Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Technika LED 20 904A SS14, chassis 17MB82S
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bumbo



Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 167

PříspěvekZaslal: po červen 27 2016, 17:34    Předmět: Technika LED 20 904A SS14, chassis 17MB82S Citovat

Mám na stole tuto telku a má zajímavou závadu.Všechna napětí jsou v pořádku,ale při spuštění jen bliká LED na předním panelu.Našel jsem
schema,je shodné s Philipsem(souhlasí i poziční čísla).
Už jsem nevěděl kudy kam,tak jsem oměřoval měřící body a když jsem přiložil měřák na TP101,tak telka normálně najela a všecho funguje.Jakmile ji ale vypnu tak po dalším zapnutí zase jen bliká dokud se nedotknu měřákem toho bodu.Ještě je divné,že mám tři měřáky,ale spouští to pouze jeden i když mají stejný vnitřní odpor i stejnou kapacitu.Zkusil jsem nasimulovat odporem a kapacitou ten měřící bod a nic.I když je tam zapojen odpor i kond tak to jde spustit jen tím měřákem.
Nemá někdo nápad,čím by to mohlo být?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červen 27 2016, 18:22    Předmět: Citovat

Dej sem schéma - obrázek okolí toho testpadu, ostatní si schéma kvůli tomu budou těžko dohledávat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bumbo



Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 167

PříspěvekZaslal: po červen 27 2016, 22:29    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červen 27 2016, 22:42    Předmět: Citovat

Chtělo by to prohlédnout komunikaci s pamětí osciloskopem, může tam být problém s úrovněmi (špatné napájení, vadná flash...) nebo tím měřákem zblbneš přečtená data a protože je to flashka, z níž se tahá firmware, zblbne procesor, odresetuje to watchdog a následně to celé najede korektně. Takže bych zkoumal náběh napájení a generování resetu procesoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: po červen 27 2016, 23:05    Předmět: Citovat

No kedze TP101 je na U12 firmware SPI flash pin SO - serial data output a ten ide rovno do cpu cez 100R odpor tak skontroluj ten odpor a ak nenajdes problem skus dať k tomu pinu pull up odpor 4k7 na 3,3V rovnakym sposobom ako je R1357 na pine CS/ (chip select). Ak to teda neni na tej pamati niektory spoj prasknuty.
Totižto ta pamat podla datasheetu nemá interný pull up, takže má výstup SO ako open drain (otvorený kolektor) a teda v prípade, že CPU má svoj interný pullup odpor na čipe chorý, može to takto blbnut.
To je jedine co ma napadlo na zaklade uvedenych informacii.

Ono to je tak, že TV (CPU v nom) po starte si stiahne cely obsah flash do svojej RAM, no ale ak mu to v com case nejde, nedostane sa dalej, resp. ak sa to podari, už flash nepotrebuje do dalsieho startu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: po červen 27 2016, 23:10    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
Chtělo by to prohlédnout komunikaci s pamětí osciloskopem, může tam být problém s úrovněmi (špatné napájení, vadná flash...) nebo tím měřákem zblbneš přečtená data a protože je to flashka, z níž se tahá firmware, zblbne procesor, odresetuje to watchdog a následně to celé najede korektně. Takže bych zkoumal náběh napájení a generování resetu procesoru.


Neni to naopak? On tvrdi, že mu to prave nastartuje ked tam ten merak ma prilozeny, nie naopak. Takze pri pripojenom komunikacia bude ok a pri odpojenom problemova.
Jasne osciloskop, ale priloženim to moze zacat fungovat...
Myslim, že ak by bol zly reset cpu, tak to nenastartuje vobec, resp. len vtedy ak doslo k dobremu resetu po zapnuti, ale neviem aky by to malo vplyna to, či tam priloži nejaky merak resp. ak ho uz ma pripojeny a resetne to wd na zaklade chybe v programe, tak by romunikaciu zas dodrbal tym merakom a nic by zas nenabehlo, to by mu to islo len tak zo 100x raz normalne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bumbo



Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 167

PříspěvekZaslal: út červen 28 2016, 6:45    Předmět: Citovat

Zatim díky za nakopnutí,odpoledne budu zkoumat dál a pak dám vědět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bumbo



Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 167

PříspěvekZaslal: út červen 28 2016, 15:13    Předmět: Citovat

Tak jsem připojil oscík.Procesor si dvakrát hrábne do paměti a dál nic.
Zkusil jsem to i s tím měřákem kterej to nastartuje,ale když tam je připojenej skop,tak to nic neudělá.Dál jsem zjistil,že se to chová stejně
když připojím měřák na SO i na SI.Na obou to nastartuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út červen 28 2016, 15:59    Předmět: Citovat

A když máš připojený osciloskop, tak úrovně a hrany vypadají OK? Zkus tím "nahazovacím" měřákem případně ještě pin SCLK. Přijde mi to jako nějaký problém třeba se zemí nebo tak, ten připojený měřák tomu zkrátka trochu pomůže, aby CPU správně načetl paměť, jak psal Heno, pak už ji nepotřebuje, program běží z RAM.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bumbo



Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 167

PříspěvekZaslal: út červen 28 2016, 18:11    Předmět: Citovat

Tak bohužel nemám pamětový osciloskop.Tam to čtení trvá asi dvě vteřiny a za tu dobu to ani nezasynchronizuju jen vidím že se tam něco děje.Na SCLK je po tu dobu načítání sinusovka.Zem tam je určitě dobrá,měl jsem ty paměti venku,abych se podíval jestli není problem pod nima.Na SCLK jsem měřak zkoušel a nic.Mě nejde do hlavy,že jeden měřák to spolehlivě nahodí kdykoliv a další dva se stejným vnitřnim odporem ne.Ten měřák muže být i vypnutý a telka najede.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: čt červen 30 2016, 6:39    Předmět: Citovat

Tak som si vcera spomenul na nieco v suvislosti s tvojim problemom, čo som už riešil...
Išlo čiastočne odmazanu flash pamäť.
Predstav si, že tvoja flash pamäť sa pri čítaní môže správať na niektorých bitoch nerozhodne, tak ako to robili kedysi EPROM.
Ono princip EPROM a FLASHROM nie je až taký odlišný.

EPROM sa dá mazať osvitom čipu UV-C žiarením po určitú dobu, čo spôsobí, že svetlocitlivý materiál začne byť vodivý a vybije náboj nabitých buniek (bity pamäte v hodnote 0). Takže po výmaze sú všetky bity pamäte v hodnote 1.

Niečo podobné sa pri mazaní deje aj v EEPROM aleb flashROM, s tým rozdielom, že mazanie prebieha elektricky - teda pamäti sa zadá prákaz na výmaz určitého sektoru či celej pamäte a tá si aktivuje tranzistory ktoré v danom(ých) sektoroch vybijú náboj buniek (bitov).

A teraz:
Ako môže dôjsť k čiasotočnému odmazaniu bitov u EPROM je jasné, dlhododobým pôsobením (roky) povedzme slnečného žiareniaalebo žiarivky cez nedokonalú nálepku ktoru sa sklo pamate zvykne po nahratí prelepiť alebo nesprávnym programovacím algoritmom, nízkym programovacím napätím a samozrejme faktom, že každej bunde sa náboj vybíja iným tempom avšak výrobca zaručuje minimálny čas v rokoch, kým niektorá bunka - bit sa začne preklápať do log. 1 a to začne pri max. napájacom napätí povedzme 5,5V.
Preto na lepšáích programátoroch sa obsah eprom dá verifikovať pri Vmax 5,5V a Vmin 4,5V.

U flash mi to zatial nie je jasné, ale ak pominiem náhodný prepis dát chybou programu sposobonou porucho zdroja napr. zvlnením napájania alebo neustálim resetom pri poklesoch napájania, tak svoju rolu tak ako u EPROM hraje čas a teda postupné vybíjanie náboja v niektorých bunkách skôr ako vo väčšine ostatných.
Pričom ale verifikácia Vmin versus Vmax na programátoroch čo s amojho týka nie je (povedzme pri nominál 3,3Vtak V min 3V, Vmax 3,6V.

Ako sa dá zisti, že týmto spôsobom blbne pamäť aj keď podobné javy môžu byť sposobene absenciou 100nF C na blízku napájania pamäte...

Mal som zopár flash paralelných, ale aj SPI, ktoré v programátore robili nasledovné:
Programátor načítal obsah a vzápätí ho verifikoval novým čítaní a verifikácia neprešla.
Rozdieli vždy boli jednobitové to znamená ža určité adresy napr. 3-4 adresy zo všetkých boli nerozhodné (bajty, či word bajty) mali jednobitový rozdiel voči prvému čítaniu.

Príklad: prvé čítanie urč. adresy 80H druhé 00H alebo inej zase 02H potom 00H, 2E potom 0E a podobne.
Proste sa pamäť nevedela rozhodnuť či určitý bit v bajte bude 0 alebo 1.

A zaujímavé, že po výmaze celej pamäte a naprogramovaní rovnakého obsahu ako mal byť ok, nerozhodnosti všetkých bajtov zmizl. *Som si vedomý, že po rokoch sa zas objavia...

Ale ako teda zistiť ktorý obsah flash (ktoré čítanie) je správne?

Navrhujem znížiť napájanie pamätie vrazením shotky diody medzi napájací pin pamäte a tým znížiť z 3,3V na povedzme 3V a pokiaľ sa TV rozbehne pez pripojenia nejakých merákov a iných fidlátiek, treba urýchlene vyčítať obsah pamäte so zníženým napájaním na programátore, zálohovať, zmazť a opäť naprogramovať ale už pri normánom napájaní.
Ak teda nemáš funkčnú nápln k dispozícii...

Hm čo ty na to?

Musel som to napisat takto zoširoka, bo aby viacerí chápali o čo mi ide a prečo sa to môže diať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt červen 30 2016, 8:12    Předmět: Citovat

S tím už jsem se taky setkal, paměť vypájím a čtu v porgramátoru opakovaně, porovnám soubory. Pokud se soubory liší jen v jednom bitu, je vyhráno, jedna varianta bude správná, při nejhorším paměť odpájím ještě jednou a nahraji tu druhou variantu. Skutečně obvykle stačí paměť smazat a přepsat a ona zase žije OK dále.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bumbo



Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 167

PříspěvekZaslal: čt červen 30 2016, 8:44    Předmět: Citovat

Zkusím uvidím.Mě taky napadlo,že muže být něco s tou pamětí,ale jinou nemám a našel jsem ji jen v Číně,sice levnou,ale dodací lhuta 5-6 týdnů.A muj programator řadu 25 neumí,takže budu muset koupit i nový programátor.I když,ten se bude hodit čím dál víc.Zatím díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt červen 30 2016, 8:48    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bumbo



Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 167

PříspěvekZaslal: čt červen 30 2016, 11:15    Předmět: Citovat

To je ono,něco takovýho si pořídím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund