Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Počítač Consul 2715
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 18, 19, 20  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17742
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2016, 0:18    Předmět: Citovat

Tak to je špatný. Jednostraný diskety jdou sice celkem snadno předělat na oboustraný pouhým upravením obálky diskety lochajznou ale pro použití druhý strany se musí vytáhnout z jednostraný mechaniky a otočit. Problém je, že takhle nahranou druhou stranu oboustraná mechanika nepřečte, indexovej otvor je nesymetrickej a kvůli tomu je 1. sektor na obou stranách navzájem posunutý o cca 20 mm a to je špatně. Takže já ti nepomůžu. EC1045 má oboustraný 8" NEC mechaniky ale nevím, zda je má pod CP/M zprovozněný jako oboustraný a zda má program pod CP/M, co umí fyzicky kopírovat sektory na oboustraný disketě.
Zkus sehnat někoho, kdo má Robotron 1715 a k němu přídavnou bednu s 8" disketama, nebo slušovický TNS, pokud si to pamatuju správně, byly v nich maďarský oboustraný 8" diskety MON. Robotrona má taky EC1045 ale určitě ho nemá v chodu.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2123
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2016, 7:56    Předmět: Citovat

O kopii té diskety bych měl také zájem. Mám balík disket, ale na nich je pouze část jazyka BAL a skladová evidence. Momentálně nemám 2715 přístupnou, ale do budoucna bych ji rád vytáhl a znovu zprovoznil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2016, 8:16    Předmět: Citovat

Jo zkusím se kdyžtak EC1045 zeptat. Zatím je to ale pořád předčasné. Včera jsem zase objevil další špatný IO na CPU desce. Jeden multiplexer má zkrat vstupu na zem. Doufám že nezpůsobil žádnou škodu na ostatních připojených IO. Pořád mi vrtá hlavou, proč je těch obvodů tolik špatných? Kdyby ty špatné IO byly na sebe nějak navázané tak bych chápal, že když vezme jeden za své, tak s sebou vezme něco kolem sebe. V mém případě je to ale čistě náhoda. Nejsou ani nikde blízko konektorů, že by do nich zvenku něco prásklo, ani nejsou na stejné napájecí větvi. Že by taková mizerná spolehlivost? IO jsou použité hlavně Tesla a ruské, sem tam něco západního. Taky je to mix klasické TTL (74xx) a Schottky řady (74Sxx). Když nepočítám ramky, tak všechny vadné IO byly Tesla z řady Schtottky. Mám dojem, že se S řada používala jen krátce a brzo se přešlo na LS. Až dosud jsem měl s Tesláckými IO jen dobrou zkušenost.

@radioelectrum: Jakmile to bude aktuální, tak se určitě domluvíme na nějaké výměně. Zatím ještě Rostav neodepsal. Jinak mechaniky na tvé 2715 jsou v pořádku? Mohl bys eventuálně zkopírovat ty?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17742
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2016, 9:04    Předmět: Citovat

TTL šváby můžeš klidně výstupy stahovat na 0V a vnucovat zapojení za švábem logickou nulu. Dělali jsme to na EC1033 zcela běžně a nejen u švábů s otevřeným kolektorem. Nikdy to žádnej šváb neodpravilo. TTL dokonce vydrží i přetlačení výstupu do logický jedničky. Ale nesmí tam přijít víc než Ucc TTL. Takže tvoje obava, že zkrat multiplexoru vybouchal šváby za ním je zbytečná.
Těm vadnejm švábum se nediv. Když jsem po 22 letech uváděl do chodu Sapi-1 tak jsem vytahal cca 4% švábů z desek ale hlavně ruskejch LS-ek 555 xx yyy. Tesly byly vadný v zanedbatelným množství ale 74Sxx jsem tam neměl žádný. To máš těžký, když jsem kupoval náhradní šváby, pro zachování "dobový čistoty" Tesla nebo jiný RVHP, tak byl asi 1 z 10 až 15 vadnej. Nikdy nepoužitej, nepájenej. Nezapomeň, že ty šváby dnes mají 30-35 let.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2016, 9:37    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
TTL šváby můžeš klidně výstupy stahovat na 0V a vnucovat zapojení za švábem logickou nulu. Takže tvoje obava, že zkrat multiplexoru vybouchal šváby za ním je zbytečná.

Super, tak to je dobré. Měl jsem ale spíš strach o 3002. Ten multiplexer je připojený přímo k nim. Je mi jasné, že jsou ty IO staré a že od toho po těch letech nemůžu čekat zázraky. Nečekal jsem ale, že se stářím IO zkratuje. Taky se snažím dodržet dobovou čistotu, ale některé obvody v S řadě už těžko seženu. Dávám místo nich aspoň ALS Tesla.

EDIT: Jo a jen tak mimochodem, docela mě překvapilo že u všech IO v Consulu jsou nevyužité členy IO nezapojené. Řekl bych, že se většinou dodržuje pravidlo zapojit na zem nebo tak Ucc aby byla co nejmenší spotřeba. Aspoň jsem to téměř ve všech zařízeních tak viděl. A to tam těch švábů bylo zatraceně míň než v Consulu. Ve Zbrojovce se na to vykašlali.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17742
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2016, 12:08    Předmět: Citovat

Bacha na ty ALS místo S. Zkontroluj rychlost a hlavně zatížitelnost u konrétního typu. Jestli se to šlusování může používat i u řezů netuším, ale ta pomocná stavebnice 3205, 3212, 3214, 8282, 8286, 8287 to snášela.
3205 a 3216 mám hafo kdybys potřeboval.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2123
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2016, 13:26    Předmět: Citovat

pokud to bude v mých silách tak rád vše zkopíruji. Zatím ale mám dva problémy. Počítač je v zadní částí zcela zaplněné místnosti a navíc zatím nemám dostavěný domek do té míry aby se tam dalo cokoli dovést .
také budu muset vyseparovat diskety od sebe. Mám hromádku neoznačených a netuším zda-li jsou pro 2715 SAPI 1 či ještě něco jiného (Slušovice ?)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2016, 14:28    Předmět: Citovat

radioelectrum napsal(a):
pokud to bude v mých silách tak rád vše zkopíruji.
To by bylo moc fajn. Myslím, že to zatím nespěchá. Než se mi podaří dostat Consul do takového stavu aby fungoval a k tomu ještě četl diskety, tak bude dům už dostavěný. Laughing

Celeron napsal(a):
Bacha na ty ALS místo S. Zkontroluj rychlost a hlavně zatížitelnost u konrétního typu.
S rychlostí to až takový problém není. Ta zatížitelnost už je horší. Konkrétně jsem pomocí ALS nahradil dvě 74S00, které jsou zapojené s krystalem jako oscilátor. Asi to není nejlepší řešení, nicméně funguje to. Napěťové úrovně výstupního signálu i na zatíženém výstupu jsou OK i průběh vypadá dobře. Otázka je, zda jako náhradu použít standartní TTL které je pomalejší, nebo LS které je sice rychlejší, ale má zase slabší výstupní proudy. Vzhledem k tomu, že tam původně byly ty Schottky tak přichází v úvahu pouze ta druhá možnost. To ALS už tam tedy ale radši dávat nebudu. Jinak díky za nabídku ale těch 3205 a 3216 mám taky dost. Neměl jsem akorát ty 3226. Naštěstí jsem z Rožnova a je tu pár bývalých tesláků u kterých se doma vždycky něco najde. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17742
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2016, 18:01    Předmět: Citovat

Místo S můžeš dát F-ka, ale blbě se shánějí a nebude to RVHP. Ale dost ekvivalentů S v ruským provedení se dá koupit u Denkla. Buček má na svých stránkách konverzní tabulku, řada 531xxYY, něco málo se u něj taky dalo koupit.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
skov



Založen: Oct 19, 2016
Příspěvky: 7
Bydliště: Baťovo zahradní město

PříspěvekZaslal: st říjen 19 2016, 19:34    Předmět: Citovat

Ahoj Macintosh1984 a ostatní. Musím tě pochválit, tvá vůle je nezdolná a držím Ti palce, ať se stroj podaří plně zprovoznit. Mně chybí kabel ke klávesnici Consul 2715 - je ustřižen. Pokud není nikde dostupné schéma zapojení (resp. pokud nelze sehnat), určitě by šlo proměřit piny na nějaké fungující klávesnici (mezi konektorem a deskou) a z toho odvodit schéma zapojení. Udělala by toto prosím nějaká dobrá duše která tu klávesnici vlastní?


IMG_20161019_202056.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20161019_202056.jpg
 Velikost:  205.72 kB
 Staženo:  90 krát


IMG_20161019_202133.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20161019_202133.jpg
 Velikost:  145.1 kB
 Staženo:  90 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: čt říjen 20 2016, 8:25    Předmět: Citovat

@Skov: Díky za podporu! Taky dofám, že se najde někdo, kdo by byl ochoten zjistit zapojení konektoru. Mimochodem, nemohl bys sem dát více fotek vnitřku klávesnice? Jde mi hlavně o to, co je tam za obvody. Potřeboval bych aspoň zhruba vědět, jak klávesnice funguje. Počítač totiž umí detekovat, jestli je k němu klávesnice připojená. Zajímá mě, jestli po připojení klávesnice dojde jenom k propojení dvou pinů v konektoru nebo něco podobně jednoduchého a nebo jestli je klávesnice "více inteligentní" a po připojení se počítači nějak identifikuje. Vzhledem k tomu, že klávesnice je s největší pravděpodobností paralelní, tak to spíš vidím na tu první možnost. Ale foto těch obvodů by o funkci klávesnice mohlo trochu více napovědět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: čt říjen 20 2016, 9:36    Předmět: Citovat

Co si pamatuji je klávesnice paralelní. Tomu odpovídá i konektor. A ty disketové jednotky byly schopné číst jednostranné i oboustranné diskety.
Systém umožňoval nové diskety různě formátovat podle potřeby.


Naposledy upravil Rostav dne čt říjen 20 2016, 13:13, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: čt říjen 20 2016, 9:56    Předmět: Citovat

Ano, všechno tomu nasvědčuje. Našel jsem nějaké schéma klávesnice Consul typ 259.6. Nevím ale jestli tento typ patří zrovna k počítači 2715. Může někdo potvrdit?


SCHEMA.jpg
 Komentář:
Schéma klávesnice Consul typ 259.6

Stáhnout
 Soubor:  SCHEMA.jpg
 Velikost:  169.99 kB
 Staženo:  125 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17742
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt říjen 20 2016, 11:07    Předmět: Citovat

To schema Ti k ničemu není, 259 - ky byly vysoký plechový bedny, tahle nízká plastová placka je něco ze řady 262 nebo jiný. 262 měly jen jednu samostatnou číselnou klávesnici, Ty máš dvě, takže nějakej atyp speciál pro tyhle mašiny. Myslím, že byla i řada 263 se sériovou komunikací pro PC XT.
Za prvním trojčíslím byla tečka a pak další číslo který říkalo provedení a znakovou sadu. Nepotěším tě, skoro každý provedení a sada byla uvnitř jinak, jiný zapojení jiný šváby.
Já mám u Sapi1 263.03. Komunikace je jednoduchá, při stisku libovolný klávesy dává strobe a 8 bitů znakový kombinace. Strobe udělá v mašině přerušení a nebo se zapíše do vstupního latch. Takže jen jeden znak, žádná fronta. Vůbec nečeká na odpověď z nadřazený mašiny, počítá se s tím, že vstup z klávesnice je mnohořádově pomalejší než mašina. Ten strobe snadno dohledáš a klávesy podle kombinací EBDIC. Mohou být ale v inverzi.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: ne říjen 23 2016, 22:38    Předmět: Citovat

Tak jsem se zase dneska vrtal v Consulu a bohužel až teď jsem zjistil nemilou skutečnost. Asi osm PROMek na CPU desce je vadných. Jediná šance na záchranu by byla asi zkopírovat promky z některého z funkčních Consulů. Obávám se však, že nikdo nebude ochotný ze svého Consulu promky vytahovat. Tak to vypadá, že tohle je konečná. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 18, 19, 20  Další
Strana 6 z 20

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund