Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

náhrada CCFL řadou vysoce svítivých led beze změny řízení

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: pá červen 17 2016, 19:41    Předmět: náhrada CCFL řadou vysoce svítivých led beze změny řízení Citovat

Mám úvahu, že by šla nahradit CCFL řadou vysoce svítivých led přičemž by zůstalo původní PWM řízení pro podsvícení CCFL. Drobné úpravy asi budou nutné.
Led diody jsem vybral z nízkým proudem 20mA (max.30) 3V 8,6 LM 6500K. Byly by tedy zapojeny všechny sériově. Předpokládaný počet kusů asi padesát, což by dalo nějakých 400 LM. Zkoušel jsem jednu diodu cvičně, tak vydrží třicet Voltů pokud se do ní pouští konstantní proud omezen 20mA. Svit je docela slušný.
- dle internetu je na trubici je napětí nějakých 1000V
- 50x30V = 1500V - takže by to těm diodám nemělo ublížit
- proud protékající trubicí je údajně nějakých 5mA to budu muset asi upravit, ale předpokládám, že při 1000V pokud má trubice spotřebu cca 6-8W při běžné svítivosti ten proud bude trochu i vyšší.

Samozřejmě je tu ještě možnost výměny transformátorů za nějaké ručně dělané třeba 1/10 , daly by se navinout na ty kulaté ferity z PC zdrojů. Proud bych omezil pomocí stabilizátorů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5639
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: pá červen 17 2016, 20:15    Předmět: Citovat

Špatná úvaha.
A toto
Mira_A napsal(a):
...Zkoušel jsem jednu diodu cvičně, tak vydrží třicet Voltů pokud se do ní pouští konstantní proud omezen 20mA. Svit je docela slušný.
- dle internetu je na trubici je napětí nějakých 1000V
- 50x30V = 1500V - takže by to těm diodám nemělo ublížit
...

je úplný nesmysl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: pá červen 17 2016, 20:43    Předmět: Citovat

presne tak... ako mozes povedat ze mas obmedzeny prud na 20mA a zaroven ze dioda ide na 30V, nie je to nahodou tak, že akonahle pripojis diodu tak tym ze zdroj ma prudove obmedzenie 20mA napatie klesne z 30 na 3V ? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá červen 17 2016, 20:54    Předmět: Citovat

Nezapomeň, že CCFL svítí výhradně na AC, zdroj musí zapálit vysokým napětím, potom reguluje proud. Diody se ti velmi pravděpodobně prorazí v závěrné půlperiodě. Dle mého názoru toto vůbec nemá smysl, podsvětlění trubicemi se jeví spolehlivější, trubice se dají z Číny koupit za přijatelný peníz a výměna za nové trubice je výrazně snazší, než nějaké bastlení LED pásků s pofidérní kvalitou. I LED na podsvětlení určené na tom nejsou s životností zrovna skvěle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6556
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: so červen 18 2016, 0:06    Předmět: Citovat

Bóže, myslíš, že nejde LEDka píchnout na stejnosměrnej 200kV zdroj přes 10MΩ/4kW odpor?

LEDka slyší na proud, takže tady dostane svejch 20mA, zatímco vedle ten odpor bude topit takřka čtyřma kilowattama, protože na něm bude úbytek napětí 20000-3.3=199996.7V, proud přes něj poteče 19.99967mA, ztráta na něm bude 3999.868W, která se promění v teplo. Zatímco LEDka spotřebuje cca 66mW.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: so červen 18 2016, 6:26    Předmět: Citovat

Heno napsal(a):
presne tak... ako mozes povedat ze mas obmedzeny prud na 20mA a zaroven ze dioda ide na 30V, nie je to nahodou tak, že akonahle pripojis diodu tak tym ze zdroj ma prudove obmedzenie 20mA napatie klesne z 30 na 3V ? Smile


Ke zkoušce jsem použil konstantní proud přes stabilizátor 78xx napájeným z transformátoru. Na té diodě jsem naměřil opravdu 30V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5639
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: so červen 18 2016, 6:45    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):

Ke zkoušce jsem použil konstantní proud přes stabilizátor 78xx napájeným z transformátoru. Na té diodě jsem naměřil opravdu 30V.

Zase nesmysl, dej sem obrázek jak to máš zapojeno a co kde měříš a čím. Někde děláš chybu která tě mate a vyvozuješ chybné závěry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: so červen 18 2016, 7:15    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
Nezapomeň, že CCFL svítí výhradně na AC, zdroj musí zapálit vysokým napětím, potom reguluje proud. Diody se ti velmi pravděpodobně prorazí v závěrné půlperiodě . Dle mého názoru toto vůbec nemá smysl, podsvětlění trubicemi se jeví spolehlivější, trubice se dají z Číny koupit za přijatelný peníz a výměna za nové trubice je výrazně snazší, než nějaké bastlení LED pásků s pofidérní kvalitou. I LED na podsvětlení určené na tom nejsou s životností zrovna skvěle.


A je problém předělat na pulsní?

S tou životností led je to problém špatného odvodu tepla. Proto jsem právě vybral led 0,1W. Když budou v pásu bude se teplo snadněji odvádět než když bych použil menší počet s výkonem 1W.

A co se týče kvality CCFL z Číny, tak potřebuji právě nahradit trubice, které vydržely pouze 10 tisíc hodin. Seženu je i u nás za 200 + poštovné, ale pravděpodobně nebudou pasovat. Co jsem se díval tak ty plechy jsou u každého monitoru trochu jiné.



IP-35135b.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IP-35135b.jpg
 Velikost:  119.62 kB
 Staženo:  221 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: so červen 18 2016, 8:28    Předmět: Citovat

To by ma tiež zaujímalo ako sa dá pomocou stabilizátora napätia rodiny 78XX nastaviť nejaké obmedzenie prúdu.
Okrem toho sám tvrdíš, že si použil bielu led so stratovým výkonom 0,1W, tak ako do toho zapadá, že si nameral na tej led 30V a predpokladáš, že cez nu zároveň tiekol prúd 20mA. Veď pokial sa výpočet stratového výkonu za posledných 30 rokov nezmenil, vyšiel startový vykon led 30(V)x0.02(A)=0,6W
Neznamená to, že si maximálny stratový výkon led prekročil 6x ?
Takže 3V, 0,02A bude kóšer.

A ak by si teda naozaj chcel prerobiť povodný invertor podsvetlenia pre ccfl, tak previnutím sekundárov cca na desatinu povodneho počtu zavitov hrubším drôtom na vystupe pre led usmerniť a samozrejme zmeniť odporové deliče na meranie prúdu a napätia pre BIT IO, inak by ti to neustále vypínal z dôvodu prúdu alebo napätia mimo rozsah. To je čisto teoreticky, prakticky je to na desiatky hodín práce.


Naposledy upravil Heno dne so červen 18 2016, 8:43, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3488

PříspěvekZaslal: so červen 18 2016, 8:36    Předmět: Citovat

Pozn. ke zdroji proudu z 78xx:
Z každého stabilizátoru typu 78xx jde udělat zdroj proudu stejně jako z LM317 (viz datasheet LM317)
Jen ve výpočtu proudu se místo čísla 1,25 použije číslo xx (dle typu 78xx).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: so červen 18 2016, 9:20    Předmět: Citovat

Dik za info, pochopil som ako sa to da.
1,25 Ohm LM317 1A
5 Ohm 7805 1A
200Ohm 7805 25mA



1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  1.jpg
 Velikost:  23.1 kB
 Staženo:  189 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: so červen 18 2016, 13:30    Předmět: Citovat

Bingo s tím stabilizátorem já tam mám 7912 odpor 312R(0.5W) a ještě před LOAD trimr 1k/N a ve zpětné vazbě svítivou diodu.
Před lety jsem to používal k nabíjení akumulátorů. V mém nastavení se to dá regulovat v rozsahu 15-45mA.
Ano špatně jsem měřil omlouvám se.
Měl jsem to tak narychlo přiložené takže jsem to změřil asi když dioda už nebyla v obvodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund