Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Stereo VHS, rušení zvuku
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> DVD, VHS, SAT
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4046
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2016, 22:29    Předmět: Stereo VHS, rušení zvuku Citovat

Už u druhého videa jsem se setkal se závadou, že při přehrávání stereo záznamu je zvuk rušen praskáním. U jednoho videa (Siemens z konce 80. let) je to jen slabě v jednom kanálu, u druhého (drahé Sony z 90. let) zvuk nejde, jen praskot, který je v každém kanále jiný. Pod praskotem je velmi slabě slyšet zkreslený zvuk. Hlavy jsem čistil. Čím by to mohlo být? Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kasa



Založen: Mar 24, 2010
Příspěvky: 205

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2016, 22:59    Předmět: Citovat

Je to malou nebo nerovnoměrnou amplitudou FM signálu z HiFi hlav. Příčinou jsou opotřebované hlavy, špatně nastavená pásková dráha nebo malý odstup signálu od šumu ze starého pásku. Rušení se projevuje více v pravém kanálu, protože má vyšší nosnou frekvenci (1.8 MHz).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4046
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2016, 23:05    Předmět: Citovat

Slabým signálem to asi nebude. Ten Siemens má něco jako indikátor síly nosného signálu a podle něj je vše v pořádku. Sony to nemá, ale pokud by byl signál slabý, tak by se snad stereo nezaplo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kasa



Založen: Mar 24, 2010
Příspěvky: 205

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2016, 23:27    Předmět: Citovat

Dokud někdo neopráší osciloskop a nepodívá se u těch videí na obálku z HiFi hlav, je další debata zbytečná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19487
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út červenec 19 2016, 4:43    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
Slabým signálem to asi nebude. Ten Siemens má něco jako indikátor síly nosného signálu a podle něj je vše v pořádku. Sony to nemá, ale pokud by byl signál slabý, tak by se snad stereo nezaplo.

Ten signál musí být souvislý, bez přerušení. Když 50x za sekundu vynechává, záleží na tom, jaký podíl doby nosná chybí. To dělá ten rozdíl mezi "čistým" signálem, praskotem v signálu a zablokovaným kanálem, úroveň signálu na to má jen malý vliv.
Také doporučuji kouknout na to osciloskopem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4046
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út červenec 19 2016, 9:05    Předmět: Citovat

Dobře, pokusím se. Problém je, že obě videa jsou děsné orloje a dokumentaci jsem nenašel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4046
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út červenec 19 2016, 10:17    Předmět: Citovat

U toho Sony jsem se vrtal v mechanice a měl jsem vyndané vodicí trny, tak jsem je zkusil při vypnutém autotrackingu od oka poštelovat. Obraz je perfektní, u zvuku se mi povedlo dosáhnout toho, že praskot skoro zmizel a byl nahrazen tichem, ve kterém je slabě slyšet zvuk - hlavně sykavky. Hlavy jsou čisté a vypadají v pořádku. Chová se to úplně stejně u originální kazety i nahrávky z jiného videa. Přiznám se, že ani nevím, kam připojit osciloskop, dokumentace na elektrotanyi není. Je to video Sony SLV-777VP, na tanyi je jen k 777HF, ale to je úplně jiné.

Jinak musím říct, že mě to video dost zklamalo počtem instalovaných kurvítek a pitomým ovládáním, kdy bez DO nejde ani vypnout OSD...

Edit: Ještě jeden poznatek, na Color 425 se po vypnutí spínače VCR rozsype řádková synchronizace, blikají pak dva obrazy vedle sebe. Po celé výšce obrazu ale řádek jinak drží, nechvěje se horní část.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19487
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út červenec 19 2016, 11:10    Předmět: Citovat

Dva obrazy vedle sebe znamenají závadu na hlavách - jeden půlsnímek jde dřív, než má, druhý později. S vypnutým zpožděním v televizi si to řádková synchronizace srovná "pod sebe", když je "setrvačník" v televizi aktivní, může trochu plápolat do Y horní čtvrtina obrazu, ale nesmí být dva obrazy po celé výšce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4046
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út červenec 19 2016, 21:10    Předmět: Citovat

Tak jsem tam našel nějaký měřicí bod, na který je vyvedený signál z videohlav, a podle něj jsem s jednou origo kazetou sešteloval ty trny. Na osciloskopu je signál pěkně rovnoměrný, obraz se ustálil i s normální časovou konstantou setrvačníku, ale stačí dát jinou originální kazetu a obraz se zase rozpadne. Zvuk vytrvale nejde. Asi se toho zbavím, tolik práce a materiálu v háji. Přitom to mělo profesionální údržbu a asi to ani moc nenaběhalo. Myslel jsem, že slepím jedno prasklé kolečko a bude to, a nakonec člověk naráží na další a další kurvítka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
kasa



Založen: Mar 24, 2010
Příspěvky: 205

PříspěvekZaslal: st červenec 20 2016, 1:03    Předmět: Citovat

To nejsou kurvítka, ale Vaše neznalosti základních principů magnetického záznamu obrazu. V zájmu zachování úcty ke starým technologiím bych se klonil k Vašemu nápadu zbavit se toho břemene. Přestanete tak narážet na další a další výzvy (které nazýváte překážkami), a ti staříci od Siemense nebo Sony (uvnitř asi Grundig) Vás nebudou ve Vašem snadném životě děsit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19487
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st červenec 20 2016, 7:40    Předmět: Citovat

Ano, v Siemensech býval Grundig (zejména u řady 300 tam nic jiného nebylo). Pětimotorová mechanika se zaváděním pásku levou stranou kolem bubnu, jestli si dobře pamatuji, bolestí mechaniky byly takové čtyřmilimetrové plastové háčky, měly za úkol zamknout vodicí sloupky, které zavlékací prstenec "ztrácel" cestou tam a posbíral si je cestou zpět. Praskaly; servisy je u Pazdernika v Norimberku (ASWO) objednávaly v balení po tuctech, k nám se dostaly předražené, jak odpustky za Husa, po jednom kousku a za dlouho, i když z lisu jich musela vypadnout stovka za marku.
Na motorech unašečů byly v této mechanice kotouče s ozubením pro optočleny. Logika měřila čas mezi impulsy sejmutými z toho ozubení a zhruba přímo úměrně tomuto času řídila proudy do motorů, ať už na přivíjení, nebo napínání pásku při odvíjení (brždění protiproudem). Samozřejmě se tam zaváděla nějaká korekce podle zvolené rychlosti a směru posuvu pásku. Impulsy sloužily také systému ATTS, což bylo počítadlo reálného času.
Dotykový sloupek na levé straně netahal za brzdu, ale odkrýval další optočleny k zavedení další korekce protitahu, když se tah pásku dostal mimo nastavenou toleranci. V podstatě nouzový koncák.

Sony měl podobný systém zavádění pásku levou stranou za buben, ale vlastní, vodicí trny na bronzových jazýčkách dovolujících jejich naklopení se v koncových polohách srovnaly do pevně seřízených prizmatických kulis. Když některá neseděla, začal být jako první problém s hifi zvukem a chybou prokládání řádků, případně i s trackingem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4046
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: st červenec 20 2016, 8:47    Předmět: Citovat

V Siemensu je mechanika Sanyo, obě videa mají klasické zavádění pásku jako v avexu.

A to, že v celém videu jsou elyty Elna, jen v uzavřeném zaplechovaném zdroji jsou nichicony na 85°C, že všechny plastové části jsou z houževnatého bílého plastu kromě jediného kolečka, které je modré, je u všech kusů prasklé, nedá se běžnými lepidly lepit a kvůli jeho výměně je nutné rozebrat půl mechaniky, nebo že celá mechanika je namazaná kvalitní vazelínou kromě jedné páky, kterou vrací slabá pružinka, v případě zaseknutí způsobí zničení kazety a která je namazaná lepidlem, tak to se nezlobte, ale tomu já říkám kurvítka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: so červenec 23 2016, 12:52    Předmět: Citovat

Hille,
nebyla Tebou popsaná mechanika (nebo alespoň podobná) i v novějších videích AVEX?. Jedno takové jsem měl a rovněž tam bylo zavádění pásku levou stranou za buben. Také si vzpomínám, že posuv pásku nezajišťoval synchronní motor s vnějším rotorem, ale bytelný stejnosměrný motorek, který poháněl plochým řemínkem plastový (!) setrvačník a dalším řemínkem byly přes soustavu mezikol poháněny unášeče. Druhý motorek poháněl servomechanismy, nevím, zda také výtah kazety. Ale asi jo, žádný další DC motorek z toho videa nemám (jediné součásti, které jsem si z něj nechal).
Video mi dovezl táta vyřazené z práce. Když jsem do něj vložil kazetu, tak založilo pásek a hrálo. Nevím, zda barevně, zkoušel jsem ho s Merkurem Very Happy . Problém nastal při stisku tlačítka STOP. Servomechanismus se zasekl v mezipoloze a bylo nutné jej za mírného násilí protočit rukou. Když zajel pásek zpět do kazety, někde se ozvalo prasknutí a kazeta pak šla již vysunout motoricky. Při opětném zasunutí kazety se vše celé opakovalo. Tehdy ve 14 letech jsem to opravit neuměl a později jsem video rozebral. Dnes je to docela škoda, již nikdy jsem jej neviděl, ani na sběrech nebezpečného odpadu. Zřejmě tedy moc rozšířené nebylo. Na další detaily si již nevzpomenu, je to už minimálně 10 let.
Měl by to být tento: http://www.oldradio.cz/vm6671-1.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2120
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: út srpen 09 2016, 10:38    Předmět: Citovat

Ta mechanika v AVEXech druhé generace, nebo jak to mohu nazvat je od Philipsu a dělá to na mne dojem že ty velké potíže s ní jsou způsobené tím že se pokřiví ta spodní kovová deska na níž je celá namontovaná. Mám několik těchto videí, ale ani jedno mechanicky nefunguje jak by mělo a nikdo mi s jeho opravou není schopen poradit. Všichni se tomuto typu mechaniky vyhýbají.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4046
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt srpen 25 2016, 14:24    Předmět: Citovat

Tak závada v tom Sony odhalena, malé shitové elyty Elna ARZ nejen že ztratily kapacitu, ale i vytekly a poleptaly plošňák modulu stereo zvuku. Přitom elyty stejného typu, ale větších hodnot jsou OK. Příští týden je vyměním a už to snad bude fungovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> DVD, VHS, SAT Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund