Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Počítač Consul 2715
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, ... 18, 19, 20  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: st říjen 05 2016, 7:26    Předmět: Citovat

Tak Michal Suchánek mi odpověděl že počítač má sice ve sbírce, ale dokumentaci k němu žádnou nemá. Zatím to tedy vypadá bledě. Zkusím teda ještě ec1045@sapi.cz ale nevim. Na jeho stránkách jsem o Consulu 2715 nic nenašel. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17684
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 05 2016, 15:24    Předmět: Citovat

Já myslím, že bude vědět. Sice je spíš na "Svatou trojci" (8080, 8224, 8228) ale na tom pořizováku, co máš, dělala snad jeho máti.
Mnohastránkovej popis řady 3000 vyšel ve Sdělovačce 8/1979, jestli ji nemáš kde stáhnout, tak dej email a já ti pošlu scan. Je toho v TIFFu asi 2,5 Mega.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: st říjen 05 2016, 16:42    Předmět: Citovat

@Celeron: Moc díky za za ten scan! Teď mám před spaním co číst. Very Happy

Ozval se mi EC1045. Bohužel má jenom dokumentaci k disketové mechanice. Consul 2715 je prý klon IBM 5280 takže by mohl používat stejné kódování klávesnice EBCDIC. Klávesnice je připojená přes DB25 tak se pravděpodobně jedná o paralelní klávesnici. Budu zkoumat dál.

Víceméně kompletní dokumentaci jsem našel zde: http://www.bbelmix.is-best.net/?sel-search%5Bname%5D=consul Uvažuju že bych to i koupil, nevím ale jestli by to poslali i do ČR. Zkusím jim napsat. Nemáte někdo náhodou zkušenosti s tímto e-shopem?

Jinak zde jsem našel video s funkčním Consulem 2715 https://www.youtube.com/watch?v=qzxOZLfOJvc
Ten borec fakt stojí za to! Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Soemtron



Založen: Jun 23, 2013
Příspěvky: 1085
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: st říjen 05 2016, 18:54    Předmět: Citovat

macintosh1984 napsal(a):
Krteček na desce RAM
Kuře na jiné RAM. Že by specialita Zbrojovky ???


RAM.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  RAM.jpg
 Velikost:  14.29 kB
 Staženo:  194 krát


_________________
Exclamation Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2120
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: čt říjen 06 2016, 11:33    Předmět: Citovat

obrázky zvířátek či podobné piktogramy měla zbrojovka na mnoha zařízeních. Možná by stálo za to kdyby to někdo zmapoval. Pomohlo by to při identifikaci neznámých desek.
apropo zájemci historických počítačů budou mít zanedlouho setkání :
http://www.bytefest.org/
na Consuly by se tam dalo zeptat tohoto nadšence:
http://www.krupkaj.cz/xgal/album.php?show=ByteFest2015#35
ale i další o nich budou vědět více.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: čt říjen 06 2016, 17:48    Předmět: Citovat

Po revoluci jsem měl dva kousky těchto Consulů. Dělal jsem na tom účetnictví pro podnikání. Měl jsem komplet servisní dokumentaci a velký kufr testeru desek s programátorem paměťových čipů. Zůstalo tady množství 8 palcových disket s programy v basicu. Možná i basic pro Consul. Po tak dlouhé době nevím jestli se to bude dát s disket číst. Ke Consulu byla připojena jehličková řádková tiskárna A3 s leporelovým podavačem papíru.Propsalo to papír až s třemi kopiemi. Pohledám a dám vědět co můžu dát zájemcům k potěšení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: čt říjen 06 2016, 19:02    Předmět: Citovat

Perfektní! Hlásím se jako první zájemce! Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17684
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt říjen 06 2016, 21:25    Předmět: Citovat

Rostav napsal(a):
Po tak dlouhé době nevím jestli se to bude dát s disket číst.

Vůbec se neboj, že by byly nečitelný. Já jsem nedávno přečetl všech cca 30 ks 8" Maxwellů od Sapi 1Z s systémem CP/M, co ležely ve sklepě od roku 1992. Smrděly plesnivinou ale číst šly. Asi z 90% šly přečíst i Basfy, trochu horší to bylo s bulharskejma IZOT-ama. Totalní problém byl ale Scotch, sypal se povrch, stačilo pár sekund a hlavička byla černá jak bota.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17684
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt říjen 06 2016, 21:41    Předmět: Citovat

macintosh1984 napsal(a):
Klávesnice je připojená přes DB25 tak se pravděpodobně jedná o paralelní klávesnici. Budu zkoumat dál.


Kdybys potřeboval, mám převodník pro PC 102 klávesnici na paralelních 8 bitů. Je to náhrada nedostatkových klávesnic Consul 262.X PC klávesnicí.
Všechny znaky "malý, velký, CTRL" jsou v tabulkách, sice Ascii, ale nebyl by problém je přepsat do EBDICu. Obosměrnou konverzi ASCII - Ebdic jsem kdysi programoval pro magnetickou pásku, určitě bych to někde našel. Ten převodník dokonce má i možnost zadávat při stisku Alt hexadecimální dvouznak hodnotu klávesy 0-0FFH, takže se s tím dá vyzkoušet v jakým kódu jede připojený počítač a displej. Je to na malý destičce s Atmelem 89C4051.
Neměl by být ani problém s výstupní komunikací, pozitivní nebo negativní data a signály Strobe a ACK, je to pár řádků v A51. Zdrojáky jsou moje. Nejspíš to bude mít Logabax jako většina zařízení, co dělala zbrojovka.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: čt říjen 06 2016, 22:13    Předmět: Citovat

Mám takový dojem, že by se daly dobré informace získat ve Fakultě informačních technologií VUT v Brně, Božetěchova 1/2, 612 66 Brno, tel.: 54114 1144, fax: 54114 1270
E-mail: info@fit.vutbr.cz, Web: http://www.fit.vutbr.cz/
Ty moje Consuly možná skončily někde v jejich muzeu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17684
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt říjen 06 2016, 22:20    Předmět: Citovat

Nemá (neměl) na VUT taky trvalou výstavu retro počítadel Michal Suchánek, co tu byl zmíněn?
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: čt říjen 06 2016, 22:29    Předmět: Citovat

Asi ano. Tento článek je podle mne jeho dílo.
Muzeum československých počítačů
Jelikož je muzeum zaměřené převážně na československé počítače, tak pro muzeum sháním jakékoliv počítače a příslušenství převážně československé výroby od Consulu, Metry Blansko, Zbrojovky, Slušovic, Tesly, Aritmy, Nového Boru, Jzd Vzlet, ZPA Košíře a dalších československých výrobců .

http://cs-pocitace.ic.cz/?p=74
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: čt říjen 06 2016, 23:03    Předmět: Citovat

@Celeron: Díky za nabídku. Pokud se mi podaří počítač dostat do provozuschopného stavu a zjistím co a jak, tak bych toho využil.

Jo ta výstava na VUT je Michala Suchánka. Dokumentaci nemá. Prý jen počítač a nějaké diskety.

Jinak dneska jsem vyměnil dva špatné kondíky ve zdroji. Zdroj funguje, ale musím zatížit úplně všechny výstupy, jinak ochrana zdroj okamžitě vypne. Všechna napětí byla OK, desky jsem v rychlosti změřil na zkraty. Pomodlil jsem se a zkusil jsem to zapnout i se zasunutýma deskama. Nic nebouchlo, nesmrdělo ani se nehřálo. mechaniky se točily. Ledky problikly ale nic se nedělo. Po chvilce bádání jsem zjistil, že nejdou hodiny na RAM desce. Byla vadná 74S04 u krystalu. Naštěstí jsem měl náhradní v šuplíku. Vyměnil jsem, zapnul a ejhle, začaly blikat ledky na deskách. Po zapnutí asi tak 3 vteřiny náhodně blikají, pak zhasnou všechny kromě jedné. Obraz ale stále nebyl. Osciloskopem jsem mrknul na video out, vsync a hsync. Všechny tři signály vypadaly OK. Problém je tedy v monitoru. Od monitoru mám naštěstí schéma. Závada je v tom, že obrazovka nežhaví. Žhavení se zdá být v pořádku, po připojení 5V hezky žhaví. Zapojil jsem tedy místo vlákna žárovku. Ta sice svítí, ale strašně slabě. T1 a T2 jsou OK, D2 a D3 taky. Žhavící vinutí a R31 mají dohromady cca 10ohmu. To vypadá OK. Napětí na C14 je asi 20V. Tak nevim. O víkendu se na to ještě mrknu. Nicméně to zatím vypadá slibně.



monitor_sch.jpg
 Komentář:
Schéma monitor.

Stáhnout
 Soubor:  monitor_sch.jpg
 Velikost:  286.49 kB
 Staženo:  241 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: pá říjen 07 2016, 0:18    Předmět: Citovat

Zkontroloval bych R30, C13. Podle průběhu na kolektoru T2 by na C13 mělo být přes 100V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2120
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: pá říjen 07 2016, 7:06    Předmět: Citovat

Taky bych měl zájem o dokumentaci, stačili by mi kopie, nebo pokud by se chtělo do toho jít tak bych viděl jako záslužnou činnost vše naskenovat a dát někam na net. Když jsem můj kousek zkoušel tak pouze načetl nějakou skladovou evidenci, jiný soft na to nemám, takže nějaké další prográmky by se mi také hodily.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, ... 18, 19, 20  Další
Strana 2 z 20

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund