Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tyristor simson S51
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červen 20 2016, 22:00    Předmět: Citovat

Ekkare, to místo připojení jedničky není kostra, ale kladívko.
Přeci kdyby to mělo být zapojené na kostru, udělají tam rovnou značku.

Možná Němci značili vývody jinak, vzhledem k tomu, že jsem jednou v životě opravoval dobíjení na MZ150, tak o tom nic nevím.
Ale v českých vozidlech jsem se vždy setkal s tím, že jednička byla na kladívko, patnáctka spínaný plus (nebo i mínus, podle toho, který pól byl ukostřen).
Třeba u hadráka je to stejně (schema mám, ale bylo mi poskytnuto s tím, že jej nebudu dál šířit).

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červen 20 2016, 22:09    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
Ekkare, to místo připojení jedničky není kostra, ale kladívko.
Přeci kdyby to mělo být zapojené na kostru, udělají tam rovnou značku.
...
A k čemu myslíš, že spíná "kladívko"? Na kostru ... paralelně se 100n/250V kondíkem kvůli omezení rezonančních dějů a zhášení jiskry na kontaktech. Dokud je "kladívko" spojený s "kovadlinkou" = s kostrou, cívkou teče proud a magnetickej obvod se "nabíjí". V momentě určeným zdvihem vačky na ose klikovky se "kladívko" nadzdvihne a obvod se přeruší = bod zážehu, protože podle Lenzova zákona přerušení toku proudu vyvolá napěťovej skok snažící se udržet původní proud v cívce. Ten se přetransformuje v poměru daným počtem závitů na vn sekundár - a přes vn kabel na svíci švihne jiskra. Kondík paralelně ke kontaktům omezuje jiskření na nich, protože omezuje účinky napětí naindukovanýho na primárním vinutí právě na ty kontakty - když tam kondík není, kontakty se opalujou. V případě využití kontaktů pro polovodičový zapalko se doporučuje kondík odpojit, protože zhoršuje chování spínacích obvodů elektronickýho zapalka (neteče přes ně dostatečně velkej proud, aby se dokázaly "samočistit", ale taky na ně nejde tak velký napětí, aby na nich hrozil přeskok)...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červen 20 2016, 22:15    Předmět: Citovat

Ale to já vím. Ovšem tys to předtím napsal tak, že jednička je TRVALÁ kostra. Což není.

citace:
No a když se podíváš, tak tam je (1) napojená na těleso rozdělovače = na kostru a (15) je přes odrušovací odpor (v době startu překlemovanej relátkem) na spínací skříňku = na spínaný napětí +12V, takže jsem se nemejlil ...


Z toho by asi neznalý člověk rozuměl, že číslo 1 rovná se GND. Tak ať někoho nezblbneme.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červen 20 2016, 23:59    Předmět: Citovat

No, u zapalovací cívky to právě není tak jednoznačný označení. Právě u cívek, který se používají k polovodičovým systémům zapalování a kde je zapalovací výboj vytvářenej SEPNUTÍM výkonovýho spínače se svorka (1) spojuje trvale s kostrou a na svorku (15) se připojuje vývod zapalovací jednotky, do kterýho ta jednotka "pouští proud" (uvnitř je buď impulsní proudovej zdroj, nebo kondenzátor připojovanej výkonovým spínacím prvkem). Záleží na výrobci zapalovací soustavy, jak si to navymejšlí.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19521
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út červen 21 2016, 5:01    Předmět: Citovat

Koukám, že se tu řeší vývody cívky, jako kdyby jejich prohození bylo životně důležité, a hlavní téma se zase nějak ztratilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18667
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út červen 21 2016, 5:33    Předmět: Citovat

Dej tam tohle . http://www.gme.cz/tyristor-bt151-800r-p224-013 Jinak , Jardo , to zapojení je pro kladívko , ne cívku .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
m4rt4s



Založen: Jun 20, 2016
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: út červen 21 2016, 6:12    Předmět: Citovat

Taky sem si říkal, je jedno jaký jsou tam svorky, já vim co má kam vést mám originál knížku se zapojením. . . .

Spíš mi jde o to jak upraravit tyristro aby to makalo a nemusel sem ho furt menit.

Když dám silnější tyristor viz odkaz výš, tak ho bude snímač na klice otvírat tak jako tak?

Nevyznám se v označení tyristorů a ani v jejich druzích, takže nevim jakej tam můžu dát aby to makalo jak má, jestli se neliší v rychlosti odtvírání, otvíracím proudu atd.


Naposledy upravil m4rt4s dne út červen 21 2016, 6:16, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
m4rt4s



Založen: Jun 20, 2016
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: út červen 21 2016, 6:15    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):


Pokud jde o spolehlivost tyristorovny na Simsonech, asi nebyla valná, tady se píše, že to zapalování bylo citlivé i na záměnu svíčky od jiného výrobce.
A rovnou je tam zveřejněné odzkoušené schéma zapalování podstatně spolehlivějšího:



A můžete zkoumat rozdíl proti původnímu zapojení.


No schéma je rozhodně jiné, už jen ten transformátor Smile

Škoda, že neumim německy, zkusim to hodit do google překladače snad mi to aspoň něco poví Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19521
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út červen 21 2016, 6:55    Předmět: Citovat

Co by ti to řeklo jiného, než že původní zapalovací cívka dává málo, proto se musí napětí stabilizovat a transformátorkem zvednout z napětí světelné cívky (59), ta cívka to trafíčko 1,5 W ještě skousne, a napětí bude zase dostatečné.

Zapalování v Simsonu totiž funguje opačně, než kladívkové: místo přerušení proudu cívkou slouží k vytvoření napěťového impulsu skokové připojení nabitého kondenzátoru k cívce. To každý normální tyristor umí. Co tyristor neumí, je vypnout, dokud skrz něj teče větší, než přídržný, proud.
Kdybych chtěl jen nahradit kladívko, musím použít tranzistor, ten lze zavřít i při plném proudu.
Ten kondenzátor za tyristorem v okamžiku sepnutí tyristoru na kostru musí být nabitý alespoň na 60 - 100 V, aby byl nárůst proudu co nejstrmější, indukčnost se změně brání, vzniká na ní napětí, které působí proti změně, která to vše vyvolala. A celý LC obvod (uzavřený tyristorem tam a diodou zpět) se rozkmitá tlumenými kmity, které ustanou, když skončí budicí impuls a tyristor v následující půlvlně znovu neotevře.

Jiskry to hodí tak ve 3 - 7 prvních půlvlnách, jak přeskočí jen ta první, třeba centimetrová, rychleji se zakarbonuje výfuk. Vyzkoušeno a naběhnuto si.
Při menším napětí už k přeskoku nemusí dojít (mám ale pomocí osciloskopu změřeno, že s výstupním trafem z vertikálu TVP Oliver se mi v podobném zapojení v Jawě 20 kondenzátor nabíjel na 53 V a pořád to spolehlivě pálilo i při jiskřišti 1,2 mm).

Ale, oč jde: to zapojení jsem sem nedal kvůli kladívku, ale kvůli inspiraci, jak lze nabít kondenzátor, když zapalovací cívka dává málo. Spouštění tyristoru pak může obstarat impuls z čehokoli, co ho umí dát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: út červen 21 2016, 8:34    Předmět: Citovat

U tý čtyřkolky při primáru trafátka 6V bylo na kond. 400V. To už se mi zdálo moc, o moc větší jiskru to nedalo.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31834
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út červen 21 2016, 9:36    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
...
Jiskry to hodí tak ve 3 - 7 prvních půlvlnách, jak přeskočí jen ta první, třeba centimetrová, rychleji se zakarbonuje výfuk. Vyzkoušeno a naběhnuto si.
...
Ale, oč jde: to zapojení jsem sem nedal kvůli kladívku, ale kvůli inspiraci, jak lze nabít kondenzátor, když zapalovací cívka dává málo. Spouštění tyristoru pak může obstarat impuls z čehokoli, co ho umí dát.
Samozřejmě, protože pro zážeh je potřeba určitá velikost odvedený práce = tzv. energie zážehu. Jedinej výboj jiskry nedá dostatek energie na zapálení směsi v tak velkým objemu, aby začala plynule prohořívat - prostě rychlost hoření ani natlakovaný směsi není dostatečně vysoká, protože benzín neobsahuje dostatek "akceschopnýho" vodíku pro okamžitý zapálení i jediným výbojem. V tomhle mají výhodu motory pracující na LPG (proto taky potřebujou vyšší předstih, protože směs vzduch + LPG má vyšší rychlost šíření plamene) nebo i na lihový paliva (jak etanol, tak i metanol). Paliva s vyšší rychlostí šíření plamene taky vyžadujou kvalitnější svíčky, který dávají lepší podmínky pro přeskok v přesně definovaným okamžiku (iridium v elektrodách apod), kdy dojde k nárůstu napětí - a ten se zase liší podle způsobu přenosu energie do cívky, uložení do magnetickýho pole a její transformace na sekundár - vliv má způsob spínání (rozpínání) proudu, indukčnost cívky i vzájemná mezizávitová kapacita ve vinutí. Ty se samozřejmě liší i podle geometrickejch rozměrů a konstrukčních materiálů, takže u moderních motorů už prakticky nepotkáte indukčku velkou jak hrnek na kafe ...

Když se ale vrátím k simálovi a jeho tyristorovýmu zapalování - ty původní žlutý jednotky Made in DDR nestály za moc, jejich náhrady vyráběný ještě nedávno nedaleko ode mne ve Svitavách (krabička stejnýho tvaru jako původní, ale černá nebo modrá) chodily líp a měly i lepší životnost. Od několika majitelů simsonů vím, že výrobce na požádání dodával i jednotky bez omezovače otáček - bez záruky na zničení motoru přetočením. Simál pak byl schopnej po přetryskování karbíku lítat i ve dvou skoro stovkou - za cenu spotřeby kolem 5-6 litrů a samozřejmýho nebezpečí popraskání rámu, protože na takovou rychlost jednoduše nebyl stavěnej. Poslední dobou už o těch černejch jednotkách není slyšet, jestli výroba pokračuje netuším, ale díky snaze kolegy z práce rozhejbat dvoujrychlostní babettu jsem na netu našel tohle: http://www.motokramek.cz/dily-taristor-zapalovani-gyt/ neboli toto: http://www.babetta-simson-nd.sk/eshop/zap.jednotka-gyt-90c-1045.php . Důležitý je, že to jednak uvnitř v sobě obsahuje na feritu namotanou indukční cívečku, nabíjecí diodu i kondík se samotným tyristorem a druhak že to funkčně pasuje i na simála... Chcípá se to pak jako babetta tvrdým ukostřením vývodu z nabíjecí cívky (kondík se přestane nabíjet).
Jinak tady:
http://www.sim-ba.sk/simson/elektronicke-zapalovanie.php mají i originální díly na simsony - bohužel právě bez tý tyristorový jednotky ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
m4rt4s



Založen: Jun 20, 2016
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: út červen 21 2016, 20:57    Předmět: Citovat

Takže co by jste mi doporučili?

Já sem si spíš myslel, že primární cívka je moc silná a odpálí mi tyristor . . .

Když objednám ten modul na bábu aby mi to zase neshořelo Sad

Je divný, že simson s novám tyristorem běžel na volnoběh a až po přidání plynu chcípnul a už nechytil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5161
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: st červen 22 2016, 9:20    Předmět: Citovat

Nevím co řešíš, když to tu máš od Hilla naservírováno Cry .
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: st červen 22 2016, 10:32    Předmět: Citovat

Jak jsem různě hledal to CID do čtyřkolky, což je vlastně to samé, narazil jsem na programovatelné, kde se dá nastavit křivka předstihu. To musí být pak ještě lepší výkon a asi to hodně točí.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
m4rt4s



Založen: Jun 20, 2016
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: st červen 22 2016, 19:39    Předmět: Citovat

fredis napsal(a):
Nevím co řešíš, když to tu máš od Hilla naservírováno Cry .


Ahá, já čet podtim, že to je na kladívkový, tak sláva, snad mi ho simáč zase nsežere Very Happy

Zatim díky za info, až vyzkouším dám vědět Number one
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund