Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jakou LEDku koupit?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
spacewolf



Založen: Jul 20, 2015
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 21:44    Předmět: Jakou LEDku koupit? Citovat

Ahoj, delam si upgrade baterky/ svitilny se zahnutym krkem. Normalne je tam zarovicka, vykon nevim, a je to napajene 2x AA tuzkovyma.

Potreboval bych poradit jakou bilou (nejlepe co nejvic zarici) LEDku osadit misto stare zarovicky. Prumer otvoru je cca 7mm takze by se tam dala dat 8mm LEDka (rantl bude venku).

Je tam odrazec takze to muze mit jakykoliv uhel kuzelu.

Osadit to klastrem LEDek by to neslo kvuli upevneni ale mozna by tam slo dat 3 LED do trojuhelniku kdybych nepouzil odrazec.

Super svitici LED maji 3,4V coz je hodne. Neporadil by nekdo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31938
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 21:55    Předmět: Citovat

Kdybys použil HLEDÁNÍ a zadal mu najít téma "měnič pro bílou LED", už bys tady louskal 6 půlek příspěvků na tohle téma - jsou tady měniče na 1 článek, na 2 články, na 1 článek Li-Ion nebo Li-Pol a spousta dalších - včetně odkazů na další weby. Jen nebejt línej jak veš, co?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7909
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 21:57    Předmět: Citovat

Při napájení dvěma AA články bude asi nutné použít měnič. Něco podobného jsem si před lety ubastlil. http://memristor.rajce.idnes.cz/LED_svitilna_domaci_vyroby/
Ale to nebylo zamýšlené vyloženě na silný svit.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7909
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 21:59    Předmět: Citovat

Dají se koupit různé moduly, ale často se musejí dát na chladič. http://www.gme.cz/led-ep2036-white-5-30-l-ep2036-150bw1
_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
spacewolf



Založen: Jul 20, 2015
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 22:10    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Kdybys použil HLEDÁNÍ a zadal mu najít téma "měnič pro bílou LED", už bys tady louskal 6 půlek příspěvků na tohle téma - jsou tady měniče na 1 článek, na 2 články, na 1 článek Li-Ion nebo Li-Pol a spousta dalších - včetně odkazů na další weby. Jen nebejt línej jak veš, co?


Nemel jsem v umyslu pouzivat menic. Chtel jsem tam narvat rovnou LED s odporem a nic vic. Proto jsem nehledal "menic pro bilou LED".

Pokud to jinak nez s menicem nepude tak si to dohledam.

PS: Jinak dik za rychlou reakci. Cekal jsem odpovedi az nekdy zitra.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31938
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 22:21    Předmět: Citovat

S LEDkou o UF = 3,4V se na 2xAA baterie dost dobře nechytíš - to ti nedošlo, že úbytek napětí na ní je větší, než součet napětí zdrojů?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kachle



Založen: Nov 23, 2015
Příspěvky: 276

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 22:30    Předmět: Citovat

A kdys náhodou nevěděl kolik je šest půlek, tak to jsou tři prdele. Je to tak né.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
spacewolf



Založen: Jul 20, 2015
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 22:49    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
S LEDkou o UF = 3,4V se na 2xAA baterie dost dobře nechytíš - to ti nedošlo, že úbytek napětí na ní je větší, než součet napětí zdrojů?


To jsem tam snad psal ze to je vic tedy 3 V < 3,4 V.

Spis me jde o to jaky typ LED uzit. Kdo s tim ma zkusenosti. Jaka LED je vhodna do svitilen atd.

A ikdyz nakrasno pouziju tento navod:

kód:
http://www.belza.cz/ledlight/ledm.htm


nebo

kód:
http://www.rybarf.webz.cz/vytvory/menic/menic.htm


Furt nebudu vedet jakou pouzit. Jestli dosviti 2m, 3m atd.[/code]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
spacewolf



Založen: Jul 20, 2015
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 22:55    Předmět: Citovat

kachle napsal(a):
A kdys náhodou nevěděl kolik je šest půlek, tak to jsou tři prdele. Je to tak né.


Spis bych potreboval poradit co v praxi obnasi:
"Typický světelný tok: 140 lm"

Jaky je ekvivalent v lm u 4W zarovky atd. To by mi pomohlo vic nez kolik pulek maji kolik prdeli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kachle



Založen: Nov 23, 2015
Příspěvky: 276

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 23:09    Předmět: Citovat

Tak hledej to co potřebuješ a nebuď línej, jsou přece datasheety pro součástky. Mi to hledat za tebe nebudeme. Už ti to napsal jednou EKKAR né.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7909
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 23:10    Předmět: Citovat

Toto http://memristor.rajce.idnes.cz/LED_svitilna_domaci_vyroby/#IMG_6991.jpg
je nejspíše tohleto zapojení, protože tam vidím odpory stejných hodnot. Fungovalo mi to hezky. Žádný trafo není potřeba motat. http://pandatron.cz/?536&led_na_1,5v

Na toto jsem línej. http://danyk.cz/led.html

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7909
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 23:14    Předmět: Citovat

spacewolf napsal(a):

Spis bych potreboval poradit co v praxi obnasi:
"Typický světelný tok: 140 lm"
Jaky je ekvivalent v lm u 4W zarovky atd. To by mi pomohlo vic nez kolik pulek maji kolik prdeli.

Zhruba platí toto: http://ledzarovky.wz.cz/new-page/new-page-3.html
Spotřeba Světelný tok
100W 1300 lm
75W 940 lm
60W 720 lm
40W 430 lm
25W 210 lm
a proto
1W 13lm
4W 52lm

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
spacewolf



Založen: Jul 20, 2015
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 23:37    Předmět: Citovat

kachle napsal(a):
Tak hledej to co potřebuješ a nebuď línej, jsou přece datasheety pro součástky. Mi to hledat za tebe nebudeme. Už ti to napsal jednou EKKAR né.


Nechci po nikom aby neco hledal. Odbornik to ma v hlave a rekne.

Datashiti jsou nejake tabulkove hodnoty me spis jde o zkusenosti a praxi.

A ano nejednodusi by bylo napochodovat do elektra a zkoupit vsecky svitici bile LED a postupne je zkouset jednu po druhem, ale toto jsem zatim neudelal, ale podle nevrazivych odpovedi to asi radsi udelam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
spacewolf



Založen: Jul 20, 2015
Příspěvky: 208

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 23:47    Předmět: Citovat

Hydrawerk napsal(a):
spacewolf napsal(a):

Spis bych potreboval poradit co v praxi obnasi:
"Typický světelný tok: 140 lm"
Jaky je ekvivalent v lm u 4W zarovky atd. To by mi pomohlo vic nez kolik pulek maji kolik prdeli.

Zhruba platí toto: http://ledzarovky.wz.cz/new-page/new-page-3.html
Spotřeba Světelný tok
100W 1300 lm
75W 940 lm
60W 720 lm
40W 430 lm
25W 210 lm
a proto
1W 13lm
4W 52lm


Presne toto jsem hledal.

kód:
Druh LED

V současné době jsou na trhu LED žárovky s diodami těchto druhů:

Klasické vysocesvítivé LED pro použití na osvětlování prostor mají nevýhodu, že svítí v příliž úzkém úhlu (60 °). Jimi osazené LED žárovky dosahují dost nízkou svítivost. Z těchto dvou důvodů se přestávají používat.

Výkonné LED (Power LED) o výkonu 1W, 2W nebo 3W jsou na tom podobně jako klasické světlo emitující diody - rozptyl světla pouze 60 ° a mají při nejčastější konfiguraci 3x1W LED světelný tok pouze kolem 220 lumenů. Proto jsou postupně nahrazovány SMD technologií.

SMD 3528 LED jsou jednodiodové čipy s rozptylem světla 120 ° a dobrou účinností. Příkon jednoho čipu je 0.08W. SMD 3528 LED má přibližně takovou svítivost, jako dvě vysocesvítivé klasické diody. SMD 3528 ve srovnání s čipem SMD 5050 má stejné vlastnosti, pouze že obsahuje pouze jeden čip, ne tři. Výhodou oproti SMD 5050 je lepší chlazení čipů okolním vzduchem, nevýhodou potřeba většího prostoru.

SMD 5050 LED je trojdiodový čip s povrchem o velikosti 5 x 5 mm a příkonem 0.24W. Vysoká svítivost při malém rozměru LED čipu, rozptyl světla 120 ° a vysoká účinnost způsobuje, že tento čip zcela vytlačil starší klasické LED, oproti kterým má a 6-násobně vyšší svítivost.

SMD 5630 LED - čip s příkonem 0.5W. Tento nový model LED čip má ještě vyšší svítivost než SMD5050 a menší rozměr. Rozptyl světla 120 ° a velmi vysoká účinnost.

SMD 3014 LED je menší bratr čipu SMD 5630 s příkonem 0.08W, rozptyl světla 120 °.

Superflux LED známé pod názvem PIRANHA LED nebo EAGLE-EYE LED (orlí oko) je vysoce výkonná LED s dobrým rozptylem světla, používaná zejména ve všesměrových LED žárovkách nahrazujících klasickou žárovku se závitem E27, ale stále častěji iv jiných aplikacích. Superflux LED čipy mají velmi dobrou účinnost, otřesuvzdornosť a odolnost vůči nízkým teplotám.

COB LED vznikla spojením několika SMD LED čip do jednoho velkého čipu. Umožňuje vyšší svítivost ze stejné plochy, jako skupina jednotlivých SMD chip. Nevýhodou COB LED je vyšší provozní teplota a tedy i nutnost lepšího chlazení, ale i vyšší cena.


Ted uz mam jakous takous predstavu do ceho jit. Dik
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 23:59    Předmět: Citovat

Hydrawerk napsal(a):
Spotřeba Světelný tok
100W 1300 lm
75W 940 lm
60W 720 lm
40W 430 lm
25W 210 lm
a proto
1W 13lm
4W 52lm
No, já bych řekl, že na té křivce sedí spíš něco jako
1W 6 lm
4W 30 lm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund