Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Počítač Consul 2715
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 18, 19, 20  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tpolo



Založen: Mar 28, 2017
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: ne duben 16 2017, 20:55    Předmět: Citovat

Tak mechanika se už točí. Nebyly ale špatné IR LEDky ale tranzistor KD138 na řídící desce.
Počítač samotný už taky beží. Chybělo napájení +12V (zaoxidovaná pojistka).

Zapisování disket z PC už ale tak veselé není. Sice můžu přečíst diskety jak SS SD tak DS DD ale zapisovat mi jde jenom SS SD.
U DS DD se špatně zapisují data (write error). V nejlepším případě se mi podařilo zapsat max.40 stop bez chyb
a při zpětném čtení už byla disketa plná chyb. Systém z ní sice nějak naběhne ale tak při každém 10 pokusu a použít se nedá.
Zkoušel jsem ostatní mechaniky a každá se chová jinak. Jedna nedokáže zapisovat bez chyb vůbec a další zapíše jenom SS SD. Čtou všechny.

Na internetu jsem narazil na informaci že DS DD osmipalcová mechanika se dá nahradit 3.5 palcovou. Zkoušel jsem zapsat osmipalcovou image na 3.5 palcovou disketu a jde to. Dá se i bez problémů přečíst zpět. Jak bude čas, zkusím vyrobit redukci a vyzkouším. Ze signalů chybí "dvoustranný disk", otázka je jestli ho Consul vůbec používá.



sachy.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  sachy.jpg
 Velikost:  49.53 kB
 Staženo:  172 krát


system.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  system.jpg
 Velikost:  48.59 kB
 Staženo:  161 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: po duben 17 2017, 23:31    Předmět: Citovat

Paráda, jsem rád že si to rozchodil!

Mimochodem konečně i mě se podařilo udělat image některých mých disket. Ke stažení zde:
https://ulozto.cz/!1uP40f6g1Bnj/diskety-consul-zip

Vytvořil jsem pro tebe disketu se systémem a utilitami pro práci se soubory a inicializaci disket na SS/SD disketě(UTIL.IMD). Snad se ti to bude hodit, když ti nejde zapisovat na DS/DD diskety. Obsahuje i hru HAD Very Happy Disketa s Basicem je také na SS/SD.

Zatím jsem udělal image systémové diskety, diskety s Basicem a šachy. Jak bude čas, udělám další.

Co se týče rozdílnosti těch mechanik tak se vyráběly dva typy. Starší typ má páčku ze šedivého plastu, novější typ ji má černou. Novější typ také postrádá mikrospínač uzavření mechaniky. Informace o uzavření mechaniky se místo toho získává z příchozích indexových impulzů. Ve svém Consulu mám oba druhy mechanik. Zápis dat na disketu pomocí PC mi funguje jak na SS/SD tak i na DS/DD. Máš na vstupních/výstupních signálech přidané pull up odpory když mechaniku připojuješ k PC?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út duben 18 2017, 13:18    Předmět: Citovat

Nejsou v těch mechanikách u výstupních konektorů volný pozice pro DIL přepínač? Tohle je u 8" mechanik SS SD. Na plošáku jsou DIL pozice propojený spojem, takže mají zapojený zakončovací odpory. Pokud máš na kšandě připojený 2 mechaniky a jen signál Sel 0 a Sel 1 jsou samostatně, máš zařazený zakončováky dva paralelně a to není dobrý pro vysílače v řadiči, myslím že tam bude 7438. U mechaniky, co není koncová je dobrý přešrušit ty spoje mezi DIL a osadit DIL spínač. Pokud budeš potřebovat jen jednu mechaniku na kšandě, pak zase můžeš DILama zakončovací odpory připojit.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tpolo



Založen: Mar 28, 2017
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: út duben 18 2017, 15:50    Předmět: Citovat

Zapisování DS DD už funguje. Samozřejmě jsem zapoměl na ty PULL-UPy. Řeším to tak, že mám připojenou ještě mechaniku 3.5", která je má už v sobě ale tu jsem měl zrovna odpojenou od napájení. c7115 mechanika PULL-UPy myslím nemá vůbec. Consul je má externě na desce s konektory pro mechaniky.

Systemová disketa 2 od EC1045 je funkční. Při načtení má zaváděcí program pro vybrané programy. Je na ní hra HAD a hra BLBOT( Very Happy )

Systemová disketa 3 mě nechce naběhnout. Počítač ji nedetekuje jako IPL. Ostatní jsem ještě netestoval.



system zavadec.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  system zavadec.jpg
 Velikost:  48.54 kB
 Staženo:  175 krát


hra blbot.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  hra blbot.jpg
 Velikost:  51.27 kB
 Staženo:  161 krát


hra blbot 2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  hra blbot 2.jpg
 Velikost:  55.78 kB
 Staženo:  133 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tpolo



Založen: Mar 28, 2017
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: út duben 18 2017, 16:13    Předmět: Citovat

Chtěl bych poděkovat všem co mě s Consulem pomohly. Hlavně Macintoshovy bez kterého by tyto stroje skončily asi definitivně v propadlišti dějin a EC1045 za systémové diskety. Do otevření tohoto vlákna se o C2715 nedalo na internetu zjístit prakticky nic. Teď je zde už celkem slušnej základ pro všechny co by chtěli C2715 oživit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: út duben 18 2017, 18:41    Předmět: Citovat

Paráda, gratuluju!

S těmi pull-upy je to přesně jak říkáš. Jsou na té desce s konektory která je součástí celé zobrazovací jednotky. V mechanice nejsou a proto je potřeba pro připojení k PC použít externí. Ten novější typ mechaniky mi chodí dobře i bez nich. U toho staršího provedení je musím mít připojené. Very Happy

Právě se chystám vytvořit si ty diskety od ec1045 a prozkoumat je. Pokud počítač nedetekuje disketu jako IPL i v případě že je na ní soubor SYSIPLnn tak na disketě není nastavený systémový příznak "IPL08". Mělo by to jít dodatečně nastavit, ale ještě jsem to nezkoušel. Very Happy Pak by jí měl počítač jako IPL detekovat.

EDIT: Tak na systémové disketě číslo 3 (SYS3.IMD) nejsou žádné soubory. A disketa PRAC.IMD obsahuje pouze nějaká data.

Taky bych rád poděkoval všem přítomným za pomoc. Můj Consul by jinak skončil ve sběrném dvoře. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tpolo



Založen: Mar 28, 2017
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: st duben 19 2017, 18:31    Předmět: Citovat

Prošel jsem moje diskety co mám ale bohužel na nich jsou jenom data (ani nevím v čem by šli otevřít. sysbrows je nezobrazí).
Jedna disketa byla chráněná heslem. Heslo bylo "heslo" Very Happy

No snad se ještě někdo s nějakým softwarem objeví.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: so duben 22 2017, 0:33    Předmět: Citovat

Zdravím

Mam známého ( https://www.youtube.com/watch?v=qzxOZLfOJvc ) který taktéž vlastní C2715 ale má u klávesnice ustřižen konektor. Rád by zprovoznil C2715 ale bez klávesnice to nepůjde, případně bude potřeba opravit i mechaniky C7115. Jde o to, že jde o člověka, který toho spoustu ví a umí (např. od něho vím že C2715 je klon IBM 5280) ale pokut přijde na manuální činnost tak tam je jak „slon v porcelánu“. I když jsem mu poskytl schéma od klávesnice tak je to nad jeho síly. Tímto bych vás chtěl požádat, jestli by bil někdo ochoten pomoci. Známý má C2715 v Praze ale bydlí mimo Prahu a já jsem kousek od Brna, takže trochu z ruky a pokut jde o opravy tak v tom zrovna moc dobry nejsem, ten konektor bych bez problému zvládl.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: so duben 22 2017, 7:17    Předmět: Citovat

Já bych se opravy velice rád ujal, nicméně jsem z Rožnova takže to mám ještě více z ruky. Takže snad kdyby měl někdo cestu nebo by si majitel C2715 chtěl udělat do Rožnova výlet. Very Happy Jinak samozřejmě nejlépe někdo z Prahy.

K opravě klávesnice je zapotřebí jen trochu opatrnosti, protože jak již bylo dříve řečeno, desky tohoto stroje nestojí za nic. Jakmile se spoj pod pájkou příliš zahřeje tak bělá a snadno se i od desky odlepí. Jinak je to brnkačka. Já jsem na opravu klávesnice pro Skova, která byla taky ustřižená, použil klasický delší LPT kabel k tiskárně s konektorem CANNON 25pin kterých se válí všude plno. Jeden konec kabelu jsem ustřihl, odizoloval a po vytažení všech zbytků starého kabelu z desky klávecnice za pomoci mikropájky a odsavačky jsem nový kabel do desky zase postupně zapájel. Pak už je třeba jen vyštípnout pin 19 v konektoru, aby jej bylo možné zasunout do Consulu. Každý konektor na Consulu má totiž jeden z pinů zaslepený, aby bylo nemožné ho připojit tam kam nepatří.

A co se týče těch mechanik, tak to je poněkud větší piplačka. Vyměnit infradiody v motorku je vcelku hračka. Ovšem diody v optozávorách pro TRK0 a TRK43, write protect a index, to je docela na pytel. To chce opravdu pinzetu a velkou trpělivost. Ty optozávory jsem nechtěl z mechaniky při opravě vytahovat, protože bych to pak musel seřizovat. Nakonec to chce tam vrazit disketu zapnout a donastavit rychlost otáčení diskety na 360 ot/min. Všechny co jsem opravoval byly dost mimo toleranci. Pak už jen vyčistit a namazat.

Jo a ještě jedna věc, pokud by chtěl vyzkoušet jak počítač funguje a jestli projde všemi testy po zapnutí bez připojené klávesnice, tak stačí jednoduše propojit piny 14 a 15 na konektoru klávesnice v počítači. Pin 15 je zem a 14 je detekce připojení klávesnice. To ve schématu bohužel uvedeno není. Po zapnutí se pak počítač otestuje a nezůstane viset na hlášce připoj klávesnici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tpolo



Založen: Mar 28, 2017
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: út duben 25 2017, 21:13    Předmět: Citovat

EC1045: Rád bych pomohl ale jsem také z Moravy. Leda klávesnici zabalit a poslat. Samozřejmě nejlepší by bylo, kdyby se našel někdo z Prahy (snad tam umí někdo pájet Smile ).

Zkoušel jsem zapojení 3.5" mechaniky místo 8" ale asi je to slepá cesta.
Ze signalů se musí zapojit navíc "Jednotka připravena(RDY)" a "Dvoustranný Disk(DD)" což lze řešit provizorně propojkamy na zem. Zkoušel jsem dvě mechaniky. Jedna čte ale nepohne hlavou. Consul načte stopu 0 i s IPL ale potom vypíše chybu 33C7. Druhá hlavu hýbe ale zase nic nečte. Zkoušel jsem i odělení kvůli pullup-um (150 vs 1000 ohm) ale beze změny. Mechanika čte i s 300RPM. Consul to nehlída (většina mechanik 3.5" jde i tak upravit na 360RPM, v tom by problém nebyl). Problém je evidentně v signalech.

Jinak systemová disketa 1 ač poškozená je funkční. Zavádí se přímo SYSKON a je na ní BASIC který mě z nějakého důvodu nefunguje z žádné diskety, nebo to neumím ovládat. Po spuštění nic nevypíše a na klavesnici reaguje jen chybou 1110. Možná je to špatnou konfigurací IPL.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: st duben 26 2017, 7:55    Předmět: Citovat

@tpolo: Ten basic vyžaduje speciální konfiguraci systému. Je třeba mít aspoň dva oddíly, které jsou dodtatečně velké. Nejprve se musí nahrát do oddílu 0 program BASIC který vypíše pouze hlášku "Čekám tě BASE!" a čeká na nahrání souboru BASE do oddílu 1. Teprve potom se Basic spustí. Nejlepší je použít SYSKON a vytvořit zvlášť spouštěcí disketu pro Basic a využít funkci zavádění programů v průběhu IPL, aby se během IPL zavedl BASIC i BASE do příslušných oddílů automaticky. Jde to ale i tak, že manuálně nejprve nahraješ program BASIC do oddílu 0, pak se přepneš zpět do oddílu 1 a tam nahraješ BASE.

Každopádně, image diskety nakonfigurované pro spouštění Basicu a systémové diskety která by měla být v pořádku jsem nahral sem:
https://ulozto.cz/!1uP40f6g1Bnj/diskety-consul-zip
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tpolo



Založen: Mar 28, 2017
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: po květen 01 2017, 20:51    Předmět: Citovat

Macintoshi Díky! BASIC jsem už rozchodil. Akorát u mě to funguje jenom naopak. BASIC do oddílu 1 a BASE do oddílu 0.
Bohužel disketa s basicem od tebe mě u IPL zamrzne. Druhá s "lite" systémem funguje O.K. stejně jako plná systémovka na 2D disketě.

Jak jsem zjistil můj Consul nezapisuje na diskety. Všechny mechaniky s PC zapisují, takže problem bude asi v opět v řadiči.
Měl jsem rozebraný monitor a při té příležitosti jsem zjístil zapojení konektoru KD a KFS (DB25). Třeba se to bude někomu hodit.

Macintoshi přišel jsi už na to, jak se zapisují/načítají soubory v BASICu ?



Zapojeni monitor FDD DB25 (KFS).txt
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Zapojeni monitor FDD DB25 (KFS).txt
 Velikost:  891 Bajtů
 Staženo:  199 krát


Zapojeni monitor napajeni DB25 (KD).txt
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Zapojeni monitor napajeni DB25 (KD).txt
 Velikost:  565 Bajtů
 Staženo:  188 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: út květen 02 2017, 7:07    Předmět: Citovat

Jasně, BASIC patří do oddílu 1 a BASE do 0. Tak je to správně. Psal jsem to z hlavy a spletl jsem to. Rolling Eyes

Ta moje disketa s Basicem ti asi nefunguje proto, že ji mám nejspíš nakonfigurovanou na svůj Consul. Můj Consul je asi jeden z dřívějších typů. Má starší ROM a dostupných pouze 64Kb RAM. Tato starši ROM umí adresovat maximálně 256Kb RAM. Consul který jsem měl pujčený od Skova byl novější a měl dostupných 448Kb RAM stejně jako ty. Ty novější Consuly mají trochu jinak zapojené stránkování paměti než ten můj a to je zřejmě důvod, proč ti ta disketa při startu zamrzne. Asi je potřeba používat nějaké zásady při konfiguraci systému pomocí SYSKONU aby byl systém kompatibilní s novým tak i starým stránkováním.

Když nefunguje zápis, jakou vyhodí systém chybu? Chtělo by to mrknout na signály WR PROTECT, a taky na WR GATE a WR DATA. Já měl stejný problém jako ty a byla to nakonec vadná 7400 v řadiči přes kterou procházel právě signál WR GATE.

Bohužel, s tím načítáním a zapisováním souborů v Basicu jsme zatím ani já ani Skov nopohnuli. Já už jsem to vzdal. Bez návodu to asi nerozlouskneme. Zkoušel jsem syntax z různých verzí Basiců ale stále nic. Řekl bych že to bude zapsáno nějak atypicky zbrojovácky. Evil or Very Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
skov



Založen: Oct 19, 2016
Příspěvky: 7
Bydliště: Baťovo zahradní město

PříspěvekZaslal: út květen 02 2017, 7:19    Předmět: Citovat

Taky jsem s ukládáním/načtením souborů v Basicu nijak nepohnul, nakonec jsem to vzdal. Něco jsem se snažil odvodit zde (https://en.wikipedia.org/wiki/IBM_System/36_BASIC), ale asi jsem byl na zcestí, bez konkrétního příkladu se nepohnem dál. Navíc mám teď nějak pochroumané dvě ze tří fdd, vím jen to, že některé 8" diskety není vhodné po letech skladování používat, případně je dobré před vložením nově získané diskety důkladně prozkoumat, jestli na nich nejsou nečistoty, případně zda nemají jiný problém s povrchem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út květen 02 2017, 13:47    Předmět: Citovat

Bacha na starý 8" 3M (Scotch). Když jsem před cca 5 lety restauroval Sapi-1, po cca 20 letech skladování, tak všechny příšerně špinily hlavy a to tak, že za 10 sekund dotyku hlavy s disketou byla černá jak bota a nečetla naprosto nic. Bez vydrbání lihem to svinstvo z hlav nešlo dolů.
Naproti tomu Maxwell, TDK, Basf i bulharskej Izot byly po těch létech naprosto OK.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 18, 19, 20  Další
Strana 14 z 20

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.27 sekund