Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vysavač Electrolux ZUP382 cyclonic, ovládací deska
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
karelzd



Založen: Aug 29, 2016
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: po srpen 29 2016, 17:47    Předmět: Vysavač Electrolux ZUP382 cyclonic, ovládací deska Citovat

Dobrý den,
chtěl bych vás poprosit o radu ohledně vysavače electrolux cyclonic zup3820B,PNC 903151388.
Problém je,že vysavač nejde zapnout,tlačítko ON/OFF je ok,regulace otáček taky funguje,problém je asi v ovládací desce(pokusím se přiložit foto desky i vysavače).
Zjistil jsem,že pokud propojím kontakty na triaku(je schovaný pod plastovým krytem s vývodem na připojení hadičky),sepne se motor na plné otáčky(což, jak již bylo zmíněno v jiném vlákně,někdy způsobí vyhození jističe).Po tomto zásahu vysavač opět funguje naprosto normálně,měkký start,vyp/zap,regulace,ale pouze do okamžiku,než vytáhnu vysavač ze zásuvky.Po opětovném připojení do sítě vysavač zase nereaguje a celou operaci s propojením kontaktu na triaku musím opakovat.Multimetr mám,ale proměřovat součástky bez odpájení asi nemá moc smysl a nechce se mi postupně měnit vše,co vyměnit lze.Neměl by někdo tip,která součástka by to mohla způsobovat?



ovládací deska electrolux cyclonic.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ovládací deska electrolux cyclonic.jpg
 Velikost:  282.44 kB
 Staženo:  211 krát


electrolux cyclonic.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  electrolux cyclonic.jpg
 Velikost:  49.62 kB
 Staženo:  104 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovar



Založen: Oct 03, 2010
Příspěvky: 1689
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

PříspěvekZaslal: po srpen 29 2016, 21:36    Předmět: Citovat

Vyfoť tu desku ještě z druhé strany. Může být v háji kurvítko !
Ten žlutý kondík co je tam naležato. Změř jeho kapacitu.

_________________
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
karelzd



Založen: Aug 29, 2016
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: po srpen 29 2016, 22:13    Předmět: Citovat

Děkuji za rychlou reakci,přikládám fotku desky z druhé strany a jen se asi blbě zeptám,je to odrušovací kondenzátor? A musí se pro změření odpájet od desky?


ovládací deska 2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ovládací deska 2.jpg
 Velikost:  247.84 kB
 Staženo:  170 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
007
Moderátor


Založen: Nov 11, 2003
Příspěvky: 220
Bydliště: střední čechy

PříspěvekZaslal: po srpen 29 2016, 23:54    Předmět: Citovat

Taky bych vsadil na ten ležetý žlutý kondík. Jeho kapacitní proud napájí elektroniku vysavače. Tyto kondiky se rádi nedestruktivně prostřelují, tím jim klesá kapacita a jejich kapacitní proud nestačí pro napájení integrovaného obvodu. Při měření kapacity je třeba odpájet alespoň jeden vývod kondenzátoru a raději ho před měřením na chvilku zkratovat, aby na něm nezůstalo zbytkové napětí, měřáky to nemají rádi. Je to častá závada u bezdrátových zvonků, bezdrátových zásuvek a kuchyňských robotů, těch kondiků jsem vyměnil už hodně. Problém bývá sehnat kondík se stejnou kapacitou a na stejné napětí (minimálně 250 V AC) a se stejnou velikostí. Většinou je ten nový kondík větší a musí se tam nabastlit.
_________________
007
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: út srpen 30 2016, 0:08    Předmět: Citovat

Podobnou poruchu už jsem viděl na DPS časovače elektrické varné trouby. Kondenzátor nebyl nijak vybuchlý ani viditelně poškozený, ale jeho kapacita významně poklesla, takže MCU měl moc malé napájení a blbnul. Po výměně kondenzátoru už to zase funguje.
citace:
je to odrušovací kondenzátor?

Ne, je to srážecí kondenzátor asi 330nF až 680nF, dost podobně to funguje v tomto napáječi.



LED na 230V.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  LED na 230V.gif
 Velikost:  4.07 kB
 Staženo:  159 krát


_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út srpen 30 2016, 6:43    Předmět: Citovat

Jojo Pepo , věc ze strany jedné není stejná , jako z druhé !! Omaluj si alespoň napájení . Takové věci potom pouštím přes žárovku .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
karelzd



Založen: Aug 29, 2016
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: út srpen 30 2016, 18:42    Předmět: Citovat

Tak jsem kondík odpájel.Jak píšete,na první pohled poškozený není.Na multimetru sice funkci měření kapacity kondenzátorů(F) mám,ale změřit neumím :(.
Tak jsem zkusil na vybitým kondíku změřit odpor(max. rozsahem 200M) a odpor stoupal,poměrně rychle až k " 1 ",pak jsem změřil napětí a to bylo cca 2,5V a rychle klesnulo k " 0 ".To vypadá,že se kondík nabije,ale na malou kapacitu a to nestačí k napájení desky,jak jste psali.Je to tak možné chápat,nebo je moje dedukce zcestná?
Hodnoty kondíku vyfotit nedokážu,ale X2 tam je,334 (K)znamená pravděpodobně kapacitu 330 nF?,250V-275V střídavé,ještě nějaká norma.
Jediné,co jsem našel na netu je :

GES http://www.ges-electronics.com/cz/odrusovaci-kondenzator-foil-330n-275vac-10-x2-rm22-5-GES05400856.html
nebo
GM http://www.gme.cz/foliovy-kondenzator-cfac330n-rm22-5

Přesně jak píšete,oba jsou větší,než ten původní,ale je zajímavé,že na desce je ještě jeden pájecí otvor přesně na tento větší kondík.
Vím,že bez fotografie původního kondíku je to věštění z koule,ale myslíte si,že podle hodnot,které jsem z kondíku odečet by bylo možné některý z kondíků z GES,nebo z GM použít,aniž bych odkouřil ještě něco jiného?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út srpen 30 2016, 19:12    Předmět: Citovat

Napiš, co máš za multimetr - změřit ten kondenzátor (který má mít 330nF) tak těžké není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
karelzd



Založen: Aug 29, 2016
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: út srpen 30 2016, 19:54    Předmět: Citovat

Mám "Digital multimeter DT9205A" ,rozsah 20,200nF-2,20,200uF.
Černou mám ve zdířce COM, Červenou mám ve zdířce V/ ohmy (další dvě zdířky jsou na mA a druhá 20A.
Nastavil jsem rozsah 2uF a nic mi to neukázalo :)
+ - na tom kondíku vyznačený není,tak předpokládám,že je to jedno?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovar



Založen: Oct 03, 2010
Příspěvky: 1689
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

PříspěvekZaslal: út srpen 30 2016, 19:56    Předmět: Citovat

Vždyť jsem psal že je tam kurvítko.
Dej nový a poběží to. Very Happy

_________________
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út srpen 30 2016, 20:06    Předmět: Citovat

U tohoto multimetru se měří konenzátory mezi svorkama "mA" a "COM" - na multimetru i v návodu je to popsané.

to, že tyto kondenzátory jsou kurvítka je docela jeasné, ale není od věci zkusit na tu závadu doopravdy přijít měřením - ve vysavačích k tomu totiž až tak moc často neodchází. Narozdíl od jmenovaných případů (kuchyňské přístroje, bezdrátové zvonky, spínané zásuvky, a podobně) nebývají vysavače zapojené nonstop v zásuvce, takže poločas chcípnutí kondenzátoru je docela dlouhý - občas podobné elektroníky kuchám a tyto kondenzátory bývají v pohodě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stevo59



Založen: Jun 16, 2007
Příspěvky: 468
Bydliště: pod Tatrami

PříspěvekZaslal: út srpen 30 2016, 20:06    Předmět: Citovat

citace:
Černou mám ve zdířce COM, Červenou mám ve zdířce V/ ohmy

Ak sa nemýlim, na meranie kapacity má ten merák iné zdierky, také obdĺžnikové s pružnými kontaktami, do ktorých sa kond zasunie.

_________________
...kábel odrezaný na presnú dľžku je nutne krátky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
karelzd



Založen: Aug 29, 2016
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: út srpen 30 2016, 20:26    Předmět: Citovat

Děkuju za návod na měření kapacity,je to tak,měl jsem to ve špatných zdířkách :).Teď mi to ukazuje kapacitu 173nF,dá se z toho usuzovat,že má cca poloviční kapacitu a to nestačí k napájení desky?
Zítra se zkusím zastavit v GES prodejně a koupím tento kondík:
http://www.ges-electronics.com/cz/odrusovaci-kondenzator-foil-330n-275vac-10-x2-rm22-5-GES05400856.html
(jiný vhodný jsem nenašel) a dám vědět,jestli to zabralo.
Zatím vám všem moc děkuju za příspěvky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stevo59



Založen: Jun 16, 2007
Příspěvky: 468
Bydliště: pod Tatrami

PříspěvekZaslal: st srpen 31 2016, 9:16    Předmět: Citovat

Mám ho teraz pred sebou a je to tak, ako som písal-má extra zdierky na Cx. Je to však zrejme starší typ, než ten vyobrazený v manuáli. Š.
_________________
...kábel odrezaný na presnú dľžku je nutne krátky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st srpen 31 2016, 14:57    Předmět: Citovat

A nebo spíš máme oba pravdu - pod označením "DT9205A" se vyrábí celá řada multimetrů, které na první pohled vypadají stejně, ale liší se v detailech - jak v rozsazích, tak v zapojení měření kondenzátorů, tak i v dalších funkcích (měření tranzistorů, fuknce "hold" a pod.) - je to podobné, jako u základních 3 a půl místných multimetrů DT830.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund