Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Plasty v a na starých přístrojích (odděleno)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2016, 19:03    Předmět: Citovat

Akcent nebyl na svou dobu špatný i když citlivost na VKV nebyla oslnivá. OC tehdy museli vybírat. Nepříjemné byly kapacitní trimry ve VKV jednotce, jejichž část byla na plošném spoji - při slaďování měly tendenci přeskakovat. Nebyl moc vhodný pro KV - několik pásem v jednom rozsahu, takže ladění bylo i přes převod dost ostré.
Podědil jsem ho a celá 80. léta hodně používal, takže dostal zabrat. Mechanicky mi postupně odešly všechny knoflíky - byly z umělé hmoty, která zkřehla a popraskala. Taky se začal odlupovat popis stupnice a nakonec jsem na něm udělal dost úprav, takže veterána už z něj zpátky neudělám. Škoda... Stupnice samotná byla zajímavá - měla dvě ručičky na jednom lanku, které se ale pohybovaly jen po své polovině délky. První ručička ukazovala DV a SV, druhá KV a VKV.
První rádio s VKV to nebylo, jen první tranzistorák.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2016, 19:38    Předmět: Citovat

xsc:
Díky za zajímavé zkušenosti. Wink Měl jsem samozřejmě na mysli přenosný tranzistorák, jako stolní rádio bylo první Kvarteto a stolní tranzistor až Galaxia. Zajímavé je, že ty plasty zkřehly tak "brzy". Nedávno jsem renovoval Doris a z těch plastů jsem měl strach, ale kupodivu zkřehlé nebyly. Nebo že by to byla jiná hmota? Stern je velmi podobný. Na VKV citlivost taková normální, na KV a SV výborná ale rovněž to "ostré" ladění. Přednes perfektní díky dřevěnému kufříku a velkému eliptickému reproduktoru. Výstupní výkon 1 W, bohužel tomu úměrná spotřeba. Hloubková i výšková tónová clona, osvětlení stupnice. Překvapilo mě, že po 50 letech v něm nebyl vadný jediný elektrolyt. Musel jsem vyleštit podřenou stupnici, vyrobit ulomené držadlo a jeden kontakt v bateriovém kontejneru (byl zkorodovaný).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2016, 20:35    Předmět: Citovat

Dorise jsem měl taky a plast mi přišel trochu jiný. U Akcenta byl problém v místě, kde se knoflík nasazoval na hřídel - jak potenciometr hlasitosti, na kterém bylo zapínání, tak přepínač rozsahů šly po čase trochu ztuha a tak se to v tom místě vylomilo. Knoflík ladění, které velký mechanický odpor nekladlo, vydržel dlouho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2016, 21:39    Předmět: Citovat

xsc:
Jasně, chápu. Asi ten plast bude fakt jiný. Přepínač rozsahů předpokládám problémy nedělal. V Dolly a v Menuetu je podobný (ne-li stejný) a chodí dobře i dnes. Doris mě velice příjemně překvapil. Očekával jsem chrchlátko a on hraje jak blázen. Very Happy Závady: studený spoj a rozjustovaný kontakt ve sluchátkové zásuvce. Dokonce si do něj někdo dodělal dlouhé vlny. Very Happy Tuto úpravu jsem dal pryč, zůstal jen výřez v boku zadního krytu, naštěstí to není moc vidět.

Jinak se všem omlouvám za OT.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2016, 9:58    Předmět: Citovat

Když tu máme samostatné vlákno o plastických hmotách (díky, Hille), tak přidám ještě několik postřehů:

1. stereofonní přijímač Sólo 638A- zde dochází na namáhaných částech skříňky, zejména nálitcích pro vruty, k praskání a doslova drolení materiálu. Plast jde slepit sekundovým lepidlem, ale při opakovaném namáhání se ulomí kousek vedle. Zkusil jsem nahřát původní vrut a proříznout závit do větší hloubky a následně sešroubovat přístroj delšími vruty, což se podařilo. Nevíte někdo, co je to za hmotu? Přístroj je to poměrně mladý, je mu "jen" 27 let.

2. magnetofon B70, konkrétně tmavě modrý- tady se i po letech nic neláme, ale po zahřátí na provozní teplotu vydává přístroj takový slabě štiplavý zápach. Nevím, k čemu bych jej přirovnal. Není moc silný, ale pracuje-li magnetofon delší dobu v uzavřené místnosti, tak už docela cítit je. Very Happy Naopak magnetofony řady B4 voní docela příjemně a nezaměnitelně. Zde je asi zdrojem izolace vodičů.

Když si na něco vzpomenu, tak ještě doplním.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19518
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2016, 10:28    Předmět: Citovat

Magnetofony řady B4, kterým pod víkem zůstaly delší dobu pásky 3M Schotch, dlouhé roky voní po kávě, samozřejmě ohřáté jsou cítit víc.
Pokud jde o řadu B70, u té jsem si nějakého zápachu ani vůně nikdy nevšiml, tedy pokud nebyly z nedostatku čistého lihu nebo isopropanolu čištěné slivovicí. V tom případě nějakou dobu skutečně voněly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2016, 10:29    Předmět: Citovat

Na Sólu hlavně bývají vždy všechny plastové části úplně žluté. To rádio je opravdu tragické, jak konstrukcí, tak použitými materiály. Kdyby však měl někdo pěkné nezažloutlé, měl bych o něj zájem pro sbírku HRČS.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2016, 11:14    Předmět: Citovat

Hille, po slivovici to určitě nevoní (a ani ji a nic podobného k čištění nepoužívám, jen isopropanol). Skutečně je to takový slabý lehce štiplavý zápach. Když jsem během zkoušky měl magnetofon zapnutý bez krytu, tak se ten zápach neobjevil, takže uvnitř určitě původ nemá. S těmi Scotchkami mám stejnou "čichovou" zkušenost- používám je rád, protože i po mnoha letech mají dobré vlastnosti.
Lukas-Peca napsal(a):
Na Sólu hlavně bývají vždy všechny plastové části úplně žluté. To rádio je opravdu tragické, jak konstrukcí, tak použitými materiály. Kdyby však měl někdo pěkné nezažloutlé, měl bych o něj zájem pro sbírku HRČS.
Pokud bylo někde na sluníčku, tak jo. A to není problém jen Sóla, žloutnou i jiné původně šedé či bílé přístroje. Duetta, Alta, šedé B70, Unisona a další. Rovněž "mléční" původně průhledná okénka stupnic. Ale jinak s Tebou nesouhlasím. Můj kus je velmi zachovalý, nic není zežloutlé, jen je lehce setřený potisk síťového tlačítka a lehce odřená skříňka pod ním. Při renovaci jsem narazil na jeden vadný elektrolyt v koncáku v pravém kanále a dva vadné v obvodech korekcí a bylo nutné napružit sběrací kontakty u potenciometrů předvoleb. Jinak mu nebylo nic. Hraje pěkně, nerozlaďuje se, citlivost výborná. Jedinou výhradu bych měl k ladicí stupnici, ta je skutečně spíše orientační. Koupil jsem jej kdysi na Aukru asi za páďo. Wink Samozřejmě pokud ho máš ze sběru, tak se není čemu divit. Dobrou věc takovéto kategorie vyhodí málokdo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2120
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2016, 11:29    Předmět: Citovat

všimli jste si také jako já že pokud zůstane delší dobu na něčem plastovém síťová šnůra tak ta vyžere na plastu rýhu jako kdyby byla horká. Dělali to především ty staré 3 žilové světlešedé z kabla co byli u mnoha tesláckých zařízení (mívali je i pračky a další spotřebiče) ale i moderní černé (dvojžilové) to také umí.
Pokládám si otázku zda-li to nemůže po letech způsobit igelitová fólie do které se ledacos balí? Vše nemohu mít vystavené v regálu, a hlavně zařízení s nějakou mechanikou je dobré mýt zabalené proti prachu.
takže jestli skladovat v igelitu nebo ne ?
také se bojím těch modrých igelitových pytlů na odpadky aby na věcech nezanechali neodstranitelně barvu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19518
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2016, 11:38    Předmět: Citovat

Měkčidla v PVC jsou mrchy - hlavně se odpařují a migrují do jiných plastů.

Asi nejméně těm přístrojům uškodíš kapucemi z bílého plátna, ať už bavlněného nebo lněného. Jde to vyprat a prach se skrz dostává špatně.
Jo, a vyprat už před před šitím, radši dvakrát. Ať se srazí dřív, než ty centimetry budou natvrdo a budou chybět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33896
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2016, 11:47    Předmět: Citovat

Plasty leptaju aj niektore dnesne kable - tie najhorsie. U kvalitnejsich som si to nevsimol.

Folie na potraviny alebo na palety (asi je to rovnake) by mali byt bezpecne.
Neodporucam pouzivat ekologicke "igelitky" - po roku sa to rozpadne na milion kuskov a je z toho hrozny bordel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Charos



Založen: Oct 16, 2009
Příspěvky: 800
Bydliště: u Chrudimě

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2016, 11:49    Předmět: Citovat

Nedávno při likvidaci půdních zásob hraček z dětství jsem také zjistil rozleptané plasty (polystyren) při kontaktu s gumovými hračkami. Svedl bych to tedy na změkčovače v PVC (kabel) či gumě, které se prosákly do tvrdého plastu a udělaly, co měly...
Barevné PE pytle opravdu některé barví (špatná zkušenost s červenými), ale není problém přeci koupit bezbarvé (průsvitné), nebo věci předtím zabalit do tenkého balicího papíru...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2016, 13:44    Předmět: Citovat

Problém taky bývá s gumovými řemínky a obecně s pryžovými prvky. Zatímco ty staré zteřely a přetrhly se, některé nové se naopak změní v černé bláto, které jde docela špatně očistit. A kapitolou samou pro sebe jsou věci po kuřácích. Lepkavý žlutý nános jde z povrchů jen velice těžko a po zahřátí daný přístroj páchne jak čtvrtá cenová.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9763
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2016, 14:35    Předmět: Citovat

Ahoj, s těma káblama to dělá i dnes - zkus omotat u PS2, nebo USB klávesnice kabel okolo tý klávesnice a dej ji na měsíc do skříně. A budeš tam mít "vypálený" žlábky.
některý ty starý "gumový průchodky" ze světlýho plastu zvazelinovatěly, nebo se změnily v prášek.
"bomba" pak byla případně použitá průmyslová "leukoplast", co se prodávala pod názvem "kobercová páska" - to lepidlo bylo úžasně lepkavý a šlo blbě dolů
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33896
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st srpen 03 2016, 14:43    Předmět: Citovat

Mnoho klavesnic mam (alebo som mal) omotanych kablom a len tie najvacsie smejdy sa naleptali.

To cierne blato robia aj niektore stare gumicky - napr. som to mal vo Walkmane z 80. rokov. Uzasne sa to cisti... Zaujimave, ze niektore su stale OK - kazetak National Panasonic mnoho rokov odlozeny - zapol som a fungoval.

Mam tu v robote jeden monitor, co som asi pred 2 rokmi opravoval, ale uz ho nechceli naspat. Stale smrdi od cigariet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund