Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Počítač Consul 2715
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: pá červen 02 2017, 18:12    Předmět: Citovat

Na první systémové disketě je na štítku toto:

Systémová disketa 1 (IPL)
616.815
V.04.01 ručně přepsáno na V.05.03
89.07.01

Zda jde o novější verzi či nikoliv nemohu posoudit.

Na ostatních disketách už krom názvu nic není.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: pá červen 02 2017, 21:17    Předmět: Citovat

Diskety od EC1045:

Systémová disketa 1 (IPL):
Jméno diskety: 616815
Heslo: SYSTÉM01V050M3
SYSKON vytvořen: 90-03-15

Systémová disketa 2:
Jméno diskety: 616815
Heslo: SYSTÉM01V040M1
SYSKON vytvořen: 89-02-01

Bohužel SYSKON z první ani druhé diskety neumožňuje nakonfigurovat systém s více jak 256KB RAM. Úprava na 448KB se tedy pravděpodobně začala provádět až o něco později. Co si pamatuju tak Consul od skova s 448KB RAM měl propojky na desce určené pro nasatavení velikosti osazené paměti evidentně ručně pájené což svědčí o pozdější dodatečné úpravě.



SYS1_NAV.jpg
 Komentář:
Návěstí Systémové diskety 1 (IPL)

Stáhnout
 Soubor:  SYS1_NAV.jpg
 Velikost:  285.75 kB
 Staženo:  95 krát


SYS1_SYSKON.jpg
 Komentář:
Návěstí SYSKONu Sys. diskety 1

Stáhnout
 Soubor:  SYS1_SYSKON.jpg
 Velikost:  287.64 kB
 Staženo:  134 krát


SYS2_NAV.jpg
 Komentář:
Návěstí Systémové diskety 2 (IPL)

Stáhnout
 Soubor:  SYS2_NAV.jpg
 Velikost:  280.41 kB
 Staženo:  92 krát


SYS2_SYSKON.jpg
 Komentář:
Návěstí SYSKONu Sys. diskety 2

Stáhnout
 Soubor:  SYS2_SYSKON.jpg
 Velikost:  274.64 kB
 Staženo:  105 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tpolo



Založen: Mar 28, 2017
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2017, 20:27    Předmět: Citovat

U mě je to stejné. Max. 256KB.

U jedné z mechanik se mě přetrhl řemínek náhonu. Rozměrově by to měl být O-kroužek 150x2. Jdou vcelku snadno sehnat. S novým řemínkem mě ale mechanika nechce číst 2D diskety. Řemínkem to být ale nemusí. Je možný že jsem hnul s čidlem indexu nebo je to nečím jiným. Teď ale není moc čas si s tím hrát.
Aktualně mě funguje jenom jedna ze tří mechanik. Jedna špatně zapisuje ale čte O.K. a druhá je ta s tím novým řemínkem.

S testováním komunikace jsem taky nijak nehl. Určitě bude potřeba soft co umí emulaci IBM3780,3741,System 36 atd. S Hyperterminalem si to asi moc nepokecá Smile . Navíc na mé desce řadiče je asi nějaká chyba protože TxC signál určitě potřeba je. Mohl by někdo vyzkoušet ten testovací konektor jestli mu projde test?

OT: Na co všechno člověk nenarazí Shocked (viz. foto)



HAVEL.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  HAVEL.jpg
 Velikost:  90.27 kB
 Staženo:  212 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: ne červen 04 2017, 23:09    Předmět: Citovat

Tak jsem si vyrobil ten testovací konektor taky, ale test mi také neprochází i přesto, že mám na testovacím konektoru DTR i DSR určitě propojené. Viz foto. Projdu si signály od 8251 ke konektoru a zjistím kde je chyba. Pak dám vědět jestli už to prochází nebo jestli budu mít taky problém s TxC.

Ty mechaniky jsou kámen úrazu. Řemínky mi ještě naštěstí drží, ale jeden už mám značně steřelý. Taky čekám že mi každou chvíli rupne. Kromě vadných IR diod a pár IO jsem měl taky problémy se seřízením. Disketa naformátovaná v jedné mechanice se špatně četla v ostatních. Všechny mechaniky jsem proto seřídil podle jedné čisté, ještě nepoužité diskety která je naformátovaná ještě z fabriky. Teď už nemám problém, mechaniky čtou diskety navzájem a také všechny ostatní perfektně.

Mimochodem rozhodl jsem se, že se pokusím připojit ke Consulu starou jehličkovou tiskárnu. Bohužel však neznám zapojení konektoru DB25 pro připojení tiskárny v Consulu. Signály by měly být klasický Centronix, ale zapojení konektoru očividně neodpovídá žádnému standartu. V dokumentaci k počítači není pinout konektoru nikde úplně popsaný. Zatím tedy vycházím ze zapojení programátoru PROM a EPROM popsaného v příručce pro údržbu a opravy, který se připojuje právě do konektoru tiskárny. Dosud jsem zjistil toto:

GND - piny 10,14, 16, 20, 25
5V - pin 12
D0 až D7 - piny 1 až 8
AC (zřejmě ACK) pin 18

Piny 17, 21, 22 jsou další vstupy a na pinu 19 je 29V pro zdroj programovacího napětí pro EPROM paměti. Ještě že jsem se nepokusil připojit standartní kabel pro připojení PC k tiskárně (LPT -> Centronix). To by se děly věci. Very Happy

OT: Ten Havel je "Závěrečná řeč Václava Havla 21. 2. 1989. Lidové noviny. Březen 1989, roč. 2, č. 3, s. 4". Taky jsem na to hleděl. Shocked



test.jpg
 Komentář:
Test přenosu.

Stáhnout
 Soubor:  test.jpg
 Velikost:  287.94 kB
 Staženo:  104 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po červen 05 2017, 12:52    Předmět: Citovat

Ta komunikace s tiskárnou určitě není Centronix. SMEP Centronix neznal, používal se Logabax, od Centronixu se lišil polaritou a dýlkou řídících impulzů. Nepoužíval se Strobe ale AC a SC a AO a SO. U Centronixu se vystavený data na D0-7 potvrzují krátkým pulzem Strobe a pak je na tiskárně, aby to zpracovala. U Logabaxu se vystaví SC a je vystavený po celou dobu dokud tiskárna nevytiskne a neodpoví AC.
Tohle se řešilo na konci 80-tých let s polskejma tiskárnama DT100. Ty byly taky Logabax a pro začínající PC byly DT100 s Centronixem.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: po červen 05 2017, 13:45    Předmět: Citovat

V příručce se píše že ke Consulu 2715 je možné připojit tiskárny:
Consul 211.1-05
Consul 212.11
Consul 212.21
Consul 212.31
nebo libovolný tisk s interfejsem Centronics.

Z toho jsem vycházel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2407

PříspěvekZaslal: po červen 05 2017, 14:40    Předmět: Citovat

Tady se píše, že CONSUL 211/212 mají rozhraní IRPR. ( 2 )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: po červen 05 2017, 16:19    Předmět: Citovat

Zde píšou že tiskárna Consul 212.xx se připojovala pomocí čtyř různých rozhraní, jež byly označeny číselným kódem: 1 - Centronics, 3 - IRPR, 4 - V24, 5 - IRPS. První číslice x označovala podtyp a druhá pak právě rozhraní. Vzhledem k tomu že všechny tiskárny které Consul 2715 podporuje končí číslicí 1, předpokládám že se používá právě Centronics.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tpolo



Založen: Mar 28, 2017
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: po červen 05 2017, 18:15    Předmět: Citovat

Centronics to určitě umí. Může se zadat při konfiguraci systému.
To mě připomíná, že na jedné sys.disketě je i kondiciogram (ala Jáchyme hoď ho do stroje) ale bez tiskárny odmítá jet.



centronics.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  centronics.jpg
 Velikost:  84.74 kB
 Staženo:  161 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: po červen 05 2017, 19:08    Předmět: Citovat

No tak jsem vyhrabal dokumentaci, co mám k tiskárnám CONSUL:

CONSUL 2111-03; -04 nikde v dokumentaci není rozhraní přímo uvedeno, v závorce je pouze „malý interface“, ale podle průběhu komunikace to vypadá na IRPR (paralelní).
Obě verze mají kódovaní znaků v KOI-8 ale liší se tím, že -03 umí latinku a azbuku, -04 pouze latinku.
V JSEP má CONSUL 2111 označení EC 7181.

CONSUL 2112-10 nikde v dokumentaci není rozhraní přímo uvedeno, v závorce je pouze „malý interface“, ale podle průběhu komunikace to vypadá na IRPR (paralelní).
Kódovaní znaků v KOI-8, umí latinku i azbuku.
V JSEP má CONSUL 2112 označení EC 7934-02 a je začleněn do „Systému zobrazovacích jednotek EC 7920“ a jeho variant jako terminál….

CONSUL 2113 se dělal ve třech verzích (v postatě jde o dálnopis, mechanika CONSUL 2111, klávesnice CONSUL 259.11 a stolku (stojanu) z CONSUL 271).
CONSUL 2113-61 - rozhraní dle CCITT - V24 (RS 232) pro připojení přes modem.
CONSUL 2113-62 - proudová diferenciální smyčka – úrovně dány obvody ekv. SN 75 108 a SN 75 110 (RS 485).
CONSUL 2113-63 - proudová smyčka 20mA – IRPS
Kódovaní znaků v KOI-7, umí pouze latinku
Označení v JSEP není pro CONSUL 2113 uvedeno.

CONSUL 212-xx
Řada STM CONSUL 212 sestává ze tří modelů – 212-10, 212-20 a 212-30. Základní model 212-10 umožňuje pouze alfanumerický tisk v datové kvalitě, modely 212-20 a 212-30 umožňují také tisk ve zvýšené kvalitě (NLQ) a grafický tisk.
CONSUL 212-11, -21, -31 - malí interface (interface předcházejících typů STM CONSUL 2111 a CONSUL 2112), příp. interface kompatibilní s Centronoics.
CONSUL 212-13, -23, -33 - pratelní interface IRPS
CONSUL 212-14, -24, -34 - sériový interface V 24
CONSUL 212-15, -25, -35 - sériový interface IRPS
U variant CONSUL 212-11, -21, -31 je možné pomocí spínače DIL navolit aktivní úroveň řídících a datových signálu tak, že odpovídá úrovním signálům standardního interface Centronoics, používaného u zahraničních tiskáren ( viz příloha 18 ).
Osazení desek obou paralelních interface je shodné až na hodnoty odporů ve vstupních děličích (viz příloha 7-3 a 9). Osazení desek sériových interface V24 a IPRS je odlišné, avšak plošný spoj je společný.
Kódovaní znaků v KOI-7, KOI-8, nebo DKOI (EBCDIC) umí latinku a azbuku, latinku a národní abecedu.
Označení v JSEP není pro CONSUL 212 uvedeno.
STM - Sériový Tiskací Mechanizmus aneb jehličková tiskárna

CONSUL 2012 je obšlehnutá EPSON Centronoics tiskárna. Používá barvící pásku z EPSON tiskárny

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: po červen 05 2017, 19:19    Předmět: Citovat

Ano, to je přesně ono. Centronics tam je, ale na propojení s tiskárnou je potřeba speciální kabel. Budu bádat dál metodou pokus omyl. Vím kde jsou datové linky a ACK. Zjistit kde je STROBE snad nebude problém. Snad pomůže utilita na testování tisku a osciloskop.

Právě jsem našel závadu proč mi nechodí ta sériovka. Mám špatné obvody 75150PC. Snad je někde budu mít. Mám tam totiž ještě ty původní orezlé. Když propojím DTR a DSR přímo na 8251 tak test prochází.

USART 8251 potřebuje kromě standartního CLK signálu ještě zvlášť signály TxC a RxC, které řídí vstupní a výstupní shift registry Tx a Rx bufferů. Jestli ti hlásí že USART nemá TxC, tak na vstupu TxC od 8251 nejspíš chybí hodinový signál odpovídající nastavenému baudrate. Zkontroluj, jestli máš při testu na vývodu 9 od 8251 hodiny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tpolo



Založen: Mar 28, 2017
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: po červen 05 2017, 20:42    Předmět: Citovat

Což o to. Zapojit to půjde. Otázka spíš je, co to bude tisknout. EBCDIC ? Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tpolo



Založen: Mar 28, 2017
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: po červen 05 2017, 21:36    Předmět: Citovat

Ten přenos dat bude asi trochu složitější. Komunikace je detailně popsaná v manuálu IBM5280-Communications reference manual ale má to přes 400 stran.
Protokoly samotné a způsob přenosu jsou popsané v IBM5280-Maintenance information manual někde ke konci.

Co jsem zatím zjístil, tak na sys.disketách co máme jsou jenom programy pro komunikaci přes BSC protokol. IBM5280 umělo ještě navíc SNA/SDLC.
Komunikace se musí předem konfigurovat včetně emulace terminalu a uložit. Tu si načte "ovladač" co běží na pozadí.
Nakonec se spustí program pro přenos který posílá data přímo z diskety nebo zapisuje přímo na disketu. Je zde i možnost přenosu dat z programu napsaného v DE/RPG.



komunikace.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  komunikace.jpg
 Velikost:  80.59 kB
 Staženo:  268 krát


komunikace-1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  komunikace-1.jpg
 Velikost:  56.98 kB
 Staženo:  238 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po červen 05 2017, 23:11    Předmět: Citovat

Koukal jsem do starých papírů pro SM3 a tam je napsáno že průběhově je IRPR totožný s Logabax, ze kterýho vyšel. V tom odkazu (2) od Pepík9 je napsáno, že se volba polarity signálu Strobe dala pro volbu IRPR a Centronix přepínat.
Kdyby byl zájem, mohl bych někde vyhrabat jak se lišily na Sapi1 ovladače tiskárny pro Logabax a Centronix. Je to pár řádků v ASM 8080.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
skov



Založen: Oct 19, 2016
Příspěvky: 7
Bydliště: Baťovo zahradní město

PříspěvekZaslal: út červenec 25 2017, 13:42    Předmět: Citovat

Trochu off topic, dnes mi Consul nastartoval jak den po výrobě, tak jsem toho hned využil, jaký máte rekord v Hadovi? Já 149 Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Další
Strana 16 z 20

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund