Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Počítač Consul 2715
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 18, 19, 20  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: ne říjen 09 2016, 13:08    Předmět: Citovat

Dobře, s tím zdrojem to zkusím. Jinak na orientační testování svitků používám upravený PU310 (měřič izolačního odporu). Umožňuje to testovat při 100, 500 a 1000V. Používám to hlavně na odhalování svodů u hovňáků. Vzhledem k tomu, že v zapojení jsou použity svitky na max 1000V tak bych řekl že by to mohlo stačit. Jdu zkoušet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: ne říjen 09 2016, 15:19    Předmět: Citovat

Tady jsou průběhy na bodech 4 a 7. Zdroj mám jenom 0-30V takže jstem to připojil dle rady přes diodu KY194 a zablokoval kondem. Řekl bych že roste pouze rozkmit a průběh se nemění. Confused


bod4_5V.jpg
 Komentář:
bod 4 při 5V

Stáhnout
 Soubor:  bod4_5V.jpg
 Velikost:  77.55 kB
 Staženo:  85 krát


bod4_20V.jpg
 Komentář:
bod 4 při 20V

Stáhnout
 Soubor:  bod4_20V.jpg
 Velikost:  81.56 kB
 Staženo:  90 krát


bod7_5V.jpg
 Komentář:
bod 7 při 5V

Stáhnout
 Soubor:  bod7_5V.jpg
 Velikost:  86 kB
 Staženo:  102 krát


bod7_20V.jpg
 Komentář:
bod 7 při 20V

Stáhnout
 Soubor:  bod7_20V.jpg
 Velikost:  85.2 kB
 Staženo:  111 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7419

PříspěvekZaslal: ne říjen 09 2016, 21:51    Předmět: Citovat

Až teď jsem si všiml jedné věci - délka řádku podle osciloskopu je jen něco přes 15us. Z toho schématu to nedokážu pořádně přečíst, ale přijde mi, že tam má být 50us. ~15us je hodně krátké, to by odpovídalo kmitočtu rozkladu okolo 60kHz, což mívaly monitory s větším rozlišením. Je to opravdu v pořádku, nebo je nakonec jen příliš vysoký kmitočet buzení, takže závada bude zcela mimo analogovou část?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: ne říjen 09 2016, 23:41    Předmět: Citovat

Díky za upozornění! Taky už jsem nad tím uvažoval. Ale obzvlášť u obrázku průběhů 2 a 3 nahoře to vypadá na 16us. Z toho jsem vycházel. Nicméně když se teď dívám na čísla u časové osy, což jsem předtím neudělal, tak to skutečně vypadá spíš na něco kolem 50us. Řekl bych tak 48us. Opravdu netuším kolik by to mělo správně být. Zatím mám k dispozici pouze toto nekvalitní foto schématu monitoru. Zítra do toho zkusím do toho pustit na zkoušku signál z generátoru s periodou 50us a takovou střídou aby to odpovídalo průběhu v bodě 1 ve schématu. A když to bude fungovat správně, tak je to jasné. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7419

PříspěvekZaslal: po říjen 10 2016, 0:05    Předmět: Citovat

Těch 48us mi přijde rozumných, vždyť jaké to tehdy mohlo mít rozlišení? Buzení příliš vysokou frekvencí by vysvětlovalo ty záhadné ztráty, které vlastně vznikají v železe. A je docela div, že to SU stihne spínat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: po říjen 10 2016, 17:43    Předmět: Citovat

Tak jsem do toho pustil signál z generátoru s periodou 48us a horizontál šlape perfektně! Průběhy na měř. bodech krásně odpovídají. Takže v monitoru od začátku chyba nebyla. Rolling Eyes Teď se chystám vyčistit tu nechutně špinavou síťku na obrazovce a najít problém v počítači, což bude bez schématu docela problém. Ale hlavně že je jasno ohledně monitoru. Díky moc za všechny rady a pomoc!!! Smile

@Rostav - Byl čas se podívat po těch disketách? Našlo se něco?



funguje.jpg
 Komentář:
Funkční horizontál

Stáhnout
 Soubor:  funguje.jpg
 Velikost:  206.92 kB
 Staženo:  99 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: st říjen 12 2016, 22:12    Předmět: Citovat

Tak dneska jsem vyčistil kompleně včechny IO patice na video desce (deska 4) a na CPU desce (deska 2). Asi 80% z nich mělo špatný kontakt na jednom či více pinech. Na těch deskách je to samá PROMka (74571). Všechny PROMky na sobě mají nalepený štítek s šestimístným číslem. Vypadá to, že v nich asi bude vypálená znaková sada. Některé PROMky měly dokonce urezlé vývody, tak jsem musel opatrně odbrousit kousek pouzdra a připájet vývod nový. Hrozná práce. Navíc se bojím aby nějaká z nich nebyla špatná. To bych byl v háji. Jinak je zajímavé že každá deska má svůj vlastní zdroj hodin, tak by mě docela zajímalo, jak je to všechno sesynchronizované. Ze začátku jsem se pokoušel hledat kam vede hsync signál abych zjistil, proč má na výstupu periodu 16us a ne 48us, ale vzhledem k tomu množství IO jsem se pokaždé ztratil. Je to samý čítač a dělič, většinou 7493. Tiše jsem doufal, že vyčištění patic pomůže. Tak bohužel. Psal jsem ještě několika lidem ohledně dokumentace, ale nikdo nic nemá. Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17797
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 12 2016, 22:52    Předmět: Citovat

Jak je to v takovým stavu co píšeš, uhnilý nohy, obávám se, že to bude nadlidský výkon uvést do chodu.
Ty "hodiny" na každý desce není u starých mašin až tak nic neobviklýho. Hodiny byly jen na CPU, na videokartě a řadiči disket byly vlastní časový základny, desky jely víceméně samostatně a jen se do nich v určitým okamžiku z CPU desky zapisovalo nebo četlo.
Jestli v tom Consulu nejsou žádný epromky, tak na těch promkách je kromě generátoru znaků taky uložený nějaký systémový monitor s ovladačema displeje, klávesnice a řadiče disket a taky nějaký boot loader. Předpokládám, že si Consul z diskety natahoval nějaký jednoduchý operační systém nebo přímo jednotlivý programy pro pořízení dat ve strojáku I3000.
Už jsi zkoumal, kolika bitová mašina to vůbec je? Ty 3000 řezy uměly každý řez 2 bity a daly se poskládat určitě od od 4 do 16 bitů a někde jsem četl, že snad i do 32 bitů.
Nevím, já jsem se dostal jen ke Consulům s CP/M, klasickej systém pro 8 bitový I80 a Z80 mikroprocesorový mašiny.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: čt říjen 13 2016, 7:46    Předmět: Citovat

Vzhledem k tomu že je na CPU desce 8x MH3002 tak to vypadá na 16-bit. Epromek je tam celkem pět. Konkrétně ruské K573RF5 tedy kopie klasické 2716. Tam je zřejmě uložen ten monitor. Ty promky jsou v případě video desky a CPU desky připojené na datovou a adresní sběrnici, takže jsou v nich určitě uloženy data (asi ten generátor znaků a bootloader). Několik z nich je ale také použito jako zdroj log funkce. Zajímavé je, že urezlé vývody měly právě jen ty promky. Ostatní IO mají pěkně pocínované vývody. Ty stačilo jen očistit. Udělala se na nich jen taková bílá nevodivá vrstvička. Všechno ostatní vypadá docela zachovale. Kdyby to bylo zrezlé všechno, tak už bych to dávno hodil ze skály. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17797
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt říjen 13 2016, 8:18    Předmět: Citovat

Pokud jsou ty PROM-ky připojený přímo na adresový šíny, tak to budou adresový dekodéry pro RAM, EPROM a periférie. Je to jednodušší než se patlat s dekodérem 3205.
Na Aukru občas prodává Promky 287 a 571 Precizek. Pokud bys je chtěl napýct do nových, mám na čem. Načtením by se dalo i zjistit, jestli ti "vedou" všechny nohy. Pokud by byla nějaká uhnilá, pozná se to opakováním a nebo propadem v datech.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: čt říjen 13 2016, 9:03    Předmět: Citovat

To by bylo určitě fajn! Zatím ale nevím jestli nejsou náhodou některé z nich vadné, takže by nebylo z čeho dělat kopii. Nejprve by to asi chtělo ověřit funkci. Máš nějaké zkušenosti se spolehlivostí MH74S571? Stává se že jsou vadné? Nicméně myslím, že bych někde prázdné MH74S571 mohl mít. Zkusím pak pohledat. Teď bych rád zprovoznil aspoň video desku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33946
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt říjen 13 2016, 9:25    Předmět: Citovat

Nezacinal by som hned s (E)PROM. Pochybujem, ze frekvencia monitora zavisi od nich. Je tam urcite kopa inych MH74xxx, ktore mozu byt vadne. Jednoduchsie zmeras voltmetrom, ci vystup sedi podla vstupov a funkcie. Alebo k podozrivemu pripojis dobry, len vystupy nechas volne. Potom porovnas vystup podozriveho a dobreho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: čt říjen 13 2016, 9:52    Předmět: Citovat

Jasně, to jsem právě myslel. Ty promky budu řešit až potom co rozchodím to video. Kromě toho že není schéma je problém ještě to, že ty desky se strašně blbě pájí bez poškození. Vytáhnout vadný IO na tomto typu desek bez toho abych nepoškodil spoje je dost problém. Kdysi jsem měnil vadné RAM u Didaktiku M kde jsou desky podobné, tak byl to fakt porod. Když použiju horký vzduch tak se na desce zaručeně udělá puchýř. To určitě tady zkoušet nebudu. S pájkou a odsavačku se to dost dobře nedá. Jedinný způsob je odřezat vývody od IO a pak opatrně po jednom vytahovat. Zkusím vytáhnout log. analyzátor a půjdu nejprve po všech časovačích a děličích. Hsync má teď periodu 16us místo 48us, takže by ten signál na desce něco mělo ještě podělit třemi Very Happy Navíc problém není jen s hsync. I video signál je rychlejší než by měl být.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17797
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt říjen 13 2016, 10:28    Předmět: Citovat

Ty červený Zbrojovácký desky je šmejd na jedno použití. Ať se k tomu chováš sebelíp, okolo pájení zbělaj a vyměnit podruhý šváb na stejný pozici už většinou nejde. Na vyfukovačku a tahání celýho se vykašli, nabrus si kleštičky na pedikůru, nebo chirurgický krátký nůžky (nebo nějaký podobný pidi na elektro, který jsou ale většinou měkkej šmejd) aby se špičky dostaly mezi nohy a štípej. Pak po jedný ohřát a tahat a pak odsát. Nebo horkovzduch na málo a po jedný tahat a vyfoukat. Neber na to pístovou odsávačku, její rázy jsou schopný urvat přehřátý spoje.
Koukni, jestli tam není něco za švába v keramice. Opravoval jsem před časem grafickej displej, kde byly 74190 a 74193 v šedivý keramice s bílou huspeninou v úrovni noh od Fairchilda. V podstatě vojenská fabrika. Čítačů tam bylo v keramice asi 15 ks, 15 ks vadných. Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: čt říjen 13 2016, 11:01    Předmět: Citovat

Kromě těch ruských eprom tam nic keramického naštěstí není. Na druhou stranu s ruskými keramickýmí IO mám zatím docela dobré zkušenosti. Před časem jsem našel cca 100ks K565RU3 (kopie 4116) a jen jedna z nich byla vadná! To jsem se divil. Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 18, 19, 20  Další
Strana 4 z 20

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.42 sekund