Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Měření rezonančních obvodů Talismana a vůbec

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
racek_seagull



Založen: Mar 30, 2015
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: pá říjen 21 2016, 19:57    Předmět: Měření rezonančních obvodů Talismana a vůbec Citovat

Zdravím a chtěl bych se optat, zda by se se mnou někdo podělil o své zkušenosti z oživování a slaďování superhetů - teď konkrétně Talismana.

Rozchodil jsem u jednoho síťovou část, zkontroloval kritické kndenzátory a než ho začnu slaďovat podle servisního návodu, tak bych se chtěl zeptat, jestli a jak někdo z vás měřil frekvenční vlastnosti mf propustí a laděných obvodů antény a oscilátoru.
Servisní návod nepočítá s tím, že by někdo chtěl měřit hodnoty obvodů, ale dává návod k naladění na maximální souběh a výkon.
Než začnu čímkoli točit (tím se dá nadělat víc škody než užitku), tak bych rád něco změřil - generátorem, osciloskopem, čítačem. Ale přemýšlím o tom, jak ty přístroje, abych ovbody co nejméně ovlivnil (mf jsou v krytech..) navázal.

Na Jeníčkových stránkách je sonda se zesilovačem s vf tranzistory, ale nevím, jestli neexistují jiné metody, které třeba právě u Talismana dobře fungují.
Jde mi o změření rezonančních frekvencí, Q obvodů a nastavení vazeb.

Díky za vaše názory.

Pavel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
racek_seagull



Založen: Mar 30, 2015
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: pá říjen 21 2016, 20:25    Předmět: Citovat

Generátorem myslím rozmítač..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19520
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá říjen 21 2016, 20:44    Předmět: Citovat

Ustanovení 1
Samozřejmě by byl nesmysl rozpojovat laděné obvody a měřit součástky, aniž by se v tom uplatnil vliv okolních součástek a parazitních reaktancí a odporů vedení. K tomu každé měření je zatížené nějakou chybou a, jak říká Murphy, všechny chyby a tolerance se nakonec sečtou v tom nejméně příznivém smyslu.
Proto se slaďují až hotové laděné obvody a filtry a nastavují se jejich charakteristiky ve zkompletovaném zapojení pomocí generátorů, rozmítačů, měřicích vysílačů, osciloskopů a milivoltmetrů.
Ustanovení 2
cívka či pásmová propust patří k nejstabilnějším obvodům v zapojení. Proto se na ně sahá jen v nejnutnějších případech, a těch je málo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: pá říjen 21 2016, 21:52    Předmět: Citovat

Ako Hill píše, cievka je jedna z najstabilnejších súčiastok v obvode.
Párkrát som mal v rukách superhety Tesla so sľudovými kondenzátormi, ktoré utrpeli vďaka ovzdušiu Bratislavy 80-tych rokov, zčernené strieborné polepy. Ich kapacita sa častokrát zmenšila na pár % pôvodnej veľkosti. Po výmene za nové kondenzátory presnej veľkosti nebolo treba vôbec cievkami točiť.
Ivan
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: pá říjen 21 2016, 22:53    Předmět: Citovat

Prošlo mi dílnou v posledních letech několik desítek převážně Tesla rádií a nemohu než konstatovat,že s tou stabilitou cívek u Talismanů je to hodně pofidérní - zřejmě zejména proto ,že cca 50 W ve velmi malém prostoru a tudíž "vypékání" součástek za léta provozu udělá své. Ujíždí jak indukčnost (permeabilita jader) ,tak Q cívek ,a to snížené Q má obvykle dost velký vliv na citlivost i selektivitu i při pečlivém sladění. Obvykle třeba oscilátor na horním konci kv nekmitá,i když je UCH21 dobrá, mf je širší než je psáno,takže do toho leze " bordýlek" atd.
Měřit jednotlivé laděné obvody,jak píše Hill,jde hodně blbě vzhledem k vysokým impedancím obvodů rádia - i jen sonda osc. 10:1 s 10-30 pF to rozhodí .
Takže ,když to shrnu, ladit dle předpisu ,hrubé vady typu uhnilého či zkorodovaného slíďáku opravit , celkový výsledek pak bude u každého kusu jiný podle toho,jak dalece cívky za ta léta degradovaly - absolutně to mohou být třeba v citlivosti desítky procent rozdílu u jinak stejných kusů.

Hlavně při hraní si s tím nezapomeň na oddělovací transformátor !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
racek_seagull



Založen: Mar 30, 2015
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: so říjen 22 2016, 7:46    Předmět: Citovat

Díky.

Oddělovací trafo je samozřejmost, zvlášť u univerzálů, ale takových upozornění není nikdy dost...

Myslel jsem, že by třeba bylo možná charakteristiky změřit sondou přes patice vyndaných elektronek - mf propusti jsou vesměs připojeny na anody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
racek_seagull



Založen: Mar 30, 2015
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: so říjen 22 2016, 7:52    Předmět: Citovat

Pro Hilla:

Právě to jsem měl na mysli. Rozmítačem se pokusit srovnat rezonanční křivky hotových obvodů, tak jak jsou a porovnáním třeba mezi propustmi usoudit na kvalitu a srovnat naladěné frekvence.

Obecně:

Jinými slovy napřed zjistit, že laděný obdod, je úplně mimo, má plochou rezonanční křivku nebo třeba že obě mf propusti mají dobrou kvalitu, ale liší se jen mírně naladěnou frekvencí.. Zjistit, který obvod je třeba opravit (kondezátory), doladit nebo nechat, jak je..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19520
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so říjen 22 2016, 9:23    Předmět: Citovat

To praskání pokovů na slídě na rozlaďování má největší vliv a s časem se kapacita zmenšuje, lepší by proto bylo ty v obvodech s velkou odchylkou vyměnit. Ty, co "drží", tam můžou dobře sloužit dalších 60 let.
Kvůli teplotní stabilitě bych doporučil poohlédnout se opět po slídových kondíkách, dost dobře kompenzují teplotní chybu prachových jader v cívkách a cívek vůbec.
A ještě maličkost: před slaďováním nech rádio aspoň 20 minut běžet ve skříňce (nebo hodinu bez ní), ať se teplota ustálí po celém šasi, i když v elektronkách se ustálí poměry do 10 minut.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund