tou výše zmiňovanou Fábií 400 km/h. A k ART 481 se nebudu radši vyjadřovat. Konosuke. nesrovnáváme vzájemně jedno německé auto s druhým, ale mluvíme o tom, zda je nebo není Fabia nejlepší auto. Já myslím, při vší úctě, že majitel Fábie, kterému perfektně slouží spoustu let, má právo být absolutně spokojen, navíc pokud předtím měl Š1000MB nebo třeba Favorita. Pokud mu dáme k dispozici Rolls Roys nebo třeba Lexus, možná změní názor. Třeba změní názor i tehdy, když se povozí v Audi nebo třeba Toyotě. Aby zas někdo nezačal psát o tom nadějném mladém ,tom HIFI. Napsal jsem auta, která mě napadla. Je jich mnohem víc. Zkusme alespoň chvilku uvažovat o názoru toho druhého, a ověřit si to co píše, a ne mezi sebou bojovat. Ta narážka naGrundig, Philips..., HIFI je místo argumentů, nebo jak ji mám chápat? F.

PS: Někteří zatvrzelí hifisté se dokážou do krve hádat třeba o tom, kdo má lepší zesilovač. Jeden má kmitočtovou charakteristiku rovnou s tolerancí+- 0,01dB, v rozsahu 5-50000Hz, zkreslení 0.001%. Druhý 4Hz-60000Hz a zkreslení 0.0001%. Pro srovnání připojí stejné reprobedny s kmitočtovým rozsahem třeba 40 Hz-22 kHz s tolerancí +5-12dB. Zkreslení v závislosti na kmitočtu od basů 19%. středy 5% a výšky dejme tomu 11%. Toto uvádím jako příklad, ale uvedené hodnoty jsou reálné, norna HIFI povoluje překvapivě velké zkreslení a zvlnění. Netvrdím, že takové, jak píšu, ale kdo chce, ať si je najde na internetu. A to jsme ještě neuvažovali o fázovém zkreslení, skupinovém zpoždění, které dokáže zvuk taky dostatečně znehodnotit. No comment.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 516
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: pá listopad 04 2016, 18:35    Předmět: Citovat

Syron, hodnoty zkreslení jsem neměřil, neb píšu, že jsem je slyšel, neměřil.
Ke kamarádovi muzikantovi, měl absolutní sluch a když jsem mu dělal zvukaře, docela mě dopaloval. Pokuj jej máte i vy, pak souhlasím, že ani norma HiFi vám nemůže dostačovat. Jinak byl háklivý i na fázové posuny.
Jinak k ART481 jste podal vyčerpávající informaci. Až mě tak vyčerpala, že vím, že nic nevím.
Jak jste postřehl, ani já nemám v oblibě zdůrazněnou rezonanci.
Jinak k amplitudovému zkreslení, co mám zkušenost. Na své ucho zkreslení poznám tak od 8 až 10%, záleží na frekvenci a tvaru signálu. Na osciloskopu je to lepší, zhruba od 2%. Na menší holt musí nastoupit budíky. Jak jiní, to nevím.
Ze zahraniční produkce jsem sáhl vedle, držím se Techniksů. Jako tuner mi vyhovuje, v nf části mi vyhovují více výrobky TEchnicky SLAbé.
Proto nemám černobílé vidění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radovan_79



Založen: Jul 24, 2016
Příspěvky: 650

PříspěvekZaslal: pá listopad 04 2016, 19:38    Předmět: Citovat

Syron: Hluboce se omlouvám. Bohužel pro mé uši se nepohybuji kolem Olomouce, abych slyšel absolutorium a nasákl takovou moudrostí. Jsem z toho smutný a raději ani nebudu zapínat zesilovač a další, abych nebyl infikován tím "ne-HiFi".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5166
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: so listopad 05 2016, 12:29    Předmět: Citovat

Radovan_79 napsal(a):
Jo, ten Dexon mě taky pobavil. Sakra, vždyť Tesla nebyla a ani si nehrála na žádný hi-end... A ke zvuku TV? Slyšel jsi někdy Teslu 423 nebo 430?

Tady píšou něco jinýho... Wink Rolling Eyes Laughing https://meoclub16.wordpress.com/

_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radovan_79



Založen: Jul 24, 2016
Příspěvky: 650

PříspěvekZaslal: so listopad 05 2016, 14:08    Předmět: Citovat

fredis: Přečti si to ještě jednou, celé. Klidně vícekrát, máš-li problém s pochopením psaného textu:
citace:
patřily v tehdejším RVHP k naprosté špičce

Pokud nevíš, co bylo RVHP, tak tady to máš popsáno: https://cs.wikipedia.org/wiki/Rada_vz%C3%A1jemn%C3%A9_hospod%C3%A1%C5%99sk%C3%A9_pomoci
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5166
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: so listopad 05 2016, 16:51    Předmět: Citovat

Jo, zrovna od tebe bych se nechal rád poučit Rolling Eyes Laughing Laughing
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund