Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Lednička Ardo - rozbitá ?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
IJK



Založen: Oct 27, 2014
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: po srpen 22 2016, 10:25    Předmět: Lednička Ardo - rozbitá ? Citovat

Prosím o radu. Máme ledničku Ardo z roku 1997, nahoře má mrazák, dole chladnička oboje má samostatné dvířka a je vybavena automatickým odmrazováním. Nikdy nebyla rozbitá.

Minulý týden v noci to udělalo za sebou tři rány, že se tam až otřásly potraviny a do rána vytekla (část chladničky, mrazák ne). Po otáčení regulačním kolečkem nic, ale asi za deset minut se rozběhla. Od té doby jde i vypíná.

Ale na zadní stěně (uvnitř) v části chladnička se při zapnutí vytvoří vrstvička ledu a při vypnutí tato vrstva zase roztaje. To dříve nedělala tato vrstva tam byla pořád. Je rozbitá ? Eventuelně co ? Mám něco proměřit ?

Zatím jsem změřil : teplota v chladničce (regulační kolečko na stupni 3)
10 °C, teplota v mrazáku - 19°C, doba vypnutí 1h - 1h 32 min., doba zapnutí asi 3 h.

Moc děkuji za odpovědi IJK
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nagant



Založen: Nov 11, 2005
Příspěvky: 1064
Bydliště: Hradec Králové

PříspěvekZaslal: po srpen 22 2016, 12:18    Předmět: Citovat

Kde měříš tu teplotu v chladničce?
(10°C je na některé potraviny dost, dobrá teplota je to tak v kaslíku na zeleninu).

Zkus dát vyšší chladicí stupeň a sleduj teploty.

Ty doby vypnutí a zapnutí jsou tedy dost dlouhé, tak to bylo vždy?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
IJK



Založen: Oct 27, 2014
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: po srpen 22 2016, 12:47    Předmět: Citovat

Děkuji za odpověď !

Těch 10°C jsem měřil nejdřív nahoře v části kde je termostat a potom dole kde je ta zelenina taky 10°C. Snažil jsem se aby sonda byla ve vzduchu.

Možná doba zapnutí byla dříve kratší, ale těžko říct, když to bylo v pořádku tak jsme to nepočítali.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po srpen 22 2016, 15:55    Předmět: Citovat

19 let je slušná životnost. Už může být opotřebovaný kompresor. Třeba kvůli tomu, že kvůli netěsnosti unikla část chladicí kapaliny.
_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
IJK



Založen: Oct 27, 2014
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: po srpen 22 2016, 17:34    Předmět: Citovat

Děkuji za odpověď !

To bych právě chtěl zjistit, jestli to je kompresor nebo únik chladiva. Trochu jsem to teď na internetu pročítal a zjistil jsem, že přitom paradoxně se sníží teplota v mrazáku a zvýší v chladničce. Tady je - 19 °C tak se, ale možná zas tak nesnížila.

Může to, ale také způsobovat závada na automatickém odmrazování. Tato má V kanálky a odtok z chladničky. Někde to funguje, že se po vypnutí motoru stačí sami odmrazit, někde bylo topné těleso možná se samostatným termostatem. To by se opravit dalo.

Jak to vypadá tak termostatem co ovládá motor to není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po srpen 22 2016, 17:38    Předmět: Citovat

Mě tohle dělá stará Calexka - vždycky po zapnutí chlazení/mražení se po pár vteřinách ozve rána. Docela dlouho mě trvalo, než jsem zjistil, že to dělá lednička, hledal jsem to jinde, protože jsem si toho všiml hlavně v noci.

Těžko říct, co to je, ale asi prasklá kastle a při natlakování někde něco křupne, načež to opět zamrzne. Ale dělá to už spoustu let, tak ať si klidně praská.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
IJK



Založen: Oct 27, 2014
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: čt srpen 25 2016, 7:35    Předmět: Citovat

Znova jsem to měřil a tentokrát jsem použil malý venkovní teploměr, který jsem pověsil na nit do nejchladnějšího místa v ledničce.

A při stupni 3 vypíná při 5 °C a zapíná při 11,5 °C. Časy tak jak jsem uváděl : doba vypnutí asi 1h, doba zapnutí 3 h. Po 1 h se těch 11,5 °C sníží na 7 °C.

Při stupni 4 už nevypíná vůbec, ale teplota paradpxně 6,5 °C, možná ovlivněno tím jak se do ní chodí.

Teď zkouším stupeň 5 maximum.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31829
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt srpen 25 2016, 11:40    Předmět: Citovat

Ránu dělá i motorek kompresoru - visí na pružinách a když jsou starý a unavený, motorek při zapnutí nebo vypnutí vinou změny reakce vykejvne a uhodí zevnitř do tý nádoby...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
IJK



Založen: Oct 27, 2014
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: čt srpen 25 2016, 12:10    Předmět: Citovat

Tak jsem to nechal běžet 4,5 h na maximum bez otvírání dveří a dosažená teplota 2,5 °C.

Sice jsem napsal, že asi ne. Ale myslím jestli není rozbitý termostat, že spíná při 11,5 °C (u stupně 3).

Termostat by měl fungovat jen jako spínač ? Tedy, že nezáleží na nastaveném stupni pokud je sepnutý a pokud by ovlivnil nějak motor tak by tam byl třeba přechodový odpor ?

Ty rány to udělalo jenom tři a pak to do rána nešlo vůbec, po zatočení termostatem se asi po deseti minutách motor rozběhl, teď to už nedělá. Mně to přišlo jako by se měl spustit motor a ten byl zaseklý (myslím jenom sluchový vjem).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9763
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt srpen 25 2016, 18:09    Předmět: Citovat

Ahoj.
jestli má zvlášť motor pro lednici a zvlášť pro mrazák, udělej následující:
Vyřaď mrazák - teda pokud to jde nějakým regulátorem, či spínačem, nebo počkej až zdechne. Pokud je mrazák v pořádku a funguje, bude v něm pár minut po vypnutí šplouchat médium. Počkej až "šplouchání" přestane a jakýmkoliv způsobem rozjeď lednici (vytoč termostat nadoraz). Nech ji běžet minimálně 5 minut a pak ji vypni. Pokud uslyšíš "šplouchání a syčení", tak je okruh v pořádku a dochází k vyrovnávání tlaků přes kapiláru, stejně jako u mrazáku. Pak vše vrať do původního stavu - nastavení a spínače vrať do původních hodnot.
Pokud chceš měřit, teploměr přitiskni přímo na výparník - poslední dobou je to u lednice právě zadní stěna vnitřku.
Ty rány Ti možná udělaly drobný výpadky proudu, kdy se přerušil chod kompresoru během jeho dlouhodobější práce, ale ještě se nestihl úplně zastavit. To nejspíš tlak chladiva nějak "hodil pístem", až se agregát kompresoru mázl o hrnec (ty mikrovýpadky jsou dost nebezpečný, ne nadarmo se používá "doba odpočinku, kdy se kompresor nedá u vysoušeče vzduchu po vypnutí nahodit, dokud se nevyrovnají tlaky před a za kompresorem)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9763
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt srpen 25 2016, 18:14    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Mě tohle dělá stará Calexka - vždycky po zapnutí chlazení/mražení se po pár vteřinách ozve rána. Docela dlouho mě trvalo, než jsem zjistil, že to dělá lednička, hledal jsem to jinde, protože jsem si toho všiml hlavně v noci.

Těžko říct, co to je, ale asi prasklá kastle a při natlakování někde něco křupne, načež to opět zamrzne. Ale dělá to už spoustu let, tak ať si klidně praská.

Naše bývalá Calexka "střílela" při vypnutí kompresoru. Bylo to, jako když Ti spadne na zem kilový závaží. Pokud Ti tam něco rupne během chodu, nejspíš jde o blbou dilataci, jak se roztahuje měděný potrubí na srážníku..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
IJK



Založen: Oct 27, 2014
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: út srpen 30 2016, 9:50    Předmět: Citovat

Děkuji za odpovědi !

Motor je jen jeden.

Jak dlouhé by měly být ty doby odpočinku ?

Co bych měl naměřit za teplotu na zadní stěně chladničky pokud by to bylo v pořádku ?

Jaké máte doby chodu a doby vypnutí ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9763
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út srpen 30 2016, 18:01    Předmět: Citovat

U lednice by to mělo být kolem 5 minut. U starších lednic to bylo ošetřeno pouze nadproudovou ochranou - lednicový kompresor se natlakovaný nerozběhne. Proto ta nadproudová ochrana (Bimetalový termostat s topnou spirálkou, kterou procházel provozní proud kompresoru - nadproud ji záhřál natolik, že termostat vypnul) vypínala několikrát, než se tlaky vyrovnaly na hodnoty, kdy se už rozeběhl.
Jak je to teď netuším.
když přitiskneš čidlo teploměru na výparník (ta zadní stěna vnitřku) musíš zjistit pokles teploty krátce po zapnutí - kryje se se zvýšením hlučnosti, kdy začne proudit tekutý chladivo a ve výparníku vřít - systém dosáhl provozních tlaků. Na zadní straně lednice by jsi měl pozorovat nárůst teploty Markantní je na výstupní trubce kompresoru, co vede do toho chladiče - kondenzátoru (většinou je to celá zadní vnější strana lednice)
Máš tam nějaký elektromagnetický ventily, co přesměrovávají tok chladiva do mrazáku, nebo do lednice podle potřeby? (lednice i mrazák má svůj nastavovací prvek), nebo je to odvozený od lednice? (žádný jiný nastavovací prvek -průtok chladiva je nastaven poměrově mechanicky napevno)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
IJK



Založen: Oct 27, 2014
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: st září 07 2016, 8:22    Předmět: Citovat

Tak jsem to změřil na zadní straně chladničky v nejhornější poličce. Přesnost nebude nic moc, měřil jsem to multimetrem a ten má ± 1°C, sondu jsem držel rukou při otevřených dveřích. Proč je tam skok okolo 5 minuty těžko říct.
0 1 5 6 10 30 (minut)
-7 0 - 1 3 15 (°C) po vypnutí
17 6 12 10 2 -2 po zapnutí

Dalo by se podle toho říct zda nedošlo k úniku chladiva nebo není porucha v motor-kompresoru ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9763
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt září 08 2016, 18:23    Předmět: Citovat

To měření je nějaký divný. To by chtělo měřit se zavřeným mrazákem a čidlo nějak opatrně přichytit poblíž čidla originál termostatu. Pokud to má aktívní odmražování, tak je možný, že se Ti zbláznila regulace toho topnýho tělesa. Zkus to ručně odmrazit (materiál uskladní bokem) vypnutím. Potom, pokud to jde, tak to automatický odmražování vypni, nebo bezpečně odpoj to topítko a zkus to znovu změřit. Podle mě to má po vypnutí krátce zatopit, aby sjel led a pak vypnout. A vůbec, zkus sem napsat přesný typ tý lednice.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund