Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tyristor simson S51
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
m4rt4s



Založen: Jun 20, 2016
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: po červen 20 2016, 17:53    Předmět: Tyristor simson S51 Citovat

Ahoj, potřeboval bych radu jak vylepšit tyristor na simsonu.

Na stránce simsonviglu http://www.simsonviglu.cz/?sekce=elektrika&clanek=14 sem našel schéma na výrobu tyristoru, ten sem sestrojil, ale simáč běžel tak 2 minuty než jsem přidel plyn, pak chcípnul a myslim si že oděsel tyristor, jiskru dává jen při nízkých otáčkách, pomalý našlapování startovací páky, jak šlapnu víc jiskra nejni.

Před cca pul rokem se dělalo celý zapalovaní a to, zapalovací cívka (ta co nabijí kondík v tyristoru- primární) dával se novej snímač klikovky (otvírá tyristro) a dával se i novej "tyristor" (krabička s plošňákem zapalování)

Co jsem měřil multimetrem tak se zdaj všechny komponenty ok:
- Od primární cívky jde při našlapávání cca 180V střídavejch, měřeno multimetrem -> takže jen abych věděl že dává. . . .

- Snímač klikovky proměřen má 16ohm (je v toleranci jak sem se dočer na netu) a taky to nějakej Volt hodí.

- Chcípák (kostřicí kabel) sem odpojil, aby do toho nekecal.

- Kostry sem vyčistil a proměřil a 0 ohm

A na primární cívku je to taky všechno průchozí a žadnej zkrat.


Z toho jsem usoudil, že by to chtělo bytelnější tyristor, co jsem někde čet, tak se dřív dělaly slabší primární cívky a tyhle náhražky jsou moc silný pálí tyristory.

Na německých stránkách sem našel podobný schéma s jinýma hodnotama odporů a i jiným tyristorem



http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/c7/c7531a0492f097c0a09862c533b707f9.jpg

14- přívod od primární cívky
2- chcípání (ukostření)
3- signál od snímač klikovky
31- kostra
15- výstup na sekundární cívku

Co jsem koukal, tak se dělá spousta tyristorů a i silnějí na 800V, ale jako amatér netušim, jaký hodnoty tam můžu dát aby mi to pak tyristro stíhalo otvírat atd . . . .


Po netu je hodně schémat, ale když člověk neví který bude na 100% makat a a když už si koupí origo tyristor za 750 a vydrží někdy rok někdy půl roku, tak to je smutný.

Takhle vypadá celý schéma http://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=24527

Prosím o rady a nápady jak vylepšit schéma a jaký součástky použít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: po červen 20 2016, 18:18    Předmět: Citovat

Ten 1µF kundík - na jaký napětí ho máš? Jestli u něj nedochází k průrazu...
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červen 20 2016, 18:36    Předmět: Citovat

Ve schématu je 400V - ale ten tyristor taky nemůže bejt žádný vořezávátko, musí mít malej proud IGT = musí mít i relativně vysokou citlivost. U tý spouštěcí cívečky totiž ani tolik nezáleží na napětí, ale na proudu, kterej do gate tyristoru "procpe". Navíc ten kondík musí mít velkou kvalitu = polytereftalátovej nebo polypropylénovej fóliák, žádnej hovňák, aby neměl pokud možno žádnej svod...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
m4rt4s



Založen: Jun 20, 2016
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: po červen 20 2016, 18:56    Předmět: Citovat

Mam to udělaný všechno pdole prvního dokazu

Soupis součástek
Rezistory
56R--------------------------------------------2x
250R trimr PT10S--------------------------1x
Polovodiče
1N4007---------------------------------------2x
1N5408---------------------------------------1x
TIC106M-------------------------------------1x
Kondenzátory
1µF/630V fóliový!!!-------------------------1x
Faston
6,3mm 90o M--------------------------------5x

Ještě mě napadlo dát na klikovku ořech z goly upnout do vrtačky a měřit při 1500 ot co má vrtačka Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6509
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: po červen 20 2016, 19:34    Předmět: Citovat

No, já mám KT 601/600 a jezdí. Poctivá komunistická práce. Viz babeta níže.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7816
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červen 20 2016, 19:39    Předmět: Citovat

všech podobných strojů, co jsem potkal, byly na indukčce dráty zapojeny naopak- jednička vedla na kladívko (el. zapalování), patnáctka byla na patnáctku, tj. na vývod ze spínačky, který je pod napětím po otočení klíčku do polohy 1.
Nevím, zda by prohození vývodů na indukčce mělo nějaký vliv na funkci rostlináře?

Jinak bych mezi patnáctku a zem připojil malou žárovku a při nakopávání se díval, jestli bude problikávat.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červen 20 2016, 19:47    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
všech podobných strojů, co jsem potkal, byly na indukčce dráty zapojeny naopak- jednička vedla na kladívko (el. zapalování), patnáctka byla na patnáctku, tj. na vývod ze spínačky, který je pod napětím po otočení klíčku do polohy 1.
Nevím, zda by prohození vývodů na indukčce mělo nějaký vliv na funkci rostlináře?...
Hergot, já zpaměti nevím označení svorek v auto-moto, ale mám dojem, že 15 je spínanej + a 1 je kostra. Když se to prohodí, tak primárem zapalovací špulky jde proudovej impuls opačným směrem a při rozpojení kladívek se indukující se napětí na primáru ODEČÍTÁ od toho, který se mezitím naindukovalo v sekundární sekci - správně se mají sčítat, protože indukční špulka je namotaná jako autotrafo ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7816
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červen 20 2016, 19:56    Předmět: Citovat

Ekkare, tuná máš třeba šáde 120: http://skoda.panda.cz/forum/viewtopic.php?f=9&t=31505
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
m4rt4s



Založen: Jun 20, 2016
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: po červen 20 2016, 20:16    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
všech podobných strojů, co jsem potkal, byly na indukčce dráty zapojeny naopak- jednička vedla na kladívko (el. zapalování), patnáctka byla na patnáctku, tj. na vývod ze spínačky, který je pod napětím po otočení klíčku do polohy 1.
Nevím, zda by prohození vývodů na indukčce mělo nějaký vliv na funkci rostlináře?

Jinak bych mezi patnáctku a zem připojil malou žárovku a při nakopávání se díval, jestli bude problikávat.


u aut je svorka 15-> spínaných +12V, tady je to kontakt k primární cívce, simson nepotřebuje ke startu baterku a ani spínačku, když se odpojí chcípací kablík, startuje to furt a kostřicí bod sem připojil mimo spínačku přímo na rám motorky, abych vyřadil možný ostatní problémy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
m4rt4s



Založen: Jun 20, 2016
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: po červen 20 2016, 20:19    Předmět: Citovat

Jinak u aut je svorka 31 kostra = - pol baterky a svorka 30 + pol baterky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
m4rt4s



Založen: Jun 20, 2016
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: po červen 20 2016, 20:23    Předmět: Citovat

TAKJAN napsal(a):
No, já mám KT 601/600 a jezdí. Poctivá komunistická práce. Viz babeta níže.


Poslal by si mi prosim tě odkaz na ten tyristor ? Nikde sem ho nenašel Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DELONG



Založen: Apr 16, 2006
Příspěvky: 1378
Bydliště: SVK

PříspěvekZaslal: po červen 20 2016, 20:42    Předmět: Citovat

m4rt4s napsal(a):

u aut je svorka 15-> spínaných +12V, tady je to kontakt k primární cívce, simson nepotřebuje ke startu baterku a ani spínačku, když se odpojí chcípací kablík, startuje to furt a kostřicí bod sem připojil mimo spínačku přímo na rám motorky, abych vyřadil možný ostatní problémy.


Simson má ináč dve nezávislé 15-ky Laughing . Jedna je na spínacej skrinke pre polohu 1 a 2 . A druhá 15-ka je na indukčnej cievke . Nie sú ale prepojené .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
m4rt4s



Založen: Jun 20, 2016
Příspěvky: 14

PříspěvekZaslal: po červen 20 2016, 21:19    Předmět: Citovat

Tak to je možný, já mám baterku vyndanou Smile takže to jede i bez ní a hlavně do zapalování nejni připojená.

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána. Používej konečně tlačítko nad a pod vláknem!
Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po červen 20 2016, 21:46    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
Ekkare, tuná máš třeba šáde 120: http://skoda.panda.cz/forum/viewtopic.php?f=9&t=31505
No a když se podíváš, tak tam je (1) napojená na těleso rozdělovače = na kostru a (15) je přes odrušovací odpor (v době startu překlemovanej relátkem) na spínací skříňku = na spínaný napětí +12V, takže jsem se nemejlil ...

Jinak tam je i zmiňovaná náhrada (poměrně nepovedená) cívky v zapalování Š1202 (?!?) cívkou z "fanóša" = z favorita a o dva-tři příspěvky dál i poměrně přesný zdůvodnění proč to nejde. Favoriťácká cívka totiž je stavěná na mnohem menší ohmickej odpor a energie nahromaděná v jejím magnetickým obvodu je omezovaná zvenku, elektronicky dýlkou impulsu přiváděnýho z ŘJ elektronickýho zapalování (malá krabička velká jako kotvičkovej regulátor u šáde, namontovaná u favoše na pravým podběhu hned vedle samotný cívky = nemotat s pozdější ŘJ motoru u jednobodu nebo dokonce vícebodu Bosch (Mono)Motronic, ta je černá, mnohem větší a je namontovaná v opačným "koutě" motorovýho prostoru = před řidičem na podběhu LP kola), zatímco energie akumulovaná do cívky z "šáde" je omezená čistě její vlastní konstrukcí = momentem, kdy se nasytí jádro magnetickýho obvodu ... Proto i elektronický zapalování určený pro práci se starším typem cívky má jinou konstrukci než zapalování pro nízkoohmickou cívku...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19496
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červen 20 2016, 21:57    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
...Nevím, zda by prohození vývodů na indukčce mělo nějaký vliv na funkci rostlináře?...

Na tu určitě ne a na zapalování sotva pozorovatelný: jestli tam bude na svíčce impuls 12 kV + 200 V nebo 12 kV - 200 V, ten rozdíl se na energii jiskry nijak významně nepodepíše.

Pokud jde o spolehlivost tyristorovny na Simsonech, asi nebyla valná, tady se píše, že to zapalování bylo citlivé i na záměnu svíčky od jiného výrobce.
A rovnou je tam zveřejněné odzkoušené schéma zapalování podstatně spolehlivějšího:

a rozpiska součástek:
D2/D3 Zenerova dioda ZD8,2
T1 triak 0,25W TIC226D
T2 tyristor TIC126N
D1,D4-D8 Si-Dioda 1N4007
C1 elektrolyt. kondenzátor 470uF/63V
C2 MKP-Kondenzátor 1uF/630V
C3 MKS-kondenzátor 220 nF/100V
R1 odpor 4,7 kOhm 0,25W
R2 odpor 180 Ohm 2W
Tr1 transformátor 6V/230V (ca. 1,5VA)

A můžete zkoumat rozdíl proti původnímu zapojení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Auto - Moto technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund