Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oprava LCD panelu CHIMEI V260B1-L03

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: po červen 13 2016, 22:01    Předmět: Oprava LCD panelu CHIMEI V260B1-L03 Citovat

Len som chcel napisať, že ako som včera spomínal mam v plane natiahnuť "zlatý vlas deda vševeda", tak som to dnes zrealizoval.
Závada panelu bola predtým:
Priesvitné lcd (len podsvit) alebo niekedy naskočil obraz avšak vzápätí zamrzol a postupne mizol do priesvitného lcd.
A prípadne so zamrznutým obrazom sa objavili vodorovné nepravideľné prúžky.

Po vymerávaní som zistil, že nažehlený flex na jednej strane lcd stratil 5 kontaktov s doskou.

Tak som natiahol 5 "vlasov 0,08mm medeného drôtu z cievky" medzi flexom prvého bočného čipu a doskou.

Výsledok obrazu je 100%, nevypadáva ani pri poklepe či prehybe panelu.

Drôtiky su lepené kúskom plastu z lepiacej pištole, nič lepšie ma nenapadlo, nevyzerá to bohvieako, ale drží to.

Som spokojný...



IMAG1746_1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMAG1746_1.jpg
 Velikost:  185.91 kB
 Staženo:  356 krát


IMAG1747_2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMAG1747_2.jpg
 Velikost:  245.43 kB
 Staženo:  516 krát


IMAG1750_3.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMAG1750_3.jpg
 Velikost:  184.92 kB
 Staženo:  375 krát


IMAG1751_4.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMAG1751_4.jpg
 Velikost:  165.74 kB
 Staženo:  386 krát


IMAG1753_5.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMAG1753_5.jpg
 Velikost:  150.66 kB
 Staženo:  331 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po červen 13 2016, 22:58    Předmět: Citovat

Paráda, gratuluji. Ono už v těchto případech není co ztratit. Měl bych dotaz, propojení přes sklo je předpokládám, co se řídících signálů týče, 1:1, na skle se nemůže nic křižit. Ale jak rozlišíš, co jsou řídící signály, co mají jít dále a co už ne? Jde to logicky vysledovat, nebo jsi od někud čerpal informace? Táži se spíš tak nějak v teoretické rovině, zatím jsem měl vadný panel 2x, jednou jsem flex úspěšně opět přižehlil a jednou jsem to celé zahodil, tam ale byl podle všeho problém ne mezi deskou a flexem, ale mezi flexem a COF driverem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: út červen 14 2016, 6:58    Předmět: Citovat

Robil som to prvý krát, pomohol mi návod na monitor.espec.ws/download.php?id=145122
Verzia panelu je sice o novšia od mojho, tak dva signaly boli zapojené na iné miesto v doske a označené inak a pomýlilo ma, že jeden z nich bol ešte aj prerušený. Pomohlo mi nájsť polohu flexu, keď sa prerušený spoj spojil aby som vedel, kam to vlastne pripojiť drotikom.
V podstate mi pri tapaní pomohlo, že plošky na flexe prvého bočného čipu boli identické, rozdiel bol viacmenej v návrhu nažehlenej dosky.
Myslím, že 32" panely z tej doby budú podobné.
V podstate ako sa píše v návode, odpor medzi jednou a druhou stranou v dobrom kontakte je tých 50-80 Ohmov podla signálu a tie čo boli prerušené mali bud nekonecno (rozsah na mojom multimetri - prezváňač (do 2000mV) kombinovaný s meraním diod ukazuje v milivoltoch takže ak chcem vidiet hodnotu v ohmoch, musim prepnut na 200) takže na 200 Ohm a pri hybani poškodeneho flexu pomohlo v mojom pripade stlacanie ohybu nad zehlenym miestom a posuvanie prsta po zehhlenom mieste smerom hore. Vtedy bolo vidno, že sa odpor (ubýtok znižuje) resp. je vidno obcasne pod 200 Ohm (až bzuciak zapiskal pri 85 mV).
Ak som si nebol isty, či ploška na flexe bočneho čipu ktoru meram je zapojena a predtym som overil, že kostra čipu pripojená je a na ktorej ploške sa nachadza, potom pomohlo pripojit + prezvanaca na kostru na ploške alebo na doske a ploška ktora sa na bočnom čipe používa (je pripojená bola v tomto smere 1700 a menej mV niečo ako 1 alebo 2 diody do serie, tak bolo jasne, že tento spoj sa používa a treba ho najsť na druhej strane (na doske) kde končí.

Spolu tymito postupmi a trochou štastia sa podarilo najst čo bolo potrebne.

Vždy je to o stasti ak verzia dosky alebo lcd nie je identicka ale v zasade ak dojde prerušeniu flexu (spoja) nie do bočnej časti lcd kde niektore maju vyvedeny flex s ploškami a bočnym čipom, tak ani nie je kde moc merať, jedine tak ako som pisal + merania diod do kostry a len dufať, že nemeraš io na doske ale čipy na skle.

V zasade asi vodorovne pružky a zamrzajuci obraz može súvísieť hlavne s pripojením bočného čipu kdekolvek medzi tcon a lcd.
Priečne prúžky zase medzi tcon a lcd v hornej časti...

Ako sa ti podarilo späť nažehlit flex?

zatial uplne nechápem ako to robí ten stroj na žehlenie, či teplom alebo UV osvitom vodiveho lepidlom, ktore sa tym osvitom stane nevodivim tam kd enie je zakryte pložkami flexu, netuším...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út červen 14 2016, 8:13    Předmět: Citovat

Díky za obšírný výklad, flex jsem podráždil shora novou nepocínovanou smyčkou trafopáječkou. Samozřejmě to chce v přiloženém stavu trafopáječkou necvakat. U monochromatických LCD jsou flexy běžně lepené teplem aktivovaným lepidlem, to už jsem několikrát měl komplet sundané a znovu nalepené, tak jsem to zkusil u TV a zafungovalo to dokonale taky. Pokud by bylo použité jiné lepidlo, než teplem aktivované, tak to asi nepůjde. Protože je flex polyimid, který bez problémů vydrží i velké zahřátí, není problém zahřátí provést i poměrně značnou teplotou smyčky trafopáječky, aniž by se něco poškodilo. Taky už jsem neměl co ztratit, TV směřovala do šmelce, tak jsem to zkusil a uspěl. TV dodnes chodí bez problémů, takže to zjevně drží dostatečně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: út červen 14 2016, 10:25    Předmět: Citovat

Hmm dobra informacia. Predpokladama ze trafopajka vie dosiahnut podstatne vyššiu teplotu pri 20-30 s zapnuti ako 450°C a tym to asi bude, ze mi to s mikropajkou raz davno nepomohlo.
Teda skusi tvoju metodu niekedy a dam vediet.

Jasne nezapinat ani vypinat pri prilozenom hrote, tak ako kedysi zasady spajkovania cmos s trafopajkou.

Ked som robil monitory tak sa mi parkrat stalo, že v mieste kde zacinalo nazehlenie na doske bol flex oslabeny a v pripade, že mi bolo jednoduchsie prehodit len samotne lcd sklo s tcon doskou do druheho spodku ked v starom odisla trubka a mal som rovnaky rozbity s dobrymi, tak v tom oslabenom mieste sa to zlomilo len pod váhou tcon dosky...
Bolo to ako keby sprachnivene, to si človek aj zanadava.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6587
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út březen 14 2017, 12:17    Předmět: Citovat

Tak jsem taky tahal zlaté vlasy, stejný displej jako ten popsaný výše, pokus o přižehlení nepřinesl žádné zlepšení, tak jsem nastudoval to PDF z odkazu a zadrátoval přerušené spoje. Bylo jich taky 5, podle datasheetu ty označené 6-10. Můj PCB přesně pasoval s datasheetem. Funguje to, ale je to děsná pakárna a asi to už příště dělat nebudu, ty malé TV za to už asi zas tak úplně nestojí. Tahle TV byla vůbec děsný šrot, kondíky bez kapacity na mainu způsobovaly, že to občas vůbec nenaběhlo a muselo se zapínat na víckrát, byl mrtvý nf zesilovač, který je v pěkně blbém pouzdru na výměnu a ten vadný displej. Prostě kvalita od LG Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33861
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út březen 14 2017, 12:25    Předmět: Citovat

Ale je z toho dobry pocit. Hlavne ked vidis, ze to, co bol predtym srot na vyhodenie, aj po niekolkych rokoch stale funguje.

Robil som to na V260B1-L11, nastastie stacil jeden drot.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1265
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út březen 14 2017, 14:57    Předmět: Citovat

Pánové, tohle je příkladné! Díky za výklad a popis postupu! Výsledek je výborný a může pomoci dalším.
A mj. je to mnohem lepší něž diskuse o tom, kdo víc kecá nebo někoho s..e, jak se tu v poslední době občas stává...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: út březen 14 2017, 20:07    Předmět: Citovat

Ja na to kecanie občas reagujem otázkou "koho zabilo?"Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.47 sekund