Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Počítač Consul 2715
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 18, 19, 20  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tpolo



Založen: Mar 28, 2017
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: út květen 02 2017, 19:20    Předmět: Citovat

Tak zapisování už šlape Cool . Byl špatný čítač 7493 (pozice D-10) v kódovací logice. Consul zapisoval bez značek a likvidoval stopu 0 (chyba 3302,33C9). Teda pájet ty desky je fakt za trest.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: út květen 02 2017, 20:21    Předmět: Citovat

Super! To se ti podařilo najít brzo! Já jsem měnil celkem asi 14 švábů co byly zapájené. Zbytek byl naštěstí v paticích. Twisted Evil První byly nejhorší, ale pak už jsem to sekal jako Baťa cvičky Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt květen 04 2017, 19:51    Předmět: Citovat

Pánové, já vám tu trošku vlezu, protože už dlouhá léta by mě zajímala jedna věc, na kterou mi nikdo nedokáže dát fundovanou odpověď - čištění magnetických médií. Možná by to mohlo pomoct i starým disketám.

1) Přibližně v roce ± 1989 jsem v amáru četl zmínko o tom, že nějaký kluk vyhrál entou cenu za nějaký soutěžní výrobek, mělo se jednat o nějaké udělátko na "čištění zoxidovaného povrchu disket". Tak nějak se to jmenovalo. To amáro ale mohlo být i pár let starší, půjčoval jsem si je tehdy v knihovně. V tu dobu mě to nezajímalo, s disketami jsem ještě neměl tu čest, později se mi nepovedlo o tom už nic vyzvědět.

2) Někdy v téže době jsem získal kotouč z páskové magnetické jednotky (pásek šířky jako ve VHS, ovšem podstatně tužší). Na tom kotouči byla nálepka s textem a tabulkou, bohužel část nálepky chyběla.
Text byl asi takovýto: "???????? disk, uplynulo-li více jak 7 (nebo 10) dní od posledního čištění." Pod tím byla tabulka (mřížka) pro asi tak dvacet datumů. Vyplněno jich bylo pár.

Takže minimálně pásky se čistily. Nevím jak. U disket mám odpozorované, že dlouhodobě skladovaná disketa se po vložení do mechaniky někdy zničí (poškrábe) a znečistí i hlavy. Možná by stačilo nechat ji chvíli protáčet v obalu - bez hlav. Lepší by asi bylo vyrobit čistící mechaniku, třeba i s lihem nebo něčím.
Mám odpozorované, že dlouho skladované diskety, ze kterých se dalo číst, ale při pokusu o záznam se záznam nepovedl a původní poškodil, se postupně jak se točily v mechanice zlepšovaly tak, že po nějaké době byly opět bez vadných sektorů a daly se normálně používat. Nakolik pomohla plsť v obalu nebo otěr o hlavy nedovedu posoudit.
I VHS, dlouho (a možná i blbě) skladovaná při prvním průbéhu znečistí rotující hlavy natolik, že se ztratí obraz (při slabším napnutí pásku), a postupně s dalšími průchody se obraz zlepšuje, až je nakonec bezvadný.
Na povrchu se tedy vytváří nějaká vrstvička, jejímž odstraněním je magnetické médium zase funkční. Jde jen o to, jak toho efektivně docílit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tpolo



Založen: Mar 28, 2017
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: čt květen 04 2017, 20:26    Předmět: Citovat

Kremik: Vím že byli čistící diskety na hlavy ale že by se dali čistit i diskety to jsem ještě nikde neviděl.

V BASICu jsem zatím přišel na to, že když se otevře BASE v SYSBROWS, tak na prvních 5 řadcích jsou vidět všechny příkazy co BASIC používá Smile . Tak aspoň něco.

Komplet výpis zde: https://ulozto.cz/!d3omU4E34pFo/base-zip (špatné foto Rolling Eyes )



17050003.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  17050003.jpg
 Velikost:  92.88 kB
 Staženo:  114 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: pá květen 05 2017, 6:42    Předmět: Citovat

tpolo: Jo, otevřít BASE pomocí editoru už jsem taky zkoušel, ale zjistit z toho nic moc asi nepůjde. To by se muselo prohnat přes disassembler aby se z toho dalo něco užitečného vyčíst. Takhle jsou čitelné pouze textové řetězce.

Na disketách které mám k dispozici je hodně programů napsaných v Basicu. Bohužel jsou uložené v nějakém specifickém formátu. Jako textové řetězce jsou uloženy pouze komentáře zapsané pomocí příkazu REM a například hlášky vypisované pomocí příkazu PRINT. V těch programech jsem našel pár zakomentovaných příkazu, které se tak daly přečíst, ale ani jeden neobsahoval příkaz LOAD ani SAVE. Mad Ještě jsem ale neprošel všechny diskety. Možná že ještě něco najdu.

EDIT: na obrázku je otevřený Basicový program pomocí SYSBROWS. Vím jenom že "MREZI", "FREZI" a "FMAT" jsou názvy souborů uložených na disketě, takže nejspíš se bude jednat o parametry příkazu LOAD nebo SAVE. Několik znaků před i za názvem je stejných.



PROG.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  PROG.jpg
 Velikost:  262.85 kB
 Staženo:  100 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17512
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá květen 05 2017, 8:32    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):


2) Někdy v téže době jsem získal kotouč z páskové magnetické jednotky (pásek šířky jako ve VHS, ovšem podstatně tužší).
Takže minimálně pásky se čistily. Nevím jak.

Já vím jak. Smile Byly na to dvě mašiny od fy Core.
Jedna byla vyloženě čistící, druhá čistící a testovací. Obojí byla samostatná bedna na stůl, kde byly nad sebou dvě cívky. U tý čističky páska procházela mezi pevnejma rolnama přes který se pomalu posouvala páska podobná netkané textílii a stírala bordel z datový pásky při dost rychlým převíjení.
U tý testovací byl jako první safírový břit, který pásku brousil a hlavně rovnal zvlnění na okraji pásky. Pak to šlo přes čistící rolny a nakonec na hlavu se zápis a čtecí štěrbinou a z ní se automaticky vyhodnocovala chybovost pásky a ta tiskla na "účtenkovou" tiskárnu. Chyby bývaly nejčastěji na začátku pásky, kde se nejvíc šmidlala a tak se prostě kus ustřihl a nalepila nová počáteční značka. Pásky většinou neměly zaváděcí úsek, to potřebovaly až poslední verze se samozavádením pásky do dráhy.
Tady máš podobnou mašinu v reálu [url]http://www.bowindustries.com/Tape Cleaner Index.htm[/url]

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: pá květen 05 2017, 17:14    Předmět: Citovat

macintosh1984 , ty názvy Mrezi,Frezi a Fmat jsou názvy datových souborů
Materiál režijní,Faktury režijní a Faktury materiálové. Máš je asi odemne že?
Bylo to psáno v Basicu pro Consul. Ten při psaní programu jej zároveň překládal a v případě chyby ji ohlašoval. Program byl potom jako na fotce.
Pro výpis programu ve formátu tak jak byl psán bylo potřeba jej zpětně přeložit. Na disketě s Basicem by ten překladač měl být. Už je to dlouho
co jsem s tím dělal a ten němec v mé hlavě začal dost řádit. Na jedné disketě s Basicem byl manuál v češtině, který popisoval programování a vše potřebné k práci na C2715. Při práci bylo potřeba mít současně založenou systémovou disketu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: pá květen 05 2017, 21:06    Předmět: Citovat

Celeron> Díky! Poučné, inspirativní! V podstatě stačí sehnat tu pásku... U disket se zřejmě spoléhá na tu výstelku v obalu. Ovšem po letech uložení než to výstelka očistí, pod hlavou už je pozdě..
S tím hrotem to ale nechápu. Ani to, jak by se pásek "brousil", ani to rovnání okrajů, to už přece nejde narovnat...?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17512
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá květen 05 2017, 21:40    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
S tím hrotem to ale nechápu. Ani to, jak by se pásek "brousil", ani to rovnání okrajů, to už přece nejde narovnat...?

To není hrot, ale "hladovej" safírovej břit napříč pásky cca 20 stupnů proti směru posuvu pásky. Půlpalcovky pásky i když byly proti VHS podstatně tužší a s větší tloušťkou nosiče, se při používání na okraji lehce vlnily (řádově do 0,1 mm) a první a devátá stopa kvůli tomu házela mnohem víc chyb než ostatni. Navíc se ještě čtecí/záznamová hlava nejvíc sjížděla na krajích, takže to taky chybovosti neprospívalo. Páska se ničila tím víc, čím se víc lámala v mechanice dráhy. Ve východním bloku se dělaly magnetopáskový jednotky hlavně v Bulharsku a byly celkem dost dobře vyřešený, páska se lámala v celý dráze jen 2 x v vakuových kapsách a 1x na hnací rolně a na průměrech 100 a 50 mm. Pamatuju ještě francouzský magnetopáskovky PEN u počítače ZPA600 a tam se páska lámala na malých kladkách průměru cca 15 mm asi 30x ! Podle toho to vypadalo se životností. I když se pravidelně čistily, spousta jich nevydržela ani rok. Na bulharech vydržely běžně 10 let i více bez čištění.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!


Naposledy upravil Celeron dne pá květen 05 2017, 23:35, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: pá květen 05 2017, 22:23    Předmět: Citovat

Tak jsem to konečně s tím Basicem rozlousknul!!! Cool Cool Cool

Syntax je následující: LOAD NAZEV_SOUBORU ADRESA_JEDNOTKY
příklad:
SAVE PROGRAM123 4000
LOAD PROGRAM123 4000

Že jsem na to nepřišel dřív Embarassed
A pozor, název programu je case-sensitive!

Rostav: Ano, jsou to všechno programy na disketách od tebe. Bohužel, ten manuál jsem na žádné z disket nenašel. Ale to nevadí, hlavně že si teď už umím program načíst a vypsat!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: ne květen 07 2017, 18:56    Předmět: Citovat

Vzhledem k dnešnímu škaredému počasí jsem se konečně dokopal ke skenování dokumentace ke Consulu. Naskenoval jsem to všechno znovu v podstatně lepší kvalitě!

Přibyl Návod k obsluze, Obrazová příloha(obrázky, schémata, průběhy, výkresy), Výpis souboru SKIT a Technický deník. Bohužel ty výkresy jsou na papíře formátu A3 a já nemám tak velký skener, proto je to rozdělené vždy na dvě stránky. Na posledních dvou sránkách Výpisu souboru SKIT jsou vypsané pozicové kódy kláves, porty na kterých je možno číst nebo zapisovat na připojené periférie a zjišťovat informaci o velikosti vestavěné paměti RAM a další zajímavé věci. Je to všechno co mám. Doufám, že se to bude zájemcům hodit.

Ke stažení zde: https://ulozto.cz/!EmBFIdjhBHnj/consul-2715-zip
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tpolo



Založen: Mar 28, 2017
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: út květen 09 2017, 20:39    Předmět: Citovat

Macintoshi díky za BASIC i manualy!

Zkoušel jsem testovací konektor pro přenos dat co je v popsaný v příručce pro udržbu a opravy. Testovací program je na systémové disketě 2 od EC1045.
Při testu mě vyhazuje chybu "USART nemá TxC".Pokud se nepletu, měl by být potřeba jen u synchronní komunikaci a u asynchronní to nevadí. Moc jsem to ještě nezkoumal.
Konektor KP vypadá že je klasicky RS232 DB25.

Jinak C2715 komunikuje přes protokol BSC(Bisync) jako IBM3780 nebo IBM3741.



USART.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  USART.jpg
 Velikost:  50.18 kB
 Staženo:  129 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: út květen 09 2017, 23:40    Předmět: Citovat

Zajímavé! Toho testovacího konektoru jsem si v příručce vůbec nevšiml. Já jsem se k pokusům s USARTem ještě nedostal. Rozhodně by ale stálo za to rozchodit přenos dat mezi PC a Consulem! Jestli je to RS232 tak to je super.

Mimochodem na jedné z disket co mám jsem ještě objevil program na zpracování mezd. Jak bude čas, udělám image.



mzdy.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  mzdy.jpg
 Velikost:  283.38 kB
 Staženo:  180 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
skov



Založen: Oct 19, 2016
Příspěvky: 7
Bydliště: Baťovo zahradní město

PříspěvekZaslal: pá červen 02 2017, 13:12    Předmět: Citovat

Syskonem se mi podařilo vytvořit IPL disketu (formátu 3) pouze s 256 MB RAM, těch 448MB co mám v konfiguraci se mi tam nastavit nepodařilo - syskon to neumožnil. Možná existuje nějaká novější verze syskonu a já mám starší?

Dále - poněvadž se mi podařilo opravit a vyčistit dvě jednotky, všiml jsem si rozdílné mezery mezi hlavou a povrchem diskety - po vložení a uzamčení diskety v jednotce. Nevím jak to máte u vás, ale po uzamčení diskety by neměla hlava doléhat přímo na povrch diskety, ale měla by mít malou mezírku - odhadem 1 mm. Při čtení pak elektromagnet dle potřeby přicvakne hlavu na povrch a zpět, takže se v době neaktivity nedotýká povrchu. V mém případě však u těchto jednotek hlava doléhala na povrch už v momentě zamknutí diskety, což bylo samozřejmě špatně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: pá červen 02 2017, 13:52    Předmět: Citovat

Vzhledem k tomu, že první verze Consulů byly podle dokumentace dodávány pouze v konfiguracích 128KB, 192KB nebo 256KB RAM a stará verze ROM umožňuje adresovat maximálně 256KB RAM (vyzkoušeno) je dost pravděpodobné, že existují i starší i novější SYSKON. Pokud používáš systémovou disketu co máš zkopírovanou ode mě, tak se zcela jistě jedná o starší verzi. V příručce systémového programátora se píše, že zadaná hodnota paměti v SYSKONu musí být z intervalu <64,256>. Otázka zní zda verze SYSKONu ze systémové diskety od EC1045 je novější a tím pádem podporuje i větší RAM než jen 256KB? Večer vyzkouším.

A co se týče těch mechanik, tak mezi hlavou a povrchem disku by správně měla být při odklopených halvách mezera cca 0,3 mm. viz návod na seřízení přítlaku hlav.



serizeni.png
 Komentář:
Seřízení přítlaku hlav pro mechaniku C7115.

Stáhnout
 Soubor:  serizeni.png
 Velikost:  276.79 kB
 Staženo:  143 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 18, 19, 20  Další
Strana 15 z 20

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund