Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Počítač Consul 2715
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18, 19, 20  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: čt říjen 13 2016, 23:57    Předmět: Citovat

Paráda, video výstup konečně šlape! Analyzátorem jsem našel jednu vadnou 74S112. Má zkratovaný výstup /2Q. Ten jsem ustřihnul a na zkoušku jsem připájel na výstup 2Q invertor a zapojil na místo ustřiženého /2Q. A ono to jede! Zítra seženu nový 74S112 a vyměním ho. Hsync má teď přesně 48us Very Happy


video.jpg
 Komentář:
Funkční video

Stáhnout
 Soubor:  video.jpg
 Velikost:  218.02 kB
 Staženo:  104 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33905
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá říjen 14 2016, 7:21    Předmět: Citovat

Super Smile Teraz este aby fungoval aj pocitac, zatial to vyzera ako nahodny obsah video RAM.

BTW. Este bude nejaky analogovy problem v tom monitore, obraz je velmi uzky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: pá říjen 14 2016, 7:58    Předmět: Citovat

Jo, v monitoru je špatný trimr na nastavení šířky obrazu. Podařilo se mi ohnout jezdec když jsem odpojoval jeden konektor. To je už jen detail. Musím ještě vyčistit další várku patic na ostatních deskách. Zatím měly téměr všechny špatný kontakt. Taky jsem zjistil, že ještě nejde clk na CPU desce. Je to hned někde u krystalu takže to snad nebude problém najít. O víkendu budu pokračovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: pá říjen 14 2016, 8:48    Předmět: Citovat

Laughing No, ono te není tak jednoduché. Přes ten tu obrazovku je taková síťka (asi proti odleskům), která je totálně zasviněná. Chce to celý rozebrat a síť vyprat. Už jsem měl snahu to udělat, ale dostat ven obrazovku vyžaduje vyndat celé šasi monitoru, včetně držáků disketových mechanik. A to je strašně moc šroubků! Very Happy Nechám si to asi až nakonec. Ovšem docela se bojím, že bude za tu dobu docela steřelá. Snad se nerozpadne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17739
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá říjen 14 2016, 17:31    Předmět: Citovat

Vyhoď původní a přetáhni přes bandasku černou dámskou punčochu s drobnejma okama. Běžně se to dělalo.
Ten náhodnej obsah videoramky zmizí až teprve poběží CPU a provede "reset" tedy zápis znaku mezera do celý videoram. Měl by to udělat krátkej prográmek hned na začátku po resetu CPU.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: po říjen 17 2016, 0:24    Předmět: Citovat

Dneska jsem si opět trochu pohrál s Consulem. Vyčistil jsem konečně patice na všech deskách. Bohužel několik IO se mi nepodařilo zachránit protože totálně urezly vývody tak, že už se to nedá připájet. Ovšem jde jenom o čtyři obvody MH3226 a dva MH3216. Ty 3216 jsem naštěstí našel v zásobách, nicméně 3226 už ne. Snad je ještě budou někde mít. Jinak jsem vytahal a otestoval všechny RAMky. Jsou zde použity ruské K565RU6, tedy obdoba 4116 avšak pouze s 5V napájením. Na desce jich je celkem 72 z toho jich je 14 vadných. Vadné RAM jsem nahradil 4164 kterých mám dost. Nebylo třeba nic upravovat, protože piny které jsou u ruských IO nepoužité jsou na desce uzeměny, což se v případě 4164 hodí. Mimo ram bylo nutné vyměnit ještě asi dva IO na video desce a další dva na desce RAM. Zkusil jsem to tedy nahodit, na obrazovce se objevil "videoramkový bordel". Znaky blikají a fungují i dvě úrovně jasu. Znaky jsou opravdu uložené v promkách na videodesce - objeví se i když mám zasunutou pouze desku video. Znaky vypadají dobře tak to vypadá, že i promky jsou OK. Musím však ještě otestovat video RAM. Ta je na video desce a je realizovaná pomocí statických pamětí MHB2102. Ještě musím zkontrolovat všechny IO na zbylých dvou deskách. Když totiž zasunu všechny čtyři desky, tak dochází ke kolizi na datové sběrnici. Z videa na youtube na kterém ten borec Consul předvádí je vidět, že ke smazání videoram dojde až po několika vteřinách po zapnutí. Když však zasunu CPU desku a zapnu, tak je v mém případě na obrazovce tma ihned po zapnutí. Pro jistotu jsem si také vyčetl a uložil obsah všech epromek. Přečíst se podařilo všechny, ale je otázka zda jsou data vpořádku. Někde jsem slyšel že ruské eprom občas "zapomínaji".


znaky1.jpg
 Komentář:
Znaky na obrazovce. (Videoramkový bordel)

Stáhnout
 Soubor:  znaky1.jpg
 Velikost:  289.57 kB
 Staženo:  102 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33905
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po říjen 17 2016, 7:41    Předmět: Citovat

Vidim, ze si dost vytrvaly a Consul je v dezolatnom stave. Prajem vela uspechov, aby si z toho srotu urobil fungujuci pocitac Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17739
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po říjen 17 2016, 22:13    Předmět: Citovat

Vypadá to, že to bude pouze alfanumerickej displej 64 pozic 24 řádků. To by potřebovalo 2K x 8 paměti. Takže v tom je 16 ks 2102 nebo jen 8ks? Klidně můžeš vytahat 2102 z patic, pak by měla být celá obrazovka popsaná stejným znakem. Pin DO těch 2102 můžeš zkusit přizemnit, měla by se ti celá nebo velkej kus obrazovky změnit znaky. Zkusil bych vybádat za pomocí EBDIC tabulky, kterej bit je 0 a kterej 7 a měl bys být schopen kombinací přizemnění vygenerovat všechny znaky, co to umí zobrazit. Pokud to nebude odpovídat EBDIC tabulce, Tak možná ještě ASCII tabulka, ale je to málo pravděpodobný, je to kopie IBM a ty měly EBDIC.
Jestli se ti hádaj desky, tak bych kouknul na vysílače 3216 a podobný na sběrně D0-D8 D9-D15 na jejich DC a CE jestli nejdou na sběrnu dvě desky do sebe. Adresy do sebe asi nepůjdou, ale možná že to má DMA na disketách a pak by mohly jít do sebe i adresy. Bez schemat to bude hroznej boj, otázka je, zda aspoň procesorová deska bude zapojená podobně jako v tý doku, co jsem ti poslal.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: út říjen 18 2016, 7:17    Předmět: Citovat

Na video desce je 2102 celkem 20x. Z toho 4 jsou zapojeny jinak než těch zbývajících 16. Zatím nevím na co ty čtyři jsou. Možná atributy jednotlivých znaků(nižší jas, blikání)? Včera jsem si postavil tester na ty 2102 a tři jsou bohužel vadné. Už jsou na cestě nové, spolu s 3226 a dalšími součástkami. Dost by mě ale zajímalo, proč je tam tolik vadných IO. U ramek jsem to docela čekal, ale že je vadných i tolik ostatních IO? Na druhou stranu, když vezmu v potaz, kolik je v tom počítači obvodů celkem, je to zatím jen mizivé procento. Dneska mrknu na ty CE signály. Těch 3226 a 3216 je tam ale opravdu vcelku hodně. Na ram desce je zase hodně 8282 a 8283.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33905
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út říjen 18 2016, 7:38    Předmět: Citovat

Podla fotky obrazovky to ma 80x25 znakov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17739
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út říjen 18 2016, 9:18    Předmět: Citovat

Jestli to má opravdu 80x25 (2000) pozic, tak to vychází "na chlup" na 16 pamětí na pozice. Atributy se na starejch monochrom mašinách dělaly na 2 bitech (normál, inverze, blik, jas) a neumělo to kombinaci ale jen jeden pro každej znak. To taky vychází na 2000 pozic se 4 paměťma.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: út říjen 18 2016, 17:41    Předmět: Citovat

Pro chodící Consuly 2715 mám systémovou disketu SYSIPL1 s Basicem pro Consul a disketu s šachovou hrou. Případným zájemcům rád poskytnu i nové diskety osmipalcovky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: út říjen 18 2016, 20:06    Předmět: Citovat

@Rostav: Poslal jsem SZ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17739
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út říjen 18 2016, 20:36    Předmět: Citovat

Doporučuju tu originálku disketu před začátkem zkoušení zkopírovat. Jestli to je 8" SS SD, 76 stop, 26 sektorů, 128 byte v sektoru (jednostranná, jednoduchá hustota) tak bych ji uměl fyzicky sektor po sektoru zkopírovat na druhou. Logicky to nepůjde, ty 8" mechaniky Consul jsou u Sapi1 s CP/M, určitě jinej souborovej systém.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: út říjen 18 2016, 21:04    Předmět: Citovat

Zkopírovat bych to chtěl v každém případě. Originálku bych do toho nestrčil. Ale obávám se že ty diskety budou DS. Mechaniky mají totiž dvě hlavy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18, 19, 20  Další
Strana 5 z 20

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund