Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

COILGUN NEBO RAILGUN ?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Wojjtaz



Založen: Jun 25, 2016
Příspěvky: 12
Bydliště: Karviná

PříspěvekZaslal: so červen 25 2016, 16:38    Předmět: COILGUN NEBO RAILGUN ? Citovat

Zdar borci, Chci se jen zeptat, zda má někdo zkušenosti s elektromagnetickými děly. Zda by mi někdo vysvětlil, který princip je ve výsledku účinnější, nebo výkonnější a hlavně PROČ. Konstrukční problémy bych i nechal stranou, většinu výhod i nevýhod si uvědomuji, ale i po přečtení mnoha diskuzí v tom mám snad ještě větší zmatek. Za každý názor moc děkuji. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6556
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: so červen 25 2016, 16:52    Předmět: Citovat

Kolejnicová zbraň je možná účinnější, ale zase má hodně krátkou životnost, a o i s pořádným matrošem, navíc k provozu potřebuje obrovskej proudovej impulz.

Gaussovka je jednodušší, a čím víc za sebou máš stupňů a čím přesnější výroba je, tím vyšší je úsťová rychlost. Ale pořádnej výkon si žádá taky dost počtů a precizní konstrukci.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Wojjtaz



Založen: Jun 25, 2016
Příspěvky: 12
Bydliště: Karviná

PříspěvekZaslal: so červen 25 2016, 17:36    Předmět: Citovat

MetalGod napsal(a):
Kolejnicová zbraň je možná účinnější, ale zase má hodně krátkou životnost, a o i s pořádným matrošem, navíc k provozu potřebuje obrovskej proudovej impulz.

Gaussovka je jednodušší, a čím víc za sebou máš stupňů a čím přesnější výroba je, tím vyšší je úsťová rychlost. Ale pořádnej výkon si žádá taky dost počtů a precizní konstrukci.


Pořádný proudový impulz potřebují oba zbůsoby, akorát jsem se na jednom foru dočetl že ho coilgun umí ve vícestupnovém provedení (Gaussovka) využít efektivněji, ale celkové provedení (spínaní jednotlivých stupnů, snímání projektilu v hlavni atd.) je každopádně složitější než u kolejnicového děla, ale bohužel pracuje s přechodovými jevy (magnetická setrvačnost cívky). Z toho tudíž vyplývá, že coilgun nedosáhne tak vysokých ústových rychlostí jako railgun.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6556
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: so červen 25 2016, 18:11    Předmět: Citovat

Jenže buďto ten proudovej impulz posíláš do cívek s jistým odporem, nebo do 2 masivních kusů železa a projektilu mezi ním, a to ještě po dobu, než projektil opustí kolejnice, na kterejch si hraje na svářečku, přes masivní dráty (na ňákou dvaapůlku měď zapomeň), aby na nich byly co nejmenší ztráty. Jak je to jednoduchý, tak je to konstrukčně složitý.
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Wojjtaz



Založen: Jun 25, 2016
Příspěvky: 12
Bydliště: Karviná

PříspěvekZaslal: so červen 25 2016, 19:25    Předmět: Citovat

To jsi řekl přesně, že jak je to jednoduchě, tak je to konstrukčně složité. S coilgunem jsem už před nějakým časem experimentoval a řekl bych, že úspěšně. Teď jsem se rozhodl, že se k tomu vratím, protože mě to z elektroniky zaujalo nejvíc. Zkoušel jsem začít s railgunem, ale bohužel neúspěšně. Tak nevim , jestli mám dál zkoušet štěstí s railgunem, nebo pokračovat s coilgunem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6556
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: so červen 25 2016, 20:30    Předmět: Citovat

https://cs.wikipedia.org/wiki/Railgun

Podívej se na první obrázek, co k tomu vede za dráty, jak jsou kolejnice masivní, a to jen kvůli párkilovýmu projektilu.
Dočteš se tam o energetický náročnosti i o tom, kolik masivní kolejnice z hi-tech materiálu s vysoce přesným opracováním vydrží výstřelů.

Totiž to, co doma postavíš, nebude kolejnicovej kanón, ale plašička na mouchy.


Když už si chceš hrát s něčím nepříliš obvyklým, tak s darem přítele Lasera, nebo s darem přítele Gausse.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so červen 25 2016, 20:41    Předmět: Citovat

Nj, zatím pořád ještě vedou Jeho Ctihodnost soudce Colt a jeho 6-členná porota, případně Její Excelence žalobkyně Beretta - a sekundujou jim všichni další s pohonem pyroxilinovýma sloučeninama.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Wojjtaz



Založen: Jun 25, 2016
Příspěvky: 12
Bydliště: Karviná

PříspěvekZaslal: so červen 25 2016, 21:06    Předmět: Citovat

Chlapi, bavíme se tady pouze o experimentování. Určitě je každému jasné, že se tyto typy zbraní nebudou za chvíli běžně používat, i když Amerika už má railguny na bitevních lodích, ale taky je pouze testují.

Každopádně se asi shodneme, že na domácí experimentování bude lepší coilgun, čí s více stupněmi, gaussgun. I já osobně mám více úspěchu s CG, rail gun se mi nepodařilo ani uvést do pohybu... a se stejně velkou elektrickou energií by projektil v CG letěl slušně.

Začnu pokračovat, tam kde jsem zkončil.



CG1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  CG1.jpg
 Velikost:  72.69 kB
 Staženo:  52 krát


CG2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  CG2.jpg
 Velikost:  69.06 kB
 Staženo:  42 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so červen 25 2016, 21:35    Předmět: Citovat

Kolik do toho elektricky dáváš a kolik to má výstupní parametry = úsťová rychlost, hmotnost střely, případně úsťová energie?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Wojjtaz



Založen: Jun 25, 2016
Příspěvky: 12
Bydliště: Karviná

PříspěvekZaslal: so červen 25 2016, 23:39    Předmět: Citovat

kondenzátory jsou 2x Jamicon 4700uF/100V. Zapojené jsou ale do série, takže kapacita je 2350uF a napětí 200V. Výsledná elektrická energie je tedy 47J. Na všechny parametry cívky si už nevzpomínám, je vinuta jedním vodičem s průměrem 1,25mm se vzduchovým jádrem. Elektrická energie se spíná tyristorem KT (přesný typ si nevzpomenu). Výsledná kinetická energie je při rychlosti cca 15m/s o váze projektilu 9g pouhý 1J. Což je s účinností 2,1% dost k smíchu. Hodlám to však zdokonalovat. Ještě za zmínku stojí to, že si pistole nese svoji baterii (6x1.2V/2700mAh, Ni-Mh článek) a měnič, který kondenzátory dobije za 20s. Jedná se o jednočinný blokující měnič bez galvanického oddělení, pracující na kmitočtu 1,9kHz a o výkonu cca 2W. Neuměl jsem tehdy ještě zavést zpětnou vazbu pro omezení střídy buzení, takže je na zadní straně pistole indikační ledka, která se při dosažení maximálního napětí rosvítí. Na nabití baterií lze vypálit zhruba 60ran. Spoušt je obyčejný přepínač. V klidové poloze spíná měnič a indikující kontrolku měniče a při stisknutí spouště odpojí měnič, "zapálí" thyristor a projektíl se urychlí.

Ještě jsem našel fotky z průbehu konstrukce.



RÁM.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  RÁM.jpg
 Velikost:  85.47 kB
 Staženo:  22 krát


13530684_1043310159092759_296435799_n.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  13530684_1043310159092759_296435799_n.jpg
 Velikost:  83.42 kB
 Staženo:  23 krát


13552801_1043310252426083_678787730_n.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  13552801_1043310252426083_678787730_n.jpg
 Velikost:  91.25 kB
 Staženo:  33 krát


13552621_1043310275759414_481705056_n.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  13552621_1043310275759414_481705056_n.jpg
 Velikost:  84.79 kB
 Staženo:  22 krát


13552504_1043310179092757_1208734084_n.jpg
 Komentář:
Vpravo je moje 1. CG vlevo je 2.

Stáhnout
 Soubor:  13552504_1043310179092757_1208734084_n.jpg
 Velikost:  91.33 kB
 Staženo:  25 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6556
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: ne červen 26 2016, 7:52    Předmět: Citovat

Nic proti, ale v tomhle případě, s ohledem na ESR a jejich sčítání v sériovým zapojení, bych ty kundíky řadil paralelně, třeba 2x 1200µF/200V, 3x 820µF/200V, 5x 470µ/200V atp.

Pokud bude mít každej kundík ESR dejme tomu 50mΩ, v sériovým zapojením dojde k součtu, výsledný ESR bude mít 100mΩ, jako bys k ideálnímu kundíku 2350µF přidal do série 0.1Ω odpor. Ale v paralelním zapojení bude v případě dvou identickejch kundíků ESR poloviční (řekněme těch 25mΩ), v případě pěti kundíků jen 20% ESR původního (10mΩ). To znamená, že jednak bude disponibilní špičkovej proud o něco vyšší, jednak se ten vybíjecí proud rozdělí mezi všechny kundíky takřka rovnoměrně, tedy bude pro každej kundík menší, nebudou tolik trpět.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Wojjtaz



Založen: Jun 25, 2016
Příspěvky: 12
Bydliště: Karviná

PříspěvekZaslal: ne červen 26 2016, 9:05    Předmět: Citovat

Ano, toho jsem si při návrhu byl vědom, jenže jsem měl tehdy k dispozici už tyhle elyty, paralelním zapojením bych dosáhl akorát horších výsledků, kvůli delší časové konstantě LC obvodu a i tak, když už stavíš něco mobilního, je problém, všechno to nacpat dovnitř.
Jinak mají kondenzátory taky parazitní sériovou indukčnost, která taky omezuje průchod špičkového proudu. A paralelním řazením to lze také zredukovat.

Ještě při paralelním zapojení kondenzátoru oproti sériovému dosáhneš až 4x nižšího ESR a ESL, což jsi vlastně už napsal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6556
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: ne červen 26 2016, 11:50    Předmět: Citovat

Kolik takovej kundík váží? Skoro nic, je to hliník, papír a trocha elektrolytu. Zase těch pár desítek gramů navíc může lehce redukovat zpětnej ráz. A do šířky, že by se to nevešlo?

Krom toho, že dojde k součtu svodů na kundíkách, paralelní řazení bude mít jen pozitiva.

P. S.: Většího špičkovýho proudu dosáhneš, když od každýho kundíku vyvedeš extra dráty a spojíš je až na místě spínání/spotřeby, než abys je pospojoval u sebe a tahal to jen po 2 drátech.

Jo a nezapomeň na projektily vypálit "Refugees welcome!" a natřít špičky sušenou prasečí krví smíchanou s lakem Twisted Evil.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.54 sekund