Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

O TeslaColorkách s důrazem na C428 (odděleno)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so září 17 2016, 9:41    Předmět: Citovat

V době plyšáku už nám TV sloužila víceméně jen jako monitor. Děda dovezl z NSR satelitní konvertor, otec postavil přijímač, já jsem se bavil oživováním dekodérů Filmnet.

Jedním knoflíkem se naladila stanice, druhým zvuk, polechtala se cívečka na dekodéru, aby se "chytil" a hned bylo veseleji... Very Happy

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so září 17 2016, 10:06    Předmět: Citovat

Radovan_79 napsal(a):
Kolik tak přibližně ty tv stály? Vím, že Oravan stál 9500,- Kčs... Což byl v půlce osmdesátek pěkný ranec.

Ano, býval to ranec. Na telku se spořil téměř půlroční plat:
C110ST - cena 15.100,-Kčs (a to si musíš připočíst ještě úplatek min. 500,-Kčs, abys měl vůbec šanci tu telku koupit Cry ),
C416 - 16.500,-Kčs (rovněž + úplatek),
"Tvoje" C428 - ta stávala kolem 18.000,-Kčs, ale jednu dobu podražila na víc než 22 kKčs - potom se cena zase vrátila z5.
To jen ruský Rubín C381D býval (už po nějakém slevnění) za polovinu. Tchán ho kupoval v březnu 1988 za 7.500,-Kčs. Ovšem, když přišel k nám (já měl v té době fungl novou Saloru 22L35 - z Tuzexu za 4000,-TK / tzv. "bonů"), tak konstatoval: "Tak tohle je televize!" Laughing

V době, kdy býval průměrný plat cca 2.500,-Kčs, to bývaly skutečně dardy.
To si dnes už nikdo ani nechce připustit, když si z průměrného platu koupíš telky třeba tři Shocked Rolling Eyes

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=51105&postdays=0&postorder=asc&highlight=22l35&start=30

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne so září 17 2016, 10:14, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5157
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: so září 17 2016, 10:13    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
V době plyšáku už nám TV sloužila víceméně jen jako monitor. Děda dovezl z NSR satelitní konvertor, otec postavil přijímač, já jsem se bavil oživováním dekodérů Filmnet.

Jedním knoflíkem se naladila stanice, druhým zvuk, polechtala se cívečka na dekodéru, aby se "chytil" a hned bylo veseleji... Very Happy

Podle Elektoru? Wink Laughing Taky mi ještě leží doma v krásný černý krabici a je mi líto ho zlikvidovat Cry . Když si vzpomenu kolik stály součástky a jak si na tom jedinci z VAAZ mastili kapsy...Sat přijímač už jsem ani do krabice nedával, zůstal doslova na kusu prkna.

_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...


Naposledy upravil fredis dne so září 17 2016, 10:15, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7402

PříspěvekZaslal: so září 17 2016, 10:13    Předmět: Citovat

Color 110STII, tedy první Tesla s DO (dovezeným) stála ~ 18500 Kčs.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so září 17 2016, 11:19    Předmět: Citovat

Aha, no tak to je mě už jasný, proč děda tu 110ST nikdy nezapnul a používal ji jen jako podstavec pro ČB televizi. Tu TV mám dodnes. Lépe řečeno obě.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: so září 17 2016, 11:50    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
K těm cenám televizorů- naše C430 stála měsíc po plyšáku 16900Kčs.
Zajímavé. Rodiče ji kupovali v létě 1990 a stála něco lehce přes 13000,-. V AR v přehledu spotřební elektroniky pro rok 1990 je uvedena cena dokonce 12440,-. Asi došlo k nějakému zlevnění, aby lidé víc kupovali. V záruce odešel KF423, pak TV fungoval bez jediné závady 20 let. Obecně byly tyto TV asi držáky, protože tady na vesnici se jich lidi hromadně zbavovali až po konci analogu. C428 měl (a asi ještě má) strýc a rovněž mu vydržel v provozu 20 let. V dobové recenzi mu byl (tomu TV, ne strýci) vyčítán neatraktivní vzhled, ale jinak byl hodnocen kladně. Jinak, C391D stál v roce 1990 7910,- , VM 6570 19500,-. V roce 1989 stál C423 16700,-.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so září 17 2016, 13:05    Předmět: Citovat

Jsem si vzpomněl, že když mě chlapi remcali do opravy TV v hospodě, že chtějí koukat na fotbal, tak jsem jen tak a nenápadně prohodil přívody k vertikálním vychylovačkám.

Pak jsem měl chvilku klid na práci, protože většinou vůbec nechápali, co se to stalo....
Very Happy

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19502
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so září 17 2016, 13:59    Předmět: Citovat

C110STII jsem měl mnoho let, pak jsem ji věnoval a dodnes hraje denně nejméně 10 hodin.
První poruchu měla roce 1990, to jsem nahradil jasové zpožďovací vedení obvodem CTI s TDA4565 (původní vedení zpožďovalo stále méně a nemohl jsem sehnat nové). V roce 1997 jsem televizi vybavil galvanicky odděleným vstupem pro video popsaným zde v článku, protože jsem měl video s tak slabým signálem z modulátoru, že byl obraz zašuměný. Obrazovka lic.RCA Videocolor A67-701X dosloužila v roce tuším 2003 a dodnes je v ní jedna z posledních tehdy dostupných nových 671QQ22, kterou mi za cenu repasované kolega přivezl i s tou vadnou zpět z Retonu. Bylo mi blbý, koupit ještě dvě tři nové (považte, po čtrnácti stovkách, to by pro sběratele bylo dnes terno!), když už ani nechtěli sklo, měl jsem totiž za to, že mi tu cenu dali jako množstevní slevu, navozili jsme tam totiž předtím na střídačku s kolegou postupně přes 30 monochromatických obrazovek z terminálů VT310. Až později jsem se dověděl, že by mi je rádi prodali, protože tyto obrazovky 67 cm už nikdo nechtěl, a ani je nerepasovali, protože prodávali rovnou zásobu nových...
Jak je zjevné, závada zpožďovacího vedení byla možná běžnější, jen si jí mnozí diváci ani nevšimli, obrazovka, u níž výrobce tvrdil něco o zaručované stupnici šedé 15 let po 5 hodinách provozu denně nebo 8 tisících startů, tuto životnost spolehlivě překročila. A ten třetí problém vlastně byl ve videu a ne v televizi.
Takže držák, který by dnešní vývoj technologií brzdil, protože by lidi nic nového nekupovali.

Tahle telka mě přišla v roce 1985 na necelých 6 tisíc, ale jen proto, že jsem ji kupoval v jabloneckém Tuzexu za 2750 bonů. Vzal jsem Teslu, i když tam měli televize designu modernějšího a obrazovek hranatějších, třeba Panasonic, JVC, Sharp a Crown, i na takové jsem měl, jakkoli byly o nějakou tu stovku dražší, ale chtěl jsem něco, do čeho mi nebude muset nikdo pašovat náhradní díly ze Západu, kdyby něco. A ta televize chodila jedna radost.
Abych vysvětlil, jak mi vyšel tak šikovný kurs - z montáže jsem měl bony v přepočtu netto přibližně 2,15 Kčs za bon (sice to oficiálně mělo vyjít téměř přesně 1:1, ale přes polovinu výdělku v markách povinným zdaněním a převodem na bony v Živnobance zabavil erár, ostatně jako každému montérovi půjčenému západní firmě, a tedy placenému ve valutách... aneb v bance mi odečetli daně, já montoval jsem z půlky na ně... to pro ty, kdo si myslí, že okrádání občanů v této zemi je vymoženost posledního čtvrtstoletí; bylo legální od nepaměti).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3328

PříspěvekZaslal: so září 17 2016, 14:04    Předmět: Citovat

Tak ty ceny tak nějak odpovídají trvanlivosti. Dřív 6 platů a 25 let výdrž, dneska půl platu a po 2 letech záruky to chcípne nebo morálně zastará. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so září 17 2016, 15:28    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Obrazovka lic.RCA Videocolor A67-701X dosloužila v roce tuším 2003 a dodnes je v ní jedna z posledních tehdy dostupných nových 671QQ22, kterou mi za cenu repasované kolega přivezl i s tou vadnou zpět z Retonu...


Já jsem u mé TV prošel stejným postupem, jen ta bedna byla vyrobená "na západě". Ale mám normálně okno, nemůžu si vzpomenout, co to bylo za značku. Jen vím, že byla původně v hnědý dřevotřísce, a jak jsem měl tu báň venku, tak jsem ji rovnou přestříkal na černo, aby vypadala "moderněji". Když jsem ji vyhazoval, byla plně funkční, ale nahradil jsem ji OVP 28HD11 za 26kKč, což tenkrát byl taky docela ranec.

P.S. Bohužel tahle TV měla pár nedostatků, velmi rychle jsem se do ní po skončení záruky zabořil s pájkou. Ale funguje dodnes.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so září 17 2016, 16:36    Předmět: Citovat

elektrosvit napsal(a):
Michal22 napsal(a):
K těm cenám televizorů- naše C430 stála měsíc po plyšáku 16900Kčs.
Zajímavé. Rodiče ji kupovali v létě 1990 a stála něco lehce přes 13000,-. V AR v přehledu spotřební elektroniky pro rok 1990 je uvedena cena dokonce 12440,-. Asi došlo k nějakému zlevnění, aby lidé víc kupovali. ...

Ano došlo - proto se i cena toho C428 vrátila někam na původní cenu (někam okolo 18kKčs) Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so září 17 2016, 16:50    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Hill napsal(a):
Obrazovka lic.RCA Videocolor A67-701X dosloužila v roce tuším 2003 a dodnes je v ní jedna z posledních tehdy dostupných nových 671QQ22, kterou mi za cenu repasované kolega přivezl i s tou vadnou zpět z Retonu...


Já jsem u mé TV prošel stejným postupem, jen ta bedna byla vyrobená "na západě". Ale mám normálně okno, nemůžu si vzpomenout, co to bylo za značku. Jen vím, že byla původně v hnědý dřevotřísce, a jak jsem měl tu báň venku, tak jsem ji rovnou přestříkal na černo, aby vypadala "moderněji". Když jsem ji vyhazoval, byla plně funkční, ale nahradil jsem ji OVP 28HD11 za 26kKč, což tenkrát byl taky docela ranec.

Zdeňku - s touto bání by to mohla být třeba některá Salora (nákup ovšem Tuzex), anebo třeba taková "rožnovská" LIBUŠE (maďarská licence - telka v Rožnově pouze seskládaná z dovezených dílů + obrazovka Tesla Rožnov. Možná ty díly "spláceli" právě svýma obrazovkama - nwm). Jo, ale tady byla obrazovka vlastně jen 22" (nikoliv 25").
"Dederon" to snad nebyl, když píšeš západní Wink

Já rovněž nahrazoval (snad po 20-ti letech) svoji Saloru 22L35 (stejná obrazovka - jen úhlopříčka menší: 22"=56cm!) OVP-éčkem. Ale s bání 16:9 (CTV32HD11?) - která mně ovšem moc nevyšla. Zgenerálkoval jsem nějakou od zákazníka, který nechtěl akceptovat cenu opravy a raděli šel "do placky" Rolling Eyes
Dnes už máme taky (2,5 roku) placku Panasonic - ale kvůli HD-čkům!

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne so září 17 2016, 20:06, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so září 17 2016, 17:17    Předmět: Citovat

Nechám na Hilla, jestli tento příspěvek smaže, protože skutečně neklade důraz na C428 - ale všimnul sis, že vlastně všichni profi technici na EB, co si v posledních letech nějak "přičuchnuli" k servisu TV, tak utekli od zbytečně přechváleného Samsungu k Panasonicu?

Včetně mě. Zeptej se... Very Happy

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7402

PříspěvekZaslal: so září 17 2016, 18:02    Předmět: Citovat

Já C110STII sehnal v 90. roce vyřazenou z nějakého podniku a od té doby běží u rodičů dodnes. Tedy minimálně 25 let v provozu (jak často běžela předtím, netuším, ale vypadala používaně), i když nyní už jako druhá TV. Měnil jsem na tom nějaký svitek v RGB modulu a nedávno tyristor v rozběhovém zdroji. Pak už jen pár studeňáků Tesly Orava, které ale dokázaly dost otrávit život (zoxidované dráty zapájené do plošáku). Ale kdybych měl platit opraváře, nebylo by oprav vlastně tak málo.
CTI jsem do toho dal hned ze začátku taky + udělal pár drobných úprav kolem zatemňování a klíčování černé a kvůli kabelovce zvednul počet předvoleb na 16 (8 šlo volit jen z DO). Obrazovka v tom byla už Teslácká 671QQ22, žije dodnes.

Abysme se vrátili k lampovým barevným Teslám. Měl jsem podle Teslácké dokumentace doma okopírovaný PAL modul pro původní Tesla Color. Chodilo to kupodivu velice slušně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19502
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so září 17 2016, 19:03    Předmět: Citovat

Jo, máš pravdu, tady se má řešit C428, ale pouze přednostně, nikoli výhradně.

Takže čert to vem: měl jsem v parádě dvě Libuše TS4327 (to byl Videoton, řekl bych, že dodávaný hlavně pro Multiservis Ostrava, na severní Moravě a ve Slezsku jich totiž bylo nejvíc), jedna ztrácela kontakt žhavení v patici obrazovky, druhá byla neovladatelná, což byla u Libuší asi nejčastější porucha. Měly procík SAA1293 i dálkové s SAA1250, tedy ovládání kompatibilní se Salorou. Ale část obslužného programu byla z nějakého důvodu ve flash-paměti na programy. Když to náhodou zapomněla, třeba ve vlhkém bytě se to stávalo celkem pravidelně (Maďaři neuměli izolaci vn kabelu a občas to zasršelo) přestala na ovládání reagovat, nefungovalo ani ladění a televize byla vlastně mrtvá. Servisáci dlouho objednávali a osazovali pro paměť MDA2061 patici, znám jednoho zákazníka, kterému Multiservis objednal předprogramovanou paměť třikrát, než se dověděli, že k těm televizím dostali programátor, kterým to jde do té flashky znovu správně nasypat. Já jsem dělal první Libuši v době, kdy už i oni věděli, že i bez speciálního programátoru to jde postupem, který téměř nic nestojí. Šlo to totiž doprogramovat pomocí propojky tvaru U, pro kterou mělo dálkové ovládání dole dvě dírky v krytu. Po každém ťuknutí se musel tlačítky nastavit na displeji předepsaný obrázek a nakonec televizi vypnout. A pak zase třeba rok dva chodila. Některá ale zapomínala třeba co tři měsíce.
Zajímavé bylo, že se jiné obrázky nastavovaly na Libuši a jiné na Saloře...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund