Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

časovka BP4646
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: so září 03 2016, 16:53    Předmět: Citovat

Ivan_Ryger: Zdravím, tak jsem to dnes zkoušel a dopadlo to takhle:

Při 50Hz synchronizaci je na kolektorech E210 a E218 obdelnik (na E210 asi 5Všš a na E218 asi 2Všš) a na E220 byly jehlové impulzy. Tak jsem pohl tím trimrem R103 a osciloskop zasynchronizoval. Ale až jsem tam potom připojil na vstup osciloskopu sinus tak ten se mi nepodařilo zasynchronizovat. Takže 50Hz synchro opět funguje ale jen při obdelnikovem signalu na vstupu (sinus ani trojúhelník z generátoru NE!).

Při INT a EXT synchronizaci je na kolektoru tranzistoru E210 jen nějaký slabý šum a v tom jako kdyby nějaké slabě svítící jehlové impulsy.

Na tom kontaktu na boku jednotky je signál stejný jako na vstupu vertikálního zesilovače. Takže ten signál z toho plechu jde do časové základny. Zkoušel jsem, jestli to jde na tom plošném spoji dál do obvodů, a ANO JDE.

Nevíte prosím tedy kde je chyba? Děkuji moc.

PS: Když jsem měl jednotku venku, a omylem se mi odpojil ten kabel připojený na ten boční třecí kontakt tak mi přestala fungovat 50Hz synchronizace. Když jsem to vrátil zpět tak zase začala fungovat. Já jsem myslel, že je tam ten kontakt pro interní synchronizaci a ne že to má vliv i na 50 Hz synchronizaci... ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: so září 03 2016, 17:06    Předmět: Citovat

v každom prípade, na tom diferenčnom zosilňovači by ste mali mať obdĺžnikové pulzy, ktoré zabezpečia synchronizáciu. Pokiaľ tam nie sú, treba skúsiť zatočiť potenciometrom synchronizácie. Mali by sa objaviť. V prípade, že privádzate na Y vstup sínusový signál alebo trojuholník, pri točení potenciometra synchronizačnej úrovne by sa mala meniť šírka týchto obdĺžnikových pulzov.
V prípade, že tieto pulzy sú prítomné pri 50 Hz synchronizácii, je to fajn. Ak ale v ostatných režimoch nie sú prítomné, môže byť chyba v zaoxidovaných kontaktoch prepínača synchronizácie alebo v synchronizačnom predzosilňovači (tranzistory pred diferenčným stupňom). Skúste priviesť obdĺžnik z kalibrátora na vstup externej synchronizácie, prepnúť osciloskop do režimu externej synchronizácie a pozrieť sa, či obdĺžnik prechádza prvými stupňami sync. predzosilňovača.

Pri tomto osciloskope je dobré tiež povyťahovať tranzistory z pätíc, premerať ich priechody, či sú OK a naspäť ich zasunúť. Postriebrené pätice bývajú totiž silne zoxidované (čierne).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: čt září 29 2016, 16:17    Předmět: Citovat

Ivan_Ryger: Zdravím, přišel jsem na zajímavou věc:

Ten knoflík volby synchronizace má špatně natočenou ukazovací rysku. Přišel jsem na to tak, že když mám ten knoflík v poloze 50Hz, tak je před tím diferenčním stupněm stejný signál jako na vstupu Y. A při odpojení třecího kontaktu na boku jednotky, přestane osciloskop synchronizovat. A když je knoflík v poloze EXT, tak je na tom diferenčním stupni signál o frekvenci 50Hz.

Takže je to takhle:

Knoflík v poloze 50Hz sync=INT sync ve skutečnosti
Knoflík v poloze EXT sync=50Hz sync ve skutečnosti
Knoflík v poloze INT sync=EXT sync ve skutečnosti

Prostě ten knoflík někdo špatně nasměroval.

Takže mi funguje jenom INT synchronizace (NE 50Hz JAK JSEM SI CELOU DOBU MYSLEL).

Tak by mne prosím zajímalo, jestli má smysl opravovat 50Hz synchronizaci, když většina modernějších osciloskopů má jenom INT synchronizaci a EXT(kterou bych stejně k ničemu nevyužil)?

A ještě bych se chtěl zeptat jak zprovoznit č.z. B, tam svítí na obrazovce pouze bod. Děkuji.

PS: Prepínač volby synchronizace jsem už vyčistil 60% lihem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: pá září 30 2016, 14:22    Předmět: Citovat

S tym 50 Hz synchro by to mala byt len malickost. Zo zadu nozoveho konektora je privedenych 50 Hz zo zdroja.
Co sa tyka c.z. B, nemam momentalne schemu pred sebou. ta by mala byt v rezime Mix spustana synchro pulzom, ktory vznika porovnavanim piloviteho priebehu c.z. A s napatim nastavenym 10-otackovym aripotom. V rezime B by sa mala dat spustit vonkajsim EXT sync pulzom do horneho BNC konektora.

Problemom je, ze tu je trocha inak ovladany S-R kolpny obvod povolujuci cinny beh. Musim to pozriet do schemy. Skusali ste v tomto kanali priviest externu synchronizaciu a a nastavit pracovny bod tunelky v generatore casovej zakladne? Synchronizacny zosilnovac B vam pracuje? nieco sa mi matne vybavuje, ze ak nefunguje ten delay komparator, casovka B moze mat tiez problem, no nie som si teraz isty. Nemam dnes pristup k scheme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: pá září 30 2016, 15:15    Předmět: Citovat

Ivan_Ryger: Dnes jsem ještě zjistil že když přivedu na vstup Y sinus o frekvenci kolem 1MHz, tak se vrcholy te sinusovky rozdvojí( ta stopa se rozdvojuje). Může to být tím, že je špatně nastavený ten pracovní bod tunelky? Dělá to i když je jednotka vevnitř, tak si nemyslím že je to nějaké rušení. Ten osciloskop má myslím chodit do 50MHz. Zkoušel jsem i přepnout časovku do režimu VF a dělá to pořád. Má tedy nastavení toho trimru prac. bodu tunelky vliv i na přenášený kmitočet??

Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: so říjen 01 2016, 13:05    Předmět: Citovat

Takto vam to nepoviem, dajte sem fotku stopy. Mate si kde pozicat druhy osciloskop na meranie priebehov? Urobili ste vyssie spomenute kroky? Odpovedate otazkou a zacinate riesit vela veci naraz, nepopisujete, ako ste postupovali.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: so říjen 01 2016, 15:26    Předmět: Citovat

Ivan_Ryger: Postupoval jsem takto:
1. Počkal jsem par minut než nabehne INT synchro
2. Přepnul jsem přepinač volby synchro na 50Hz
3. Druhý osciloskop jsem připojil na kolektor tranzistoru dif. stupně.
4. Zatočil jsem potenciometrem sync úrovně až se na tom dif stupni objevil obdélníkový průběh.
5. Pohnul jsem trimrem prac. bodu tunelky a osciloskop NEZASYNCHRONIZOVAL.

To samé jsem udělal i s prepinacem volby sync přepnutém na EXT. A s připojeným obdélníkem 1V z kalibratoru do konektoru externí synchronizace. Jen jsem vynechal krok 4 ale v průběhu kroku 5 jsem otáčel potenciometrem sync úrovně. A TAKY NEZASYNCHRONIZOVAL!

Prostě mi funguje jenom INT synchronizace. ALE S TÍM BYCH SE KLIDNĚ I SPOKOJIL, ale problém je, že už při kmitočtu kolem 1MHz sice synchronizuje ale stopa je rozdvojena. Až se k tomu dostanu tak vyfotim.

Přepinač jsem taky vyčistil. Jenom ty tranzistory jsem ještě nevytahl a neproměřil všechny.

Ještě jednou díky za odpovědi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: so říjen 01 2016, 17:19    Předmět: Citovat

Tak tady jsou ty fotky. Stopa je zaostřena, co nejlepe to jde.


WP_20161001_010.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  WP_20161001_010.jpg
 Velikost:  148.59 kB
 Staženo:  73 krát


WP_20161001_008.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  WP_20161001_008.jpg
 Velikost:  133.72 kB
 Staženo:  89 krát


WP_20161001_012.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  WP_20161001_012.jpg
 Velikost:  138.22 kB
 Staženo:  86 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5159
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: so říjen 01 2016, 19:09    Předmět: Citovat

A neleze to tak už z toho "generu"? Wink
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: so říjen 01 2016, 20:09    Předmět: Citovat

Fredis: Máš pravdu. Teď jsem ten generátor zkoušel na jiném osciloskopu (plně funkčním) a bylo to stejné, takže za to skutečně může ten generátor. Nevím co na to říct... Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5159
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne říjen 02 2016, 9:29    Předmět: Citovat

Neříkej nic. Laughing Laughing Podobných vý.ebů tě čeká ještě víc, pokud se tomu budeš věnovat. Základ je znát a vědět co za přístroje máš doma, v jakém jsou stavu a zda se na ně můžeš spolehnout. Kdyby jsi dal tu fotku hned, tak bylo vylovíno už dávno.
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: ne říjen 02 2016, 12:16    Předmět: Citovat

Toto je velmi zvlastne. Pokial totiz mate obdlznik na dif. Stupni, potom by osciloskop mal synchronizovat a nemalo by zalezat, ci je na INT, EXT alebo 50Hz rezime. Lisi sa tvar synchronizacneho pulzu na tomto dif stupni ked menite synchronizacny zdroj? Tvar by mal byt zachovany, pokial je stupen Ok. Totiz, pokial strmost toho obdlznika je nedostatocna, nadvazujuci feritovy transformator ho nemusi preniest v plnej amplitude. Preto bol zaradeny za dif stupnom dalsi zosilnovac s tvarovacom s tunelovou diodou, ktory zvysi strmost tychto pulzov iducich na toroidny impulzny transformator.
Moze byt, ze ta tunelka v tomto stupni bude tiez poskodena. Najprv si ale premerajte aspon PN priechody tranzistorov a parkrat ich povytahujte a dajte naspat do patic, aby sme vylucili nejaku banalnu chybu.

Potom sa pozrieme na zakladnu B.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: po říjen 10 2016, 13:42    Předmět: Citovat

Zdravím, teď jsem oprášil svůj nevyužívaný BM566A a jsem s ním spokojen. Takže oprava pro mne není už tak aktuální a momentálně nevím kdy se k té opravě BM464 vrátím a jestli vůbec.

Zatím za všechny rady, co mi byly dány ještě jednou děkuji. Tím bych to asi prozatím uzavřel Wink .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5159
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: po říjen 10 2016, 17:18    Předmět: Citovat

Hlavně aby nebyla ve stejném stavu jako ten generátor Wink Laughing .
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.43 sekund