Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Počítač Consul 2715
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 18, 19, 20  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st listopad 02 2016, 8:30    Předmět: Citovat

Na USB tazko, to by bolo hrozne vela programovania a vysledok pochybny. Zohnat normalne PC z FDD radicom predsa nie je ziadny problem a pouzije sa existujuci SW pre DOS.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st listopad 02 2016, 8:55    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Na USB tazko, to by bolo hrozne vela programovania a vysledok pochybny. Zohnat normalne PC z FDD radicom predsa nie je ziadny problem a pouzije sa existujuci SW pre DOS.

Pochybuju, že seženeš FDD řadič přímo pro 8" diskety. Kdoví, jestli se vůbec někdy vyráběl a pokud jo, tak maximálně pro ISA8. A s klasickou kartou HDD + 3,5 a 5,25" zase narazíš na problém "stopa 43". A taky není jistý, zda jednošvábový FDD řadiče umějí přestavit na časování zápisu a čtení pro tyhle vykopávkový disketový formáty. Možná by to uměly starý řadiče z 80-tých let ještě s klasikou I8272 a ekvivalenty.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st listopad 02 2016, 9:18    Předmět: Citovat

Ked sa vyriesi ta stopa 43 (alebo sa pouzije mechanika, ktora to ma osetrene interne), tak by to podla mna mohlo fungovat (BTW. ten signal je potrebny len pri zapise, na precitanie diskiet ho netreba).

Myslim, ze v tych super I/O je integrovany prave ten 8272 (resp. nejaky jeho klon) a nikto ho za posledne roky nemenil, len ho skopirovali do noveho typu IO.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: st listopad 02 2016, 9:44    Předmět: Citovat

Možná je to trochu mimo, ale pár roků zpátky jsem se pokoušel si udělat takový emulátor FDD mechaniky který by četl data z SD karty a simuloval by klasický interface mechaniky. Ale opravdu to nebylo tak jednoduché. Naprogramovat to není až tak složité, ale pokud se řeší dekódování dat čistě softwarově tak na to ani dost rychlý mikrokontrolér nestačí. Na tento účel by asi bylo vhodné použít FPGA které by se staralo o kódování a dekódování dat a ovládání řídicích signálů mechaniky. Mikrokontrolér by četl filesystem na SD kartě a poskytoval by data pro FPGA. Tak jsem od toho nakonec upustil. Opravdu to není žádná sranda. S něčím takovým jako je i8272 by to možná šlo, ale i tak to bude docela složité.

Teoreticky bych řekl, že nejjednodušší by mohlo být napsat jednoduchý program přímo pro Consul, který by udělal image té diskety a poslal by ho do PC přes UART. Na druhé straně by se image poslal z PC zpátky do Consulu který by opět data zapsal na disketu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st listopad 02 2016, 9:47    Předmět: Citovat

To by bolo najjednoduchsie, nemusis skumat format diskety a filesystemu. Len to ma jednu nevyhodu: musis mat funkcny Consul Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2120
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: st listopad 02 2016, 10:25    Předmět: Citovat

Já bych byl pro to udělat nějaký univerzální systém. Pokud se udělá něco pouze pro 2715 tak bude málo zájemců. Pokud bude něco univerzálního co umožní libovolnou 8" disketu zapsat z image co bude na netu tak k takovému úkolu se na vyřešení přidají i nadšenci z dalších počítačových platforem, třeba i ze zahraničí. 8" diskety se u nás používaly také pro IQ151, FK1 u Slušovic a dalších platformách. Více lidí z více platforem toho zvládne více. Toto je ale jen moje úvaha, nikomu ji nevnucuji. Já jsem nikdy nebyl programátor. (nepočítám pár pokusů v BASICu)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: st listopad 02 2016, 10:53    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Len to ma jednu nevyhodu: musis mat funkcny Consul Very Happy

Ano to každopádně. Nicméně je předpoklad, že ten kdo si chce diskety zkopírovat, funkční Consul má. Pokud ne, tak jsou mu stejně diskety k ničemu. Já jsem taková vyjímka Laughing

Mimochodem v manuálu se píše, že v ROMce Consulu jsou vestavěné testy hardware včetně FDD mechaniky. Po zapnutí by mělo tedy být možné mechaniku otestovat i bez systémové diskety. Jestli to testem projde, tak by neměl být problém s kopírováním. Samozřejmě že do toho hned napoprvé nedám nějakou vzácnou disketu.

radioelectrum napsal(a):
Já bych byl pro to udělat nějaký univerzální systém. Pokud se udělá něco pouze pro 2715 tak bude málo zájemců.

Ano, to by jistě bylo dobré. Nejsem si ale jistý, jestli se to dá dost dobře řešit takto univerzálně. S 8" mechanikama nemám žádné zkušenosti. To musí posoudit někdo jiný. Například třeba úplně první Macintoshe používaly jednostranné 3,5" diskety. A aby dosáhli větší hustoty dat, tak se měnila rychlost otáčení disku v závislosti na aktuální stopě. To samozřejmě zamezuje udělat kopii na jakékoliv běžné 3,5" mechanice i když je ta disketa na venek naprosto stejná. Pokud se ale 8" mechaniky nelišily nějákým jiným podobným "zlepšovákem" tak by to snad možné bylo. Nechci kecat. Jak říkám o osmipalcovkách vím kulový.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st listopad 02 2016, 11:11    Předmět: Citovat

Pozeram, ze niekto uz ten USB radic naprogramoval: http://webstore.kryoflux.com/catalog/product_info.php?cPath=1&products_id=28

Raw image diskety by to asi zvladlo, ale software nie je open source, takze to je asi tak vsetko, co by to s disketami od Consulu dokazalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: st listopad 02 2016, 12:00    Předmět: Citovat

Shocked No vida, to vypadá velice zajímavě. Myslím že raw image by i stačil. S tím už by se snad při znalosti formátu disket od Consulu dalo něco dělat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: st listopad 02 2016, 19:25    Předmět: Citovat

Tak ono stačí vpodstate jakékoliv PC bezici po DOSem s ISA sběrnicí. Moderní radiče jsou tupé jak poleno takže to chce externí radič napr. Na SCSI radiči od adaptecu AHA-1542B je jeden z nejlepších radičů co se dá v PC použit a je zpětně slučitelný s I8272 a k tomu toho umí víc. Komoplic se už tímto zabýval http://www.8bity.cz/2013/postavte-si-pcxt-3-disketov-radic/ . Taktéž je k dispozici program co dokáže precist skoro cokoliv (jediné s čím muže bit problém na PC je s disketami formatovanimy řadičem od WD kvůli velmi krátkým mezerám mezi sektory které INTEL nedá.)

Taktéž existuje soft co dokáže precist spoustu logických formátu. Komplic se tím už zabýval a mam pocit ze to má i někde na webu http://www.8bity.cz/ .

Ty redukce už existuji, jen dostat dom součástky a sestavit ji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt listopad 03 2016, 0:19    Předmět: Citovat

macintosh1984 napsal(a):
Naprogramovat to není až tak složité, ale pokud se řeší dekódování dat čistě softwarově tak na to ani dost rychlý mikrokontrolér nestačí. S něčím takovým jako je i8272 by to možná šlo, ale i tak to bude docela složité.

Ani I8272 nestačí. Kompenzátor zápisu a datovej separátor v ní není. Musí se k ní přibastlit a je to minimálně 5 dalších švábu. A problém je, že pro každej formát se musí jak kompenzátor, tak separátor změnit časování. Tohle uměly až jednočipový WD-čka.
Já jsem před pár lety lámal 8" řadič u Sapi 1 z disket 8" na "písíčkový" 3,5 a 5,25" DS, HD a DS DD (1,44 MB, 1,2MB, 720MB, 600MB). Dalo to dost programátorský práce, zkoumání a zkoušení, protože v žádným manuálu od Intela nebylo nastavení I8272 pro HD formáty, který vznikly až léta po I8272. Ale nakonec jsem fyzickým formátem s PC kompatibilní. Ale souborově ne, CP/M měla úplně jinak souborovej systém (adresáře, systémový stopy, neměla FATku a pod) než PC.
Opačně to lámat nemůžu, protože mám jen blbou 8" jednostranou mechaniku s jednoduchou hustotou, takže oboustraný s dvojtou hustotou nemám na čem číst. Když byly DS DD mechaniky k mání tak mi "kamarádi" z 8 bitovýho světa ani neráčili dát vědět.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: čt listopad 03 2016, 10:55    Předmět: Citovat

@Celeron: Co tohle monstrum? Vypadadá to že je DS. http://aukro.cz/6324-historie-pc-fdd-8-i6586808756.html Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt listopad 03 2016, 23:01    Předmět: Citovat

macintosh1984 napsal(a):
@Celeron: Co tohle monstrum? Vypadadá to že je DS. http://aukro.cz/6324-historie-pc-fdd-8-i6586808756.html Very Happy

Jo, má konektory pro hlavu 0 a 1, je to vidět na desce. Otázka ale je, zda umí dvojtou hustotu. I standard 50 pin konektor má. Ale vidím problém, pohyb hlavy přes plochej řemen. Jestli je vytahanej, tak to nikdo nedá do chodu. A navíc, ty starý mašimy mě už zrovna moc nerajcují, spousta jiných zájmů.
Díky

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: so listopad 05 2016, 20:42    Předmět: Citovat

Tak jsem zatím naskenoval příručku programátora a údržba a opravy. Je tam i schéma klávesnice, blokové scéma CPU desky a obsahy EPROM a některých PROM. Kdo má zájem tak je to ke stažení zde: https://ulozto.cz/!bTibKLMoEJ54/consul-2715-zip Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7086
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: so listopad 05 2016, 21:29    Předmět: Citovat

Hezké, jen by černá mohla být černější a bílá bělejší.
_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 18, 19, 20  Další
Strana 10 z 20

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund