Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak jsem ďál zmrzlinu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: čt červen 23 2016, 15:46    Předmět: Jak jsem ďál zmrzlinu Citovat

Protože se konečně začíná projevovat léto a zejtra to bude ještě víc hicovat, říkám si, že bych si dal zmrzlinu. No jo, jenže tady stojí docela za prd, tak jsem nakoupil 4 malý citróny a ubastlil si vlastní. Je na to potřeba:

* 4 malý/3 velký citróny
* litr vody
* cca 300 - 400g cukru


Protože citrónová kůra krásně voní a má zajímavou chuť, ale má na sobě voskovitej chemickej postřik, buďto se musí povrch kůry seškrábat, nebo, jak jsem to udělal já, omejt vroucím roztokem vody a uhličitanu sodnýho, pak tak 2x opláchnout, nejdřív vodou teplou, pak studenou. Neublíží to ani chuti, ani vůni.

Dá se vařit půllitr vody s cukrem, do mixéru se šplouchnou citróny (i s kůrou) nakrájený aspoň na čtvrtky a ze zbylýho půllitru vody se půlka do něj naleje, to se namixuje na jemno. Slazená voda, až se cukr rozpustí, se nechá vychladnout. Pro další postup se dá použít i voda teplá, ale hrozí, že významná část citrónovejch silic vyprchá a nebude to tak vonět.
Až voda vychladne, vezme se jemnější cedník a přes něj se do hrnce se slazenou vodou přeleje obsah mixéru (nemyslím motor, převodovku, nebo regulaci otáček) - sediment v cedníku se důkladně vymačká, a buď se proleje zbylým čtvrtlitrem vody, nebo se s vodou zase protočí v mixéru a zase přefiltruje.
Celá ta směs se pak zamíchá, naleje do vaniček a zmrazí.

Ňáká předražená směs vody, cukru a limonenu na tohle z daleka nemá. Vzhledem k obsahu nízkovroucích silicí to příjemně chladí ještě dobu po konzumaci. Taky by se do toho daly zamixovat takový 4 listy máty.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill


Naposledy upravil MetalGod dne čt červen 23 2016, 21:55, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt červen 23 2016, 17:27    Předmět: Citovat

Mě pomohlo v horku si dát horké kafé nebo čaj. Teď to ještě není tak strašné, zatím je teplo a horko teprve začne. Litr ledové slazené citronové vody teda ne, to by mě asi uhnalo až na wc. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2557
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: čt červen 23 2016, 18:28    Předmět: Citovat

Metalgod:A neudělá ta zmzka v mrazáku moc velký krystaly vody?Já dělal něco podobneho ale musel jsem hlídat teplotu a jakmile začala směs zamrzat tak jsem ji musel promíchat jinak tam byly velky krystaly a ty mi moc nejely.
Jinak já na žízeň jedině pivo ale to nemůžu furt lemtat protože jsem furt za volantem.

PS:Nepamatuješ v Čáslavi v dolnim levym rohu náměstí?Jakou tam prodávali zmrzku?To bylo ještě před r.89.Ta byla úžasná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3291

PříspěvekZaslal: čt červen 23 2016, 18:34    Předmět: Citovat

Vodova mi nejede...

OT: Ja jako kluk jezdil do Malacek a tam u zavor byla Jadranska cukrarna. Nezapomenu na jejich puncovou s kousky rozinek.

A jak me mile prekvapilo, ze jeste cca pred 5-ti lety tam ta cukrarna byla, jenom z maleho kramku a autoprivesu, ze ktereho se ta zmrzka prodavala, tam stal "palac" jako hrom.

A jak to tam vypada ted, pratele od Blavy ? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wolfik



Založen: Jul 28, 2009
Příspěvky: 1090

PříspěvekZaslal: čt červen 23 2016, 19:41    Předmět: Citovat

rozinky?
fuj!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: čt červen 23 2016, 19:52    Předmět: Citovat

p32: Teplej čaj je dobrej, ale po kafi by nejednomu začala hysterčit pumpa

Citróny i s peckama (stejně to zachytí cedník) - prostě je i s omytou šlupkou nakrájíš na čtvrtiny a hodíš do mixéru

Sandal: Kupodivu ne, on z toho nevznikne ledovej monolit, ale spíš něco jako tvrdší tříšť. Taky, než to celý zmrzne, mně to trvalo asi 12 hodin. Ale protože je to tříšť, dá se to promíchat i ve zmrazeným stavu. Ale není to nutný, nikde nebyly kusy ledu, už vůbec ne, co by byly bez chuti.

Ad P. S.: Do Čáslavi moc nejezdím, je tam dost mrtvo, nepočítám-li všudypřítomný davy cikánů, co se tam relativně nedávno ve značným počtu nakvartýrovaly. Ale když tam jsem a mám chuť na zmrzlinu, tak v cukrárně, co je kousek severně od náměstí (ulice Generála Františka Moravce) - tam, když maj čokoládovou, tak je černá, jako by v ní mizeli místní nepohodlný cikáni, je v tom takovýho kakaa, že i kdyby byla zkažená, tak se po ní neposereš. Jo a v 89. roce mi bylo 5, takže nepamatuju Smile.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill


Naposledy upravil MetalGod dne čt červen 23 2016, 20:05, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vladodyno



Založen: Feb 25, 2010
Příspěvky: 727
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

PříspěvekZaslal: čt červen 23 2016, 20:04    Předmět: Citovat

Cowley napsal(a):
A jak to tam vypada ted, pratele od Blavy ? Smile


Palác stále stojí. Ale neviem čo a v akej kvalite tam predávajú. Tiež som tam pár rokov nebol.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: čt červen 23 2016, 20:44    Předmět: Citovat

MetalGod napsal(a):
ale po kafi by nejednomu začala hysterčit pumpa

To kafe se pije studený (ne turek).
Ale ani po teplým, pokud jsi zdravý, pumpa hysterčit nebude, to se jen povídá. Jen je důležité pít i vodu (čaj i kafe jsou močopudné), spíš člověk zkolabuje z nedostatku tekutin.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt červen 23 2016, 21:15    Předmět: Citovat

400 g cukru??? Za jak dlouho tu zmrzlinu spíš? To je pro mě dávka tak na dva měsíce odhadem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: čt červen 23 2016, 21:48    Předmět: Citovat

Kolik myslíš, že obyč zmrzlina obsahuje cukru? A navíc, tohle je tak na 2l zmrzliny.
No a taky tam můžeš toho cukru dát taky míň, záleží na chuti.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt červen 23 2016, 21:56    Předmět: Citovat

To netuším, letos jsem měl první o víkendu. Mě jen zarazila ta vysoká hodnota.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: čt červen 23 2016, 22:31    Předmět: Citovat

Dává se toho tam víc proto, že studený otupuje chuťový buňky, neboli, když má něco při pokojový teplotě dostatečnou sladkost, když to zmrazíš na -18°C, chutná to jak rampouch. Já to ladil podle chuti rozteklýho nanuka, ale trochu jsem to ještě dopoledne naředil.
Když to budeš dělat třeba z pomrdančů, mandarinek, nebo třeba z broskví, protože jsou oproti citrónům sladký, cukru tam bude potřeba o dost míň.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: pá červen 24 2016, 6:06    Předmět: Citovat

Vloni jsem dostal na přezkoušení (jestli jede/nejede) zmrzlinovač od Delonghi - je to prakticky míchač zmrzliny (v nádobě je lopatka, která se dá spustit) a mrazáku (výparník je okolo nádobky). Stačí dovnitř nasypat rozmixované přísady, nechat chvíli míchat a pak nechat mrazit (už bez míchání, protože by lopatka zamrzla ve zmrzlině a zlomila se) Zmrzlina může být hotová tak za půl hodiny a je jí tak 1,2l (podle tvrzení výrobce) - dělal jsem v tom jablečnou zmrzlinu (rozmixované jablka, trochu vody a cukru a hotovo) a nebylo to zlé - akorát mně po chvíli rozbolela hlava Very Happy . Kdyby ten krám nebyl tak drahý, tak to hned beru.

Ale proč to vlastně píšu - tady jsou recepty, co byly u toho přístroje - většinou je to něco vy stylu "zamixovat to, to, to a to a vložit do zmrzlinovače", takže by případným zájemcům mohlo stačit vyměnit zmrzlinovač za mrazák a výsledek by neměl být moc rozdílný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá červen 24 2016, 6:26    Předmět: Citovat

Jak píše p32 , cukr v podstatě nepoužívám , sladká jídla nejím . Ale studené pivo mohu . Na Pětce ve Vamberku až brní zuby , to je pro mne . Tedy pokud nemám KHCD , který mne nyní na prahu hiců okusuje .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: pá červen 24 2016, 7:08    Předmět: Citovat

Bobku, se nediv, že marodíš, když v takovejch hicech chlemtáš pívo Very Happy

ohryzek36: Jo, mašinu na zmrzlinu jsem zprovozňoval, je to šikovnej stroj, ale taky dost žravej (pár kilowattů z třífáze si vezme), na takový to domácí zmrzlinování se moc nehodí. To už by byla lepší malá a dobře tepelně zaizolovaná "míchačka" (tzn. bez chlazení) - uděláš šťávu (to, co jsem popsal, ale bez vody), nasypeš led a jedeš.
Ale ty recepty, díky za ně.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund