Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

FV panel
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Standahorusice



Založen: Jan 26, 2014
Příspěvky: 119
Bydliště: Veselí nad lužnicí

PříspěvekZaslal: pá září 23 2016, 21:22    Předmět: FV panel Citovat

Dobrý večer.
Prosím zkušené o radu.Mám 6 kusů FV panelu 48V a výkonu 160W +- .Jaký by ste mi doporučily zapojení využití.Střechu mám orientovanou na Východ a západ.Doufal sem nabíjet Akumulátor 1x 12V co mám jako záložní zdroj ke kotly,další Akumulátory 24V a přes střídač napájet čističku(220V 60W-kompresor).Taky částečný ohřev vody by se hodil.Prostě nevím jak nejlépe tyto panely využít.Baterie zatím na zkoušku mám starší z automobilů. Děkuji za případné rady a berte že jsem amatér.Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17734
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so září 24 2016, 14:14    Předmět: Citovat

Ten východ/západ je na levačku. Pokud bys je zapojil všechny panely sériově, tak to nebude chodit. Normálně se to zapojuje jako 2 stringy, bohužel s cca polovičním celkovým výkonem, jeden string jede dopoledne, druhej odpoledne a kolem poledne jedou částečně oba. Další problém je, že panely montovaný na pevno skoro nikdy nedávají deklarovanej výkon i za jasnýho počasí. Musel bys je řídit přesně kolmo na slunce a musely by chodit za ním. Jenže pak se zase hodně hřejou a tím ztrácí účinnost.
Výslednej výkon pro západ/východ bude opravdu jen na dobíjení baterek, na ohřev vody zapomeň. Mě vychází že z toho dostaneš za den maximálně 1,5 kWh.
Pokud to nejde namířit na jih, podle mě zbytečná práce.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standahorusice



Založen: Jan 26, 2014
Příspěvky: 119
Bydliště: Veselí nad lužnicí

PříspěvekZaslal: so září 24 2016, 15:43    Předmět: Citovat

Děkuji za radu.
Toto uspořádání Východ/Západ utáhne to aspoň tu čističku( běží ca 24Hodin) a dobití 1x 12V 200Ah baterii jako záložní zdroj pro kotel.Záložní zdroj je používán výmečně max 1x za 2 měsíce,podle toho jak eon. Na jih je sice nainstalovat mohu??? (střecha bráchy) ale jsem vzdálen minimálně ca 50m.Stráty,učinost,využití ? Děkuji za radu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17734
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so září 24 2016, 21:40    Předmět: Citovat

Já bych to dal na bráchovu střechu. Pokud panely zapojíš sériově tak máš cca 280V /3,3A DC a to není z hlediska ztrát problém, na velkejch elektrárnách je DC vedení k měniči občas i delší. Pak by ses dostal reálně na 5-7 KWh za den a to už by na vodu za jasnýho počasí stačilo ohřát 100l z 12 na 65 st. Ovšem otázka je, jak to udělat, fabrický měniče na 230V jsou drahý a navíc s 6 panelama na vstupu mají dost špatnou účinnost, chtěji aspoň 600V.
Znám jednoho, co s 5 panelama co máš ty, jede do bojléru natvrdo do 230V topný tyčky (jedna z třífázovky) asi 3 roky a zatím mu to bojlér nesežralo.
Spínání od termostatu fetem a pokud mu to nenabije solár, časovačem po 19 hodině připojí na další tyč AC230V na dobití.
Teoreticky bys mohl DC poslat do impulzní nabíječky s rozsahem vstupního napětí 90-240V a pak s tím nabíjet.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standahorusice



Založen: Jan 26, 2014
Příspěvky: 119
Bydliště: Veselí nad lužnicí

PříspěvekZaslal: ne září 25 2016, 8:23    Předmět: Citovat

Děkuji Celeronu za to že je ochoten se podělit o rady. Na ten bojlér sem taky uvažoval,zapojit to na přímo na jednu spirálu.Po přečtení jaké jsou záludnosti se spínáním DC produ,napětí a s vzdáleností panelu sem se toho lekl aby to mělo ňákou cenu.Kabel od panelu dát 3x2,5 Cu nebo 5x2,5Cu a dvě žíly dát paraeně?Taky nápad dát je všechny paraelně a mám 48V 19,8A přes MPPT regulátor na 24V do baterek.Přes střídač napájet čističku 220V 60W(24Hod běží) a ostatní využít na zálohu kotle a svícení.Toto uspořádání má zase problém s dálkou kabelů.Nejdou dát baterie a střídač co nejblíže k panelům,protože střecha u bráchy je stodola se senem!!.Prosím pravopis neřešte.
Standa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17734
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne září 25 2016, 8:57    Předmět: Citovat

Paralelně je nedávej. Fy, co montovala v době boomu FVE mi tvrdila, že jak jdou mraky a na panelech se mění osvit, lítá mezi nima vyrovnávací proud a nedělá jim to dobře. Jak jsem nakoupil, tak prodávám.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
volente



Založen: Nov 18, 2015
Příspěvky: 171
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: ne září 25 2016, 10:33    Předmět: Citovat

Nevím co to je za panely, ale napětí 48V bude asi naprázdno.
Ten štítkový výkon je taky nedosažitelný v našich podmínkách, a pokud ano tak jen pár hodin v roce. Chtělo by to více informací o panelech, monokrystal, polykrystal, amorf?
Počti si tady http://forum.mypower.cz/ , a budeš vědět víc.
Ono je to nejen o panelech a jejich umístění, ale taky o regulátorech a ostatní bižuterii kolem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standahorusice



Založen: Jan 26, 2014
Příspěvky: 119
Bydliště: Veselí nad lužnicí

PříspěvekZaslal: ne září 25 2016, 20:24    Předmět: Citovat

Panel: BRISBAN BS-180S Pmax 180W, Isc 5,13A Open circuit 44,7V
Rated Voltage VMPP 36,2v

TOTO SEM OPSAL ZE ŠTÍTKU
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17734
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne září 25 2016, 20:38    Předmět: Citovat

Nojo, ale na začátku jsi dal něco jinýho. Rolling Eyes
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standahorusice



Založen: Jan 26, 2014
Příspěvky: 119
Bydliště: Veselí nad lužnicí

PříspěvekZaslal: ne září 25 2016, 21:37    Předmět: Citovat

Tímto se omlouvám.Napřed sem měl jen informace co mi dovezou,ale zkutečnost je trochu jiná.Teď mám panely fizicky doma a opsal sem štítek.Panely neprošly zkušebnou měly nižší vatáž ca 150-163W místo 180W. Takle mi to bylo zděleno
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
volente



Založen: Nov 18, 2015
Příspěvky: 171
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: po září 26 2016, 1:41    Předmět: Citovat

Tři na východ, tři na západ, trojice spojit seriově, stringy do reglu paralelně.
Regulator s Umax 150V třeba tento http://eskutr.cz/cs/solarni-regulatory/585-mppt-solar-regulator-12-24-v-tracer-45a.html.
Baterie 24V, a nějaký menší měnič, nejlépe čistý sinus tak 500-600W. I tu vodu s tím půjde přihřívat, jen je třeba bojler zapojit přes trafo 220-110V. Výkon té spirály půjde na 1/4.Spínání ohřevu dle napětí na baterii.
Baterie dle uvážení a financí, buď olovo, nebo LiFePo.

PS. Odkud jsi je sehnal, 4ks mám , a ještě bych asi 4 potřeboval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standahorusice



Založen: Jan 26, 2014
Příspěvky: 119
Bydliště: Veselí nad lužnicí

PříspěvekZaslal: po září 26 2016, 6:25    Předmět: Citovat

Děkuji za další informace.Situace se zase změnila(umě to jinak ani nejde) Smile
Konzultoval sem to s bratrem a vypadá to že nemá nic proti tomu abych panely namontoval na jeho střechu-smer jih.Taky sem dostal příslib že během 1/2 roku budou další panely.No a teť dilema počkat s celou realizací,stejně bude zima.Nebo je namontovat fizicky na střechu a nezapojit počkat na další.Nebo zatím nakoupit regulátor ? sehnat věci kolem instalace?
Taky byla zmínka dát je na jih,zapojit seriově +-270V a jak budou další panely tak je propojit pareelně k stávajícím.Jsem stoho upně vedle.Čím více čtu tím více nic nevím Very Happy
Děkuji Standa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17734
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po září 26 2016, 8:34    Předmět: Citovat

Dej to k bráchovi na jih, osaď nosníky panelů na maximální předpokládanej počet, ty vingly a držáky stojí pár kaček v porovnání s panelama, osaď co máš a rejžuj.
Nenapsals, z čeho je střecha a jakej má sklon. Pokud je to sedlovka přes 30 stupňů, pojede ti to celkem slušně i za jasnýho počasí v zimě. Za prd stojí většinou jen prosinec a leden. V březnu, když je jasno a zima, tak paradoxně vyrejžuješ stejně jako v srpnu i když máš osvit kratší ale účinnost kvůli nízký teplotě vysokou.
Udělej to hned, v zimě nepolezeš po střeše a ztratil bys půl roku rejžování. Menič si sežeň dvoustringovej na napětí co máš nyní a až seženeš další panely, tak je zapojíš do druhýho stringu.
Pokud máš bojlér s topnou keramickou vložkou, tak ti v Miřeticích udělaj spirálu třeba na 145V, prostě co si zadáš. Já tam jednou zadával dvojtou spirálu 110 / 230V pro jednoho mlynáře, co jede na historickej alternátor 110V Brown-Boveri z roku 1923. 230V tam má když není voda.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standahorusice



Založen: Jan 26, 2014
Příspěvky: 119
Bydliště: Veselí nad lužnicí

PříspěvekZaslal: po září 26 2016, 19:38    Předmět: Citovat

Díky že se mi snažíte pomoci v rozhodnutí jak využít Fe panely a máte se mnou trpělivost.Tak dle rad konečné rozhodnutí bude je dát bráchovy na stodolu.Sedlová střecha 45stupňů přímej JIH.S kámošem instalatérem sme probírali ohřev TUV a zvyklal mě.Že to nemá smysl protože Mám bojlér Dražice 250L na solár( zatím nedodělaný,ale vše už mám) a zároveň v zimě mi vodu ohřívá kotel(horní výměník v bojléru).Tak a teť co stím.Solár je montovaný na západ,ale svítí na něj od 11hod 30min. do večera.Jsem stoho zmatený.CHtěl sem co nejlépe panely využít.Pro pořádek ještě dodávám že do sítě EON neplánuji se s panely připojovat.Děkuji a mějte schovívavost s mou nerozvážností.Radši se 100x zeptám než něco udělat špatně.
Standa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
volente



Založen: Nov 18, 2015
Příspěvky: 171
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: po září 26 2016, 23:01    Předmět: Citovat

No já ti svůj názor napsal.
Dal bych to na východ a západ a celý den a celou noc s tím živil tu čističku a zálohu na kotel. V létě by to dalo i víc a potom se dá uvažovat co s přebytky. Protože 50m je na tuhle instalaci opravdu hodně a chodit řešit případné problémy k bráchovi do stodoly taky není ideální.
Mám 700W na JV více k jihu a 500W na JZ více na západ. Když přes léto svítí tak to dá i
5kWh. V tomto období a se sluncem tak 2,5-3 kWh. V zimě to bude samo horší, ale to je normální. Ale i tak si myslím že by to tu čističku v pohodě dalo, záleží na baterkách.
Musíš počítat s tím že v zimě třeba týden nesvítí, a udělat přepnutí na síť. Pak jsou baterky vybitý a když je to olovo tak jde životnost dolů kopcem (sulfatace).
Počti si na tom foru mypower a budeš mít lepší představu.
Takové panely co máš ty mám napřímo bez regulátoru na NiCd baterkách, proto jsem psal že bych ještě nějaké potřeboval na rozšíření.
Dále co se týká konstrukce pod panely na montáž tak počítej tak úplně minimum 1000,- Kč na panel, spíš o něco víc. Je to prostě drahý koníček a nevím proč Celeron mluví o rejžování, asi nemá představu. Protože první rok když to spočítáš tak ti vyjde kWh mnohonásobně dražší než nejdražší sazba od ČEZ. Prostě návratnost investice je min. 10 let. Kdo nevěří ať počítá. Toť ode mne vše.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund