Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Počítač Consul 2715
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 18, 19, 20  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2016, 22:03    Předmět: Citovat

To je úplně jiný i elektricky než Consulácký klávesnice co znám. V nich nebyly MH1KK1 ale jedna 40 nohá potvora MH113 a za ní na datech dvě PROMky 74S571. A šváby byly ne pod ale nad klávesama.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2016, 22:17    Předmět: Citovat

Díky za fotky klávesnice. Není třeba detaily. Je tam dvakrát MH1KK1 plus něco kolem. Vypadá to velice jednoduše. Hlavně že tam nejsou další promky. Laughing

No, nevím co myslíš těma blbostma, ale ty označené promky prostě nejsou v pořádku, tím jsem si jistý. Co konkrétně se ti zdá sežrané chemií? Ty promky jsou některé akorát trochu upatlané od lepidla jak na to lepili ty štítky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2016, 22:48    Předmět: Citovat

Připadá mi blbost to "vracení" obsahu promek, mě se to nikdy nestalo.
Na těch fotkách je vše takový "flekatý" jako kdyby to zaprášený navlhlo a pak uschlo. Čert ví, co na tu desku mohlo působit. A nebo to je jen flekatá fotka, odlesky a pod?
I ty vevnitř přerušený šváby mě přijdou nějak divný. Spíš bývají odprásklý výstupy, občas i vstup.
Keramický futrály dost často netěsní a vnitřek navlhne a zoxiduje. Ale i plastový futrály pájením občas kolem noh naruší teplotní pnutí.
Pamatuju z dob když jsme bastlili přijímače na proporcionální ovládání modelů na zajímavou příhodu. Pokud do přijímače náhodou nateklo metylový palivo s rycínovým olejem (20% obsahu) tak téměř na 100% do půl roku odešel 7474 nebo 74164 v kanálovým dekodéru. Stačilo je vyměnit a bylo vše ok. Kámoš, co dělal v Popováku jeden brouk rozbrousil a přišel na to, že byly uhnilý ty vlasový propojky z noh na čip. Pak se to vysvětlilo, metyl s rycínem navzlínal prasklinama kolem noh a rycín zežlukl a vytvořil nějakou kyselinu nebo peroxyd, co ty drátky sežrala.
Ale u těch Tvých promek zrovna tohle nehrozí.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2016, 22:56    Předmět: Citovat

Jen drobnost

MH113 je vylepšena MH103 kdy v MH113 je už obsažen dekodér tj. leze z něj už primo znak. Kdežto z MH103 vyleze pouze souřadnice a přes ty PROM se z toho dělal konkrétní znak.
U starších verzi C262.3 až 5 byly DPS dělaný univerzálně že šlo osadit jak MH103+PROM nebo MH113 pozdější modely už měli každý vlastní DPS a to jednostrnou s drátovými propojkami.
C262.9 je PC XT a C262.12 je PC AT klávesnice.

Například u C259.13 jsou použity dekodéry MH1KK1 a u C259.11 je použito skenování. A v obou případech jde o pararelni ASCII klávesnici se skoro totožným konektorem (jinak zapojen).

Takže model od modelu může byt použito úplně jiné zapojení.

Ta klávesnice k C2715 vypadá že vrací pouze souřadnici znaku a až v počítači se z toho vygeneruje odpovýdajíci klávesa.

Možná obsah PROM bude na systémových disketách co mam k C2715. U systémových disket k C2712 aspoň podle popisu na štítku obsahy PROM jsou. Problém je v tom že kódovaní je EBDIC a také to že neznám souborový systém abych ty soubory z toho vypreparoval.

Načtení těch systémových disket k C2715 bude trochu běh na delší trat ale snad se zadaří.

Fyzický formát těch disket k C2715 by mel být: (klasika IBM)
0 stopa 26 sektoru po 128 bytech (FM)
1 až 77 stopy 26 sektoru po 256 bytech (MFM)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2016, 23:23    Předmět: Citovat

Jen pro představu posílám obrázek jaké hrůzy jsem z toho vytahal. Toto je zrovna 3226. Takhle to schytaly jenom obvody v paticích. Všechno v tomto stavu jsem samozřejmě vyházel a dal nové. Jen ty promky jsou problém. Sežrané je to vždycky nejvíc uplně u pouzdra. Jak jsem to vytahoval z patic tak téměř vždy aspoň jedna nožička u pouzdra upadla a zůstala držet v patici. U promek to upadlo zase vždycky v tom místě kde se ta nožička začíná zužovat. Proto jsem to vždycky očistil a připájel nožičku novou. To s tím vzlínáním by mohl být i tento případ. To jak se projevují ty závady tomu nasvědčuje. Opravdu to nevypadá že by to poškození bylo způsobeno elektricky.


koroze.jpg
 Komentář:
Urezlá MH3226

Stáhnout
 Soubor:  koroze.jpg
 Velikost:  281.36 kB
 Staženo:  126 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2120
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: čt říjen 27 2016, 6:53    Předmět: Citovat

Ty desky museli být někde u výparů z chemikálií a ty je sežraly. (varna pervitinu řízená 2715 či místo kde zlatokopové těží z elektroniky zlato)Takhle by to nevypadalo ožraný kdyby to leželo někde ve vlhku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: čt říjen 27 2016, 13:17    Předmět: Citovat

No s jistotou můžu akorát říct že to původně makalo v Tesle Rožnov. Jak po revoluci Tesla skončila, tak si to zřejmě některý ze zaměstnanců odnesl domů. Jestli doma vaříl "perník" a dělal si na Consulu účetnictví to opravdu nevím. Laughing Spíš bych to tipoval na leptání DPS pomocí kyseliny a peroxidu. To pak rezaví kde co. Já jsem k počítači přišel při vyklízení jedné garáže, kde jsem to zachránil před odvezenim do SD. Původního majitele neznám. V té garáži to leželo na betonové podlaze, kde na tom s největší pravděpodobností taky dost často kondenzovala voda. Takže těžko říct jestli to dostalo zabrat už v té Tesle nebo až v té garáži.

Mimochodem dokumentaci ke Consulu jsem konečně koupil a už je na cestě. Hned jak bude čas tak to naskenuju a dám někde ke stažení. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: čt říjen 27 2016, 17:25    Předmět: Citovat

Ono stačí aby v blízkosti té C2715 stal akumulátor. Vzhledem k tomu ze byla ta C2715 v garáži tak se do dá předpokládat. V akumulátoru je kyselina a dobové akumulátory nebyly absolutně těsné takže s nich ta kyselina leze ven.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá říjen 28 2016, 15:34    Předmět: Citovat

Tohle je deska z roku 1987 co ležela v mrazu, vedru, vlhku v garáži cca 20 let.
Jak vidíš, netknutá, funkční po výměně jedné 7404.
Ten Consul musel čuchat nějakou chemii. Napadá mě, když je to jen v paticích, elektrochemickej člának mezi paticí a švábem.



aaa.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  aaa.jpg
 Velikost:  132.81 kB
 Staženo:  102 krát


_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: pá říjen 28 2016, 19:41    Předmět: Citovat

Jo s tou chemií to bude asi pravda. A to s tím článkem v patici zní taky logicky.

Protože jsem teď s počítačem ve slepé uličce než dorazí ta dokumentace tak jsem se pustil do disketových mechanik. Rozebral jsem je opatrně a pouze do takové míry abych nerozhasil nastavení hlav a optozávory pro index. Všechno jsem důkladně vyčistil, namazal ložiska a pustil se do opravy hlavního motoru který se vždy po zapnutí pootočí do určité polohy a zůstane stát. Motor je třífázový s optickými snímači polohy rotoru a otáček. Jak je už zvykem u tohoto počítače, všechny snímače jsou vadné. Buď nefunguje dioda nebo nefunguje fototranzistor. Podařilo se mi pouze po vzhledu najít, že fototranzistor je typ KPX81. Nevíte někdo náhodou jaký typ je ta dioda? Nemůžu to najít. Je to to samé pouzdro.



rotor.jpg
 Komentář:
Rotor

Stáhnout
 Soubor:  rotor.jpg
 Velikost:  283.53 kB
 Staženo:  89 krát


stator.jpg
 Komentář:
Stator

Stáhnout
 Soubor:  stator.jpg
 Velikost:  283.55 kB
 Staženo:  117 krát


optozavory.jpg
 Komentář:
Snímače polohy rotoru a otáček

Stáhnout
 Soubor:  optozavory.jpg
 Velikost:  286.38 kB
 Staženo:  95 krát


deska.jpg
 Komentář:
Řídící deska motoru

Stáhnout
 Soubor:  deska.jpg
 Velikost:  285.88 kB
 Staženo:  131 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serv686



Založen: May 26, 2009
Příspěvky: 166
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: pá říjen 28 2016, 20:06    Předmět: Citovat

Tuším, že by to mohla být infračervená dioda WK16421, bylo to osazováno ve stejné kombinaci do myši.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: pá říjen 28 2016, 20:15    Předmět: Citovat

Jo, to je ona. Díky!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá říjen 28 2016, 20:35    Předmět: Citovat

To jsou ty plechy statoru tak rezatý? Pokud jo, tak to opravdu čuchalo nějakou těžkou chemii a navíc ve vlhku.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: pá říjen 28 2016, 20:53    Předmět: Citovat

Ty plechy jsou polité lakem. To je to tmavé. Nějaká koroze tam je, ale jen minimálně. Na té fotce to vypadá horší než to ve skutečnosti je.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2120
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: so říjen 29 2016, 18:10    Předmět: Citovat

tak bohužel nepomohu. Prohrabal jsme všechny dokumentace a našel dokumentace Consul a jsou od tiskárny a klávesnice.


P1220334.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1220334.JPG
 Velikost:  104.95 kB
 Staženo:  127 krát


P1220335.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1220335.JPG
 Velikost:  97.78 kB
 Staženo:  121 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 18, 19, 20  Další
Strana 8 z 20

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund