Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj BK125, rušení na 600 kHz
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
stredni-vlny



Založen: Sep 14, 2011
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: ne září 25 2016, 7:11    Předmět: Zdroj BK125, rušení na 600 kHz Citovat

Zdravím,
poradí prosím někdo, co v tomhle zdroji může produkovat rušivý signál na cca 600kHz? Tímto zdrojem (větev 5V) napájím SDR přijímač Perseus a bohužel jsem se setkal s tím, že chvilku po zapnutí se na spektru Persea udělá kopec na cca 640 kHz a pomalu se posouvá k nižším frekvencím... po několika hodinách se ustálí asi na 610 kHz. Kopec je široký asi 1kHz a intenzita je obrovská - vrchol kopce má přibližně stejnou intenzitu jako velmi silná Praha 639 kHz, přes aktivní rozbočovač to pak anténní cestou v nižší intenzitě prolézá i do dalších SDR.
Je to opravdu tím zdrojem, zkusil jsem Persea připojit z původního mnou zbastleného zdroje, který teď používám pro napájení SDR přijímače Cloud IQ a s tímto zdrojem to nedělá a signál je naprosto čistý (mám dálkově ovládanou DX přijímací stanici v čisté, naprosto nezarušené lokalitě).
Ten referenční zdroj se kterým to porovnávám, je jednoduchá klasika (trafo, můstek, elyt, 2x keramika a 78S05).

Zkusil jsem do přívodu napájení přidat tlumivky, blokovací kondenzátory - mezi póly, mezi póly a zem... dokonce i napájení natvrdo přizemnit samostatným zemničem Very Happy .... a nic... kopec se maximálně posune o pár kHz níže.
Elyty ve zdroji jsou vyměněné. Zajímavé je, že čas, kdy se to projevuje nezávisí na době zapnutí zdroje (běží skoro nepřetržitě), ale na spuštění ovládacího programu Persea...tedy to asi dělá jenom při zvýšeném odběru. Perseus ale bere max. cca 500-600mA, což by MAA7805 měl snad v pohodě vydržet, ne?
Mám tenhle zdroj rád, vyhovuje mi i napětí 15V, kterým se dají napájet třeba i aktivní antény apod. a rád bych ho zachoval a provozoval.
Díky moc za všechny rady a nápady kam sáhnout.



bk125-1.jpg
 Komentář:
BK125

Stáhnout
 Soubor:  bk125-1.jpg
 Velikost:  278.49 kB
 Staženo:  368 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: ne září 25 2016, 7:28    Předmět: Citovat

Kmitat mohou buď stabilizátory,nebo tranzistorové diferenciální zesilovače
hlídající proud. Nejlepší by bylo použít osciloskop,bez něj je to věštění s pomocí křišťálové koule. Zkus se nejdříve podívat na stav popř.změřit/ vyměnit kondy u stabilizátorů ( 100 n bývaly TK783 -a ty zlobily ,těch 5u
bych také podezříval) .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne září 25 2016, 7:32    Předmět: Citovat

K výstupom stabilizátorov je potrebné pripojiť 100nF keramické kondenzátory čo najbližšie k vývodom IO.


bk125.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  bk125.PNG
 Velikost:  210.06 kB
 Staženo:  283 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne září 25 2016, 10:19    Předmět: Citovat

Když odpojíš ty dvě dvanáctky od trafa, tak se to ztratí nebo ne?
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stredni-vlny



Založen: Sep 14, 2011
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: ne září 25 2016, 13:22    Předmět: Citovat

Děkuji moc, vyzkouším to... i tam vyměním / přidám ty ker. kondíky a i ty 5u. Problém je to, jak jsem psal, že zdroj je na vzdáleném místě - v outdoorovém racku přijímací stanice, kam se připojuji vzdáleně přes net. Takže to mohu vyzkoušet nedříve až příští sobotu. Jediné co teď mohu je ho na dálku celý vypnout:-) Tu novou keramiku dám rovnou na nohy stabilizátorů, pokud tam bude místo, teď si vnitřek zdroje příliš nevybavuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne září 25 2016, 15:15    Předmět: Citovat

K těm stabilizátorům můžete připojit hrst kondíků, ale nebude to k ničemu, pokud nejsou trvale zatížený alespoň 5mA. A tady se mě nezdá, že by to bylo splněný.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: ne září 25 2016, 15:26    Předmět: Citovat

Ty stabilizátory se tak trochu liší podle výrobce...
Teslácké v kovových pouzdrech kmitaly asi nejochotněji, plastové (TO220) (nejsem si jistý, jestli to byla Tesla nebo někdo jiný z RVHP) potřebovaly vyzkoušet podle zatížení, ty nekmitaly při minimálním odběru, ale při některých proudech řádově ve stovkách mA bylo výstupní napětí jak "pila", kondík někdy pomohl, někdy problém posunul k jinému proudu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stredni-vlny



Založen: Sep 14, 2011
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: ne září 25 2016, 15:29    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
K těm stabilizátorům můžete připojit hrst kondíků, ale nebude to k ničemu, pokud nejsou trvale zatížený alespoň 5mA. A tady se mě nezdá, že by to bylo splněný.

Děkuji,
tak tam ještě do každé větve mám dát LED s odporem, kvůli malé trvalé zátěži?.... a je pravda že např. -15V nezatěžuji vůbec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne září 25 2016, 17:13    Předmět: Citovat

U MA78xx Tesla se přímo neuvádí nutné minimální zatížení - udávaný Iq kolem 5mA je klidový proud. Ovšem při vadném blokování je obvod bez zatížení k rozkmitání mnohem náchylnější.

U BK125 záleží na výrobním provedení - později se na výstup (zřejmě po zkušenostech) nedávaly ty elektrolyty 5µF ale pouze keramika 100nF stejně jako na větvi 5V. Obvody 7815 jsou na předním subpanelu, kondenzátory přístupné přímo na vývodech. Čili pokud jde o starší provedení bude třeba kapacity 100nF doplnit. Obvod 7805 je i s kondenzátory na chladiči vzadu. Ale je nutné zjistit který obvod vlastně kmitá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fprik



Založen: Sep 19, 2010
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: ne září 25 2016, 18:52    Předmět: Citovat

Pro stabilizátory TESLA MA78xx si pamatuji, že proud společnou svorkou je kolem 5 mA, nejmenší potřebný úbytek je 2 V (pro MA7805) a jmenovité hodnoty I.O. jsou definovány většinou v rozsahu výstupního proudu 5 mA až 1 A, tedy sosat z něj nejméně těch 5 mA. Pro jistotu jsem kouknul do konstrukčního katalogu TESLA Rožnov p. R. z roku 1980 a je to skoro tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne září 25 2016, 19:40    Předmět: Citovat

V katalogu se uvádí napřílad podmínka 5mA < Io < 1A, tj. že příslušné udávané parametry platí pokud je výstupní proud Io větší než klidový tedy min 5mA. Samo o sobě to ovšem neznamená že bez zatížení se stabilizátor musí nutně rozkmitat.

Mám ten pozdější BK125 pouze s blokovacími kapacitami 100nF a nic nekmitá ani bez zátěže. Výstup jistě nebyl problém zatížit ale zřejmě to nebylo třeba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stredni-vlny



Založen: Sep 14, 2011
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: so říjen 01 2016, 22:07    Předmět: Citovat

Vyřešeno:-)
po výměně kondíku 100nF na vstupu 7805 se rušení a kmitání ztratilo. Preventivně jsem za nové vyměnil i "výstupní" kond. pro 5V a všechny čtyři v části (+) a (-) 15V. Je to verze zdroje s keramikou, není tam 5uF.
Rovněž jsem preventivně všechny tři výstupy zatížil vždy LEDkou s odporem, pokud by někdy z některého výstupu byl nulový odběr.
Díky všem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17691
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so říjen 01 2016, 22:28    Předmět: Citovat

Zkoušel jsi ho změřit, co mu je? Ztráta kapacity?
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stredni-vlny



Založen: Sep 14, 2011
Příspěvky: 41

PříspěvekZaslal: po říjen 03 2016, 7:09    Předmět: Citovat

Nezkoušel... zkusím, doufám ale, že ten, který jsem si jako "suvenýr" nechal je opravdu ten vadný... ostatních 5 jsem vyhodil....dělal jsem to v rychlosti venku a na koleni. Pohledově ale myslím, že asi nebude mít příliš dobrý kontakt noha k destičce uvnitř kondíku... byl v rohu trochu uštíplý a vydrolený a asi to vevnitř díky tomu za ta léta potom zoxidovalo.
Kondíky u té 7805 jsou hned pod chladičem a zabalené v takové gumě, aby se nedotýkaly chladiče, asi jim tedy ani příliš nesvědčilo teplo z chladiče... ty nové jsou malinké, tak jsem je tam dal bez té gumy...alespoň to bude více větrat a budou se lépe chladit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út leden 16 2018, 15:45    Předmět: Citovat

U BK125 by mne zajímal důvod nastavení indikace přetížení na 0,3A, když BK126 má při 12V nastaveno 0,4A. Domnívám se, že transformátory jsou u obou zdrojů stejné. BK126 přitom musí odregulovat 3V navíc - je zatížen vyšším ztrátovým výkonem.
Při zatížení BK125 na >0,5A bylo výstupní napětí 15,3V (naprázdno 15,38V), takže napěťová rezerva je dostatečná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund