Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Regulovaný zdroj z PC zdroje
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 10:26    Předmět: Regulovaný zdroj z PC zdroje Citovat

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Vyrábím někomu regulovaný zdroj ze starého pC AT zdroje. Je to myslím typ 250W. Nechal jsem se inspirovat tímto: http://danyk.cz/at_atx.html
Odpojil jsem odpor, který vede z vývodu č. 1 IO na +5V větev. Potom jsem odpojil odpor, který jde také z vývodu č.1 IO, místo toho zapojil potenciometr 25KOhm+ odpor 1KOhm. Jako zátěž jsem zapojil autožárovku 12V 21W. Poprvé po zapnutí šlo napětí hezky dolů, ale pořád mělo snahu padat. Když vylezlo asi na 15V, tak začalo postupně padat asi na 3,5V a pak se zdroj vypne. Podruhé už to nešlo regulovat na ani 15V, jen asi do 9V a opět padá na asi 3,5V a opět se vypne.
Přitom někde na plošném spoji zdroje slyším takové zvláštní sršení, jakoby někde hořel oblouk, nebo tak něco. Ale díval jsem se na stranu spojů a nikde nic opáleného není, ani žádná součástka není vidět poškozená. Nevíte prosím někdo, co by mohlo být příčinou? Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
impedance



Založen: Feb 14, 2012
Příspěvky: 273

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 10:57    Předmět: Citovat

sršení jsem taky nedávno slyšel. Byl to nakonec otočený elit. Nepřepoloval jsi tam nějakej? Nebo do kolika voltů v tom zdroji jsou ty kondíky aby jsi nezvedl to napětí nad jejich jmenovitý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3489

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 10:57    Předmět: Citovat

S tou úpravou to není tak jednoduché.
Musíš znát přesné zapojení tvého zdroje. Podle popisu ti asi zareagují obvody pro hlídání výstupního napětí, které jsi asi neodpojil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 12:13    Předmět: Citovat

S elyty jsem nic nedělal, jsou tam na 16V a při zkoušení jsem to hlídal podle měřáku, který měří podle mě docela přesně, alespoň podle mě: DMM 2003.
A zapojení je s IO KA7500, což by měla být náhrada za TL494, jak je na stránkách danyka. Přesně nevím, značka Mikawa, typ MK-201.
To hlídání nevím kde je. O tom na jeho stránkách nic není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 12:29    Předmět: Citovat

Nejvíce podobné schéma se mi zdá tohle: http://danyk.cz/s_atx01e.png
I když můj zdroj je 200W, předtím jsem to napsal špatně, omlouvám se.
Označení odporů je trošku jiné, ale podle zapojení se mi to zdá nejvíce podobné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 13:40    Předmět: Citovat

varok napsal(a):
Nechal jsem se inspirovat tímto: http://danyk.cz/at_atx.html
Odpojil jsem odpor, který vede z vývodu č. 1 IO na +5V větev. Potom jsem odpojil odpor, který jde také z vývodu č.1 IO, místo toho zapojil potenciometr 25KOhm+ odpor 1KOhm. Jako zátěž jsem zapojil autožárovku 12V 21W. . . . . .a opět se vypne. Přitom někde na plošném spoji zdroje slyším takové zvláštní sršení, jakoby někde hořel oblouk, nebo tak něco


před předělávání těchto zdrojů je potřeba udělat několik základních rozvah a potom i pár základních úkonů.
a) jaká napětí chci, ze které sekce půjdou ?( tam se přesměruje zpětná vazda)
b) všechny ostatní výstupy zlikvidovat, odletovat součástky a odštípat dráty.(elyty v 5ti voltovém výstupu bývají jen do 10tiV a při zvětšení výkonu zdroje, nehlídaný výstup 5V, spolehlivě toto napětí překročí a elyty zlikviduje, někdy jdou i do zkratu a vypne se celý zdroj . . . jenom syčí, nebo "srší")

c) potom je možné přehodit i diody z 5ti voltového vinutí na vinutí 12v a bude možnost odebírat větší proudy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 14:06    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
c) potom je možné přehodit i diody z 5ti voltového vinutí na vinutí 12v a bude možnost odebírat větší proudy.

Opravdu? Netáháš nás za fusekli? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 14:09    Předmět: Citovat

No tak já to dělám známému. Kdysy jsem kamarádovi dělal z ATX zdroje, ale pevné napětí 12V a proud co dá zdroj. Výstup jsem zatížil žárovkou z auta 12V 21W na +5V větvi a šlape už asi rok v pohodě.
Známý chce regulovaný zdroj asi 5-15V, to by vyhovovalo, napětí bych potom nějak doladil. Ale to padání a sršení tedy dělají prostřelené kondíky +5V sekce? Aha, to jsem nevěděl, nejsou ani nafouknuté, ani prostřelené. Tak já na to mrknu a zkusím je odpojit.
Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 14:26    Předmět: Citovat

lesana87 napsal(a):
ok1hga napsal(a):
c) potom je možné přehodit i diody z 5ti voltového vinutí na vinutí 12v a bude možnost odebírat větší proudy.

Opravdu? Netáháš nás za fusekli? Smile

né, proč ?

asi 8 let používám takto upravený zdroj k vysílačce se 130W výstupního výkonu,
která si vezme na 13,6V i 22A proudu.
Ty původní diody ve 12v snesly asi jen 15A, tak jsem tam přepojil drátama tu dvojici z 5ti voltové sekce . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 14:28    Předmět: Citovat

Když to tedy tak udělám, mám tedy podle toho přiloženého schématu odpojit kondíky C22, C25, C21? I když budou asi jinak označeny? A mám vyndat i kondík 3,3V větve s označením C23?
Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 14:28    Předmět: Citovat

Spínaný zdroj 220V/12V zrovna jako regulovatelný moc dobrý nápad není.
Trafo má určitý počet závitů pro určitý převod. Podle toho je spočítáno i sycení jádra. Kdyžtak by to mělo být uděláno tak, že se mění frekvence a usměrněné napětí na výstupu mění hodnotu. Střídavé napětí z trafa zůstává konstatní. Na výstupu 5V větve bývají krom kondíků pouze na 10V také ochranné rychlé diody a ty většinou také víc nezvládnou. Zdroj pak jde do zkratu a píská.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 14:38    Předmět: Citovat

varok napsal(a):
A mám vyndat i kondík 3,3V větve s označením C23?

všechno co nebudeš využívat pryč . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 14:47    Předmět: Citovat

Dobře, zkusím to všechno povytahovat a uvidím. zatím děkuji Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 17:59    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
né, proč ?

No na 5V větvi jsou většinou schottky diody s max. závěrným napětím 40V nebo dokonce jen 30V. Při 230V v síti, je špičkové napětí na 12V sekundáru 28V, 28V + 13,6V > 40V. Tak asi proto.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 18:39    Předmět: Citovat

lesana87 napsal(a):
No na 5V větvi jsou většinou schottky diody s max. závěrným napětím 40V nebo dokonce jen 30V. Při 230V v síti, je špičkové napětí na 12V sekundáru 28V, 28V + 13,6V > 40V.

já tam mám D83-004 a ty to snášejí celkem normálně . . .
samozřejmě to nelze generalizovat, ale obvykle to ty diody vydržejí . . .
těch zdrojů jsem známým dělal už víc kusů a vždy jsem to takto udělal.
Ale máš pravdu v tom, že ta napětí bývají na hranici odolnosti diod.
Nicméně z asi 15ti udělaných kusů, se s proraženými diodami vrátil jen jeden zdroj. Diody jsem vyměnil a zdroj šlape kamošovi dál.
A ten můj šlape víc jak 8 let bez závady, akorát ho musím jednou ročně vyčistit(vysát vysavačem od prachu) . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 1 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund