Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pecka z rozvodu za chráničem 4P/25/0,03A
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12441

PříspěvekZaslal: út září 27 2016, 21:57    Předmět: Citovat

Lidi neblázněte. Testovat proudový chránič na vlastním těle je hazard se životem. Ani ten 7mA chránič proud tělem přece neomezí co do velikosti, pouze zkrátí čas jeho průchodu na jednu nebo několik půperiod překračujících tuto velikost. Zranitelná fáze tepu trvá cca 0,2s tedy nějakých 20÷30% tepové periody. "Trefit" se do této fáze tedy není příliš velké štěstí ani při jedné půlperiodě. Velikost impulzu je omezena pouze odporem těla. Exclamation
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17725
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út září 27 2016, 23:14    Předmět: Citovat

To je úplně jasný, že nezkoušet. Ten můj případ viz počátek vlákna nebyla ani pecka od 230V ale někde kolem 100-130V, to co prošlo z fáze skrz regulaci Nautily a cívku Vadasky. Pak dál do mě a přes kolena do mírně vlhký země. Nevím přesně jak se napěťově 230V na tom řetězci tří "odporů" rozdělilo. Kdybych měl dlouhý kalhoty, nebo klečel na svým oblíbeným klekátku z pěnový gumy, tak jsem to nemusel cejtit vůbec.
Spíš je to jako varování, že v nějakým poruchovým stavu klidně může být na N dost velký napětí, aby pěkně koplo.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4958
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: út září 27 2016, 23:48    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Lidi neblázněte.
A kto tvrdí že som človek?

masar napsal(a):
Testovat proudový chránič na vlastním těle . . .
Veď píšem, že na svokre, nie na vlastnom tele! Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: st září 28 2016, 8:44    Předmět: Citovat

Od té doby, co mne to drželo asi půl minuty (prsty levé ruky-levý loket) dokud mne kluci nevytáhli, se trochu bojím. Nemohl jsem mluvit, jen sípat. A těch 50Hz hrozně řve v hlavě. A pak jsem dělal jakože nic, protože majitel firmy byl zrovna v rozvodně. Tak jsem si šel radši zakouřit..
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st září 28 2016, 12:07    Předmět: Citovat

TAKJAN napsal(a):
Nemohl jsem mluvit, jen sípat. A těch 50Hz hrozně řve v hlavě...
Při podobném zážitku jsem byl schopen jenom neartikulovaně řvát a okamžitě jsem živě prožíval, jak se v elektrárně točí generátor. Vůbec se nešlo ani pohnout z místa. Proud v daném případě procházel přes obě ruce a nohy do země, několik desítek vteřin, než se vytrhla šňůra ze zásuvky. Od té doby jsem nikdy nezapoměl u televize zkusit, jestli není fáze na šasi...

Naposledy upravil Achab dne ne červenec 22 2018, 14:17, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
volente



Založen: Nov 18, 2015
Příspěvky: 171
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: st září 28 2016, 12:25    Předmět: Citovat

Jo televize to znám. Kdysi jsem kuchal starou TV Rubin 102. Poctivá kovářská práce, plechové šasi na stole a potřeboval jsem je otočit. A už to se mnou třepalo dokud jsem se neotočil a nevytrhl to ze zásuvky. Asi půl hodiny jsem nebyl schopen ruce zvednout ani na stůl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33896
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st září 28 2016, 12:44    Předmět: Citovat

Mne sa zatial dari fazu nechytat. Ale uz sa mi "podarilo" pri rozoberani vadneho spinaneho zdroja spojit prstom vyvody sietoveho elytu. Vydrzi to nabite aj niekolko dni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3499
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: st září 28 2016, 12:55    Předmět: Citovat

volente napsal(a):
Jo televize to znám. Kdysi jsem kuchal starou TV Rubin 102. Poctivá kovářská práce, plechové šasi na stole a potřeboval jsem je otočit. A už to se mnou třepalo dokud jsem se neotočil a nevytrhl to ze zásuvky. Asi půl hodiny jsem nebyl schopen ruce zvednout ani na stůl.

Nemá náhodou Rubín 102 síťový transformátor, který současně zajišťuje galvanické oddělení šasi od sítě?

_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17725
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st září 28 2016, 13:43    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Mne sa zatial dari fazu nechytat. Ale uz sa mi "podarilo" pri rozoberani vadneho spinaneho zdroja spojit prstom vyvody sietoveho elytu. Vydrzi to nabite aj niekolko dni.


Já si kdysi dávno šáhnul na anodovou čepičku elektronky EL51 v racku 150W konce do nějakýho dráťáku. Byl vypnutej ale dostal jsem prdu jako blázen. Za chodu bylo na anodách 1000V. Usměrnění dvěma rťuťovkama a filtrace ze dvou MP krabic 8M/600V v sérii. Takže prda z kondíku pouze 4M ale napětí určitě nad 800V. Několik dní mi nefungovala ruka od zápěstí k prstům...

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
volente



Založen: Nov 18, 2015
Příspěvky: 171
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: st září 28 2016, 17:10    Předmět: Citovat

Trafo to možná mělo, ale já se dotknul někde zespodu nějakých spojů. Je to asi 35 let takže tak daleko už mi paměť neslouží
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: st září 28 2016, 22:00    Předmět: Citovat

TAKJAN napsal(a):
Od té doby, co mne to drželo asi půl minuty

Achab napsal(a):
několik desítek vteřin


To je nějak dlouho ne?
Štěstí, že jste přežili hoši.




Jinak, ten chránič zkoušet, samozřejmě, pravou rukou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12441

PříspěvekZaslal: čt září 29 2016, 6:21    Předmět: Citovat

Samozřejmě nezkoušet žádnou rukou. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt září 29 2016, 7:34    Předmět: Citovat

Už jsem to tu psal dříve. V učení nás náš Mistr poslal odpojit rozvodné premixové desky na stěnách jedné místnosti a stykač nad dveřmi, vypínal rozvod v celé místnosti, prý máte to vše odpojené. Tak jsme s kámošem šli odpojovat. On šel na ty desky na stěně a já měl odpojit ten stykač. Byl jsem na štaflích a náhodou z boku. Odmontoval jsem jednu fázi a šel odpojit druhou, to bylo pořád dobré, pak jsem odpojoval třetí a nějak mi vadily ty odpojené dráty, tak jsem je chytil....... Spadl jsem na zem a jak tu píšete, nemohl jsem vůbec mluvit, celý hrudník stažený a v hlavě hrozně divný hučení. Kamarád na mě čuměl co blbnu a já jsem ze sebe podobně jako ten mořeplavec Venclovský, co nepřeplaval tenkrát ten Lamančský průplav, ze sebe dostal neartikulovaně a hlavně pomalu "To byla prda" Na prstech jsem měl vypálené puchýřky od drátů.
Tenkrát jsem s tím ani nešel k doktorovi, ale bylo mi mizerně a jak jsem tam dlouho byl připojenej, nevím, ale zdálo se to nekonečné.

Jasně byla to moje blbost, že jsem to nevyzkoušel, ale co ví nezkušenej učedník. Chyba byla hlavně, že to mistr nevyzkoušel, byl to přívod z druhé strany a poslal nás tam, že to máme odpojené. Kdybych to byl nahlásil, asi by měl pěknej průšvih, že tam nebyl s námi, ale naštěstí to byl dobrej chlap, tak jsem mu nechtěl škodit.
Dlouho mě bolelo na hrudním spojení kostí, jak to bylo v té křeči a pěkně přes obě ruce. Takže pokud jsem přežil tohle, tak asi srdce nemám tak špatné. Dalších ran za život bylo dost a ten Rubín, to mám také zkušenost. Měl jsem využitý spodek šasí s rádiem a jednou jsem se v tom hrabal a něco zkoušel. Potřeboval jsem si pro něco dojít a zakopl o přívodní šňůru a při balancování si šáhnul na kondíky, jeden byl izolovanej od kostry a už jsem ji držel. Jo, elektrikář musí vědět co se dějě v těch drátech na vlastní kůži, ne jen to slyšet že to kope. Very Happy

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: čt září 29 2016, 8:39    Předmět: Citovat

Možná to ten mistr vypnul.
Za svou praxi už jsem potkal dost jističů, který po shození prostě nevypnuly.
U třífázových byla třeba sepnutá jedna fáze.
Takže vždy po shození jističe je důležité zkontrolovat stav za jističem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt září 29 2016, 11:59    Předmět: Citovat

Victronix napsal(a):
Možná to ten mistr vypnul.
Za svou praxi už jsem potkal dost jističů, který po shození prostě nevypnuly.
U třífázových byla třeba sepnutá jedna fáze.
Takže vždy po shození jističe je důležité zkontrolovat stav za jističem.


On to právě nevypnul, on odpojil přívod k těm deskám, ale přívod do stykače, kterej byl odkrytovaný šel přívod zvenku a na tom jsem dostal tu pumelici. Ještě, že jsem stál na boku štaflí, v tom zkroucení jsem ztratil stabilitu a spadl dolů a tím se odpojil. Být na štaflích rozkročmo, tak jsem tam zůstal. Ale to co člověk cítí při tom procházejícím proudu je docela husté, v hlavě bylo asi milión čmeláku a sinusovka mě vesele kroutila. Byla to docela bezmoc, to nejde vůbec nic udělat, prostě tě to sevře do křeče a jen trpíš. Kdo to nezažil, vůbec nic o tom neví, ono se to blbě popisuje. Tenkrát mi bylo nějakých 16let a to nebyly zkušenosti s kontrolou napětí. Když jsem se trochu otřepal z té rány, tak jsem zkusil tlačítkem u dveří zapnout stykač a on sepnul, koukali jsme na to s tím kámošem jako z jara. Jo, prostě se nesmí věřit nikomu a chce to vždy zkusit zda je to bez proudu, ale to jsem teď už chtrej Very Happy

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund