Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Počítač Consul 2715
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 18, 19, 20  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2016, 22:54    Předmět: Citovat

Zkus EC-čko, má spoustu kámošů, třeba se někdo najde, kdo ho má. Jinak třeba u SAPI bylo dobrým zvykem, že v dokumentaci byl hexavýpis obsahu PROM. Jinak musím poopravit názor, těch vybouchanejch švábů už je opravdu nějak moc. Neprásknul do toho zdroj nějaký moc velký napětí?

Kdybys to chtěl vyvést do SD, tak bych měl eminentní zájem o obě 8" mechaniky.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: po říjen 24 2016, 7:25    Předmět: Citovat

Dobrá, zkusím ještě napsat EC. Kdyby ten výpis byl v dokumentaci tak by to bylo fajn. Nicmeně jak to tak vypadá, sehnat dokumentaci je nadlidský problém, takže tudy asi cesta nevede. A co se týče toho zdroje, tak ten je proti přepětí na výstupu poměrně dobře zabezpečený. Na výstupu jsou ochrany, které sledují výstupní napětí. Při poruše se zdroj sám vypne. Ovšem kdo ví co s tím kdo dělal předemnou. Já jsem zdroj do počítače zapojil až jsem si byl jistý, že správně funguje. Nevím, ale ty promky byly asi vadné už na začátku, jen jsem si toho nevšiml. Do SD to zajisté dávat nebudu, to by byla přece jen škoda. Jestli se mi nepodaří sehnat ty promky, tak bych to eventuálně celé někomu rád věnoval. Bohužel, ty mechaniky také nejsou zcela v pořádku. Do nich jsem ale ještě vůbec nezasahoval, tak nevím jak bude snadné je opravit. Jedna z nich má zkrat na napájení (tipoval bych zkrat v jednom z oranžových tantalů), druhá vzpadá že je OK(motor se po zapnutí točí), a poslední má závadu v motoru nebo v jeho řízení. Navíc dvě z nich mají ulomenou páčku aretace diskety v mechanice. Jinak tu dokumentaci jsem našel akorát v tom slovenském obchodu jak jsem psal již dříve. http://www.bbelmix.is-best.net/?sel-search%5Bname%5D=consul Bohužel je problém z nákupem ze "zahraničí". Leda by se našel nějaký dobrák z Banské Bystrice? Wink


blok_schem.jpg.jpg
 Komentář:
Blokové schéma zdroje.

Stáhnout
 Soubor:  blok_schem.jpg.jpg
 Velikost:  210.04 kB
 Staženo:  129 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7086
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po říjen 24 2016, 17:07    Předmět: Citovat

Tenhle počítač nedokáže (ve funkčním stavu) provést výpis svých vlastních PROM ???

A klidně je mohl mít někdo vytahané, pokud (stejně jako ty) musel čistit jejich nožičky.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)


Naposledy upravil Habesan dne po říjen 24 2016, 17:13, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: po říjen 24 2016, 17:09    Předmět: Citovat

Dnes mi dorazilo velké množství disket se softwarem pro Consul od Rostava. Ještě jednou mockrát děkuji!

Když bude mít někdo zájem, velice rád zapujčím na zkopírování. Nejřadši však vyměním za obsah pamětí PROM. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33861
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po říjen 24 2016, 17:12    Předmět: Citovat

Tie PROM nemusia byt v adresnom priestore CPU - v tom pripade ich obsah pocitac "nevidi".

Skus sa opytat toho cloveka z Bystrice, ci moze dokumentaciu poslat do CR. Platba by sa dala vyriesit cez niekoho, ktora ma ucet vo FIO banke (ja zatial nemam, ale planujem zriadit).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: po říjen 24 2016, 18:43    Předmět: Citovat

Mam k C2712 a C2715 systémové diskety plus hromadu disket od C2712. Diskety k C2712 mam stažené pac měli fyzicky formát IBM 3470 nebo tak nějak alias jednostrane 77 stop po 26 sektorech a 128 byte v sektoru. Ale systémové diskety k C2715 už podle štítku jsou DS/DD. Při snaze je za zálohovat pod CPM se přečetla pouze nultá stopa a od první dal to házelo samou chybu čtení tj. jiný formát. Ale pracuje se na sprovozneni největšího šmejdu od IBM (IBM PC) s ISA zbernici a osazením flopy radičem co má i 50pin pro 8“ (http://www.8bity.cz/2013/postavte-si-pcxt-3-disketov-radic/) . Po MS-DOS existuje softver co dokáže přečíst v poctate jakykolyv formát.

V popisu na štítcích k systémovým disketám k C2712 je uvedeno ze obsahuji i výpisy PROM pamětí. Ale u disket k C2715 je jen napsáno Systémová disketa 1 až 3 a pracovní disketa.

Dost PROM na procesorové desce obsahovat mikrokok pro rez 3000. Aneb z mikrokoku se dělají instrukce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: po říjen 24 2016, 18:50    Předmět: Citovat

Do té slovenské prodejny jsem psal už několikrát. Nikdy jsem se ale nedočkal odpovědi. Až dneska jsem na jejich stránkách zjistil, že ten webový formulář nefunguje a že se má přímo psát na jeden email. Tak jsem tam opět napsal, takže uvidím jestli teď odpoví.

Mimochodem vůbec jsem netušil, že je takový problém poslat peníze na Slovensko. Jak se teď dívám, ty poplatky za bankovní převod jsou neuvěřitelné. Hnus! Mad Nejjednodušší je asi dát hotovost do obálky tak, aby nešlo poznat, že jsou tam bankovky a poslat jako doporučený dopis. Nemusí se pak řešit problém s kurzem a ty pitomé poplatky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2016, 9:13    Předmět: Citovat

Ten počet vadných brouků je velmi podivný. Jak jsou vadné ty promky? Celé ve zkratu, jen jeden výstup ve zkratu, nebo jen upadlé nějaké nohy? Možná by se dalo vyčíst aspoň část obsahu, možná má několik prom stejný obsah...
A co obvody 3000?? Ty jsou v pořádku? Všechny?
Je to divné. Kdysi jsem nějaké podobné desky rozebíral, byly z nějakého SAPI. Vůbec jsem se s nimi nemazlil - kleštěma vytrhal napájecí rozvod a butanovým plamínkem vytahoval brouky. Za půl hodky byla deska se sto integráky prázdná. Očesal jsem jich takhle x, integráky pak normálně používal a snad se nikdy nesetkal s tím, že by nějaký nešel.
Něco jsem si nechal, asi 20 kousků, mohl bych je někdy testnout. Bohužel do Consulu určitě nebudou. Tady byl procesor poskládán z jednotlivých brouků, možná i desek, vrcholem snad byly 4bitové sčítačky 181. Promek tam bylo taky hafo, u některých jsem si ze zvědavosti prohlížel jejich obsah a taky jsem nenarazil na vadnou. Mám i feritovou paměť, do dneška nevyzkoušenou Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2016, 11:13    Předmět: Citovat

Ty vadné eprom mají vadné vždy všechny čtyři výstupy. Když se je snažím přečíst, tak je na výstupu pořád nula. Zkratované na zem ty výstupy ale nejsou. Zkusím ještě diod-testem vyzkoušet jestli se výstup proti Ucc nebo GND nechová jako dioda. Možná bych pak mohl na výstup dát pull-up odpory, pro případ že je vadný jen tranzistor který spíná na výstup Ucc pro případ log. 1 na výstupu a pak je zkusit vyčíst. Je ale podezřelé, že jsou u všech vadné vždy všechny čtyři výstupy. Spíš to vypadá, že je uvnitř v tom švábu v háji napájení a je to celé mrtvé. Jinak každá promka má na sobě nalepený štítek s číslem který informuje o jejím obsahu. V počítači jich pár stejných je. Zrovna ty vadné jsou ale v počítači jen jednou. Mad


vystup.jpg
 Komentář:
Vnitřní zapojení výstupů 74s571

Stáhnout
 Soubor:  vystup.jpg
 Velikost:  15.72 kB
 Staženo:  55 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2120
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2016, 11:22    Předmět: Citovat

Před časem jsem se bavil s jedním starým pánem co sice nedělal počítače, ale průmyslové věci a televizní studiovou techniku. Tem mi říkal že se časem přepálené (při vypalování obsahu) buňky spojí vlivem krystalického narůstání hliníkové slitiny uvnitř čipu. Obsah je možné zachránit pouze při podrobném prozkoumání elektronovým mikroskopem, a ten každý doma nemá. (kamarád co ho má ho má nefunkční pouze jako sbírkový kus)
Otázkou ale je zda-li bude jednodužší elektronový mikroskop podomácku vyrobit nebo desky s obsahem vyčíst u mne, s tím že se bude muset vyskládat místnosti větší než garáž kde jsou u okna v rohu. Dveře jsou na protější straně, ale pokud by někdo v leže se doplazil až do rohu a pod stropem vše vyskládal... No ten elektronový mikroskop bude asi schůdnější cesta.
Další otázkou je jak se bude tvářit můj počítač který byl naposled v chodu někdo kolem roku 2000.
O víkendu se podívám po dokumentaci. Možná ji najdu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2016, 18:02    Předmět: Citovat

Tak jsem ještě trochu zkoumal ty promky. Diod-testem jsem porovnával vždycky zdravou a špatnou. U tří vadných promek nenaměřím mezi Ucc a GND nic. Prostě nekonenečný odpor. Zbylých pět se při měření tváří jako by byly OK. Při čtení je ale na vstupu vždy 0. Když dám na výstup pull-up odpory tak některé mají na všech výstupech stále 1, jiné zase stále 0 a dokonce výstupy správně reagují i na /CE signál. Projevuje se to opravdu zvláštně. Pochybuju že by se z nich ještě něco podařilo vyčíst. S tím elektronovým mikroskopem by to už bylo docela hardcore Very Happy Trochu ještě doufám v to že, by v servisní dokumentaci pro Consul mohly být obsahy těch promek vypsané. Včera jsem konečně dostal odpověď z toho slovenského obchodu kde mají tu dokumentaci. Prý do česka posílají i na dobírku. Tak jsem tam dnes ráno napsal že to beru. Zatím bez odezvy tak uvidím.

Jen tak ze zvědavosti jsem si zkusil otestovat co všechno vydrží taková MH7400. V pohodě to vydrželo Ucc 12V. Víc jsem nezkoušel. Zkraty na výstupu i při vysokém Ucc taky nic. Jedinná spolehlivá věc jak to odpálit byla na vstup připojit napětí o něco vyšší než Ucc. Takže je to přesně tak jak psal před časem Celeron. Odpálení toho švábu se pak vždy projevilo zkratem na vstupu. Takže nic takového co dělají ty PROMky. Ale asi těžko srovnávat 7400 s 74S571.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2016, 19:27    Předmět: Citovat

Pokud by šlo o znovuspojení přepálených můstků - jen úvaha - asi jednodušší než elektron.mikroskop by bylo nechat projet celou paměť programovacími impulsy, ovšem tak krátkými, že původně nepřepálené můstky by v pohodě přežily, kdežto ty srostlé ( přecejen musí být podstatně slabší) by to opět rozrušilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2016, 20:59    Předmět: Citovat

Jo, zajímavá úvaha. Možná by to šlo a i stálo za zkoušku, ale stejně by nebyla jistota že se to na všech paměťových buňkách povedlo. Kdyby byla vadná jen jedna nebo dvě paměti tak bych se do toho pustil. Ale jak jsem psal, ty tři jsou úplně mrtvé, tam by to bylo marné.

Jinak na té fotce jsou kromě vadných pamětí taky spoustu jumperů. Každá deska jich má na sobě plno. Jsou na nich vyvedené všechny důležité signály. Když má člověk k dispozici dokumentaci tak je to určitě radost opravovat. Very Happy



promky.jpg
 Komentář:
Vadné promky.

Stáhnout
 Soubor:  promky.jpg
 Velikost:  293.21 kB
 Staženo:  205 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2016, 21:24    Předmět: Citovat

S těma Promkama to jsou ňáký blbosti. Na SAPI-1 ve velký průmyslový konfiguraci jich bylo cca 25-30 ks a nikdy jsem neměl žádnou vadnou. A to mi to SAPIčko leželo 18 let v řadový garáži, kam asi 3 roky vydatně zatýkalo, v létě 50, v zimě -10. Jak líp otestovat životnost netuším. Wink

Když koukám na tu fotku, je to zjevně sežraný nějakou chemií.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
skov



Založen: Oct 19, 2016
Příspěvky: 7
Bydliště: Baťovo zahradní město

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2016, 21:30    Předmět: Citovat

Ahoj Macintosh1984, k té klávesnici Consul 2715 posílám nějaké fotky jak jsi chtěl. Zatím jsem k ní nikde nic nenašel. Vzpomínám si že tam býval paralelní konektor 25pinový (jako je na tiskárnách LPT). Pod úhlem lze vyčíst označení na desce: 271.5-616.150. Každopádně na klávesnici je přímo napsáno Consul 2715, takže je to typ, který je dělán přímo pro tu 2715. Kdybys chtěl lepší fotky tak mi napiš na SZ, ať tady netapetuju diskuzi Smile


IMG_20161026_220031.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20161026_220031.jpg
 Velikost:  294.58 kB
 Staženo:  107 krát


IMG_20161026_220050.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20161026_220050.jpg
 Velikost:  291.17 kB
 Staženo:  77 krát


IMG_20161026_220101.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20161026_220101.jpg
 Velikost:  291.08 kB
 Staženo:  85 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 18, 19, 20  Další
Strana 7 z 20

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund