Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Shnilé pancéřové hadičky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt červenec 14 2016, 20:48    Předmět: Citovat

S klidem se zase zlob , zveš si špatného instalatéra . Proč si nezveš špatného elektrikáře či elektronika ? Pro mne kecy . Je to olidech . Minulý týden jsem si nechal zavolat šéfa motorestu a sdělil mu , že k němu již nikdy nepřijdu . Jo to bychom měli dělat všude .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: pá červenec 15 2016, 22:08    Předmět: Citovat

Taky mi již u splachovače praskla v noci hadička. Naštěstí, v podlaze je kanálek. Trvalo však několik měsíců, než nasáklá cihlová zeď vyschla.
S těmi hadičkami je to relativní. Vždyť co z toho, že budu mít nainstalovánu novou hadičku za pár stovek, když mi vedle rupne třeba přívodní trubka, nebo fitinka z PPR? Při tlakových rázech, vyvozovaných prudkým uzavíráním proudu vody pákovými bateriemi, solenoidy praček a myček je s podivem, co domovní rozvody vody vydrží. Vodovodní (a jiné) havárie byly a budou. Místo blbnutí a pravidelných preventivních výměn hadiček, je vhodné mít proti těmto škodám uzavřenu pojistku...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so červenec 16 2016, 10:35    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
Vždyť co z toho, že budu mít nainstalovánu novou hadičku za pár stovek, když mi vedle rupne třeba přívodní trubka, nebo fitinka z PPR?

Přívodní trubka nebo fitinka z PPR rupne? To jsem ještě neviděl. Ne, že by se to nemohlo stát, ale fakt jsem o tom ještě ani neslyšel. Můžeš dát nějaké odkazy, kde se to stalo a bez předchozího mechanického poškození?
Když tady zrovna koukám na ustřiženou (mnou) PPR trubku, tak si myslím, že těch 2,5 mm stěny ten tlak vody v paneláku nemá jak prorazit a v barákách s menším tlakem už vůbec ani nápad.

to BOBOBO: to, že by se ti to nelíbilo, to je fakt jen věc tvého názoru. Ty hadičky jsou na tak prostě stavěné. Prostě ti to někdo tedy neřekne a za 5 let a více si o tom můžeš vykládat v místní hospodě s fakt "dobrým instalatérem".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so červenec 16 2016, 10:37    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Minulý týden jsem si nechal zavolat šéfa motorestu a sdělil mu, že k němu již nikdy nepřijdu.

Říkal mi, že je rád a že si konečně oddechnul. Laughing Ale možná to byl jinej šéf a jinej zákazník. Laughing

BOBOBO napsal(a):
Víte kolik tlaku je na nerez vlnovec v provozu , na který je atestován ? 10cm vody . A vy tam posíláte 50m vody . Ale co ....kecy

Nezaváděj nové jednotky a zkus to napsat v MPa. Třeba tomu pak porozumím a ještě mi sděl, kde jsem vzal 50m vody, když u nás teče jen v litrech. Prostě ten tlak napiš v jeho jednotkách a možná mi to dojde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: so červenec 16 2016, 11:06    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
...... Víte kolik tlaku je na nerez vlnovec v provozu , na který je atestován ? 10cm vody . A vy tam posíláte 50m vody . Ale co ....kecy


no, nevím kde si přišel na ty hodnoty
10cm sloupec je 0,01bar , což je absolutní blbost...



nerez_vlnovcova_hadice.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  nerez_vlnovcova_hadice.jpg
 Velikost:  120.42 kB
 Staženo:  93 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: so červenec 16 2016, 19:47    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Nezaváděj nové jednotky a zkus to napsat v MPa. Třeba tomu pak porozumím a ještě mi sděl, kde jsem vzal 50m vody, když u nás teče jen v litrech. Prostě ten tlak napiš v jeho jednotkách a možná mi to dojde.
Na metry nebo mm vodního sloupce se tlak udával běžně. Přepočet je jednoduchý, přibližně 10m ~ 1atm ~ 1bar ~ 0,1MPa. Nesmyslem je samozřejmě odolnost vlnovce 10cm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so červenec 16 2016, 20:51    Předmět: Citovat

Ale o to snad šlo, ne? Hloupého trkni, chytrému napověz nebo snad obráceně? Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4038

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2016, 9:16    Předmět: Citovat

Fitinka pod baterií mi také praskla. Byla to vlasová prasklina, nebylo to skoro slyšet, ráno všude v bytě voda.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
renda15



Založen: Nov 05, 2005
Příspěvky: 631
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2016, 10:28    Předmět: Citovat

Nesouvisí to úplně s tématem, ale další vlákno se mi zakládat nechce. V poslední době se na hodně instalacích topení, které byly vyhotoveny v mědi stává, že se v podstatě probrousí topným médiem typicky kolínko před radiátorem. Začne sáknout a je zevnitř na vnějším oblouku ztenčené až na papírovou tloušťku. Když jsem před 22 lety dělal rozvod topení v domku z hostalenu (ppr) spousta lidí z toho měla strach a rozmlouvali mi to. Je pravdou. že mám v podstatě nízkoteplotní topení, při -10°C venku mám teplotu vody cca 50°C, takže se o moc víš nedostanu, ale hostalen funguje lépe než měď. Je zajímavé, že to dělají pouze instalace z pájené mědi, ty lisované jsou ok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Martin_Fio



Založen: Dec 28, 2005
Příspěvky: 190

PříspěvekZaslal: út červenec 19 2016, 8:04    Předmět: Citovat

Myslím si, že alespoň tato prasklá hadička není vhodná k připojení v rozvodech vody, guma je cca 0,8mm silná a drátky ???. rozhodně nebyla 5let stará. Dalším problémem jsou kulové uzavírací ventily, jenž mají ve výrobě část s vnějším závitem našroubovanou a těsněnou jen zhmožděním závitu. Zlatá myjava - nepamatuji takovouto havárii ze svého mládí a hadičkám se vyhýbám jak čert kříži. Kuláky nahrazuji nerezovýma z jednoho kusu a v sérii s šoupětem z Myjavy.
PPR trubku pamatuji prasklou po "opravě" instalatérskou firmou, kdy na výstupu výměníku namontovali 40mm PPR a ta své délce praskla. Příčinou pravděpodobně byla manipulace s PPR v mrazu.
Choulostivou věcí u PPR jsou vnitřní zástřiky, kdy "instalatér" přespřílišnou silou dotáhne těsněný kus s vnějším závitem a prstýnek kovu v PPR praskne.
K ztenčené měděné trubce už tu je v jiném vlákně komentář. Stejnou poruchu jsem již na lisovaném kolínku viděl.



hadicka pripojovaci _havarie_vody_.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  hadicka pripojovaci _havarie_vody_.jpg
 Velikost:  63.99 kB
 Staženo:  56 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út červenec 19 2016, 8:52    Předmět: Citovat

Kulové uzavírací ventily nejsou vhodné pro pevné trubky, protože jsou dělané pro PPR rozvody. Pro manipulaci s PPR materiálem jsou dané technologické postupy a nelze počítat s tím, že někdo bude manipulovat s PPR materiálem v mrazu - nedodržení technologického postupu.
Hadičky ani nemohou být testovány na nárazové tlaky ve vodovodním systému v paneláku apod., protože by je pak nemohli prodávat. Kdo si je tam nechal dát, tak ať si nestěžuje a nesvádí to na špatné instalatéry.
Zástřiky nemusí být problém, pokud se používá doporučená teflonová páska. Ale někteří jsou chytřejší a narvou tam koudel. Když to vyjde, tak už to zase nikdy nejde povolit bez následků.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3489

PříspěvekZaslal: út červenec 19 2016, 9:09    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Otkundes napsal(a):
Vždyť co z toho, že budu mít nainstalovánu novou hadičku za pár stovek, když mi vedle rupne třeba přívodní trubka, nebo fitinka z PPR?

Přívodní trubka nebo fitinka z PPR rupne? To jsem ještě neviděl. Ne, že by se to nemohlo stát, ale fakt jsem o tom ještě ani neslyšel. Můžeš dát nějaké odkazy, kde se to stalo a bez předchozího mechanického poškození?
Když tady zrovna koukám na ustřiženou (mnou) PPR trubku, tak si myslím, že těch 2,5 mm stěny ten tlak vody v paneláku nemá jak prorazit a v barákách s menším tlakem už vůbec ani nápad.

to BOBOBO: to, že by se ti to nelíbilo, to je fakt jen věc tvého názoru. Ty hadičky jsou na tak prostě stavěné. Prostě ti to někdo tedy neřekne a za 5 let a více si o tom můžeš vykládat v místní hospodě s fakt "dobrým instalatérem".

Já bydlím v Brně, asi před 5 roky proběhla rekonstrukce vody v baráku (4 vchody, 5 pater).
Postupně náhodně praskaly PPR, ze začátku se to řešilo jen výměnou části trubky, pak toho bylo čím dál více a dneska už je to vyměněno komplet v celém baráku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út červenec 19 2016, 11:33    Předmět: Citovat

To dělali klasickou výměnu ze starého, "nespolehlivého" po třiceti letech?
Ano, dá se nakoupit materiál PPR levněji a také lze použit jen PN10 místo PN20 a při skladování před instalací se s tím "láskyplně" švihne o zem, zvláště v zimních měsících. To pak musí praskat jedna radost než zjistili, že doprasili celou dodávku PPR a musejí koupit nové, spolehlivé. Laughing
Takhle tady kdysi dávali dlažbu na balkony - v únoru. Asi za týden to vše sekali dolů a dávali tam jak dlažbu vhodnou ven do mrazů, ale i to lepidlo jako nemrznoucí. Ukrajincům bylo jedno, co tam dávají, protože byli placeni za práci a dotyčný dodavatel si upravil fakturu, aby na to i tak vydělal. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3489

PříspěvekZaslal: út červenec 19 2016, 11:52    Předmět: Citovat

Jsou to dvouletkové baráky z roku 1948, byly tam kovové trubky.
Nevím, jaké byly ty nové plasty kvality a jak s nimi zacházeli, výsledek ale byl, že je všechny museli vyměnit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út červenec 19 2016, 19:12    Předmět: Citovat

Já si myslím, že i ty původní trubky byly ok, ale kšeft je kšeft.
Jinak u těch PPR trubek bych se zamyslel nad tím, co vše by se muselo udělat pro to, aby byly v takovém stavu. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund