Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

tranzistorové radio RIGA 103
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
1jarda



Založen: Mar 19, 2023
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: po duben 01 2024, 21:56    Předmět: tranzistorové radio RIGA 103 Citovat

Dobrý den ,
Sehnal jsem radiopřijímač Riga 103 a bohužel jsem ho dnes nedočkavě a nezajištěně zapojil napřímo na 12v baterii dvěma kablíky do konektorů + - na zadní straně a k mému potěšení rádio hrálo na všech rozsazích, ale moje radost netrvala dlouho. Jeden kablík na + konektoru rádia se uvolnil a dotkl - konektoru, ihned jsem ho odpojil, ale zajiskření jsem nezabránil. Rádio sice není úplně mrtvé, při zapojení na 12v je slyšet jenom slabé zaškrabání, ale je hluché a nereaguje na hlasitost.
Rádio nemá pojistku. Schema mám, pokud by někdo věděl, kde nejdříve hledat závadu, bylo by to rychlejší a jenom doufám, že to nebude koncový stupeň.

Prosím o radu, kde by mohla být závada, chtěl bych to opravit

Děkuji za váš čas.

Hruban
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JirkaZ



Založen: Feb 26, 2021
Příspěvky: 2812

PříspěvekZaslal: po duben 01 2024, 22:07    Předmět: Citovat

Ten dotaz snad fakt nemůžeš myslet vážně...

Tady jsme mezi techniky a ne u věštkyně z křišťálové koule (nebo čehokoliv jiného).

Navíc podle popisu jsi šlusnul především (externí) zdroj.

_________________
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2123
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: út duben 02 2024, 5:04    Předmět: Citovat

JirkaZ napsal(a):
Ten dotaz snad fakt nemůžeš myslet vážně...
stačí se podívat na datum zhotovení dotazu Zaslal: po duben 01,
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út duben 02 2024, 5:36    Předmět: Citovat

1jarda napsal(a):
Rádio sice není úplně mrtvé, při zapojení na 12v je slyšet jenom slabé zaškrabání, ale je hluché a nereaguje na hlasitost.

. . . ???
co jsi dál zjistil ?
jakou baterii jsi připojoval ?
jaký je teď odběr ?
toto rádio má plus na kostru, hledej co ti kde uhořelo . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
1jarda



Založen: Mar 19, 2023
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: út duben 02 2024, 8:22    Předmět: Citovat

Supi a apríloví žertéři se začínají slétat.

Vlastně jsem ani nic jiného od některých kapacit a odborníků na tomto foru nečekal.

Promiňte, že jsem vás renomované odborníky svou prosbou o pomoc obtěžoval.

Děkuji.
ing.Hruban
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út duben 02 2024, 9:40    Předmět: Citovat

Není zač.
Nechápu, proč se urážíš, když sám píšeš, žes to čekal.
Potvrzuji, žes to čekal právem: podle Tvého popisu průběhu závadového děje jsi utavil zdroj a ne rádio.
Máš na zdroji pořád ještě skutečně 12 V i s připojeným rádiem? Nebo
Tomu rádiu, dokud je zakrytované, žádný zkrat na konektoru externího zdroje nemůže nijak ublížit, leda bys ho připojil opačně.
Nebo byla zadní stěna rádia demontovaná, a škrtl sis někde o desku?
Tak se nepaprč a ven s tím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TomVyborny



Založen: Sep 12, 2021
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: st duben 03 2024, 7:24    Předmět: Citovat

Jestli chceš můžu ti na rádio mrknout
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
1jarda



Založen: Mar 19, 2023
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: st duben 03 2024, 17:23    Předmět: Citovat

Tome, díky za nabídku.

V první moment jsem si myslel, že tím dotekem - drátu na + bude šlus někde v rádiu, (12v aku zdroj ok), ale to se nemohlo stát, protože tímto v rádiu nebyl uzavřen el. obvod.
Vyrobil jsem řádný izolovaný konektor ( z plochého konektoru, které se používají na propojení HW v počítači). Dále na pl.desce proletován jeden přerušený spoj a izolován konec stíněného kabelu z něhož trčely kousky stínícího drátu, a ten se možná v jednom místě dotýkal pl.desky asi po mé manipulaci , když jsem odmontoval zadní stěnu při hledání závady po zkratu zdroje.

Rádio jsem opravil tak jako zatím všechny ostatní a některé byly tak na sběrný dvůr. Ale je to koníček a radost, když to jede, akorát to není kde dávat a manželka o tom radši nemusí vědět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: st duben 03 2024, 23:40    Předmět: Citovat

Z toho popisu vůbec není zřejmé, co způsobilo, že to po zkratu zdroje nehrálo. Přerušeným spojem to být nemohlo, když k němu nemohlo dojít zkratem zdroje a tvoje manipulace následovala až po události.
S takovým vysvětlením přece nemůžeš být spokojen ani ty.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Tom82



Založen: Apr 06, 2022
Příspěvky: 130
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: čt duben 04 2024, 10:41    Předmět: Citovat

Vem do ruky měřák a jdi od napájení dál. Píšeš, že schéma máš, ve schématu jsou uvedena napětí v jednotlivých bodech u tranzistorů.

Začni změřením, kolik nyní po zapnutí bere Riga proudu, jestli se ti vůbec rozsvítí žárovky, které jsou připojené přes rezistor přímo na výstup baterie. Ověř, že je hlavní filtr. kondenzátor C5 v pořádku, změř na něm napětí a postupuj dál.

Může to být x věcí a třeba to ani s dotykem + pólu na - nemusí souviset. Je to 50 let starý stroj a s tím k tomu musíš přistupovat. Třeba to připojení rovnou na 12V aku nemusel nějaký ruský kondenzátor po těch letech rozdýchat. Při oživování starých strojů připojení rovnou na plné napětí navíc baterii bez kontroly proudu rozhodně nedoporučuji. Nejlépe laboratorní zdroj a začínat od jednotek voltů, sledovat odběr, nechat chvíli běžet a postupně zvyšovat, pokud odběr proudu není nad deklarovaným odběrem proudu pro dané rádio. U Riga 103 má být klidový odběr cca 20 mA.

Shodou okolností jsem RIgu před pár dny taky rozběhával a čistil. Když už jsem si myslel, že je vše hotovo, rádio jsem složil, zapnul, a zjistil jsem, že nejde snížit hlasitost na minimum. Takže znovu odkrytovat a zjištění - upadl jeden vodič z potenciometru hlasitosti. Very Happy

Mimochodem, nevím jak je to možné, ale Riga co mám chytá stanice na VKV CCIR. Ne sice celý rozsah ale 8 stanic chytám v bytě bez problému. Asi se to někomu podařilo přeladit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
1jarda



Založen: Mar 19, 2023
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: čt duben 04 2024, 15:26    Předmět: Citovat

Ahoj Tome,
jak jsem psal, rádio jsem už včera zprovoznil (viz výše), teď piju kávu a poslouchám ho i VHF dvě stanice (Brno a Impuls) na OIRT, možná se pustím na přeladění do CCIR, ale to bude složitější. Hraje to pěkně s těmi dvěma reproduktory. Ruská radia mají dobrá SW pásma, včera večer jsem je poslouchal s připojenou anténou, kterou požívám pro radiostanici a byl to vcelku kvalitní příjem i zábava.

Teď jsem se pustil do radiopřehrávače JVC RC- RZ55, zatím svítí jenom led stand by a je napětí na hl. kond 12v, přístroj nereaguje.
Možná další námět na diskuzi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: čt duben 04 2024, 15:55    Předmět: Citovat

Bylo tu na to vlákno zde. Se stejným problémem, možná tě navede.
V tomto vlákně by to asi nebylo vhodné řešit.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1611
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: čt duben 04 2024, 16:49    Předmět: Citovat

Tom82 napsal(a):
Mimochodem, nevím jak je to možné, ale Riga co mám chytá stanice na VKV CCIR. Ne sice celý rozsah ale 8 stanic chytám v bytě bez problému. Asi se to někomu podařilo přeladit.

To šlo na těch sovětských rádiích odjakživa. Zrcadlové frekvence - posunuté o dvojnásobek mezifrekvence 10,7 MHz. V rozsahu OIRT tedy spolehlivě chytneš stanice CCIR které jsou na frekvencích vyšších o 21,4 MHz. Tedy cca 87 až 95,5 MHz. Bez přelaďování.
Kdysi jsem takhle chytal pár stanic CCIR na Meridianu.
Divný by bylo, kdybys chytal CCIR na VEF206...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: čt duben 04 2024, 17:52    Předmět: Citovat

Nejen na těch sovětských. V Praze takhle funguje VKV na starých Teslách typu Dolly, Akcent a dalších.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tom82



Založen: Apr 06, 2022
Příspěvky: 130
Bydliště: Rakovník

PříspěvekZaslal: čt duben 04 2024, 18:02    Předmět: Citovat

Paráda, díky za informaci, zrcadlové frekvence mne nenapadly. Já si říkal že je to divné, protože VKV modul vypadá, že ho nikdy nikdo neotevřel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund