Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Led žárovky a blinkry - oblbnuti jednotky jinak než odporem
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Nikeed12



Založen: Sep 11, 2014
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2016, 21:39    Předmět: Led žárovky a blinkry - oblbnuti jednotky jinak než odporem Citovat

Zdravím pánové, navrhuji známému led světla a uvažuji jak oblbnout jednotku aby nehlasila prasklé vlákno žárovky a hlavně aby blinkry neblikaly rychle.
Vím že se to dá udělat výkonovým odporem, ale tohle řešení mi je docela proti srsti a hlavně mít v autě rozpálený odpor který má kolem 100°C taky není moc dobry pro klid v duši.

Proto se ptám jestli někdo nevíte o jiném řešení, uvažoval jsem o nějaké elektrické zátěži, ale stejně bych se asi nezbavil odpadního tepla.
Za každou radu a nakopnuti děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2016, 21:57    Předmět: Citovat

Hodnotu oblbovacího proudu by asi musel spotřebovat měnič, z jehož výstupu by se "nabíjela" baterka. Já bych to do auta stejně nechtěl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3369
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2016, 22:03    Předmět: Citovat

Neblbnite s úpravama blinkru - to je jediná funkce, která na autě v podstatě není dublovaná. To hlídání odběru je tam záměrně, protože předpis ECE ukládá za povinnost informovat řidiče o poruše na blinkru.
Stejně když bys chtěl kvalitní LED, tak ty budou sakra mastny (samozřejmě s homologací ..) a těm šitům z číny já bych svoje bezpečí nesvěřil.

Jediný rozumný technický způsob, jak tu spotřebu dorovnat se stejně musí nakonec vyzářit v teple.

Občas mám sto chutí těm přiblblým motorkářům s těma bludičkama taky zablikat - ale něčím pořádným Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GeorgeB



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 1213
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2016, 22:16    Předmět: Citovat

o legálnosti tu rozpravu dělat nebudu.
Pokud je to starší auto, tak bude mít relé přerušovače bliken zvlášť a jde buď upravit nebo nahradit relátkem bez detekce přerušené žárovky.
U centrálních jednotek typu BCM, BSI, UCH,... se obávám, že tato funkce nepůjde vypnout. Takže jedině opravdu odpory a uchytit tepelně vodivě na kastli,aby se chladily.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Soemtron



Založen: Jun 23, 2013
Příspěvky: 1085
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2016, 22:22    Předmět: Citovat

Kolik Vám vlastně odešlo žárovek za životnost auta v bliklrech ??? Very Happy
_________________
Exclamation Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nikeed12



Založen: Sep 11, 2014
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2016, 22:27    Předmět: Citovat

Abych uvedl věci na správnou míru, nebudu kupovat žádné hotové žárovky ale udělám normálně DPS a naletuju ledky, v podstatě úplná předělávka celého světla (ne jen bkinkru) už jsem dělal stejný projekt, ale kromě blinkru a bez hlídání praskleho vlákna viz obrázek.

S tím měničem chápu to dobře ze vlastně vytvořím nabíječku, u které si nastavím určitý proud který bude dávat na výstupu a výstup zapojit na baterii? Je vůbec možné aby to takhle fungovalo?

Jinak prosím neřešte věci jestli to je morální, legální a podobné věci, děkuji.

[/img]



FB_IMG_1454885818668_1470086698128.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  FB_IMG_1454885818668_1470086698128.jpg
 Velikost:  76.73 kB
 Staženo:  79 krát


FB_IMG_1454887569850_1470086763848.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  FB_IMG_1454887569850_1470086763848.jpg
 Velikost:  63.47 kB
 Staženo:  57 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19533
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2016, 22:36    Předmět: Citovat

Správná otázka. Poslední žárovka, kterou jsem měnil v blinkru, byla tuším v roce 1992 v Trabantu r.v. 1983. Od té doby mi neodešla ani jednou v žádném dalším autě.

O legálnosti se tedy bavit nebudeme.
Ale že blinkry jsou hlavní komunikační prostředek mezi řidiči,o tom by řeč být měla.
Proč? Aby si totiž řidič neřekl "není na ně spoleh, tak je budeme šetřit" a vykašlal se na jejich používání daleko častěji, než dosud.
Nenašel jsem statistiku nehod způsobených nefungujícím nebo nepoužitým ukazatelem směru, asi se po nich dosud nešlo. Podle mne ale úmyslné nepoužití blinkrů vytvořilo a vytváří denně mnohokrát více nebezpečných situací, než jejich porucha.


Naposledy upravil Hill dne po srpen 01 2016, 22:38, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31873
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2016, 22:37    Předmět: Citovat

No, řekněme to rovnou - je to chujovina, se kterou až majitele chytnou někde na cestě PaChové, tak dál pude pěšky, respektive z STK poletí jak Trepifajxl s hořící řití. A když pominu (ne)homologovanost takovejch samodomo překopanejch světel, tak by mě jako uživatele mělo v první řadě zajímat, jestli takovej pobastlenej blinkr bude taky dostatečně jasně vidět ze všech směrů, ze kterejch byl vidět původní žárovkovej - už jenom proto, aby moje blikání viděli všichni, kvůli kterým se blinkry do auta dávají - a mohli se podle toho zařídit. To znamená minimálně dodržet vyzařovací úhly svítilen a světelný toky zdrojů světla. Nějaký náhražky odběru proudu bych řešil až nakonec - obvykle ty ŘJ mají nastavenou detekci přerušení vlákna takovou, že "sblafnou" jako vyhovující i proud o velikosti 10 - 25% původního, takže pokud je blinkrová žárovka 21W => s odběrem cca 1,75A, detekce začne ječet až při poklesu odběru pod přibližně 200-400mA v závislosti na výrobci auta...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Rodney84



Založen: Mar 14, 2016
Příspěvky: 99
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2016, 22:43    Předmět: Citovat

Proč dávat LED žárovky někam kam nepatří úspora energie asi blbost výkon nevyužitý LED-kou sežere odpor takže to asi ne. Žárovka je žárovka a ta tam má být!!! Kdyby tam chtěl dát výrobce vozu LED-ky tak už tam dávno jsou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2016, 22:46    Předmět: Citovat

Dají se najít tzv. desulfátory, které se napájí z akumulátoru a do toho samého vracejí určité proudové šlehy. Takový koloběh.

Trochu nechápu, jaké povaze člověka lahodí pocit, že mu krásně blikají blinkry, když on sám to od volantu nevidí. Je to asi taková marnivost, něco jako naušnice. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nikeed12



Založen: Sep 11, 2014
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2016, 22:47    Předmět: Citovat

EKKAR
Když pominu zbytečné kecy okolo tak díky, budu používat super flex ledky a nebude jich tam zrovna málo, proudove jsem to zatím nepočítal ale mohlo by to stacit pokud to bude tak jak říkáš, jinak na obrázku co jsem posílal výše, je použito 230 ledek a světlo jde vidět že všech úhlů a má stejnou svítivost jako originál (po snížení výkonu měničem).
A i kdyby šel za to budoucí majitel sedět tak to není můj problém, já mu dodám funkční a troufám si říct i kvalitní výrobek a jestli on to bude používat nebo ne to už je jeho boj, to bychom tu mohli řešit všechny rádoby tuning shopy kde je takových nesmyslů plný obchod a už prosím ukončíme offtopic.

Bernard
Díky kouknu na to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31873
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po srpen 01 2016, 23:00    Předmět: Citovat

No, pokud upozornění na základní požadavky bereš jako zbytečný kecy, tak bych ti skutečně přál setkat se na silnici s nějakým podobně vytuněným kchárem nějakýho mamlasa, kterej se ani o ty životně důležitý parametry nestará, hlavně že jemu to vyhlíží kchůl. A nepřej si dostat se s takovým kchárem do nehodový situace - protože on bude blikat, ty to neuvidíš (protože bude blikat jen aby se neřeklo) a například mu nedáš přednost. To bude radosti v chaloupce, až se bude rozhodovat, kdo je viník takový nehody a kdo ponese odpovědnost za případný odškodnění zdravotních následků, to bude bašta - to se smíchy neudržíš!
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nikeed12



Založen: Sep 11, 2014
Příspěvky: 45

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 4:37    Předmět: Citovat

EKKAR
Jak jsem psal, to pak můžeš rovnou teď hned upozornit na všechny tuning shopy, které také prodávají nekvalitní čínské šmejdy, lidé si to montují, nejde to ani vidět, za pár dní to je nefunkční, nebo na druhou stranu to vypaluje řídícím oči a tak dále a tak dále, kdežto já takové věci dotahnu k dokonalosti, takže vlastně bys mi měl poděkovat, že díky mě bude mít jeden řidič kvalitní osvětlení, které určitě uvidíš a nebude tě oslnovat, protože jinak by zabrouzdal třeba na ebay a koupil si nějaký shit.
Takže když to zrekapituluji, tak ano byly to zbytečné kecy, které byly mimo téma, jediné o čem se můžeme bavit tak o tom, že to bude mít na autě ilegálně, to je ale jak jsem psal jeho problém a rovněž to je offtopic.
Nebo mi chceš říct že děláš takové kázání úplně všem co si upravují nějakou elektroniku jinak než doporučuje výrobce i když to zlepší parametry zařízení?
Neříkám že jsem nějaka hvězda, hodně toho nevím, ale když něco vyrábím tak to je relativně na velmi dobré úrovni, jestli si myslíš že jsem nějaký patlal tak se můžeme pobavit přes SZ a můžu ti ukázat nějaké mé výrobky, možná na mě zmenis názor Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2176

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 7:26    Předmět: Citovat

zbytocne kecy si teda necham pre seba (ved ked sa stane ucastnikom nehody - co mu samozrejme neprajem, aj nie jeho vinou, tak pokial nema schvalene osvetlenie automaticky sa stava vinnikom nehody), ale dost zalezi ake je to auta. V niektorych sa to da vypnut cez servisne menu, v niektorych nie a vtedy asi jedine ten odpor, pripadne tam prihodit nejaku zbytocnost, ktora bude mat spotrebu, ktoru vyhodnocuje rj.
Ked tu padla otazka kolkokrat sme menili ziarovky v aute, tak ja za 6 rokov asi 2x prednu, 2x zadnu (dvojvlaknova svetlo+brzda) a planujem teraz aj v smerovkach vymenit, lebo mam tam oranzove, ktore uz dost vybledli Smile

_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: út srpen 02 2016, 7:57    Předmět: Citovat

Prostě se to zakáže diagnostikou, když už to teda musí být. Nic jednoduššího.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund